Středa 23. července 2025 17:04
reklama
Purple jak obchodovat zlato
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
RebelsFunding NEW

Nemocenské pojištění živnostníky neláká. V roce 2024 si ho platilo nejméně lidí za posledních osm let

23.07.2025 09:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zájem o dobrovolné nemocenské pojištění mezi živnostníky v Česku dramaticky klesá. V roce 2024 si jej platilo jen 96 301 osob samostatně výdělečně činných, což odpovídá 14,5 % těch, kteří podnikají na hlavní činnost. Vyplývá to z otevřených dat České správy sociálního zabezpečení. Jde o nejnižší počet od roku 2018. Hlavním důvodem je podle odborníků neuspokojivá výše dávek, která vychází z nastaveného vyměřovacího základu a relativně dlouhá karenční doba. Podnikatelé se proto čím dál častěji spoléhají na vlastní finanční rezervu v kombinaci s životním pojištěním.

Podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) podnikalo k 31. 12. 2024 zhruba 1,155 milionu osob. Jako hlavní výdělečnou činnost ji evidovalo více než polovina (konkrétně 681 351). Nemocenské pojištění si loni dobrovolně platilo pouze 96 301 z nich, což odpovídá jen bezmála 14,5 % ze všech OSVČ na hlavní činnost. Míra využití nemocenského pojištění v průběhu posledních dvou let navíc kontinuálně klesá. V porovnání s rokem 2023 to bylo zhruba o tři tisíce méně, s rokem 2022 pak dokonce o necelých šest tisíc podnikajících osob. Počet živnostníků, kteří ČSSZ platí pojistné na nemocenské pojištění, byl loni nejnižší od roku 2018.

OSVČ spoléhají na sebe

Na rozdíl od sociálního nebo zdravotního se k nemocenskému pojištění OSVČ přihlašují dobrovolně a podle statistik ČSSZ jej většina z nich neplatí. Výpadek příjmu v době nemoci tak může mít výrazný dopad zejména na ty, kteří nemají vytvořenou dostatečnou rezervu nebo si nezajistili jiné krytí. „Řada podnikatelů s vážnou nemocí nepočítá, přitom ale často nesou odpovědnost za závazky, jako jsou hypotéky, úvěry na vybavení či péče o rodinu,“ popisuje Marcela Pekárková, produktová manažerka životní pojišťovny YOUPLUS.

Část OSVČ proto hledá alternativní řešení a spoléhá se spíše na komerční životní pojištění. To obvykle zahrnuje nejen krytí pro případ pracovní neschopnosti, ale i trvalé následky úrazu, závažné nemoci nebo invaliditu. „Na rozdíl od nemocenského pojištění si navíc mohou klienti sami zvolit tarif, například s plněním už od prvního dne nemoci,“ dodává Pekárková.

Důvodů, proč si nemocenské pojištění živnostníci neplatí, je více. Výše dávek vychází z vyměřovacího základu, který si OSVČ určují sami, minimálně však jako padesát procent daňového základu. Pokud si jej zvolí nízký, bude tomu odpovídat i pojistné a taky plnění. Další nevýhodou je skutečnost, že dávky jsou vypláceny až od patnáctého dne nemoci, a to pouze tehdy, pokud si podnikatel pojištění platí alespoň tři měsíce. Živnostníci si často hlídají každý náklad navíc, a právě kvůli těmto podmínkám se od pojištění mnohdy odvracejí.

Podnikatelé musí myslet na finanční rezervu

První týdny nemoci nebo úrazu většinou živnostníci zvládnou pokrýt z krátkodobých úspor, při delší léčbě už však tyto rezervy docházejí a nastupuje pojistné plnění. Mandatorní měsíční výdaje se u podnikatelů můžou pohybovat ve výši nižších desítek tisíc dle náročnosti a specializace podnikání – například pronájem prostor, materiální vybavení nebo náklady na licence softwarových programů.

Pokud mají OSVČ za všech okolností na účtu rezervu, se kterou umí přečkat několik dnů léčení, často pojištění krátkodobých dopadů přeskakují. „Nezřídka kdy tím přecení své síly, stačí totiž nečekaný jednorázový výdaj, třeba na opravu služebního auta, a najednou se úspory výrazně ztenčí,“ tvrdí Pekárková. Kromě rozsahu pojistného krytí a nastavené výše pojistných částek ovlivňuje výslednou výši pojistného více faktorů, jako například věk, zdravotní stav, rizikovost profese, koníčky, ale i to, zda je klient kuřák.

„Úvaha o přihlášení k nemocenskému pojištění by měla vycházet z individuálního posouzení finanční situace. Největší jistotu nabízí kombinace životního pojištění a finanční rezervy, spoléhat se jen na jedno z řešení je příliš riskantní. V případě jakýchkoliv pochybností by měli podnikatelé hledat konzultaci u prověřeného finančního poradce. Už jenom proto, že každý má specifickou životní situaci,“ uzavírá Pekárková.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Německý ZEW opět šokoval
    Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se během včerejšího odpoledne vyjadřoval k silnému ...
  • Německý ZEW překvapil silným růstem, vzkaz zní „recese nebude“. Euro míří na maxima
    Německá ekonomika se do recese neponoří, ukázal prosincový výsledek respektované indexu ekonomických oček...
  • Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu
    Po Fedu a summitu EU o brexitu si o slovo rázně řekla evropská ekonomika. Předběžné indexy nákupních manažerů za březen, které dnes ráno vycházejí, nevypadají vůbec dobře. Nejprve zklamaly indexy z Francie, které oba klesly hlouběji pod neutrálních 50 bodů a podstřelily odhady. Ještě větší šok pak přichystal německý průmyslový PMI, který spadl na 44,7 bodu, tedy své minimum za šest a půl roku. Negativní obrázek pak dokreslil průmyslový PMI za celou eurozónu rovněž padající hlouběji pod 50 bodů.
  • Němečtí investoři se bojí recese; ZEW překvapuje propadem!
    Německý index ZEW, který zkoumá sentiment mezi německými investory, překvapil na květnovém čtení mnohem slabším, než se očekávalo. Index se dostal na -10,7 bodu, oproti očekávání -5,3 bodu a dřívějšímu čtení 4,1 bodu. Ekonomové dotázaní institutem očekávají v následujících šesti měsících výrazné zhoršení ekonomické situace. Na druhou stranu ekonomové dodávají, že pokles očekávání je do značné míry diktován očekáváním pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB, které by vzhledem k přízraku recese mohlo její případnou velikost ještě umocnit.
  • Němečtí investoři znovu získávají důvěru v trhy
    Mezi dnes zveřejněnými makroekonomickými údaji je nedávná výkonnost německého indexu ZEW. Tato data zveřejňuje Centrum pro evropský ekonomický výzkum, ve kterém je nálada německých institucionálních investorů určena na základě průzkumu provedeného mezi 350 finančními institucemi a analytiky ohledně jejich očekávání na příštích 6 měsíců a současného vnímání situace.
  • Němečtí podnikatelé stále čekají pomalou ekonomiku
    Index Ifo ukázal, že němečtí podnikatelé v červnu viděli svůj současný byznys o trochu lépe než v květnu, ale naopak jejich výhled na příštího půl roku se snížil. Subindex očekávání klesl na 94,2 bodu z předchozích 95,2 bodu. Očekávání německých podnikatelů jsou tak nyní podobně pesimistická, jako byla v únoru letošního roku.
  • Nemějte strach z dokonalosti, stejně jí nikdy nedosáhnete
    Běžný investiční výzkum se jen těžko vyrovná se současnými makroekonomickými tématy. Většinou totiž bývá založen na předpovědích Fedu, Evropské...
  • Neměly by akciové trhy kopírovat vývoj reálné ekonomiky?
    Rok 2012 se nakonec ukázal v úplně jiném světle, než si většina z nás myslela. Já osobně jsem měl na jeho začátku dost negativní postoj, zejména co se evropských ekonomik týkalo. Po jeho skončení jsem pak měl více či méně pravdu. Ale na druhou stranu jsem byl skeptický i k růstu akciových trhů, což se na rozdíl od vývoje ekonomiky nevyplnilo. Jenže neměly by akciové trhy kopírovat nebo alespoň se chovat v souladu s reálnou ekonomikou?
  • Nemilá data z Číny: Průmyslové kolosy vykazují nezvyklý pokles zisků. Centrální banka potichu povoluje opratě
    Významné čínské průmyslové firmy vykazují v dosavadním průběhu letošního roku ne...
  • Nemoc českého průmyslu - pokles zakázek - již přešla do chronické fáze
    „I když průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 1,4 %, neznamená to patrně nijak zásadní zlom v poněkud chmurných vyhlídkách české ekonomiky. K růstu jí pomohl v květnu tradičně jen sektor automobilové výroby, zatímco v ostatních odvětvích produkce meziročně klesala. Z pohledu budoucího vývoje je však důležitější další, dnes Českým statistickým úřadem zveřejněný indikátor, kterým je hodnota nových zakázek. Ta v květnu meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020. Zdá se, že tato nemoc českého průmyslu již přešla do chronické fáze.
  • Nemocnice čelí vydírání hackerů. Chtějí platbu v bitcoinech.
    Hackeři vydírají české nemocnice. Třetina českých nemocnic zařízení čelí útokům hackerů, kteří je vydírají. Útoky ohrožují péči o pacienty i jejich životy.
  • Nemocný muž Evropy má rekordně drahé akcie. Jak to?
    V půli letošního května hlavní ukazatel německých akcií, index DAX, vystoupal na svůj historický rekord. Přitom německá ekonomika prochází náročným obdobím a je dokonce označována za „nemocného muže Evropy“. Jak to jde dohromady?
  • Nemovitosti dále citelně zdražují, koronavirus Čechy od realit neodrazuje. Z regionálního pohledu si svoji daň vybral pouze v Praze, a to ještě jen v případě nájmů
    Koronavirová krize se na trhu s nemovitostmi a nájemním bydlením v ČR příliš neprojevila ani v období její vrcholné fáze, tedy v měsících dubnu a květnu letošního roku. Vyplývá to z údajů serveru Bezrealitky.cz. Celorepublikově totiž ve druhém čtvrtletí, tedy od dubna do června, průměrná prodejní cena starších bytů v ČR nadále znatelně rostla. A to jak meziročně, tedy v porovnání s loňským obdobím dubna až června, tak mezičtvrtletně, tedy v porovnání s obdobím letošního ledna až března, kdy koronavirová krize začínala.
  • Nemovitosti nadhodnoceny o 40 %
    Ceny nemovitostí na začátku roku nehledě na růst úrokových sazeb dál rychle stoupaly - meziroční dynamika cen starších bytů v Praze i mimo Prahu zrychlila na 30 %. Zdá se tedy, že propad hypotečního trhu zatím neměl na ceny výraznější negativní dopad a dostupnost bydlení (příjmová) zůstává v Česku jedna z úplně nejhorších v Evropě - podle posledních dat OECD je poměr cen českých nemovitostí k příjmům domácností skoro 4 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem (v EU je to v průměru lehce přes 2,5).
  • Nemovitosti v Česku stále rychle zdražují, za posledních pět let druhým nejrychlejším tempem v EU. Dvakrát rychleji než v EU jako celku
    V Česku v uplynulých pěti letech rostly realizační ceny rezidenčních nemovitostí druhým nejrychlejším tempem v EU. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. V loňském třetím čtvrtletí – za něž jsou k dispozici nejnovější dostupná data – vzrostly v porovnání s průměrem roku 2015 ceny bytů a domů v ČR o 55,4 procenta. Výrazněji v celé EU zdražovaly v daném období ceny rezidenčních realit už pouze v Maďarsku, a to o 80,1 procenta. V Evropské unii jako celku, bez zahrnutí Británie, vzrostly v letech 2015 až 2020 ceny o 27,60, tedy jen zhruba polovičním tempem v porovnání s vývojem v ČR.
  • Nemovitosti v Česku zdražují během pandemie podobně jako před ní, na úrovni celé EU dokonce ještě rychleji. Lidé napříč Evropou se totiž v rostoucí míře bojí inflačního znehodnocení úspor
    Ve třetím loňském čtvrtletí zdražovaly nemovitosti v ČR pátým nejrychlejším tempem v EU, meziročně o 8,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Rychleji nemovitosti zdražovaly už pouze v Lucembursku a v sousedních zemích Polsku, Rakousku a na Slovensku.
  • Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Pokud se však dostaví výraznější inflace, vývoj je nejednoznačný
    Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
  • Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
    Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
  • Nemovitosti ve 3. čtvrtletí opět zdražily, meziročně nejvíce rodinné domy
    Ceny českých nemovitostí v letošním třetím čtvrtletí opět rostly. V meziročním srovnání nejvíce podražily rodinné domy, a to o 4,7 procenta. O 3,5 procenta zdražily ale také pozemky a o 3,3 procenta byty. Přestože byty oproti třetímu čtvrtletí roku 2023 zaznamenaly nejnižší nárůst, proti letošnímu druhému čtvrtletí jejich ceny vzrostly o 2,6 procenta, mezičtvrtletně nejvíce z měřených typů nemovitostí. Vyplývá to z dat Indexu bydlení ČSOB Hypoteční banky, které zástupci společnosti představili novinářům.
  • Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie
    Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč