Neděle 05. prosinec 2021 06:09
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets
reklama
InstaMarkets

Týdenní shrnutí v kostce: Draghi změnil fundament, akciové indexy i ropa korigovaly propady

22.01.2016 21:09  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Obchodníci mají za sebou další náročný týden. Množství finančních aktiv má za sebou prudký obrat trendu. První část týdne ještě probíhala dle předchozího scénáře. Na minima si sahaly akciové indexy i některé komodity. Německý akciový index DAX padl až na 9315 bodů (k srpnovým minimům). Březnový kontrakt Brentu ztratil až na úroveň 27 dolarů za barel (pokles o 78 % z maxim 2012). Zajímavý byl vývoj na indexu volatility VIX, který jen lehce přesáhl hladinu 30. Ani se tak nepřiblížil srpnovým maximům na 53 bodech.

Vše změnilo čtvrteční zasedání ECB a následná tisková konference Maria Draghiho, který výrazně zvýšil pravděpodobnost dalšího uvolňování měnové politiky. Mezi hlavními důvody k akci uvedl pomalejší inflaci a rostoucí rizika nižšího ekonomického růstu. Zmínil také výrazný pád cen ropy a vysokou volatilitu na finančních trzích. Současnou výši úrokových sazeb nezměnil, ovšem naznačil další pokles v budoucnu. Guvernérovi se podařilo změnit tragickou náladu na trzích, které ocenily přislíbený příliv nové likvidity a riziková averze začala výrazně klesat. V následujících hodinách ještě přišly zprávy z Číny a Japonska o navýšení dosavadních stimulů v případě potřeby. Co více si mohly trhy přát?

O velmi zajímavý týden se jednalo také z pohledu pravidelných fundamentů. Úterní oficiální data z Číny ukázala, že pokles růstu tamní ekonomiky na 6,9 % nemusí nikoho budit ze spaní. Dokonce ani průmyslová produkce na 5,9 % výrazněji nezklamala. Zásadní data přišla z velké Británie – CPI, trh práce a maloobchodní prodeje. Lehce pozitivní dojem pokazil pouze zveřejněný maloobchod (-1% vs. -0,1%). Konference ECB mohla zastínit data statistik žádostí v nezaměstnanosti v USA (zveřejněné v čase tiskovky), které vystoupaly nejvýše od poloviny minulého roku. V pátek přišlo negativní čtení statistik indexu nákupních manažerů v Evropě, které jakoby potvrdilo Draghiho slova o rizicích zpomalení ekonomiky.

Akcie

Na akciových indexech byl jasně zřetelný předěl, který vytvořil Mario Draghi svojí čtvrteční tiskovou konferencí. Do té doby ztrácely indexy v USA i Evropě od počátku týdne zpravidla několik procent. Více trhů se dostalo do medvědího teritoria, když ze svých maxim už klesly o více než pětinu hodnoty. Většina evropských indexů překročila práh desetinových ztrát od počátku roku a Wall Street se k této metě výrazně přiblížila.

Čtvrteční a páteční seance pomohly rychle likvidovat ztráty a nakonec indexy končí převážně v zisku. Páteční objemy jsou polovinu nad třicetidenním průměrem. Růst ze závěru týdne byl dokonce nejlepším dvoudenním výsledkem evropských akcií od října 2011 (Stoxx 600 +4,9 %). DAX přidal v pátek 2 %, index S&P 500 hlásil hodinu před koncem poslední seance týdne růst o 1,9 %. Japonský Nikkei v pátek posílil o 5,9 % na 16958 bodů. Jednalo se o nejvyšší růst za poslední 4 měsíce, ovšem kvůli předchozím vysokým ztrátám vyšplhal index pouze na třídenní maxima.

mx1

Forex

Vývoj na měnových trzích zaznamenal podobný trend jako akcie. Králové z první poloviny týdne se nakonec řadili k poraženým. Jednalo se v prvé řadě o euro, švýcarský frank a japonský jen. Na euro měl primární dopad Mario Draghi se svým holubičím komentářem. Pár EUR/USD padal v průběhu tiskové konference ECB až o 140 pips na dvoutýdenní minima 1,0770. Přestože následně notnou část ztrát korigoval, tak závěr pátečního obchodování ho tlačil opět pod hladinu 1,08 EUR/USD.

V propadech nejprve pokračovala také libra. Čtvrteční minima poslala pár GBP/USD až pod hladinu 1,41, kde se naposledy obchodoval v březnu 2009. Následný růst ovšem pár vytáhl výše až o více než 250 pips. Nejhorší maloobchodní prodeje ve Velké Británii za posledních 11 měsíců neměly proti korekci šanci, i když s pátečním závěrem britská měna část svých zisků ztratila.

Na vítězné straně se hřály měny, které v předcházejících týdnech nejvíce trpěly. Nejlepší výkon předváděl kanadský dolar (USD/CAD -2,8 %), který ve středu podržela centrální banka (nesnížením sazeb) a na konci týdne mu hrál do karet prudký růst cen ropy. Výrazné zisky nakonec vykázal také Australan (AUD/USD +2,1 %). Toho v úterý hrály do karet čínské statistiky a zároveň ocenil prudký růst cen průmyslových komodit v závěru týdne.

Vyhrocenější situace byla na měnách Emerging Markets. Ve volném pádu pokračovaly ruský rubl a brazilský real. Pár USD/RUB se ve čtvrtek dostal až na 86 rublů za dolar a výrazně tak překonal dosavadní historická maxima. Prudká korekce v závěru týdne poslala pár pouze do lehčích ztrát. Brazilskému realu k historickým low chyběl ve čtvrtek ještě půlprocentní pokles, ovšem následná korekce nebyla nijak výrazná. Pár USD/BRL tak zůstává na dohled historickým maximům.

mx2

Komoditní trhy

Na komoditách byly nejzajímavější pohyby ropy. Za valnou část z nich nestojí nové fundamenty, ale jen tržní sentiment. Ten ji v prvé části týdne hnal na nová minima od roku 2003, aby si ve čtvrtek a v pátek prošla nevídanou rally. Ze čtvrtečních minim posiloval v pátek Brent až o 16 % a WTI dokonce od středečního závěru rostla o stěží uvěřitelných 22 %. Ropa rostla nejvyšším tempem za posledních 7 let.

Jedním z mála fundamentů byly komentáře ze Saúdské Arábie, které označily cenu ropy pod 30 dolary za iracionální. Země očekává vyšší ceny v průběhu 2016, přestože nabídka zůstane na trhu vysoká. Dalším fundamentem byly pravidelné zásoby ropy v USA, jejichž zveřejnění bylo kvůli pondělnímu svátku v USA přesunuto na čtvrtek. Přestože zásoby rostly nad očekávání (3,98 vs. oček. 2,68 mi. barelů), tak ropa reagovala prudkým růstem. Nejednalo se úplně o neobvyklý stav, kdy trh s rally čekal do zveřejnění zásob a příliš se nezajímal o výsledek.

Zlato nebylo ve srovnání s ropou v posledních seancích až tak zajímavé. Poptávka po bezpečných přístavech ho ve středu dostala až k hladině 1110 dolarů za unci, nicméně rally na akciích z konce týdne znamenala opětovný pokles pod 1100 dolarů za unci. Mírný růst Dollar Indexu také nehrál zlatu do karet. Přesto se kov stále drží v čele nejvýkonnějších komodit od počátku roku, když roste o 3,4 %. Stříbro přidává 2 % a podobné zisky vykazují pouze už jen některé zemědělské komodity.

mx3

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týdenní shrnutí v kostce: Akcie, US dolar a ropa ztrácely, dařilo se naopak euru i zlatu
  Vývoj na finančních trzích v právě končícím týdnu stál opět za to. Byli jsme svědky dramatického pádu na akciových trzích, který se tentokrát nevyhnul ani Wall Street. V souvislosti s čínskou devalvací a očekávaným růstem sazeb v USA padaly měny rozvíjejících se trhů jako hrušky. Výrazný propad má za sebou turecká lira a ruský rubl. Tam se navíc projevil efekt klesajících cen ropy. Po zveřejnění středečního zápisu ze zasedání Fedu začal klesat také americký dolar.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Americký dolar má za sebou těžké ztráty, DAX na nových minimech
  Ani počátek února nepřinesl zlepšení nálady na finanční trhy, i když jsme se alespoň posunuli do další fáze. Hlavní zm...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Americký dolar opět ztrácel, dařilo se libře, drahým kovům a pšenici
  Finanční trhy mají za sebou zajímavý týden, ve kterém se opět nevyhnuly výprodejům. Zveřejněné fundamenty dobré náladě příliš nepřály. Dočkali jsme se horších dat z Číny, Spojených států i Evropy. Zklamáním pro obchodníky byla hlavně várka makrodat včetně průmyslové produkce z Číny, Inflační report BoE a taktéž středeční maloobchodní prodeje v USA. Těsně před vydáním tohoto reportu přišly špatné výsledky spotřebitelské důvěry University of Michigan, které uťaly pozitivní korekci amerického dolaru a poslaly akcie výrazněji do negativního teritoria. Americký dolar pokračoval v průběhu týdne ve výprodeji, který započal už v polovině dubna. Dollar Index se ve čtvrtek dostal dokonce na nejnižší hodnoty od ledna.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Automobilky se zakously do indexů, propadla norská koruna a dařilo se kávě
  Zasedání americké centrální banky Fed na sklonku minulého týdne nepřineslo na trhy očekávané uklidnění, a to přes výra...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Brutální pády vystřídala korekce, měnám vládl JPY, a obří obrat předvedla ropa
  Situace na finančních trzích byla v posledních seancích v mnoha ohledech extrémní. Po vlně výprodejů v uplynulém týdnu přišel hned v pondělí výrazný propad. Mnohé akciové indexy za sebou mají nejhorší výkony od poslední finanční krize. Extrémními výkyvy si prošla ropa. Ta nejprve prohloubila šestiletá minima, aby ve čtvrtek rostla o více než 10 %. Pořádnou porcí volatility si prošel také eurodolar, jehož týdenní range přesáhl 500 pips. Index volatility VIX přesáhl v pondělí 50 bodů. V těchto výšinách se pohyboval naposledy v roce 2011! Jen obtížně se hledají důvody tak výrazných výkyvů na finančních trzích. Ve všech pádech se skloňuje Čína, která v tom ovšem může být trochu nevinně. Větší porci nejistoty může obchodníkům způsobovat změna prostředí v souvislosti s plánovaným růstem úrokových sazeb v USA. Bez výrazného ekonomického růstu a nové likvidity od centrálních bank chybí síla, která by hnala finanční aktiva na vyšší hodnoty. Bez vážných důvodů tak přišel výběr zisků. Následné pozitivní korekce ukázaly, že panika obchodníků se dokáže přetavit v euforii cobydup. Nejdůležitějším fundamentem týdne, který navíc přišel ve správný čas, bylo čtvrteční zveřejnění druhého odhadu amerického HDP ve 2Q. Růst o 3,7 % byl výrazně nad odhadem 3,2 % a zároveň na hony vzdálený slabému růstu o 0,6 % v 1Q. Fundament trhy zastihl uprostřed významné korekce, kterou nadále podpořil. Z USA přišel v tomto týdnu lepší také spotřebitelský sentiment a prodeje zboží dlouhodobé spotřeby. Na sklonku týdne se začalo opět spekulovat, že zářijový růst úrokových sazeb ještě není úplně ztracen, i když členové FOMC se k tomuto tématu vyjadřovali spíše pesimisticky.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Čínské turbulence srazily akcie, ropa klesla na nová minima, dařilo se naopak bezpečným přístavům
  Dramatický první týden v roce pocuchal nervy všem investorům, kteří spoléhali na novoroční rally. Akciové trhy propadl...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Dařilo se akciím, euro pokračovalo v poklesu a vzhůru vystřelila káva
  Týden nepřinesl výrazné výsledky makrodat. Volatilita tak měla spíše tendenci klesat. Trh stále spekuloval o dalším vývoji měnových politik v USA a v Evropě, ale novinek z Fedu a ECB bylo poskromnu. Akciové indexy posilovaly. Německý DAX se konečně posunul výrazněji nad 11 tisíc bodů. Ztrácela společná evropská měna, ovšem vzhledem k nedávným poklesům nebyl jednoprocentní pohyb na EUR/USD žádný "game changer". Dočkali jsme se zápisů z posledních zasedání "Minutes" těchto centrálních bank a několika projevů guvernéra ECB Maria Draghiho. V reportech toho nezaznělo příliš nového. V případě Fedu se víceméně přestal řešit prosincový termín růstu sazeb a debata se přesunula k dalšímu možnému zvýšení v příštím roce. Mario Draghi v pátek oslabil euro svým projevem na konferenci Euro Finance Week ve Frankfurtu. Ovšem pouze zopakoval své klasické "Uděláme, co bude třeba..." Z dalších fundamentů byl zajímavý vývoj japonské ekonomiky, která se dle pondělních dat dostala ve 3Q do recese. Komentáře z BoJ však přišly opět (nepřekvapivě) pozitivní. Zajímavé bylo také úterní zveřejnění inflačních čísel z Velké Británie a z USA, ovšem výsledky skončily dle očekávání. Žádný výrazný impuls tedy tato data nepřinesla. Newyorský Empire State Fed výrobní index zklamal už popáté v řadě, ovšem čtvrteční Philly Fed spravil dojem. Středeční zveřejnění zásob ropy v USA ukázalo jejich osmý růst v řadě. Ale ani to nebylo pro trhy velkým překvapením.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Dařilo se akciím, komoditám a také komoditním měnám
  Trhy mají za sebou úspěšný týden, který byl doprovázen snižováním volatility a rizikové averze. Akcie výrazně rostly, ...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Dařilo se komoditám a evropským akciím, na Forexu zářila libra
  Třetí dubnový týden začal nebývalou nákupní horečkou na ropě, která odstartovala po gapu způsobeném krachem jednání v ...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Dolar dostal komodity pod tlak, akciové indexy klesaly pod tíhou fundamentů
  Finanční trhy mají za sebou další týden, který potvrdil, že dlouhé období relativní bezstarostnosti už skončilo. Akcio...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Eurodolar se zuby nehty držel, akciové indexy a komodity ale propadly
  Po prudkých pohybech na sklonku minulého týdne máme za sebou méně volatilní seance. Trhy vstřebaly výrazný nárůst pravděpodobnosti růstu sazeb ve Spojených státech již v tomto roce a také další poznámky z ECB na téma možného rozšíření monetárního stimulu na prosincovém zasedání. Eurodolar už ovšem měl dost pádů za poslední týdny a v pátek v podvečer stagnoval okolo pondělních otevíracích hodnot. Na akciových indexech se ukázalo, že když chybí impulsy k růstu, hrozí pád do červených čísel ... a stalo se. Mohou za to částečně také komodity, které padaly napříč jednotlivými skupinami a podrážely ceny akcií jejich producentů. Z pohledu fundamentů máme za sebou standardně klidnější druhý týden v měsíci. V úterý nepotěšila inflační data z Číny, která by mohla ukazovat na vyšší ekonomický pokles. Na druhou stranu se rozšířily možnosti dalšího monetárního stimulu PBoC (ve stylu špatné zprávy jsou vlastně dobré). Středeční data z britského trhu práce nenadchla. Hlavně neakceleroval růst mezd. Čtvrtek byl zajímavý hlavně z hlediska projevů šéfa ECB M. Draghiho a více členů FOMC americké centrální banky. Zatímco Draghi opět zdůraznil odhodlanost v boji s inflací, tak představitelé Fedu přestali s prosincovým růstem sazeb tlačit na pilu. Že by jim vadilo posílení dolaru? Páteční statistiky růstu HDP v eurozóně nenaplnily střídmé očekávání. Následná data maloobchodních prodejů USA zklamala v jádrovém i klasickém vyjádření a znovu rozvířila spekulace, zda excelentní výsledky z trhu práce budou pro Fedu dostatečným důvodem k růstu sazeb. Výborné výsledky z jiných oblastí aby totiž pohledal...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Eurodolar ztratil 330 pips během dvou dnů, vzhůru vystřelil DAX
  Právě končící týden přinesl zajímavé impulsy na finanční trhy. Hned v pondělí ráno byl zveřejněn růst HDP v Číně o 6,9...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Evropa rostla v očekávání zásahu ECB, posiloval dolar, naopak zlato propadlo na minima
  Právě končící týden patřil za poslední dobu mezi zajímavější. Nárůst geopolitického rizika v souvislosti se sestřelení...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Fed trhy neuklidnil, propadlíky jsou DAX, USD a cukr
  Na čtvrteční zasedání Fedu se čekalo dlouhou dobu. Nakonec jsme se dočkali překvapení, ovšem spousta obchodníků si ho ...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Japonský jen drtil Forex, stoupla ropa a zlato, klesaly naopak akcie
  Máme za sebou týden bez zásadních fundamentů, dění na trzích tomu však příliš neodpovídalo. Příznakem posledních seancí byla zvýšená riziková averze doprovázená rostoucí volatilitou. Důvody nejistoty se nehledají jednoduše. Pokud pomineme obligátní vysvětlení jako strach o globální hospodářský růst a nedůvěru ve finanční výsledky společností za 1Q, tak nám zůstává pojem „technická korekce“. Přestože globální uvolňování měnové politiky pokračuje a ECB se nedávno zasloužila o další expanzi, tak se zdá, že nová likvidita zatím trhům nestačí k dosahování vyšších úrovní.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Komodity odnesly sílu USD, akciové indexy nabídly mírné růsty
  První listopadový týden se na finančních trzích rozjížděl postupně. Pozitivní impuls přišel hned v pondělí, kdy byla z...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Komodity zůstávají pod tlakem, akcie hledaly směr a dolar předvedl páteční veletoč
  Týden nabitý fundamenty přinesl důležité impulsy na finanční trhy. Byli jsme svědky docela zajímavých obratů, ale čast...
 • Týdenní shrnutí v kostce: Post-brexitovský týden přinesl uklidnění, akcie, komodity i rizikové měny rostly
  Výsledky britského referenda o vystoupení země z EU na sklonku minulého týdne byly pro trhy šokem. S jeho dopady se ovšem dokázaly i přes mohutné pohyby poprat. Ještě pondělní obchodní den se nesl v negativním duchu, následující seance už přinesly opatrný optimismus. Většině rizikových aktiv se podařilo zmírnit ztráty, některé už je dokonce kompletně smazaly. Přestože situace ve Velké Británii je v souvislosti s Brexitem v mnohých aspektech stále nejasná, tak nejvyšší reakce na finančních trzích máme zřejmě za sebou.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Po špatných NFP přišla rally na akciích, komoditách i EM měnách
  Tak silnou rally si už trhy dlouhou dobu neprošly. Velmi dobrý výkon předvedly akcie i komodity, a to hned od pondělní seance. Nejvíce se dařilo akciovým indexům v Evropě. Například německý akciový index DAX roste bez přestávky už od počátku týdne, navíc zatím uzavřel v černých číslech každou obchodní seanci. Dařilo se komoditnímu i v posledních týdnech těžce zkoušenému automobilovému sektoru. Komodity táhla vzhůru ropa a také drahé kovy v čele se stříbrem. Situace na trzích byla do značné míry důsledkem horších dat z amerického trhu práce NFP, které byly zveřejněny minulý pátek. Už podruhé v řadě dopadly výrazně pod očekávání a trh tak v podstatě pohřbil brzký termín zvyšování úrokových sazeb. Tento názor příliš nezměnil ani zápis ze zářijového zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu. Následky byly velmi dobře vidět také na měnových trzích. Hlavně měny Emerging Market dostaly pozitivní impuls. A samozřejmě se dobře dařilo také komoditním měnám v čele s norskou korunou a australským dolarem.
 • Týdenní shrnutí v kostce: Prohrál DAX a slabší byl také dolar, dařilo se naopak švédské koruně a kávě
  Pouze jeden fundament opanoval dění na finančních trzích v minulém týdnu. Úterní devalvace čínské měny vystrašila trhy...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Interactive Brokers