Sobota 04. červenec 2020 20:13
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx

Neměly by akciové trhy kopírovat vývoj reálné ekonomiky?

25.02.2013 11:23  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Rok 2012 se nakonec ukázal v úplně jiném světle, než si většina z nás myslela. Já osobně jsem měl na jeho začátku dost negativní postoj, zejména co se evropských ekonomik týkalo. Po jeho skončení jsem pak měl více či méně pravdu. Ale na druhou stranu jsem byl skeptický i k růstu akciových trhů, což se na rozdíl od vývoje ekonomiky nevyplnilo. Jenže neměly by akciové trhy kopírovat nebo alespoň se chovat v souladu s reálnou ekonomikou?

Více než 25 let se živím jako trader, tvůrce trhu a správce fondu, takže teď už bych to mohl vědět. Samozřejmě, že akciové trhy a ekonomika jsou propojené, ale jen zřídkakdy na denní nebo dokonce měsíční bázi. Nejčastěji jde o nesoulad mezi očekáváním a současnou realitou. To vše jen umocňuje kritická role měnové politiky, která má na svědomí sentiment a stanovování tržní ceny, která se od reálné ekonomiky liší. To je dnes zřejmé hlavně v Evropě, kde se vyskytují zdánlivě nelogické kombinace historických maxim jak u nezaměstnanosti, tak u akciových trhů. Trhy se totiž vyšplhaly na předkrizové rekordy z let 2007 až 2008.

Historie nám ukazuje, že podobný nesoulad má své limity a data expirace. Buď se dramaticky zlepší stav ekonomiky, nebo se naopak trhy budou muset srovnat s poklesem. Abychom tuto rozdílnost mezi jejich vývojem pochopili v historických souvislostech, můžeme se podívat na rozdíl mezi širšími akciovými indexy, jako je třeba MSCI World, a německým indexem podnikatelského klima IFO. Nesoulad mezi slabým výkonem ekonomiky, kterou tento index sleduje, a akciovými trhy letos dosáhl extrémních hodnot. Podobné jsme mohly pozorovat před krachem trhů v roce 2000. To sice není zrovna dobré znamení, ale je třeba myslet i na to, že tuto rozdílnost lze dvojím způsobem zmírnit: buď klesnou akcie, nebo se ekonomika zmátoří.

Z hlediska fundamentu jsou akciové trhy jen podsložkou celé ekonomiky, nebo chcete-li HDP. Tím pádem musí akcie do určité míry korespondovat s vývojem ekonomiky a zároveň se držet dalších oblastí ekonomiky, jako je inflace a produktivita. Dlouhodobý býčí trh jde obvykle ruku v ruce nejen s ekonomickým růstem, ale i se zvýšenou výrobou a rizikovými prémiemi. A ještě důležitější je to, že na reálném býčím trhu vydělají všichni – jak bohatí, tak chudí. To vše skrze nižší míru nezaměstnanosti, vyšší výrobu a investice. Při současném růstu cen ale všechny uvedené výhody bohužel neplatí.

Jak se tedy mají investoři vypořádat s touto investiční hádankou? Pro zkušené investory jsou výše uvedené ekonomické vztahy vlastně k ničemu. Investorovi, který by chtěl riskovat nelikvidní aktiva, je nakonec přičtena riziková prémie. Ta se pohybuje v závislosti na inflaci, aktuálních úrokových sazbách a průměrných příjmech z dividend dané akcie. Z logiky věci musí mít akcie vyšší výnos než dluhopisy – aby se tak kompenzovala jejich nižší likvidita.

Když loni v červenci šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ujišťoval svět, že udělá pro záchranu eurozóny cokoliv, způsobil přesun k méně likvidním aktivům. Povedlo se mu totiž odstranit nádech negativního potenciálu dluhopisů, a nepřímo tím podpořil i akcie. Ale zase musím zopakovat, že jako investoři tomu ani rozumět nemusíme. Pokud se totiž budeme držet jednoduchých pravidel pro investování, nemusíme analýzy stavu reálné ekonomiky konfrontovat s oceňováním akcií. Nic nám tak nebrání být ekonomickým agnostikem.

Americký investor Harry Browne vytvořil v 70. letech minulého století tzv. permanentní portfolio. Jeho princip je opravdu jednoduchý. Investujte 25 procent do každé ze čtyř tříd aktiv, tzn. do akcií, dlouhodobých státních dluhopisů, kovů a zbytek dejte do hotovosti. Připadá vám to příliš nudné? Tak se podívejte na statistiku: roční výnos z této alokace byl od roku 1972 do 2011 průměrně 9,5 procenta. V reálném vyjádření přitom roční zisk neklesl pod 4,9 procenta. To je mnohem ziskovější investice než dávají akciové trhy, ale zahrnuje v sobě mnohem menší riziko! Pokud byste v roce 1972 takto investovali 10 000 dolarů, pak by se vám do roku 2012 zhodnotily na 377 193 dolarů.

To ale neznamená, že se aktivní obchodování nevyplácí. Pomáhá nám to pochopit, že je rozumné mít nějaký “hloupý model? jako záchrannou brzdu nebo referenční rámec. Větší riziko nebo změny v alokaci pak zvolíte jen tehdy, když má jedna ze složek výrazně navrch nebo existují přesvědčivé signály, že se nemýlíte. Tento nápad pak vylepšil slavný hedgeový manažer Ray Dalio z investiční firmy Bridgewater a nazval jej jako model do každého počasí. Jak už napovídá název této strategie, dokáže se vyrovnat s jakoukoliv ekonomickou situací. Výsledky tohoto modelu jsou přitom velmi přesvědčivé. Jeho roční výnos se od roku 1996 pohybuje kolem 12 procent. Díky tomu se Bridgewater stal největším fondem na světě, v současnosti spravuje zhruba 141 miliard dolarů.

Hlavní rozdíl mezi těmito modely je, že ten od Harryho Browna pomáhá rozložit aktiva, zatímco Ray Dalio a jeho Bridgewater radí, jak rozložit riziko. Společné však mají to, že ani u jednoho nezáleží na vývoji trhu. Počítají totiž s důležitou podstatou obchodování: nevíme, co se stane zítra; nevíme, kam jdeme, ale zisk si vezmeme v první řadě z rizikové prémie. Krása takového investování spočívá v tom, že nemusíme rozumět vztahu mezi ekonomikou a akciovými trhy na to, abychom investovali efektivně. Když navíc vezmeme v potaz současné nepředvídatelné intervence do makroekonomiky, mohl by nám tento přístup ulevit ve snaze porozumět všemu kolem. A dává také výhodu každému investorovi, který nevidí do hlavy mocným politikům a centrálním bankéřům.

Investor by měl tuto strategii opustit jen v případě, že má velmi nutkavý pocit nebo přesvědčení, že se něco stane. Já osobně alokuji své investice ze 70 procent do modelu do každého počasí. V roce 2012 se mi tak povedlo vytvořit slušný zisk, a to i když jsem téměř ve 100 procentech svých velmi konzervativních předpovědí trhu mýlil. Zbylých 30 procent jsem použil jako pojistku proti tzv. černým labutím nebo na příležitostné investice. Zrovna teď se mi začínají líbit dlouhodobé investice do subsaharské Afriky. A jaká je odpověď na úvodní otázku tohoto článku? Akciové trhy se můžou od reálné ekonomiky lišit jen na omezenou dobu, ale na racionálně uvažující investory to stejně nemá žádný vliv. Investice jsou o logickém uvažování a racionalitě, a ne o genialitě. A to je dobrá zpráva pro nás všechny.

Příspěvek Neměly by akciové trhy kopírovat vývoj reálné ekonomiky? pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Německý ZEW index na nejnižší úrovni za tři a půl roku
  Společná evropská měna si včera vůči dolaru odepsala 0,5 %, když oslabila na 1,1000 EUR/USD. Červencová důvěra v německou ekonomiku měřená ZEW indexem (názor 350 odborníků z finančního trhu) totiž poklesla na nejnižší úroveň za poslední tři a pul roky (-6,8 bodu). Na zhoršení sentimentu se podepsal brexit a s ním spojená volatilita na finančních trzích a nejistota ohledně dalšího hospodářského vývoje.
 • Nemecký ZEW index rastie štvrtý mesiac za sebou. Je reálne, že dno máme už za sebou.
  Nemecký IFO inštitút dnes zverejnil svoj mesačný prieskum medzi ekonómami, ktorého highlightom je IFO index očakávaní vývoja nemeckej ekonomiky v najbližších 6 mesiacoch. Kladná hodnota znamená, že viac respondentov očakáva zrýchlenie ako spomalenie a naopak. Aj vo februári bola úroveň záporná -13,4b (čakala sa nižšia úroveň: -14,1.). Je to však najvyššia úroveň od júna 2018. Po druhé, ZEW index rastie už štyri mesiace po sebe, pričom štvormesačný rast je najrýchlejší za posledné dva roky. V minulosti, keď bol ZEW v mínuse sa to stalo zakaždým až po dosiahnutí dna. Je však potrebné dodať, že Nemecká ekonomika v posledných dvoch kvartáloch výrazne spomalila, čiže báza, voči ktorej sa porovnávajú budúce očakávania, je nižšia.
 • Nemecký ZEW inštitút
  "Hlavnými rizikami pre nemeckú ekonomiku sú silné euro, pretrvávajúce problémy bánk a fiškálny mor.&qu...
 • Nemecký ZEW inštitút
  Obnova nemeckej ekonomiky sa zosilňuje, očakávame zároveň, že nemeckú ekonomiku by mohol výraznejšie ...
 • Německý ZEW na nejnižších úrovních od roku 2012
  A po Britské inflaci ještě jeden indikátor který zaujal – německý ZEW index, jakožto indikátor důvěry institucionálních investorů v německou ekonomiku:
 • Německý ZEW opět šokoval
  Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se během včerejšího odpoledne vyjadřoval k silnému ...
 • Německý ZEW překvapil silným růstem, vzkaz zní „recese nebude“. Euro míří na maxima
  Německá ekonomika se do recese neponoří, ukázal prosincový výsledek respektované indexu ekonomických oček...
 • Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu
  Po Fedu a summitu EU o brexitu si o slovo rázně řekla evropská ekonomika. Předběžné indexy nákupních manažerů za březen, které dnes ráno vycházejí, nevypadají vůbec dobře. Nejprve zklamaly indexy z Francie, které oba klesly hlouběji pod neutrálních 50 bodů a podstřelily odhady. Ještě větší šok pak přichystal německý průmyslový PMI, který spadl na 44,7 bodu, tedy své minimum za šest a půl roku. Negativní obrázek pak dokreslil průmyslový PMI za celou eurozónu rovněž padající hlouběji pod 50 bodů.
 • Němečtí podnikatelé stále čekají pomalou ekonomiku
  Index Ifo ukázal, že němečtí podnikatelé v červnu viděli svůj současný byznys o trochu lépe než v květnu, ale naopak jejich výhled na příštího půl roku se snížil. Subindex očekávání klesl na 94,2 bodu z předchozích 95,2 bodu. Očekávání německých podnikatelů jsou tak nyní podobně pesimistická, jako byla v únoru letošního roku.
 • Nemějte strach z dokonalosti, stejně jí nikdy nedosáhnete
  Běžný investiční výzkum se jen těžko vyrovná se současnými makroekonomickými tématy. Většinou totiž bývá založen na předpovědích Fedu, Evropské...
 • Nemilá data z Číny: Průmyslové kolosy vykazují nezvyklý pokles zisků. Centrální banka potichu povoluje opratě
  Významné čínské průmyslové firmy vykazují v dosavadním průběhu letošního roku ne...
 • Nemocnice čelí vydírání hackerů. Chtějí platbu v bitcoinech.
  Hackeři vydírají české nemocnice. Třetina českých nemocnic zařízení čelí útokům hackerů, kteří je vydírají. Útoky ohrožují péči o pacienty i jejich životy.
 • Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
  Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
 • Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie
  Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
 • Nemovitostní fondy jako zbraň v boji s inflací
  Vedle klasických smíšených fondů kolektivního investování, poskládaných různým mixem akcií a dluhopisů dle rizikového profilu klienta, si čeští investoři hledají cestu k alternativním možnostem zhodnocení peněz. Takovým aktivem v mnoha domácnostech bývá investice do zlata, mnohými považovaného za bezpečný přístav, který uchová hodnotu a zajistí zhodnocení v dlouhém horizontu. Ve skutečnosti se jedná o čistě spekulativní investici, u které není možné stanovit vnitřní hodnotu a nepřináší žádný výnos v podobě dividend, pravidelného kupónu či podílu na zisku. To si již mnozí začínají uvědomovat, a proto se poohlíží po dalších vhodných investičních příležitostech.
 • Nemovitostní trh v roce 2019 může přinést stabilní výnos
  Roky podpory centrálních bank tlačily ceny nejkvalitnějších nemovitostí výš a výš. Finanční klima se ale začíná měnit. V roce 2019 nastane mírnější kapitálový růst. Neil Cable, ředitel oddělení evropských nemovitosti z Fidelity International komentuje: „My se zaměříme na udržitelné výnosy. Přímým následkem měnové politiky utahování bude nárůst volatility na akciových trzích a trzích nástrojů s fixními výnosy, protože investoři revidují své aktivity podle měnících se finančních podmínek.“ Aktiva, jakými jsou nemovitosti, nabízí stabilní příjmy a stávají se tak efektivními prostředky k ochraně portfolií před turbulentními kapitálovými trhy.
 • Nemyslitelné se stalo skutečností – stříbro posílilo o více než 40 %
  Každoroční Šokující předpovědi Saxo Bank zahrnují nepravděpodobné, ale možná jen podceňované události, které by mohly mít významný dopad na svět financí. Jedním z nejdiskutovanějších příspěvků byla předpověď Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank, že na trhu stříbra dojde k oživení a růstu o 33 %. Jsme teprve v polovině roku 2016 a neuvěřitelná předpověď Ole Hansena se naplnila. Od prosince 2015, kdy vznikla, vzrostla cena stříbra o téměř 47 %.
 • Nenechajte sa oklamať!
  Dnešná analýza je o komplexnom aktuálnom pohľade na súčasný finančný trh. Sumarizujeme v ňom hlavné body, o ktorých sme písali v našich analýzach a rozprávali na našich webinároch. Cieľom je vytvoriť jasný a zrozumiteľný pohľad na momentálne dianie okolo nás.
 • Nenechte si ujít nejnovější číslo Investičního magazínu!
  V listopadovém čísle Investičního magazínu Vám netradičně přinášíme dvojrozhovor, ve kterém prozradí hojně citovaní analytici - ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a hlavní ekonom Next Finance - jakým investičním radám byste se měli vyhnout a naopak doporučí, čemu je dobré v příštím roce věnovat pozornost.
 • Není forexový broker jako forexový broker
  Mnoho forexových obchodníků stále preferuje nabídku zahraničních brokerů. Ještě na přelomu tisíciletí totiž na českém trhu existovalo jen několik brokerských společností se značně omezenými službami. V posledních letech se však situace dramaticky změnila. Počet společností nabízející Forex stále není nijak závratný, ovšem šíře nabídky a kvalita služeb poskočila vzhůru. Tento trend potvrzuje také zavedení nabídky STP u největšího forexového brokera v České republice - společnosti X-Trade Brokers.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new