Pondělí 17. únor 2020 16:16
reklama
Dukascopy
reklama
BOSSA report
reklama
XTB live trading

Italský pat je v rukou prezidenta. Změny visí nad volebním systémem i dělením moci

29.03.2013 10:31  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Lídrovi únorových předčasných voleb v Itálii Pier Luigi Bersanimu nezbylo, než předstoupit před italského prezidenta Napolitana se sklopenou hlavou a sdělením, že není schopen získat podporu pro jím vedenou italskou vládu. Návazně na jeho vlastní slova se nestane oním bláznem v čele Itálie v době, kdy je třeba ji vyvést z politické krize, ekonomické recese a nadto prosazovat hospodářské reformy.

Italský prezident Giorgio Napolitano si na dnešní 11. hodinu pozval ke konzultacím Silvia Berlusconiho (druhá PdL), na odpolední 16. hodinu Beppe Grilla (třetí M5S), o hodinu později dosluhujícího technokratického premiéra Maria Montiho a na závěr znovu Pier Luigi Bersaniho, který mu včera oznámil, že s pokusem získat podporu pro jím vedenou vládu neuspěl. Nyní bude v jeho rukou pokus nalézt takové jméno premiéra, kterého podpoří jak vedoucí Bersaniho PD, ovládající sněmovnu a největším dílem také senát, tak ale také alespoň část senátorů Berlusconiho PdL a Grilliho protestního hnutí M5S. „Podmínky, které si kladly konkurenční strany, považuji za neakceptovatelné,“ uvedl Bersani po šesti dnech konzultací s konkurenčními politiky, podnikatelskými skupinami či odbory.

 

Prezident Napolitano po schůzce s Bersanim nepředstoupil před novináře. Počínaje dneškem chce sám vést další kolo jednání o vládě, když již s prvním svěřením mandáru do rukou Bersaniho velmi váhal (uvědomoval si rozložení sil), ale rozhodl se respektovat jeho pozici lídra voleb.

Situace v Itálii je okořeněna tím, že politici by během dubna měli zvolit nového italského prezidenta, který vystřídá Napolitana v květnu. On pak s velkou pravděpodobností bude vypisovat další předčasné volby. Lídr druhého nejsilnějšího uskupení voleb a bývalý italský premiér Berlusconi žádá, aby buď jeho strana získala právo zvolit nového italského prezidenta (poté, co Bersaniho lidé stojí v čele směnovny a senátu), nebo aby se v červnu uskutečnily nové předčasné volby.

Sám prezident Napolitano chce nadto iniciovat debatu nad změnami volebního systému v Itálii i rozložení sil na politické scéně. Stávající systém je takový, že díky volební bonifikaci vítěz voleb ovládne většinu ve sněmovně, ale díky dominanci jednotlivých regionů při volbě do senátu nastává jiné rozložení sil v senátu (na hlasy průmyslového severu pro Berlusconiho "dojel" Bersani) či dochází k patové situaci tak, jak vzešla i z únorových voleb. V senátu se vyrýsovala tři zhruba stejně silná uskupení, z nichž žádné nedosáhne na většinu a zároveň ani na nějakou koaliční dohodu. V italském politickém systému přitom při prosazování legislativy sněmovna a senát mají de facto shodnou sílu a proto vláda s podporou sněmovny, ale bez podpory senátu není schopna vládnout.

Italský list Corriere informuje o plánu B, na kterém pracují poradci dvou nejsilnějších stran voleb PD a PdL. Italskou premiérkou by se dle něj stala ministryně vnitra Anna Maria Cancellieri, která by si současně podržela funkci ministryně. Jí vedený kabinet by pracoval na změně volebního systému. Jmenován jako možný premiér je také šéf ústavního soudu Franco Gallo či Saccomanni z italské centrální banky.

Nová italská vláda, pokud vznikne, převezme klíčovou národní ekonomiku eurozóny a její dominantní dluhopisový trh ve stavu nezaměstnanosti nejvyšší od roku 1992 a čtvrté recese od roku 2001.

(Zdroj: Bloomberg, ANSA, La Repubblica, Corriere)


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Italské desetileté dluhopisy prolomily obávanou 7% hranici, trhy se bojí bankrotu
  Výnos nejvíce sledovaného italského dluhopisu se splatností deset let dnes poprvé vystoupal nad sedm procent a spustil tak tlak prodejců na světových burzách. Překonání sedmiprocentní hranice u desetiletých státních obligací totiž předcházelo žádostem o zahraniční pomoc v případě Řecka, Irska a Portugalska.
 • Italské referendum může rozhodnout o ECB i o konci intervencí
  Po překvapivém výsledku referenda o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA začínají být neočekávané politické události pro trhy “denním chlebem?. Další na řadě je Itálie, která se chystá na začátku prosince (4.12.) na referendum o změnách v ústavě. Pokud ho italský premiér Matteo Renzi “politicky nepřežije?, nemusí to být pro italské dluhopisy vůbec procházka růžovým sadem. Další růst jejich výnosů a rizikových marží vůči německému bundu by pravděpodobně vedl Evropskou centrální banku k rozhodnutí (8.12.) natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) o dalších 6 měsíců (do konce září 2017). Pro ČNB by to pravděpodobně znamenalo signál takticky posunout konec intervencí ke konci roku 2017. V Itálii se tak nepřímo hraje nejen o budoucnost třetí největší ekonomiky eurozóny, ale zprostředkovaně i o to, kdy ECB otevře ČNB dveře k ukončení intervenčního režimu.
 • Italské referendum - na co se připravit?
  O víkendu proběhne klíčové ústavní referendum v Itálii, které v případě neúspěchu může skončit pádem vlády Matea Renziho a ve finále teoreticky až vypsáním předčasných voleb. To by nebylo nic příjemného především pro italské banky, které se pokoušejí pročistit bilance od špatných úvěrů a lovit na trzích dodatečný kapitál. Na co se o víkendu dívat a co rozhodne o tom, jak si výsledky referenda přeloží trhy?
 • Italské riziko nechává trhy v klidu. Týden začíná v mírně negativním duchu
  Hlavní finanční trhy nevstupují do nového týdne s žádným novým dominantním tématem. Stále poutá velkou pozornost výsledková sezóna, zatímco třeba makrodata příliš velký vliv neměla. K tématům jako politika Fedu, brexit či čínsko-americké vyjednávání nedostáváme nové důležité informace.
 • ITALSKÉ VOLBY SE STALY DŮVODEM PRO KOREKCI NA TRZÍCH
  Včera světové trhy vykázaly různou dynamiku. Evropské indexy ukončily pondělní obchodování stoupáním. Mezitím americké...
 • Italské výnosy začínají znovu růst, euro přesto zpevňuje
  Akciové indexy v Evropě dnes znovu zamířily do červených čísel a i když úroveň rizikových přirážek zůstává poměrně nízká. I dnes je zatím zjevné, že nervozita z trhů zatím zcela nevymizela. V Německu se DAX propadá o procento a ztrácejí také ostatní indexy, na kterých dnech obchodování probíhá na podprůměrných objemech. Důvodů k nervozitě je přitom více, když se dnes obchodníkům připomněla také Itálie, kde se euroskeptici ujali klíčových funkcí v tamním parlamentu.
 • Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?
  Výnos v dnešní italské aukci vládních dluhopisů vylétl na devítiměsíční maximum a více než dvojnásobek proti konci kv...
 • Italské výnosy zpět nad 3 %. Politické napětí v zemi euru nepomáhá
  Jestli hledáte důvody výprodeje na euru, jeden dodatečný by se rozhodně našel. Italské výnosy, které jsou dlouhodobě vyšší než je v eurozóně obvyklé, začaly znovu nepříjemně narůstat. Výnos desetiletých dluhopisů dnes dokonce překonal hranici 3 % a je nejvýše od červnové povolební krize. Jednotná měnová politika tak dál neznamená stejné sazby v celé eurozóně a zatímco v Německu jsou stejně dlouhé výnosy na 0,4 % a ve Španělsku na 1,45 %, v předlužené Itálii je situace i nadále diametrálně odlišná.
 • Italský bankovní sektor ve slepé uličce. Odpisy trvají příliš dlouho, ekonomika jen sotva roste
  Už je tomu poměrně dávno, ale koncem devadesátých let a hlavně začátkem nového tisíciletí se pro německou ekonomiku, d...
 • Italský deficit možná bude klesat. Trhy se chytají naděje, euro koriguje ztráty
  Trhy se nadchly zprávami o možném snižování italského deficitu a středeční obchodování tak zatím přináší výrazný pokles italských výnosů či růst akcií v Evropě, a především v Miláně. Výnosy v jádru eurozóny spolu s tím rostou a euro koriguje ztráty na současných 1,1570.
 • Italský prezident se rozhodl pro volbu vítanou trhy. Bersani ale nemusí být premiérem?
  Italský prezident Giorgio Napolitano v pátek pověřil lídra středolevé koalice Piera Luigiho Bersaniho sestavením nové ...
 • Italský prezident se rozhodl pro volbu vítanou trhy. Bersani ale nemusí být premiérem?
  Italský prezident Giorgio Napolitano v pátek pověřil lídra středolevé koalice Piera Luigiho Bersaniho sestavením nové ...
 • Italský statistický úřad: Předběžný ekonomický růst Itálie za 3Q nebude, počkejte si další měsíc na konečná čísla
  Finanční trhy dnes znepokojilo oznámení italského národního statistického úřad I...
 • Italský výprodej stáhl dolů evropské akcie, část dluhopisů i euro
  2,7 procenta výnosu na desetiletém dluhopisu není nic divného, ostatně třeba v USA je výnos na 2,9 procentech. Jenže v případě Itálie to znamená daleko větší, a především strmě rostoucí rizikovou prémii. Jen za dnešek se výnos zvedl o více než 20 bodů. Výprodej italského dluhu s sebou strhl také zbytek periferie, kde výnosy rostou sice o poznání méně, ale rovněž citelně. Poptávka pak mířila do německých papírů, jejichž výnosy díky tomu opět poklesly.
 • Italský výrobce jachet Ferretti chce do konce října na burzu
  Italský výrobce luxusních jachet Ferretti plánuje do konce října nabídnout své akcie na milánské burze. Z prodeje akcií chce získat 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč), které použije na financování dalšího rozvoje, uvedla dnes firma.
 • Italský výrobní sektor v problémech. Britský naopak překvapil nečekaně dobrým výsledkem a okamžitě pomohl libře
  Německo a Francie zveřejnily pouze revizi srpnových výsledků, která více méně potvrzuje předchozí data jen s menšími odchylkami. Německý PMI ve výrobě zůstává na 53,6b., francouzský lehce klesá na 48,3b.
 • Italští populisté nemají v jednání s EU co ztratit
  Výnosy italských vládních dluhopisů jsou na nových maximech. Důvodem je tvrdý postoj Evropské unie vůči snaze Itálie zvýšit rozpočtový deficit. Něco se bude muset stát a to již brzy. U eura pravděpodobně uvidíme významné posuny, takže obchodníci, připoutejte se.
 • ITA40 klesl na nejnižší úrovně od března
  Nálada na akciových trzích dnes není dobrá. Německý DAX (DE30) i americké indexy se drží v blízkosti květnových minim. Milánský ITA40 ovšem klesl na nejnižší úrovně od začátku března. Důvodem horšího vývoje italského indexu je fiskální situace. Evropská komise uvažuje, že potrestá Itálii kvůli nadměrnému dluhovému zatížení. Trhy se bojí, že by takový krok vedl k eskalaci konfliktu s italskou vládou. ITA40 se obchoduje nad psychologickou úrovní 20 000 bodů.
 • Ivan Mikloš (v rozhovore pre české Hospodárske noviny)
  Dnes agentúra Bloomberg zaradila ako jednu z TOP správ o eure výroky slovenského ministra fin...
 • I v den bez správ, je co obchodovat
  Den bez zpráv, tak lze zjednodušeně charakterizovat dnešní obchodní seanci. Na obchodníky nečeká žádná zásadní kurzotvorná událost...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama