Pátek 21. leden 2022 17:13
reklama
BidAskBit
reklama
fpmarkets
reklama
XTB Investicni rady 2022
reklama
InstaMarkets

Ceny domů ve Velké Británii na maximu za 10 let. Hrozba při další podpoře ekonomiky, ví guvernér

10.12.2013 11:15  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Britský průmysl si v říjnu udržel růst druhý měsíc v řadě, meziměsíční tempo zvolnilo na 0,4 % z 0,9 %. Index cen domů vystoupal za listopad na 58 bodů a vymezil maximum od června roku 2002. Britská ekonomika stále vyžaduje podporu měnové politiky kvůli vývoji v Evropě, na měnovém trhu a u zadlužení domácností. Guvernér Bank of England Mark Carney dobře ví, že v realitním trhu má problém pro další stimulaci. „Musíme podniknout další kroky, abychom toto riziko zarazili,“ uvedl jasně pro Bloomberg TV. Již v listopadu přitom BoE rozhodla, že ukončí dosavadní podporu soukromým hypotékám a zdroje nasměruje k malým a středním firmám.

Guvernér Carney uvedl, že zprávy, které přicházejí z ekonomiky, jsou pozitivní počínaje 0,8% růstem HDP ve třetím čtvrtletí roku. Markit v minulém týdnu na základě svých indexů služeb, výroby a stavebnictví odhadla, že růst v posledním čtvrtletí roku překročí 1 procento. Listopadový růst průmyslu je meziročně nejsilnější od ledna roku 2011 s 3,2% tempem, zpracovatelský sektor roste 2,7% tempem. Bank of England v čele s guvernérem Carney si však uvědomuje, že ekonomika vyžaduje další stimulaci, aby své oživení potvrdila. Vedle dat z průmyslu přišla informace o říjnovém meziměsíčním poklesu exportu o 1,3 % (do Evropské unie o 3,8 %) při poklesu dovozu o 1,9 %. „Ač se výhled pro britskou ekonomiku zlepšuje, její udržitelný růst potřebuje oživení také v globálním měřítku. Ekonomika je stále daleko od normálu,“ uvedl Carney. Obavu pro další stimulaci představuje realitní trh.

Tříměsíční očekávání vývoje cen na realitním trhu, které sestavuje Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), vystoupala na 59 bodů, což je 14letým maximem. „Není žádným tajemstvím, že trh nemovitostí je na vzestupu a ceny prudce rostou na řadě míst ve Velké Británii,“ uvedl hlavní ekonom RICS Simon Rubinsohn. „Kde ceny nových domů zatím nevykazují významný vzestup, existuje pravděpodobnost tlaku na jejich růst ze strany nájmů, což povede ke zhoršení dostupnosti,“ dodal.

RICS uvedla, že růst cen vede přirozeně Londýn, v každém z deseti regionů Velké Británie, vymezených RICS, ale pokračoval růst cen druhým měsícem v řadě. Zásoby neprodaných domů vůči objemu prodejů poklesly na minimum od října roku 2007.

Rubinsohn připustil, že obrat ve FLS programu britské centrální banky může „určitému počtu lidí znesnadnit přístup k pořízení domu“, na druhé straně se domnívá, že zlepšení přístupu k tržnímu financování je již natolik lepší, že dopad kroku BoE bude „relativně omezený“. To by potvrzovalo strategii Bank of England.

Britská centrální banka se rozhodla ukončit program, spuštěný za účelem podpory poskytování soukromých hypoték, na konci listopadu s platností ke konci roku 2013. Podle guvernéra Marka Carneyho se ekonomika dostala do bodu, kdy domácnosti už podporu úvěrování nepotřebují, naopak je nutné jej upřít na malé a střední firmy. "Nevidíme na trhu s bydlením žádné bezprostřední hrozby, ale znepokojuje nás jeho možný vývoj," uvedl již na konci listopadu Carney.

Program „Funding for Lending Scheme“ (FLS) byl nastaven zejména posílení objemů poskytnutých hypoték soukromému sektoru – domácnostem – a zvýšení dostupnosti hypoték. Banky mimo jiné nemusely proti hypotékám, uděleným pod FLS, držet stanovený poměr kapitálu. Od roku příštího chce Bank of England (BoE) peníze z FLS posílat tak, kde je to nejvíce potřeba a to jsou dle BoE malé a střední firmy.

Kromě FLS běží ještě vládní program „Help to Buy“. BoE uvedla, že její rozhodnutí tento program neovlivní. V poslední analýze realitního trhu BoE uvedla, že aktivita na trhu vzrostla a také inflace nabrala dech, ačkoli z nízkých úrovní a připustila „nízkou možnost bezprostředního ohrožení stability“. Rizika dle ní porostou s dalším růstem cen nemovitostí při růstu zadlužení spotřebitelů.

FLS byl spuštěn v červnu roku 2012 a bankám nastavil snazší přístup ke zdrojům. Kancléř Osborne označil FLS za „úspěšný nástroj podpory oživení“, který bude nadále fungovat jako „širší nástroj podpory úvěrování“. Vládní Help to Buy pak má posloužit zejména podpoře privátních hypoték u vyššího poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti.

(Zdroj: Bank of England, Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ceny bitcoinu jsou stejné jako loni
  Kryptoměny vykazovaly v posledních měsících roku 2021 nezdravé skoky. Pohyby nicméně nebyly tak velké, jak se očekávalo.
 • Ceny BTC a ETH dále klesají, ale krypto fondy zaznamenávají příliv
  Bitcoin dnešní ráno asijského času pokračoval ve klesání ceny a podle údajů CoinGecko se primární kryptoměna obchoduje v hodnotě 57 050 dolarů. Kryptoměna podle tržní kapitalizace včera zaznamenala krátký nárůst ceny a překročila hranici 59 000 dolarů. Nárůst ceny se bohužel neudržel.
 • Ceny cukru a kávy vystřelily na dlouhodobá maxima
  Cukr a káva patří mezi aktiva, která se z posledních otřesů na trzích vzpamatovaly velmi rychle. Za oběma komoditami s...
 • Ceny cukru klesly na šestiletá minima
  Ceny cukru včera neudržely březnový support a klesly na šestiletá minima až na 11,80 USd/lb. Hlavním důvodem posledníc...
 • Ceny cukru překonaly 16 centů za libru poprvé od listopadu 2014
  Cukr je jeden z tahounů rally na komoditních trzích za poslední měsíc. Květnový kontrakt na newyorské komoditní burze ...
 • 📈Ceny cukru rostou už druhým dnem⬆
  Futures cukru se v nedávné době odrazily od dlouhodobého klesajícího trendu. Dnes se cena vrátila nad 16 centů za libru. Cena cukru se blíží nejvyšší úrovni od května 2017. Komoditu žene vzhůru naděje na globální ekonomické oživení a obavy o produkci v Thajsku a Brazílii. Produkce cukru v Thajsku by se měla v sezóně 2020/21 snížit na 70 mil. tun z očekávaných 75 mil. tun. Hlavním důvodem je sucho a nižší počet plantáží cukrové třtiny kvůli poklesu poptávky po komoditě v souvislosti s pandemií Covid-19. V Brazílii, která je největším producentem na světě, je problém se suchem v centrální a jižní části země. Spousta farmářů navíc profituje z přeměny cukru na etanol, což v důsledku snižuje zásoby cukru. Očekává se, že nabídka na trhu zůstane i nadále omezená alespoň do dubna, kdy by měla brazilská produkce začít opět růst díky nové sklizni.
 • Ceny cukru v New Yorku padají nejníže za posledních 7 let
  Prudký pokles cen cukru z posledních 3 týdnů pokračuje. Dnes cena překonala hladinu 10,50 centů za libru a dostala se ...
 • Ceny českých výrobců dramaticky rostou, v průmyslu nejvíce za skoro 30 let. Hrozí inflační spirála, zejména kvůli o 100 % dražší ropě – úrok na českém dluhu je nejvyšší od roku 2014
  České výrobní ceny prudce rostou. Jejich dramatický růst předznamenává, že brzy podstatnou část tohoto cenového nárůstu pocítí na svých peněženkách běžní spotřebitelé v obchodech.
 • Ceny čínských realit rostou stále dravěji. Proti zákazům stojí šedé půjčky a touha
  Ceny domů v Číně v srpnu rostly v 69 ze 70 velkých měst a tempem novu dravějším proti předchozím měsícům. Vyčkává se na jediné: kdy přijde mohutný zásah vlády. Tomu ale zatím stojí v cestě jednak klíčový sjezd vládnoucích komunistů v listopadu, vedle toho schopnost developerů získat peníze mimo banky a především touha Číňanů po soukromém vlastnictví, která je stále zásadní měrou nenaplněna.
 • Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 %, v ČR o 100 %
  Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly pomaleji.
 • Ceny domů v USA silně rostou
  Ceny jednogeneračních domů ve 20 amerických městech vzrostly v listopadu v meziročním měření o 5,5 procenta. Dosá...
 • 🛫 Ceny drahých kovů opět rostou! 🥇🥈🥉
  Tento týden začal na drahých kovech velmi dobře a růst nepřestává ani v průběhu evropské seance. Ceny zlata se opět přibližují úrovni 2000 dolarů, ovšem další kovy přidávají ještě více. Stříbro roste o 2,6 %, platina o 2,5 % a paládium o 2,3 %.
 • CENY DRAHÝCH KOVŮ VZROSTLY DÍKY ČÍNĚ
  Kovy v pátek zvýšily díky lepším, než původně očekávaným datům z Číny. Měď zaznamenala zisky, které jsme tu...
 • Ceny elektřiny pokračují ve výrazném růstu
  Nárůst ceny elektřiny v posledních dnech dále zrychluje. Roční kontrakt na energetické burze v německém Lipsku dnes vzrostl o dalších 5% na 105 eur/MWh a jen za poslední měsíc je vyšší o 30 %. Důvodem jsou rostoucí ceny za plyn (+180% od ledna) spojené s nízkým stavem zásob, studeným počasím které omezuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, a výpadky ve výrobě jaderných elektráren v Evropě.
 • Ceny elektřiny pro domácnosti jdou nahoru navzdory pádu cen energií na burzách
  Přestože se světové komoditní trhy padají pod tlakem koronavirové pandemie, distributoři elektrické energie ještě stihli dramaticky zdražit dodávky domácnostem v České republice. Podle analýzy brokera CFD World až o čtvrtinu. Důvodem je předchozí zdražování elektřiny na evropských burzách.
 • Ceny elektřiny v Německu jsou na nových minimech, analytici čekají další pokles cen uhlí
  Roční kontrakt na dodávku elektřiny v roce 2013 na německé burze dnes poklesem k úrovni 47,30 EUR/MWh vytvořil nové historické minimum. Stejným směrem se vyvíjejí ceny elektrárenského i koksovatelného uhlí, u kterého analytici Barclays a Citi očekávají další postupný pokles cen nejméně do příštího roku.
 • Ceny energií a úrokové sazby srážejí akcie zpátky na zem
  Akcie mají za sebou druhé nejdelší období nepřetržitého růstu od roku 1999 a pokles nedosáhl ani 5 %, ale globální energetická krize uvedla do pohybu síly, které to brzy změní. Ceny energií, zejména elektřiny a zemního plynu, se utrhly ze řetězu a jejich dopady rezonují celou ekonomikou. Zavírají výrobní provozy, takže se dál zhoršují celosvětové problémy se zásobováním a rostou tlaky na inflaci, což žene nahoru americké i evropské úrokové sazby. Vyšší ceny energií a zvýšené úrokové sazby začaly konečně doléhat už i na akcie.
 • Ceny energií v Německu rostou o 32,6 %. Čínská vláda očekává zlepšení stavu nedostatku čipů již tento kvartál
  V Turecku i nadále pokračuje drama, když se tamní centrální banka rozhodla opět snížit základní úrokovou sazbu tentokrát o úctyhodných 200 bazických bodů. Dalo by se říct, že bankovní rada neměla na výběr, jelikož prezident Erdogan před dvěma týdny odvolal dva centrální bankéře, kteří nechtěli především kvůli slabé liře a vysoké inflaci snižovat sazby. Tento bezprecedentní “cut“ měl samozřejmě za následek prudké oslabení turecké měny.
 • Ceny kakaa na burze prudce rostou
  Cena kakaa dnes opět výrazně roste. Přidává 2,7 % a cena se vzdaluje úrovni 2500 dolarů za tunu. Za poslední 2 měsíce už kakao vzrostlo o téměř 15 %. Růst je částečně důsledkem zpevňování britské libry, protože velká část světové produkce se obchoduje právě v této měně. Z technického pohledu vnímáme rezistenci v blízkosti úrovně 2550 dolarů.
 • Ceny kakaa rostou na sedmiměsíční maxima
  Nepřízeň počasí v Ghaně nahání strach milovníkům kakaa. (alespoň takto podobné články obvykle začínají). Výrobci cukro...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto