Čtvrtek 09. červenec 2020 16:52
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx

Zlato na novém rekordu díky obavám na obou stranách Atlantiku

18.07.2011 10:52  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Komoditám se v uplynulých několika týdnech dařilo mazat červnový propad, během kterého došlo k redukci spekulativních pozic. Hlavní komoditní indexy jsou zpět v černých číslech a za uplynulé dva týdny zaznamenala zisk většina sektorů.

Stejně jako u ostatcích tříd aktiv, tak i komoditní obchodníci bedlivě sledují vývoj na obou stranách Atlantiku. Evropská dluhový krize v plném proudu a politici i centrální bankéři se snaží zabránit nákaze dalších zemí jako je Itálie, které trpí pod zřejmými útoky spekulantů. Americké vládě se nedaří prosadit zákon, kterým navýší dluhový strop, jinak hrozí riziko snížení ratingu a bankrotu. Uprostřed toho spolu svádí boj euro s dolarem a zatím neznáme vítěze. 

Cena ropy se drží, rezervní kapacita klesá
Polovina ropy, kterou chtěla Mezinárodní energetická agentura uvolnit ze strategických rezerv, je už na trhu. Pokud bylo cílem snížit cenu ropy, tak to se zatím nepovedlo. Ropa Brent stojí 116 dolarů a cena se od uvolnění rezerv téměř nezměnila, naopak je na trhu stále cítit napětí díky nedostatku kvalitní ropy z Libye. Cena ropy WTI je níže, ale jako benchmark slouží právě Brent.
Forwardové ceny se příliš nemění díky obavám o rezervní kapacitu. Zvýšená poptávka ze strany rozvíjejících se zemí v následujících měsících a letech bude zatěžovat producenty i nadále. Mezinárodní energetická agentura (MEA) minulý týden zveřejnila zprávu, ve které v roce 2012 předpovídá růst spotřeby ropy o 1,47 milionů barelů denně na 91 milionu barelů. Připustila také, že vysoká cena ropy může předpověď snížit.

Cena ropy Brent je tento rok průměrně 111,40, tedy 39 procent nad průměrem roku 2010. To spolu s vyššími cenami potravin negativně ovlivňuje ekonomickou aktivitu domácností v západních zemích a představuje riziko dalšího poklesu.

Protože krize v Libyi stále není vyřešená, bude zajímavé sledovat, zda se MEA rozhodne uvolnit více než původně zamýšlených 60 milionů barelů. Rozhodnutí bude známé do 30 dnů po původním oznámení, což je tento pátek a spekulace budou do té doby ovládat trh.
Brent se zářijovým dodáním se obchoduje za 114 až 120 dolarů a trh věnuje pozornost vývoji ekonomické situace na obou stranách Atlantiku. Jakmile se prezident Obama dohodne s republikány na stropu pro výši zadlužení, dá se čekat, že trh obrátí pozornost znovu k evropské dluhové krizi a to bude znamenat podporu pro dolar, což znamená slabší podporu pro ropu.

Obavy z vývoje dluhů podporují zlato a stříbro
Zlato minulý týden vytvořilo nový rekord hned v několika měnách, protože těží z makroekonomického vývoje na obou stranách Atlantiku. Býkům na zlatě hraje do karet horšení situace v Evropě, možnost dalšího kola monetárního stimulu v USA a možného zhoršení ratingu.

Během posledních měsíců investoři část peněz ze zlata stáhli. To nyní zlatu pomáhá zpět výše, i když jsme v měsících, kdy je fyzická poptávka po zlatě tradičně slabá.

Máme za sebou devět ziskových dní v řadě a tak bych čekal určitou konsolidaci kolem 1550 USD, kde je podpora a na 1600 dolarech rezistence. Dokud se makroekonomická situace nezlepší, není důvod, aby růst ceny zlata nepokračoval. Pokud se zlatu podaří překonat 1600, může růst ceny pokračovat až na horní okraj růstového kanálu, tedy na 1680.

Také stříbru se daří profitovat na rally zlata, protože stříbro je stále významně pod maximy dosaženými v dubnu. Růstem překonalo zlato, ale nyní je uvězněno v pásmu 6ti dolarů. Rezistenci představuje 40 USD.

Ceny obilovin rostly díky silným fundamentům
Pokles ceny obilovin z konce června a začátku července se zastavil. Růstu cen pomáhají vysoké teploty a zvýšený export. Výprodej byl na trhu ještě umocněno spekulanty,kteří se ve spěchu stahovaly z trhu. Díky tomu je ale trh v lepší kondici a může tak lépe reagovat na fundamentální zprávy. Díky nim rostla ceny rýže a pšenice. Předpovědi počasí ukazují v USA na pokračující horké a suché počasí.

Rýže se vyšplhala zpět na úrovně z roku 2008
Cena rýže na burze v Chicagu v uplynulém měsíci přidala 13 procent. Důvodem je menší americká úroda a nejistota ohledně thajské politiky. Thajsko je největší exportér a pokud svým farmářům dí nízké ceny, může to zvednout ceny exportní, což by se projevilo v cenách světových. Odhad úrody v USA byl snížen z 7,55 milionů tun na 6 milionů tun díky suchu v Texasu a záplavám.

Rally na cukru se zpomalila
Cena cukru od květnových minim přidala 47 procent a ustálila se kolem 30 dolarů za unci. Ministerstvo zemědělství zveřejnilo zprávu, podle které jsou zásoby nižší, než by měly být. Dá se čekat, že cena bude náchylná k výkyvům, navíc většina podpůrných zpráv je už v ceně zapracovaná.

Zemní plyn jde nadále do strany
Po té, co cena znovu testovala 4 dolarovou hranici, došlo k prudké otočce zpět do středu pásma. Trh jeuvězněn mezi očekáváním, že dojde k rychlému nárůstu zásob a mezi očekáváním vysokých teplot ve dvou třetinách USA, což má zpravidla za následek vyšší spotřebu. Navíc se blíží hurikánová sezóna, vývoj hurikánů se dá sledovat nawww.nhc.noaa.gov .

Bavlna se vrací zpět k zemi
Cena dále klesala, protože obavy o vývoj počasí v USA převážily všeobecně lepší podmínky, které mohou světové produkci pomoct odrazit se od nízkých úrovní v sezóně2010/2011.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zlato může na zaměstnanost reagovat pouze krátkodobě
  Zlato  posiluje 0,6% d/d na 1232. Ráz obchodování dnes přidá zaměstnanost USA za prosinec a s revizemi za celé čtvr...
 • ZLATO MŮŽE OPĚT ZAZÁŘIT
  Poté, co prorazilo několikaletou úroveň 1350 dolarů za unci, je zlato opět v centru pozornosti. „V dlouhodobém horizontu očekáváme více cenových posunů nahoru díky přesvědčivé kombinaci klesajících úrokových sazeb, rostoucím dlouhodobým inflačním očekáváním a zvyšujícím se obavám z recese,“ vysvětluje investiční analytik Fidelity International Oscar Hutchinson.
 • Zlato nabuzeno CHF před CPI drží zisky
    Zlato – denní komentář   Zlato nabuzeno CHF před CPI drží zisky   Zlato slábne 0,3% d/d na 12...
 • Zlato nadále čelí silnému prodejnímu tlaku
  Zlato ztrácí 0,8% d/d na 1310. Trh po trvalejších drtivých propadech v posledních měsících i ve druhé polovině srpn...
 • Zlato nadále pod tlakem
  Zlato dnes posiluje o 0,1% d/d na 1668 blízko regionu 1671 – 1675. Zlato ještě začátkem minulého týdne podobně jako...
 • Zlato: na Den nezávislosti klidné obchodování
  Zlato roste 0,2% d/d na 1322. Zlato ke konci června drží území nad velmi důležitými oblastmi 1275, 1287 – 1291 na úpatí rezistenční zóny 1300 – 1335. Teprve potvrzené překonání této úrovně by potvrdilo překonání dlouhodobého klesajícího trendového kanálu, jenž zřejmě soustředí množství prodejních objednávek a teoreticky by mohlo znamenat střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1343, 1351, 1358 či oblasti 1368 – 1372, příp. 1393 či 1415.
 • Zlato na křižovatce 1152
  Zlato dnes roste 0,1 % d/d na 1153 USD za trojskou unci, blízko momentální klíčové technické úrovně 1152. Trh vybírá z...
 • Zlato na maximu odolává růstu akcií
  Aktuálně: Zlato dnes roste 0,3 % vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1237 USD za trojskou unci. Trh stále zůstává s...
 • Zlato na měsíčních maximech před daty CPI
  Drahý kov v posledních dnech prudce vzrostl a přiblížil se k úrovni 1 300 USD, přičemž byl podpořen hlavně geopolitickými riziky mezi Amerikou a Severní Koreou. Zlato se obchodovalo v zisku i v pátek ráno a bylo kolem 1 290 USD během Londýnské seanse.
 • Zlato na měsíčních minimech před daty US HDP
  Drahý kov se obchodoval bez výrazné intradenní změny ve čtvrtek ráno a konsolidoval po středečním výprodeji. Během Londýnské seance se cena dostala na měsíční minima kolem úrovně 1,280 USD.
 • Zlato na pětiletých minimech
  Řecko již začalo s kroky vedoucími ke splacení dluhu Evropské centrální bance a také Mezinárodnímu měnovému fondu. Řec...
 • Zlato na pranýři – dopad Fedu je znát
  Zlato  roste 0,4% d/d na 1246. Zlato během týdne oslabilo na minimum od léta zejména po zápisu ze zasedání Fedu  29...
 • Zlato naráží do prvních rezistenčních bariér
  Zlato dnes propadá o 0,3% d/d na 1669. Trh se v závěru minulého týdne po předchozích těžkých ztrátách mocně odrazil...
 • Zlato na rekordu, ropa a kovy dolů. Jak obchodovat americkou neshodu na dluhu?
  Víkend opět nepřinesl dohodu na navýšení dluhu Spojených států a přes ujišťování prezidenta Obamy, že chce dohody dojít do (během) dneška a podporu v tomto přesvědčení ze strany Republikánů i Demokratů se trhy připravují na to, jak reagovat, pokud snaha vyjde naprázdno (byť si tuto variantu spíše nikdo nepřipouští).
 • Zlato na šest měsíčních minimech, propad pokračuje
  Cena zlata klesala dále i ve úterý a drahý kov byl v minusu půl procenta během Londýnské seance, přičemž se obchodoval kolem úrovně 1,260 USD za unci. To jsou úrovně naposledy viděny v prosinci minulého roku.
 • Zlato na zaměstnanost čeká u rezistence 1214
  Zlato posiluje 0,2 % d/d na 1211. V uplynulém týdnu trh udržel hranici 1180, naopak ale dosud nepřekonal tak jako naposledy v polovině...
 • Zlato na 4letých minimech, stříbro mínus 5%, USD na výsluní, EUR čeká na ECB
  Americký dolar (USD) neúnavně postupuje směrem nahoru. Ve středu se obchodoval na 7letých maximech vůči japonském...
 • Zlato na 9 mesačných maximách vďaka risk-off obchodovaniu
  Drahý kov rástol už tretí deň v rade a dosiahol úrovne naposledy videné po Amerických prezidentských voľbách. Zlato sa obchodovalo v zisku už 1% počas Londýnskej seansy v utorok a vzrástlo nad 1,320 USD.
 • Zlato nezvládá 1230, pootevřela se brána k 1180
  Zlato oslabuje 0,1 % d/d na 1222. Zlato v posledních týdnech s příznivými makroekonomickými zprávami USA a předpokla...
 • Zlato: Novoroční růstový trend konsoliduje
  Zlato zlevňuje 0,1% d/d na 1241. Zlato během týdne vzdalo podpůrnou linii od nového roku, ale udrželo se nad hlavní...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets