Pátek 09. červen 2023 11:19
reklama
ActivTrades banner
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex krypto

Akcie jsou podhodnocené, mají minimálně 12procentní prostor k růstu

23.04.2013 12:03  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

Rok 2013 bude podle Saxo Bank dobrým rokem pro světové akcie, především pak pro ty americké. A to i v případě, že by druhé čtvrtletí nebylo tak pozitivní jako to první.

Světové akcie jsou i přes rally stále zhruba o 12 procent podhodnocené, vezmeme-li průměrnou valuaci v letech 1996-2013. V době ekonomické expanze příjmy i cashflow nominálně rostou, růstový potenciál akcií je tak samozřejmě ještě mnohem vyšší než 12 procent. Při započtení námi očekávaného zrychlení reálného růstu světové ekonomiky v roce 2014 na 3,8 procent by akcie mohly vystřelit nahoru a dostat se během roku 2014 nad průměr.

euro 300x225 Akcie jsou podhodnocené, mají minimálně 12procentní prostor k růstu

Dalším pozitivem je aktuální 2,6procentní dividendový výnos. Jen pro srovnání – výnos desetiletých státních dluhopisů (v zemích, které jsou pro finance relativně bezpečnými přístavy) se pohybuje od 0,5 procent v Japonsku do 2,2 procent v Belgii.

Vzhledem k dostupným datům očekáváme, že světové akcie budou za 12 měsíců výše. Italské volby a záchrana Kypru sice přitáhly obrovskou pozornost médií, ale reakce trhů nijak zásadně naši víru ve světové akcie nezměnila. Očekáváme tak, že budou nadále růst. Druhé čtvrtletí by ale mohlo být méně růžové. Investoři totiž budou sledovat dopad lepších ekonomických dat na reálnou ekonomiku. V 66 procentech kvartálů od roku 1970 dosáhly světové akcie zisků. Jít proti proudu se tedy vůbec nemusí vyplatit.

Americké akcie na cestě do neznámých krajin

Mezi rozvinutými akciovými trhy nadále preferujeme USA. Americká ekonomika totiž proplula bouřlivými vodami finanční krize zdaleka nejlépe, zaměstnanost i zisky v nestátním sektoru rostou a domácnosti snížily své zadlužení. Veřejný sektor omezil výdaje i stavy zaměstnanců. To v kombinaci s nominálním růstem HDP výrazně v uplynulých 12 měsících vylepšilo veřejné rozpočty. Podle aktuálních ukazatelů hospodářství i nadále posiluje. Vzhledem k tomu vidíme vysokou pravděpodobnost dalšího růstu amerických akcií.

Naopak případnou hrozbou pro americké akcie jsou vnější otřesy důvěry původem z oblasti eurozóny, což vnímáme jako hlavní riziko.

Někteří analytici nedávno spekulovali o vstupu amerických akcií do fáze bubliny. Podle aktuálních ukazatelů, které zveřejnil FED, usuzujeme, že americké akcie ani zdaleka ve fázi bubliny nejsou.

Evropské akcie a lepší budoucnost

Nezaměstnanost roste, což signalizuje recesi většiny zemí eurozóny. Evropské akcie od loňského května klesly o 25 procent. Akcie se ale dívají dopředu, a proto jsou zpožděné ukazatele typu nezaměstnanosti nepodstatné. Závisí zde jen na budoucnosti. Zde hlasují evropské akcie pro zlepšení ekonomiky v Evropě. Ukazatel €-coin, který odráží reálný vývoj HDP, rostl 7 měsíců po sobě na březnových -0,12, což je nejvyšší hodnota od května 2012. Signalizuje tak celkové zlepšení podmínek. Navzdory slabé ekonomice eurozóny mohou evropské akcie zažít dobrý ziskový rok. Hlavní indexy totiž více než kdy jindy reflektují vývoj v ekonomice globální, ne tolik v ekonomice domácí.

Kypr ani italské volby nás nepřiměly změnit naši prognózu, že akcie evropských periferií mají dobrou šanci na letošní vítězství. Pokrok je v mnohých z těchto zemí evidentní. Irsko se vrací na trhy dluhopisů, Portugalsko je v předstihu při plnění plánu rozpočtové konsolidace, náklady na pracovní sílu ve Španělsku rychle klesají, a tím zlepšují konkurenceschopnost země, a Itálie dosáhla v lednu dvanáctiměsíčního rekordu v objemu vývozu. Tato fakta jsou důkazem, že se tyto země začínají škrábat z propasti nahoru.

Opouštějí japonské akcie říši stínů?

Japonský jen klesl od poloviny listopadu vůči americkému dolaru o 18,7 procent a k euru o 19,8 procent. To vystřelilo burzovní index Nikkei nahoru jako raketa. Od té doby vyrostl o 43 procent, jen za letošek o 19,3 procent. Půlroční růst je nejvyšší od čtvrtého kvartálu roku 1972. Oslabený jen je sice dobrý pro japonské vývozce, země ale dováží spoustu energie. A ta nyní zdražuje. Vyléčit ekonomiku není snadné. Slabý jen nebude oním pohodovým všelékem, jak si asi Japonci myslí.

Při zapojení ukazatelů jako je zisk, cashflow a dividendy, je index Nikkei ohodnocen o dost výše než světový index MSCI World. Analytici, kteří se snaží povzbudit nákupy akcií, jsou až příliš optimističtí ohledně zisků firem. Ty podle nich příští dva roky porostou o průměrných 30 procent ročně. To se zdá být trochu přepálené vzhledem k tomu, že náš odhad růstu HDP Japonska za rok 2013 je 1 procento a u globální ekonomiky 3 procenta. Globální inflace za rok 2013 je očekávána ve výši 3 procent. Analytici tak musejí počítat s velkými měnovými zisky či výraznými nárůsty tržních podílů u exportně orientovaných japonských firem, což je příliš optimistické. Očekáváme, že japonské akcie vstoupí do skromnější fáze, kdy začnou japonští investoři analyzovat skutečný dopad slabého jenu na zisky a obraty.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akcie i ropa se posouvají výš. Koruna navýšila ranní zisky tažené inflací
  Jednání mezi Čínou a USA podle americké strany pokračují dobře a není tak důvod pro nějakou tržní nervozitu z této strany. Nová data z Evropy určitě nepotěšila, ale ani trhy nedostala pod tlak. Průmyslová výroba v eurozóně pokračuje v poklesu a britská inflace mírně podstřelila očekávání. Firemní výsledky nebyly na úrovni celého trhu zásadním faktorem.
 • Akcie i většina měn si své pozice drží, dluhopisové výnosy ale začínají znovu růst
  Podle očekávání zatím druhá polovina prosince na finančních trzích probíhá v klidu a bez výraznějších výkyvů. Po důležitém minulém týdnu se tak tento týden nese v podstatně klidnějším duchu, což dokazuje i dnešní seance v Evropě, kde akciové indexy zůstávají v líném bočním trendu na dosah středečního close. Zobchodované objemy přitom nízké nejsou a například ve Francii jsou zhruba čtvrtinu nad dlouhodobým průměrem. Odhodlání k dalším nákupům na takto vysokých cenách ale stále (zejména v Evropě) schází.
 • Akcie i výnosy rostou, ropu tlačí výš Suez
  Páteční obchodování v Evropě se odvíjí v pozitivním duchu. Akciové indexy rostou, Stoxx Europe 600 je o 0,7 pct výš, DAX přidává 0,9 procenta. Americké futures zaostávají, ale nacházejí se rovněž v zeleném. Eurodolar přerušil svůj pokles a mírně se zvedá na 1,1790.
 • Akcie i výnosy rostou, ropu tlačí výš Suez
  Páteční obchodování v Evropě se odvíjí v pozitivním duchu. Akciové indexy rostou, Stoxx Europe 600 je o 0,7 pct výš, D...
 • Akcie i výnosy v Evropě začaly růstem. Data naznačí sílu průmyslu
  Týden začíná bez účasti Japonska, Číny a nyní Londýna, kde se nahrazuje svátek 1. Máje připadající na víkend. Akcie v Evropě začaly dobře, ale jejich růst už během dopoledne vadne. DAX je v plusu o 0,3 pct, CAC 40 přidává jen 0,1 procenta. Spolu s tím sledujeme nárůst výnosů na evropských trzích. Postupné posouvání nahoru trvalo v podstatě celý duben a třeba německý 10Y výnos se celkem nenápadně dostal nejvýš od brutálních výkyvů loni v březnu.
 • Akcie i výnosy výrazně dole, euru se naopak daří
  Odpoledne přináší aspoň mírnou úlevu akciím, když se jejich strmý propad přerušil. V Evropě jsou hlavní indexy stále hluboko v červeném, DAX -2,4 pct, AEX -2,5 pct, FTSE 100 -2,3 pct. Wall Street je na tom dnes relativně lépe, když se pokles klíčových indexů pohybuje kolem 1,4 procenta. Momentální konsolidace přichází spolu s ustálením dluhopisů. 10Y americký výnos je na 1,275, tedy o 4 bazické body dole.
 • Akcie jako na houpačce, dluhopisy dnes pod mírným tlakem
  Začátek týdne je pro akcie na hlavních trzích ve znamení změn směru. Slibný začátek, pak propad a následný návrat znamená pro evropské indexy obchodování lehce nad pátečními hodnotami. Wall Street se po otevření drží těsně v plusu. Co do zajímavosti dnes své protějšky zastínila pražská burza. Zpráva o podpoře premiéra Babiše pro sektorovou bankovní daň poslala strmě dolů tento klíčový sektor. Navíc Moneta klesala o dividendu, bez níž se poprvé obchoduje. Zmíněná zpráva však byla samotným Babišem odpoledne dementována jako chybná interpretace. Následoval odraz bank vzhůru, ale i tak zůstává trh značně v červeném.
 • Akcie Johnson & Johnson mierne oslabujú po zverejnení výsledkov
  Najväčšia farmaceutická spoločnosť na svete Johnson & Johnson má za sebou historicky zatiaľ najlepší rok 2021 a počas tohto roka dokonca počíta s tým, že sa tržby prvýkrát dostanú nad 100 miliárd USD. Ako sa darilo jednotlivým segmentom a koľko firma zarába napríklad na vakcínach proti Covidu? Dozviete sa v našom videu.
 • Akcie JPMorgan rastú, keďže banka očakáva vyššie úrokové výnosy
  Akcie JPMorgan Chase & Co (JPM.US) v pondelok vyskočili o viac ako 7,0 % po tom, čo jedna z veľkých investičných bánk zrušila svoje finančné vyhliadky pre čistý úrokový výnos a uviedla, že 17 % návratnosť hmotného kmeňového majetku „zostáva naším cieľom, čo môže byť dosiahnuté v roku 2022“. Je to obrovská zmena rétoriky v porovnaní so začiatkom tohto roka, keď finančný riaditeľ Jeremy Barnum varoval, že protivietor, vrátane rastúcich nákladov spôsobí, že spoločnosť nesplní svoje ciele v nasledujúcich rokoch.
 • Akcie jsou dál nervózní z Fedu, zatímco dluhopisy se konsolidují a dolar lehce posiluje
  Zatímco evropské akcie se dnes drží stále jen mírně v červeném, Wall Street registruje výraznější ztráty v čele s Nasdaqem. Dluhopisové výnosy vykazují malé změny jak v USA, tak na jádrových evropských trzích. Trochu volatilnější je potom periferie, která ale postrádá společný směr. Eurodolar po konsolidaci začíná znovu klesat - tentokrát jen lehce na 1,1215. Americká měna je odpoledne celkem úspěšná i na párech s jenem a librou. Zlato se sice drželo, ale později se sesunulo pod 1400 dolarů.
 • Akcie jsou před Fedem nervózní, ropu vytáhly výš sankce
  Nevýrazný vývoj hlavních akciových trhů se odpoledne stále více mění v pokles. Z klíčových trhů jde dolů nejrychleji Nasdaq , ztrácející už přes procento. Na eurodolaru se mírně projevila dnešní americká data, po nichž kurz stoupl, načež se nachází u 1,0550. Výnosy dluhopisů se po zhoupnutí odrážejí znovu vzhůru.
 • Akcie jsou růstově naladěny před rozpočtem a daty
  Evropské akciové trhy vykazují zisky zhruba do půl procenta, přičemž slušně se vede třeba DAXu. Včerejším zprávám se podařilo pozornost investorů přitáhnout zpět k tématu oživení, a třebaže se s tím pojí i předpoklad vyšších inflačních tlaků, efekt na akcie je celkově pozitivní. Preference se stěhují lehce k cyklickým sektorům.
 • Akcie Juventusu prudce padají, nejníže za více než pět let, kvůli rezignaci jeho správní rady, včetně Pavla Nedvěda. Pro klub jde o další pohromu, po pandemii a krachu projektu Superligy
  Akcie fotbalového klubu Juventus se dnes na milánské burze propadají až o deset procent. Prodávají se nejlevněji za posledních více než pět let. Akcie „Staré dámy“ se dnes prodávala i jen za 0,25 eura. To je nejméně za celé období od února 2017. Přitom ovšem oproti dubnu 2019, kdy vystoupaly ne svůj historický cenový vrchol, se k dnešnímu dni propadají o takřka 80 procent.
 • Akcie Juventusu se prudce propadají, kvůli krachu fotbalové Superligy. Její tvůrci podcenili komunikaci s veřejností, jakoby „válku vyhlašovali na teleshoppingovém kanálu“
  Akcie fotbalového klubu Juventus Turín dnes prudce propadají, aktuálně o 12,7 procenta. To představuje jejich nejvýraznější propad od loňského 12. března, kdy je stahovala dolů rapidně propukající pandemie onemocnění covid-19, která sever Itálie ve své první vlně zasáhla obzvláště těžce.
 • Akcie kanabisových spoločností vyleteli nahor
  Akcie kanabisových spoločností si nedávno získali pozornosť, keď sa obchodníci z Redditu teraz údajne zamerali na toto odvetvie. Rovnaká skupina WallStreetBets v komunite Reddit v minulosti prispela k špekulatívnemu šialenstvu, ktoré viedlo okrem iného k nárastu cien akcií spoločnosti GameStop. Teraz sa zdá, že rovnaká skupina stavia na to, že kanabisové spoločnosti by mohli profitovať z potenciálnej federálnej legalizácie konope pod novou demokratickou správou. Niektoré spoločnosti včera doslova vyleteli - Tilray (TLRY.US) vyskočil o 50%, zatiaľ čo Aurora Cannabis (ACB.US) získala 21%.
 • Akcie Kansas City Southern vzrástli o 17% v súvislosti so správami o akvizícii
  Akcie Kansas City Southern (KSU.US) vzrástli o 17% po tom, ako sa železničný operátor dohodol na kúpe spoločnosti Canadian Pacific Railway za 25 miliárd dolárov, ktorá by vytvorila prvú sieť nákladnej a železničnej dopravy spájajúcu Mexiko, USA a Kanadu. Hodnota transakcie je 275 dolárov na akciu, v porovnaní s piatkovou zatváracou cenou Kansas City Southern vo výške 224,16 dolárov. CP a KCS tvrdia, že kombinovaná spoločnosť bude oveľa väčšou a konkurencieschopnejšou sieťou, ktorá bude prevádzkovať približne 32 000 km trate, zamestnávať takmer 20 000 ľudí a generovať celkové príjmy vo výške približne 8,7 miliárd USD na základe skutočných výnosov do roku 2020.
 • Akcie kasín rostou díky uvolnění pandemických restrikcí v oblasti Macau
  Akcie společností Las Vegas Sands (LVS.US) a Wynn Resorts (WYNN.US) vyskočily během dnešní seance o 3 % poté, co agentura Reuters oznámila, že čínské centrum gamblingu znovu otevře kasína díky uvolnění pandemických restrikcí.
 • Akcie kasín vyskočily poté, co Čína uvolnila covidové restrikce
  Akcie společností jako Las Vegas Sands (LVS.US) a Wynn Resorts (WYNN.US), posílily během dnešní seance o více než 5 %. Výrazný vliv na růst těchto akcií má čínská vláda, která uvolnila restrikce spojené s pandemií Covid-19 v hlavním městě Pekingu a ekonomickém centru země, Šanghaji. Z pohledu provozovatelů kasín, je uvolnění restrikcí pro zákazníky cestujícím do oblasti Macau povzbuzujícím signálem, protože právě tato oblast je čínským centrem hazardu.
 • Akcie Kazatompromu (KAP.UK) na vzestupu díky růstu exportu
  Kazatomprom (KAP.UK) je největší světový producent uranu kótovaný na londýnské burze. V roce 2021 společnost stála za téměř 40 % celkových světových dodávek suroviny. Společnost má v poslední době problémy kvůli napjaté politické situaci v Kazachstánu, válce na Ukrajině a snaze o energetickou soběstačnost USA.
 • Akcie Kazatompromu sa prepadli o 10 % v dôsledku politických nepokojov v Kazachstane, ktoré boli spôsobené vysokými cenami energií
  Kazatomprom (KAP.UK) je v súčasnosti najväčším producentom uránu na svete s podielom 23 % na produkcii suroviny v roku 2020. Kazatomprom ťaží urán pomocou technológie ISR (In-Situ Recovery Mining) so zdravotnými, bezpečnostnými a environmentálnymi normami (ISO 450001 a 14001 certifikátov).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new