Pátek 29. březen 2024 08:57
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster

Ropný update: Schůzka OPEC a Ruska v dubnu může ropu "přišpendlit" poblíž čtyřicítky

16.03.2016 14:39  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na ropě máme za sebou několikadenní konsolidaci na relativně vysokých hodnotách. Síla k dalšímu růstu se zatím nedostavila, na druhou stranu ani množství negativních fundamentů zatím obchodníky příliš nezajímá. Ve vzduchu se vznáší dohoda ohledně zmrazení produkce ropy. Velcí obchodníci vstoupili do long pozic a než bude v této oblasti jasno, pravděpodobně nemůžeme očekávat výrazné cenové změny.

Ve středu dopoledne vyšla zpráva, že 17. dubna se v katarském Dauhá uskuteční schůzka zemí OPEC a Ruska, na které by mohlo být potvrzeno zmrazení produkce ropy na lednových hodnotách. Ceny ropy reagovaly pozitivně. Brent vystoupal o cca 70 centů na $39,50 a americký benchmark WTI dosáhl na $37,20. Ani nové zprávy však neuvádí, jak se s celou situací vypořádá Írán, který se po zrušení sankcí vrací na ropné trhy.

ingt

Schůzka by měla navázat na únorová jednání mezi Saúdskou Arábií, Ruskem, Katarem a Venezuelou, které mělo za cíl něco udělat s padajícími cenami komodity. A přestože žádné praktické důsledky jednání zatím nepřineslo, cena ropy už vystoupala ze svých lednových minim (únorových v případě WTI) o téměř polovinu! Jen produkce OPEC dosahuje na historické rekordy nad 33 mil. barelů ropy denně. Produkce ropy neklesá a trhy stále zápasí s přebytkem ve výši přibližně 2 milionů barelů ropy denně.

asem

Za cenovým nárůstem je výrazný nárůst dlouhých spekulativních pozic na ropě. Velcí hráči na trhu vsadili na korekci hlubokých propadů a snahu velkých producentů k dohodě, ke které je tlačí rekordně nízké ceny. Velcí obchodníci si už na obrat na ropných trzích vsadili za poslední rok a půl několikrát (neúspěšně), ovšem aktuálně vzrostly sázky nejvíce od propadu cen.

Trhy v současnosti příliš nezajímá, že dohoda o zmrazení produkce současné přebytky neřeší. Možná ne náhodou dosahovala těžba Saúdské Arábie a Ruska v lednu k oblasti historických maxim. Velmi dobře na tom byli také další velcí těžaři, kteří po prosincovém zrušení kvót OPEC navýšili těžbu. Letošní nárůst poptávky navíc stále zaostává za očekáváním. Pomoc z druhé strany tržní rovnováhy tak zatím nepřichází.

Skutečným rizikem pro medvědy je, že dohoda povede s určitým časovým zpožděním (půl roku?) k omezování těžby. Pokud se bude k tomuto vývoji schylovat, tak cena ropy může přidat další desítky procent. Síla OPEC se spolu s Ruskem blíží polovině globální nabídky ropy. Dohoda velkých těžařů je tou nejúčinnější zbraní, která už v minulosti mnohokrát ukázala svoji sílu.

Šance medvědů se však s dlouhým obdobím opět zvyšuje. Vyšší ceny zprovozní zavírané břidličné vrty v USA i ropné písky v Kanadě. Dle nových analýz jsou tyto způsoby těžby daleko odolnější, než se spekulovalo na začátku ropného poklesu (60 dolarů). Breakeven vysokého počtu vrtů se nyní odhaduje do okolí 40 dolarů za barel. K růstu cen ropy na vyšší hodnoty by musela přispět i poptávka globální ekonomiky, kterou nízké ceny sice už povzbudily, ale dosud méně, než se čekalo.

Do schůzky OPEC s Ruskem zbývá měsíc. Není příliš pravděpodobné, že bychom se v této době měli dočkat výrazné volatility. Schválení stropu produkce je v určité formě pravděpodobné a obchodníci si nebudou chtít nechat jen tak ujít další zisky. Rozhodující bude stanovisko Íránu, pro který bude možná nachystána zvláštní dohoda, aby se dohody alespoň „na oko“ účastnil.

Důležitější bude další vývoj situace v následujících měsících. Data budou muset potvrdit, že velcí producenti skutečně přestali navyšovat produkci. Důležitá bude důvěra mezi jednotlivými členy. Rusko bude muset plnit své závazky. Při poslední dohodě s organizací OPEC se mu to nepodařilo a Saúdové si tuto situaci na počátku nového tisíciletí jistě pamatují. K dalšímu růstu cen bude třeba expanze dohody. A tady zatím příliš prostoru nevidím.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropný benchmark WTI se stabilizuje v blízkosti 80 dolarů za barel
    Ceny ropy se stabilizují po velkém cenovém skoku z minulého týdne v reakci na rozhodnutí OPEC+ o dalším snižování těžby. Volatilita se výrazně snížila, protože nejistota poptávky v Číně a USA kompenzovala snížení produkce OPEC+. Minulý týden jsme mohli zaznamenat další čerpání zásob, ale perspektiva budoucí poptávky je nejistá, protože šance na další zvýšení úrokových sazeb roste.
  • Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu
    Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč) po zisku 2,8 miliardy USD před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 výrazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonných hmotách.
  • Ropný gigant BP vstupuje do odvětví větrných elektráren na moři
    Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma dnes uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
  • Ropným těžařům se dařilo
    Včerejší obchodování opět ukázalo, že investoři si zkrátka zatím nechtějí příliš připouštět rizika, respektive realitu, která nás s největší pravděpodobností čeká. I dnešní čerstvá data z průmyslu ukázala, že není příliš důvodů k radosti. Ovšem tato data byla zastíněna nečekaným rozhodnutím OPECu, který snížil produkci ropy k nelibosti USA a samozřejmě i Evropy. Všechny hlavní akciové indexy mimo technologický Nasdaq však nakonec dokázaly ukončit den v plusu.
  • Ropný poker pokračuje, OPEC bezmocný
    Súbor medzi svetovými producentmi ropy pokračuje a vyzerá to tak, že očakávané zmenšenie prebytku ropy na trhu sa neko...
  • Ropný šok a slabá Čína kazí vstup do nového týdne. V kurzu jsou zlato a americké dluhopisy
    Na začátku nového týdne se finanční trhy snaží vypořádat s šokem z útoku na saúdskoarabská ropná zařízení. Ropa už prvotní skok vzhůru korigovala a zůstává asi 5 dolarů nad páteční hladinou. Na jednu stranu trh disponuje dostatečnými rezervami na vykrytí výpadku na poměrně dlouhou dobu. Jde o komerční zásoby, strategické rezervy i volnou kapacitu OPEC či Ruska, které dosud tlumily svou těžbu. Na stranu druhou ale zvýšené riziko nedovolí cenám klesnout až na úroveň před útoky. Co se nyní bude sledovat, je reakce USA, tedy jestli zůstává nějaká šance na setkání s Íránem, nebo zda budou následovat sankce, či dokonce vojenská odpověď.
  • Ropný šok poslal Brent až ke 140 USD/barel
    Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008.
  • Ropný trh je plný pozitivity. Všechny naděje investorů se upínají k Číně.
    Světové ceny ropy během středečního obchodování stále rostou, protože trh očekává oživení poptávky po pohonných hmotách v Číně. V době psaní článku tak červencové futures na ropu Brent vzrostly o 1,3 % na 113,29 USD za barel. Cena futures na WTI s dodáním v červnu zároveň vzrostla o 1,62 % na 114,22 USD za barel.
  • Ropný trh se uklidňuje. Zlevňování pohonných hmot bude pokračovat
    „Zatímco pokles ceny ropy umožňuje zlevňovat pohonné hmoty, kurz koruny vůči dolaru se nevyvíjí příznivě. Posilování dolaru prodražuje dovoz do České republiky, což brání výraznějšímu snížení cen u čerpacích stanic,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ropný trh v euforii: Rozhodnutí OPEC+ způsobilo rekordní růst kotací
    V úterní aukci cena ropy aktualizovala 6týdenní maxima. Důvodem tak silného růstu kotací černého zlata byly výsledky zasedání OPEC+. Členové aliance souhlasili s dodržováním plánovaného zvýšení těžby ropy.
  • Ropovod Družba a obnovení dodávky ropy do Polska
    Ropovodem Družba se opět dostane čistá ruská ropa do Polska 8. nebo 9. června. Polské rafinerie v současné době využívají zásoby ropy ze státních rezerv.
  • Ropovod Družba je opraven, provozovatel večer obnoví normální tok suroviny
    Ruská společnost Transněfť dokončila opravu části ropovodu Družba, která prochází přes území Běloruska. Ve večerních hodinách se tak vrátí tok suroviny k normálu, uvedla dnes s odkazem na sdělení firmy agentura RIA Novosti. Transněfť má v Rusku monopol na provozování sítě ropovodů. Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba, která je provozovatelem ropovodu na běloruském území, musela kvůli neplánované údržbě omezit dodávky ropy do Polska.
  • Ropovod Družba je poškozen, pociťuje to rafinerie v Německu
    Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek, informovala agentura Reuters. Polský provozovatel ropovodů PERN v úterý večer zjistil únik ropy v potrubí zhruba 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku. Příčiny se vyšetřují, nic ale nenasvědčuje tomu, že šlo o sabotáž. Jižní větev ropovodu, která přivádí ropu i do České republiky, je v pořádku.
  • Ropovodem Družba už proudí jen čtvrtina objemu loňského jara, spočítal Bloomberg
    Bělorusko proto chce navýšit poplatky za přepravu, a to i Česku, informuje Kommersant, takže Česko by paradoxně mohlo platit za to, že do Německa fingovaně dále teče ruská ropa.
  • Ropovod Keystone XL zamítnut Senátem, v prosinci se v Japonsku budou konat volby, dnes zápis za zasedání Fedu (FOMC), analýza EUR/CAD, EUR/JPY a GBP/JPY
    Americký dolar (USD) včera posílil díky lepším datům z trhu bydlení a rychlejšímu růstu cen. Index, jenž vyjadřuje náladu stavitelů domů (NAHB) ve srovnání s předchozím měsícem posílil o 4 body a o 3 body překonal očekávání. Výsledek 58 bodů signalizuje kladný výhled stavitelů domů ohledně vývoje poptávky po bydlení v USA. Index cen výrobců (PPI) v říjnu meziměsíčně posílil o 0,2 procenta, čímž byla překonána očekávání, jež byla shodná se zářijovými výsledky na úrovni mínus 0,1 procenta. Nicméně v meziročním srovnání index PPI v říjnu posílil jen o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu cen výrobců od letošního února.
  • Ropu čekají další problémy
    Po zprávě, že Čína možná našla účinný lék pro lidi s koronavirem, se ropa dostala z jednoletého minima. Největší poptávkový šok od globální finanční krize však bude patrně vyžadovat další omezení produkce, aby se trh stabilizoval.
  • Ropu po dnešných dobrých správach zastavila horná hranica klesajúceho trendu
    Dnešný report z amerického ropného trhu priniesol pre ropu dobré správy. Zásoby opäť silno klesli, o 7,2 mil. barelov (čakal sa pokles o 3,3 mil.) a ich stav sa dokonca citeľnejšie dostal pod úroveň z minulého roka, čo je situácia, ktorá tu niekoľko kvartálov nebola.
  • Ropu poslaly dolů náznaky neshod mezi producenty. Eurodolar obrací nahoru
    Závěr týdne vrátil do hry americké trhy, ale pouze na půl dne a mezi svátkem a víkendem. Závratná aktivita se tedy čekat nedá. Za pozornost dnes stojí propad ropy, v případě WTI přes 3 procenta. Na trh zapůsobily zprávy odkazující na rostoucí neshody v rámci OPECu. Saúdská Arábie údajně už nechce dál utahovat svou produkci tak, aby vyrovnala překračování kvót dalších členů. To trh vidí jako možný problém pro prodloužení omezení těžby, o němž se skupina OPEC+ bude dohadovat už příští týden. Dosud se mělo zato, že prodloužení celkem hladce projde.
  • Ropu povzbudily zprávy o snížení těžby Saúdů; EURUSD klesl pod 1,13
    Máme za sebou ostrý start do nového týdne s výraznými pohyby napříč finančními aktivy. Hlavním tématem pondělního dopoledne byla ropa, která rostla o více než 2 %. Na trhu se objevily zprávy, že by Saúdská Arábie mohla už od prosince snížit těžbu o 500 tis. barelů ropy denně. Saúdský ministr pro energie, Khalid al Falih, řekl, že na základě analýz mezi členy OPEC by organizace mohla snížit těžbu o 1 mil. barelů. Není příliš složité hledat v těchto dnech motivaci pro snížení těžby. Ceny ropy výrazně klesly ze čtyřletých maxim, na kterých se ropa pohybovala ještě na počátku října. V minulém týdnu ceny klesly až do medvědího teritoria. Brent se dostal až pod 70 dolarů za barel a texaský ropný benchmark WTI neudržel hladinu 60 dolarů. Přestože ceny vystřelily v pondělí ráno nad zmíněné hladiny, tak pro stabilizaci na ropném trhu možná bude třeba udělat ještě více.
  • Ropu tíží sentiment i fundamenty (TA+FA, D1)
    Ceny ropy dnes klesají už třetím dnem v řadě. Zatímco Brent bojuje o hladinu 45 dolarů za barel, tak ropa WTI už prolo...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova