Úterý 15. říjen 2019 11:10
reklama
UFX
reklama
RoboMarkets SQ
reklama
Purple trading VIP

Dusno kolem Řecka: Reformy (opět) stojí, peníze (opět) potřebuje, (nejméně) do září nedostane

23.07.2012 18:18  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Další tranši finanční pomoci mezinárodních věřitelů Řecko jistě nedostane dříve než v září, uvedla dnes Evropská komise. Chce nejdřív revidovat plán plnění závazků skrze misi trojky, nelíbí se jí ani stojící reformy v důsledku dvojích jarních voleb. To pro zemi znamená další zásadní problém. Podle zdrojů z finančních ministerstev země shání překlenovací úvěry, protože jinak do té doby krýt státní výdaje nevydrží. Dnešní kvartální statistika zadlužení v eurozóně navíc ukázala, že přes restrukturalizaci dluhu soukromými věřiteli a při současném vývoji ekonomiky je cíl 120 % poměru dluhu k HDP na hony vzdálen a nedosažitelný.

Vyplacení další tranše pomoci eurozóny pro Řecko ještě před zářím je podle EK nepravděpodobné. Trojka věřitelů, tedy EU, MMF a ECB, chce nejprve dokončit a vyhodnotit hodnocení řeckých reforem, které jsou velmi zpožděny. „Rozhodnutí o další výplatě bude učiněno až poté, kdy bude přezkum dokončen," uvedl mluvčí EK. „Během několika posledních měsíců, došlo k významnému zpoždění v provádění programu kvůli dvojím řeckým parlamentním volbám letos na jaře," řekl dále mluvčí s tím, že „rozhodnutí o další tranši bude přijato v blízké budoucnosti, i když je nepravděpodobné, aby se to stalo do září". Mise se vrátí do Atén 26. července. Naposledy byla v zemi 9. července, tedy těsně před setkáním ministrů financí eurozóny, kdy zjistila, že Řekové neplní cíle úsporného balíčku. Doporučila urychlení reforem.

EK tedy dává najevo, že od ní peníze do září nebudou. Zdroje z řecké vlády přitom již v minulém týdnu potvrdily, že země shání překlenovací úvěr, nejlépe až do září, jinak zemi dojdou v řádu týdnů peníze na krytí závazků. Dle WSJ jde mimo jiné o blížící se splatnost emise dluhopisů v objemu 3,1 mld. eur, 20. srpna. Emisi celou drží ECB, která také oznámila, že nejméně do vyhodnocení situace v zemi trojkou nebude přijímat řecké vládní dluhopisy jako kolaterál proti půjčkám. Půjčovat nicméně nadále může lokální řecká centrální banka. Německý list Der Spiegel cituje zdroje, dle kterých MMF kvůli neplnění podmínek Řeckem zastaví výplatu dalších tranší pomoci. Fond oficiální komentář odmítl, stejně jako EK.

Dnešní kvartální report Eurostatu o vývoji zadlužení ukázal, že odpis privátních řeckých dluhů (PSI) pomohl ke sražení dluhu k HDP na 132,4 procenta HDP na konci března z úrovně 165,3 % HDP ke konci roku 2011. Při výhledu na pokračující těžkou recesi řecké ekonomiky je téměř nesplnitelné, aby se Řecku podařilo dle očekávání snížit limit dluhu k HDP k úrovni 120 % do konce roku 2020. V celé eurozóně zadlužení vzrostlo na 88,2 % HDP z 87,3 % za 4Q11, za jednotlivé další zasažené země u Španělska na 72,1 % z 68,5 %, Itálie na 123,3 % ze 120,1 %, u Irska na 108,5 % ze106,5 %, Portugalska na 111,7 % ze 107,8 %.

Nová řecká koaliční vláda má jasný cíl - chce opět otevřít jednání o podmínkách záchranného programu. Především chce, aby věřitelé posunuli lhůtu k plnění úsporných opatření. Podle dohodnutých podmínek by Atény měly v letech 2013 a 2014 ušetřit celkově 11,5 miliardy eur. Řecká vláda chce tento termín posunout na rok 2015 a 2016. Vláda argumentuje především tím, že řečtí občané už neunesou další utahování opasků. Podle vládních odhadů řecká ekonomika v letošním roce klesne o 6,9 procenta. Premiér dnešní situaci Řecka srovnal s Velkou Depresí 30. let minulého století.

„Řecko prochází depresí podobnou té americké třicátých let, uvedl premiér Antonis Samaras při víkendovém setkání s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Kumulativní propad řeckého HDP se v pěti po sobě jdoucích letech recese od roku 2008 očekává o více jak pětinu, nezaměstnanost v aktuálním čtvrtletí vystoupala na 22,6 %. To není ideální kondice pro ekonomiku, která musí (chce-li dostát nastaveným závazkům) do roku 2014 snížit poměr schodku k HDP pod 3 % z 9,3 % za rok 2011 a najít rozpočtové škrty za 12 miliard eur.

Také Bill Clinton kritizoval věřitele (tedy EU, MMF a ECB) za strategii, kterou se Řecko má dostat z krize dluhů. „Lidé potřebují hledět na něčím dopředu, mladí Řekové musejí věřit v nějakou budoucnost. Řecko bude schopno splatit své dluhu, pokud bude na prvním místě soustředění na jeho růst,“ uvedl Clinton.

Podle Trojky by ale vyhovění takého žádosti znamenalo dalších až 50 miliard eur finanční pomoci Řecku. Mnoho zemí eurozóny ale už není ochotno Aténám ještě více půjčit, navíc například Nizozemsko a Finsko podmiňují svou pomoc účastí MMF. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle pro sobotní vydání německého listu Bild vyloučil jakákoli opětovná jednání o řeckém úsporném programu. "V Řecku se objevují snahy o nové projednání a výrazné zpochybnění reformních závazků. Musím říct jednoduše, že to není možné. To je Rubikon, který nepřekročíme," uvedl. Westerwelle zároveň vyzval Atény, aby jasně prokázaly, že chtějí zůstat v eurozóně. "Řecko musí nejen říct, že chce zůstat v eurozóně, ale musí také realizovat jasnou politiku reforem a držet se svých závazků," upozornil dále Westerwelle s tím, že pokud by dohody, na jejichž základě byly poskytnuty obrovské částky, najednou neměly platit, rozhodně se proti tomu postaví. 

Řecko podle něj nejprve jednalo o pomoci, pak se dohodlo na jejích podmínkách, dostalo ji, a nyní nechce plnit své závazky. Takto to podle Westerwelleho nemůže fungovat. Německo ale podle něj ale nadále chce, aby Řecko zůstalo v eurozóně. "Je to ale v rukou Řecka, jestli tam chce zůstat," dodal.

Řecké akcie dnes propadly nejvýrazněji od roku 2008. Největší řecká banka National Bank of Greece odepsala 11 %, telekom Hellenic Telecommunications Organization odepsal 17 procent a energetika Public Power Corp. také 17 %. Index ASE ztratil 7,1 procenta na 586,04 bodu (intradenně až -7,6 %), propadem nejprudším od října roku 2008. Směrem dolů zamířilo 56 z celkem 60 titulů indexu, bankovní subindex odepsal 9,8 %.


(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, WSJ, Bild, Der Spiegel, Kathimerini, mediafax)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Důležitá přikázání úspěšného tradingu
  Chcete obchodovat, nevíte, jak na to a nechcete se do toho pustit po hlavě?
 • Důležité supporty a resistence do konce letošního roku
  Níže nabízíme přehled nejzajímavějších technických úrovní, o jejichž osudu by mohl rozhodnout již nadcházející měsíc. ...
 • Důležité supporty a resistence do konce roku
  Níže nabízíme přehled nejzajímavějších technických úrovní, o jejichž osudu by mohl rozhodnout již nadcházející měsíc. ...
 • Důležité technické úrovně: DAX, USDCAD, NZDUSD, Ropa WTI
  Německý DAX začíná vystupovat z několikaměsíčního downtrendu. Na vině je jednak jeho mírná přepropanost, ale také stabilizace situace...
 • Důležité technické úrovně před večerním zasedáním Fedu - FX, H4
  Večer zasedá Fed a společně s rozhodnutím o sazbách se dočkáme i ekonomických projekcí a tiskové konference Janet Yell...
 • Důležitý den pro korunu: Prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady
  Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události. Zrychlení prosincové inflace těsně pod 2% cíl ČNB by mělo potvrdit náš výhled, že centrální banka ukončí kurzový závazek už v Q2 17. Tato statistika může zároveň zrychlit příliv spekulativního kapitálu. Oznámení dvou nových členů bankovní rady ČNB by sice na brzkém konci kurzového závazku nemělo nic změnit, ovlivní však dlouhodobou politiku centrální banky.
 • Důležitý týden nejen pro měny
  V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu.
 • Důležitý týden pro finanční trhy
  Ve středu ohlásí svá další politická rozhodnutí jak Bank of Japan, tak i americký výbor FOMC. V poslední době byly trhy nestabilní, protože centrální banky vysílají signály, že jsou stále nespokojeni s tím, čeho mohou dosáhnout s prostředky, které mají k dispozici, tedy s kvantitativním uvolňováním a s nulovými a negativními úrokovými sazbami.
 • Duo Le Pen a Mélenchon děsí trhy
  V neděli nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Mezi hlavní kandidáty patří Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Fran„ois Fillon a mocně se dotahující radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Podle volebních průzkumů do druhého kola pravděpodobně postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Pen. Velké procento nerozhodnutých voličů však ještě může zamíchat kartami a ve druhém kolem proti sobě mohou stát i radikálně pravicová Le Pen a ultralevicový Mélenchon.
 • Důsledky měnových zásahů v Číně zatím trhy nepochopily
  Zdá se, že trhy reagují jen velmi pomalu na důsledky nedávného rozhodnutí Číny oslabit svou měnu. Čínský jüan se teď přitom obchoduje proti americkému dolaru nejníže za několik posledních měsíců.
 • Důvěra investorů v eurozóně přestala klesat. Stále ale zůstává nejníže od roku 2015
  Dopolední seance dnes přinesla jeden ze zajímavějších indikátorů sentimentu mezi evropskými investory. Jedná se o index sentimentu Sentix, který mapuje názor investorů na aktuální ekonomickou situaci, když agreguje „dojmy“ z vývoje v reálné ekonomice a na finančních trzích s výhledem na jeden a šest měsíců.
 • Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se propadla, euro však jen mírně oslabilo
  Euro si v pondělí proti dolaru odepsalo desetinu procenta své hodnoty, když se opět přiblížilo k hranici 1,3400 EUR/USD. Aktivita na trzích...
 • Důvěra spotřebitelů v ekonomiku USA poklesla
  Včera zveřejněná americké indikátory přinesly smíšený obrázek o stavu největší světové ekonomiky. Zatímco údaje z trhu nemovitostí...
 • Důvěra v americký trh práce je nejvyšší za posledních 8 let
  Včerejší zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry Conference Board z USA nepřineslo na trhy žádný otřes – výslede...
 • Důvěra v českou ekonomiku mírně nižší, ale pořád vysoko
  Úterní obchodování s českou korunou a polským zlotým bylo klidné bez výraznějších impulzů oběma směry. Koruna se proti euru pohybovala v úzkém pásmu kolem úrovně 27,40 CZK/EUR, kde také odpoledne uzavírala (oproti pondělí tak oslabila o desetinu procenta). Zlotý naopak o tři desetiny procenta posílil a zaznamenal tak novou nejsilnější úroveň za posledních devět měsíců: 4,10 PLN/EUR.
 • Důvěra v českou ekonomiku poklesla
  Koruna se i včera udržela v blízkosti kurzového závazku. Během dne jen mírně oslabila z ranních úrovní těsně nad 27,02 směrem k 27,05 CZK/EUR. Koruně...
 • Důvěra v domácí ekonomiku se v červnu opět snížila
  Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o indikátorech důvěry v českou ekonomiku.
 • Důvěra v ekonomiku ČR v listopadu po čtyřměsíčním růstu klesla
  Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po předchozím čtyřměsíčním růstu klesla. Proti říjnu se snížila o 0,3 bodu na 99,0 bodu, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). U spotřebitelů sice důvěra v hospodářství stoupla, ale snížila se u podnikatelů. Meziročně důvěra celkově klesla také o 0,3 bodu.
 • Důvěra v ekonomiku se nadále snižuje
  Kurz koruny včera v odpoledních hodinách mírně posílil a pohybuje se na hladině 27,03 CZK/EUR, tedy jeden haléř nad úrovní, kterou přímými intervencemi brání ČNB
 • Důvěra v ekonomiku vzrostla, koruna posílila
  Úvod týdne byl v regionu ve znamení vyšší volatility, protože na většině hlavních trhů se kvůli svátku neobchodovalo (to se ve střední...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama