Čtvrtek 28. březen 2024 20:56
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Dukascopy new

Evropa sestupuje z 6letých maxim, Fresenius Medical Care po výsledcích -7 %, Vivendi -4 %

25.02.2014 10:47  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akcie od počátku dnešního obchodování ztrácí a ustupují tak z nejvyšších úrovní za posledních šest let poté, co investory zklamaly především reportované korporátní výsledky. Z makrodat bude pozornost směřovat do Spojených států, když odpoledne bude zveřejněn index cen domů Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry za únor. V plusu je naopak euro, které vůči dolaru přidává 0,1 % na úroveň 1,375 EUR/USD.

Po výsledcích jsou pod tlakem akcie německé společnosti Fresenius Medical Care, které oslabují o 6,9 %. Zklamáním je vykázaný EBIT ve výši 2,26 mld. EUR, když analytici odhadovali 2,27 mld. EUR, ale i výhled čistého zisku pro letošní rok, který by měl dosáhnout 1 až 1,05 mld. USD při odhadech z minulého roku na úrovni 1,1 mld. USD. Mateřská společnost Fresenius SE pak ztrácí 8,5 %.

Francouzská firma Vivendi odepisuje 3,7 % v návaznosti na pokles čistého zisku za rok 2013 na 1,54 mld. EUR. Tržby se snížily o 2 % na 22,1 mld. EUR, když analytici odhadovali 22,3 mld. EUR.

Z jednotlivých sektorů v rámci indexu Stoxx 600 si největší ztráty připisují těžaři s průměrnou ztrátou téměř dvou procent. Akcie Rio Tinto se propadají o 3,4 %, Anglo American o 2,6 % a například Vedanta a Polymetal o 2,3 %, resp. o 2,1 %.

V plusu je naopak společnost Beiersdorf, jejíž akcie přidávají 1,3 % díky tomu, že analytici Berenberg nově radí akcie nakupovat.

Celoevropský Euro Stoxx 50 oslabuje o 0,3 %, britský FTSE 100 o 0,6 % a francouzský CAC 40 stejně jako německý DAX o 0,4 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropa se chytila amerického růstu a eurodolar stoupá
    Evropské akcie se dnes vyšplhaly na rekord, investoři díky stimulačním opatřením a očkování proti covidu-19 sázejí na rychlé oživení světové ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 už krátce po zahájení obchodování vystoupil až na 436,47 bodu. Překonal tak rekord 433,90 bodu z loňského února a smazal veškeré ztráty způsobené koronavirovou krizí.
  • Evropa se nedohodla, dolar se vrací.
    Ministři financí eurozóny se definitivně nedohodli o poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku a o...
  • Evropa se osměluje k růstu, koruna se vydala znovu posilovat
    Americký 10Y výnos si už sáhl na 1,90 a trh vyhlíží dvouprocentní hranici. Že by Fed odstartoval v březnu zvyšování sazeb rovnou větším krokem než jen o standardních 25 bps? Takové spekulace se začínají objevovat a zatápějí tak akciím.
  • Evropa se rozjela opět nahoru, Ameriku tíží technologie
    Na evropských trzích dnes ještě doznívá včerejší pozitivní vývoj, který spustila zpráva o vysoce účinné vakcíně. Akciové indexy po úvodním váhání vyrostly a čele se drží Londýn s +1,4 procenta. Naproti tomu v zámoří převažuje směr dolů, a to hlavně na technologiích. Sektor s vyššími valuacemi, který navíc hodně profitoval z koronakrize, nyní uvolňuje prostor cyklickým titulům, zejména pak z oblastí tvrdě zasažených pandemií. Nasdaq dnes padá o 2,1 procenta, zatímco S&P 500 je dole o procento.
  • Evropa se snaží bojovat, ale trhy zůstávají nervózní. Eurodolar táhnou vzhůru výnosy
    Nedá se říci, že by přicházely vysloveně alarmující zprávy, ale finanční trhy v současném rozpoložení bohužel žádné nepotřebují. Nový propad akcií na Wall Street se převalil přes Asii do Evropy, kde se hlavní indexy snaží aspoň bojovat a obchoduje se smíšeně.
  • Evropa se snaží držet zisky, poté co data a Fed přibrzdily Wall Street
    Včerejší zápis z jednání Fedu se přidal k dalším negativním informacím, které jsme dostali během dne. Nešlo o zásadní překvapení, ovšem potvrzení pevného postoje proti inflaci trhům nesvědčí. Bankéři vysílají signál, že si nepřejí předčasné uvolňování finančních podmínek, a vymezují se i vůči tržním sázkám na obrat sazeb směrem dolů. 
  • Evropa se snaží chránit spotřebitele před kybernetickými hrozbami
    Ve stále digitálnějším světě se kyberkriminalita stala jednou z nejvýznamnějších hrozeb pro současnou společnost. Kyberkriminalita, která je vážným problémem vlád, firem i jednotlivce, způsobuje po celém světě nebývalé hospodářské škody a náklady na ni rostou exponenciálním tempem. Hardwarové a softwarové produkty jsou stále častěji předmětem úspěšných kybernetických útoků, což povede v roce 2021 k odhadovaným celosvětovým ročním nákladům na kyberkriminalitu ve výši 5,5 bilionu eur.
  • Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně
    Výsledky velkých technologických firem jsou v této sezóně smíšené. Trhy nepotěšily výhledy poskytnuté Applem či Facebookem a nově se na negativní stranu přidává také Amazon, jehož tržby nedosáhly na odhady. Dopad na sentiment byl znát u amerických futures i otevření evropských burz. K tomu se koncem týdne, zdá se, vyčerpalo krátkodobé vzedmutí čínského trhu po předchozím propadu způsobeném obavami z utahující se regulace.
  • Evropa se snaží vzpamatovat po americkém propadu, na programu výsledky bank
    Včerejší obchodování na Wall Street se ve své druhé části zvrhlo výrazně negativním směrem. Poté, co trhy zvládly oba inflační reporty i množství komentářů z Fedu, se na ně vrátila tendence zbavovat se rizika, a především dražších růstových titulů citlivějších na vyšší výnosy. Dílčím impulsem mohlo být vystoupení Lael Brainardové z Fedu, která se jako další přihlásila k březnovému začátku růstu sazeb a závazku dostat inflační tlaky pod kontrolu. Klíčové body z jejího vystoupení však byly známy už dopředu, takže to podle nás byla spíše jen záminka.
  • Evropa se stává největší krypto ekonomikou
    Na základě dat z posledního průzkumu společnosti Chainalysis se region střední, severní a západní Evropy (CNWE) ukázal jako nejaktivnější blok na kryptoměny na světe. Za poslední rok obdržel Evropský blok kryptoměny v hodnotě přes 1 bilion amerických dolarů.
  • Evropa si připisuje další zisky, Praha reaguje pozitivně na údaje o inflaci
    Evropské akciové indexy pokračují v růstu. Nejvýkonnějším indexem byl dnes německý DAX (DE30), který získal 2,40 % a seanci zakončil nad 13 400 body. Britský FTSE MIB (UK100) dnes vzrostl o 2,33 % a index pražské burzy PX (CZKCASH) uzavřel obchodování o 2,05 % výše na 1223,84 bodech. Kladný sentiment zaznamenávají i americké indexy. S&P500 roste o 0,74 % a nyní se pohybuje pod 4100 body, technologický index NASDAQ (US100) si v průběhu úvodní seance připisuje 0,92 %.
  • Evropa slušně roste, Amerika pondělí vynechá, nervozita trvá
    Samotný závěr pátečního obchodování v USA už vypadal veseleji a akcie se začaly zvedat. Dnes se daří také Evropě a hlavní indexy přidávají bezpečně přes procento. V pondělí je však v zámoří svátek, takže sentiment naplno otestuje až zítřejší návrat amerických hráčů.
  • Evropa smazala ranní zisky, PX index před svátkem prohloubil ztráty
    Evropské akciové indexy zahájily dnešní seanci se zisky, nicméně u jejího konce se většina z nich propadla do červených čísel. Největší propad zaznamenal něměcký DAX (DE30), který odepsal 0,72 % a uzavřel na 12 139 bodech. Nejziskovější indexem byl Swiss Market Index (SUI20), ten si připsal 0,53 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) prodloužil ztráty z minulého týdne a dnes odepsal 0,54 %, přičemž uzavřel na 1 144,92 bodech. K poklesům na evropských trzích pomohl negativní sentiment způsobený údaji o lepším než očekávaném průzkumu sentimentu spotřebitelské důvěry Conference Board v USA. Tento index v září dosáhl na 108,0 bodů, zatímco se odhadovalo 104,2 bodů. Optimistická data z průzkumu tak dávají americkému Fedu prostor k dalšímu utahování měnové politiky. K poklesům pražské burzy dále dopomohly informace o údajných únicích plynu z plynovodu Nord Stream 1, přes který nebude možno plyn nadále přepravovat. Termín ukončení oprav nebyl oznámen.
  • Evropa smazala ranní ztráty, Kofola schválila dividendu
    Evropské akciové indexy uzavřely dnešní seanci převážně pozitivně, i přestože ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, což poukazuje na snahu o prodloužení války na Ukrajině. Německý index DAX (DE30) zahájil seanci v reakci na projev Putina poklesem, avšak uzavřel o 0,75 % výše na 12 747 bodech. Zisky ve výši 0,35 % si připsal i britský FTSE 100 (UK100). Pražský index PX (CZKCASH) uzavřel seanci o 1,68 % níže na 1188,01 bodech.
  • Evropa smazala včerejší zisky, Philip Morris si připsal téměř 5 %
    Evropské akciové indexy dnes ztrácely. Na bitský index FTSE 100 (UK100), který ztratil 1,08 % vyvinula tlak Bank of England, která zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bp na 2,25 %. Sazby se zvyšovaly i ve Švýcarsku, zde pak o 75 základních bodů na 0,5 %. Swiss Market Index (SUI20) odepsal 1,26 %. V červených číslech zůstal mimo jiné i německý blue chip benchmark DAX (DE30), jež přišel o 1,84 % a seanci uzavřel na 12 531 bodech. Navzdory negativnímu sentimentu na evropském trhu si pražský PX index (CZKCASH) připsal zisky ve výši 0,90 % a uzavřel na 1 198,71 bodech.
  • Evropa soutěží s Asií o americký plyn
    Situace na trhu s energiemi se za poslední asi měsíc všechno jen ne uklidnila. Cena ropy, která za běžné situace přitahuje z energetických komodit nejvíce pozornosti, klesla pod 100 USD/barel a zlevňují i benzín s naftou. Jak všichni víme, hlavní problém nyní ale leží jinde. Tok ruského plynu do Evropy sice není nulový, ale v souladu s očekáváním nás i ostatních je značně omezen. Skrze Nordstream I. je aktuálně zhruba na pětině běžného objemu, který proudil v minulých letech.
  • Evropa stále kráčí po napjatém laně recese
    ‚‚HDP v eurozóně v minulém čtvrtletí překvapivě vzrostlo o 0,1 %, a opět se tak jen o vlásek vyhnulo recesi. Ekonomická rizika ve třetí největší ekonomice světa se v poslední době zmírnila, ale kontinent stále čeká těžký rok 2023, kdy bude muset překonávat pomalejší globální růst a vyšší úrokové sazby.
  • Evropa, USA a Čína v příštím roce, snaha o zachování kapitálu a ztráty kvůli inflaci
    Očekává se, že světová ekonomika příští rok poroste pouze o 3 %. Evropa si prodě...
  • EVROPA & USA = EUR/USD neboli jak se budou tyto ekonomiky vyvíjet v roce 2013?
    Příští rok bude hlavním strašákem ekonomiky eurozóny slabý ekonomický růst. Makroekonomické fundamenty jsou...
  • Evropa uzavřela první seanci roku smíšeně, index PX nejvýše za poslední měsíc
    Ekonomický kalendář během první seance letošního roku přinesl data z Evropské unie i České republiky. V Německu byl zveřejněn finální PMI z výrobního sektoru za prosinec. Údaje byly revidovány směrem dolů z původních 47,4 bodů na 47,1 bodů. Prosincové PMI v ČR dosáhlo 42,6 bodů, což je o 1 bod více, než kolik bylo dosaženo v listopadu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
ATC Brokers
Pax Forex
reklama
CapXmaster