Středa 09. července 2025 22:09
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Purple jak obchodovat zlato
reklama
RebelsFunding NEW

Trhy zůstávají klidné navzdory novým výhružkám Donalda Trumpa ohledně cel

09.07.2025 12:13  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Donald Trump víc štěká, než kouše. Trhy si na jeho rétoriku natolik zvykly, že index S&P 500 na nejnovější výhružku Bílého domu uvalit 50% cla na dovoz mědi a 200% cla na farmaceutické produkty téměř nereagoval. Americký prezident přitom jasně uvedl, že po 1. srpnu už k žádnému dalšímu prodloužení lhůt nedojde. Pokud se země do té doby nedohodnou s Washingtonem, cla vejdou v platnost.

Navzdory menšímu pullbacku zůstává index S&P 500 poblíž historických maxim. V tomto prostředí se zdá být logické částečně realizovat zisky z long pozic. Pokud investoři uvěří, že to Trump tentokrát myslí vážně, mohla by rally akcií zaznamenat korekci o 5–10 %. To by následně mohlo znovu odstartovat nákupy při poklesech (tzv. buy the dip) ze strany retailových investorů.

Velké banky zůstávají ve výhledu na index S&P 500 optimistické – nebo alespoň umírněně pozitivní. Goldman Sachs zvýšila svůj výhled pro konec roku z 6 100 na 6 600 a pro 12měsíční cíl z 6 500 na 6 900. Podle banky by akciím měly pomáhat očekávané snižování sazeb Fedem, silné firemní zisky a pokles výnosů z amerických státních dluhopisů.

Vývoj indexu S&P 500 a prognózy Goldman Sachs

analytics686e0a7da1b74.jpg

Bank of America zaujímá opatrnější přístup. Aktuálně očekává, že index zakončí rok na úrovni 6 300, s 12měsíčním cílem na 6 600. Přestože podle BofA výjimečnost americké ekonomiky postupně slábne, díky silným firemním výsledkům zůstává její výhled na americké akcie konstruktivní.

Ačkoli průměrná americká celní sazba vzrostla na 18,7 %, výzkum Deutsche Bank připomíná, že se stále drží pod maximem 22 %, kterého bylo dosaženo během oslav Dne nezávislosti USA. Sentiment navíc podporují známky pokroku v obchodních jednáních. Podle analýzy Bloomberg Intelligence je Washington blízko uzavření dohod s Indií, Tchaj-wanem a Evropskou unií.

Vývoj průměrné celní sazby v USA

analytics686e0a8ac112b.jpg

Silné firemní výsledky však nejsou jediným důvodem, proč by korekce indexu S&P 500 měla být omezená. Americký trh práce zůstává silný a spotřebitelské výdaje dál překvapují. K hlubší korekci širokého akciového indexu by bylo zapotřebí výrazného ochlazení americké ekonomiky.

analytics686e0a973fc74.jpg

Naopak její rychlá expanze, podpořená fiskálním stimulem ve výši 3,3 bil. USD a vyhlídkou na snížení sazeb ze strany Fedu, může akciové trhy posunout na nová historická maxima. Není proto divu, že Donald Trump neustále tlačí na Jeromea Powella, aby uvolnil měnovou politiku.

Z technického pohledu v denním grafu indexu S&P 500 medvědi stále vyvíjejí tlak. V pondělí podnikli další útok na klíčový support na pivotní úrovni 6 200. I tento pokus však skončil neúspěchem, což zvyšuje šanci na obnovení růstového trendu. To podporuje otevření long pozic s cíli na 6 325 a 6 450.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy zavřely poprvé v roce v zeleném
    Díky státnímu svátku v USA měli investoři kratší obchodní týden, US trhy otevřely až v úterý kvůli svátku Martina Luth...
  • Trhy zmiešané po rozhodnutí Fedu o sadzbách
    FOMC znižuje úrokové sadzby o 25 bps - v súlade s očakávaniami. Vyhlásenie naznačuje prestávku v budúcich zníženiach sadzieb! US500 zaznamenal mierny pokles, krátkodobá podpora 3022.
  • Trhy znovu nervózní. Akcie padají, libra má problém s brexitem i virem
    Nic se sice nemění na tom, že trhy hledí vpřed za současnou vlnu koronaviru, ale nová čísla přece jen nejsou příznivá a mohou krátkodobě sentiment zhoršovat. Kromě některých rozvíjejících se zemí sledujeme hlavně Německo a USA, kde v posledních dnech dochází jednoznačně ke zrychlení rozmachu nákazy. V dalších západoevropských zemích se tempo nákazy sice po zpomalení stabilizuje, ale na úrovních, které vládám pravděpodobně nedovolí rychle rušit restriktivní opatření.
  • Trhy znovu ve stínu obchodní války. Akcie míří dolů a výnosová křivka se zplošťuje
    Asijské a poté i evropské akcie ve čtvrtek zamířily značně dolů, když trhy znovu tíží rizika spojená s obchodní válkou mezi USA a Čínou. Už bylo potvrzeno, že zvýšení amerických cel na čínské zboží přijde, a to o půlnoci (východního času) z dneška na pátek. To znamená v půlce plánovaného jednání s čínskou delegací, pro kterou jde o jasné ultimátum. Aby se vyšším clům vyhnula, musela by kývnout na to, z čeho ve vyjednáváních naposledy začala couvat, a to navíc velmi rychle.
  • Trhy zpátky ve vyčkávacím režimu, WTI na dosah 40 dolarů
    Začátek týdne se na finančních trzích zatím nese podle očekávání ve velmi poklidném duchu. Důvodem je absence významný...
  • Trhy zradu neodpouští
    Výprodej indexu S&P 500 zesílil kvůli lhostejnosti Bílého domu ohledně možného hospodářského poklesu. Široký akciový index prudce klesl poté, co Donald Trump odmítl vyloučit možnost recese v USA, což vedlo k výraznému propadu technologických akcií. NASDAQ 100 zaznamenal nejhorší obchodní den od roku 2022, zatímco Magnificent Seven již ztratila 20 % ze svých prosincových maximálních tržeb.
  • Trhy ztrácejí kvůli obavám z recese
    Start do nového měsíce zdaleka neproběhl podle představ investorů. Index S&P 500 ztratil 1,4 %, technologický Nasdaq potom dokonce 2,3 %. Technologické tituly následovaly zbytek trhu. Nvidia odepsala 6,7 %, Microsoft 0,3 % a Apple v očekávání výsledků po uzavření trhů 1,7 %. Zelenala se tak jedině společnost Meta Platforms (4,8 %), které dopomohly k solidnímu výsledku včerejší obchodní seance výsledky hospodaření. Naproti tomu mikročipový producent Qualcomm se propadl o 9,4 %. Arm Holdings představil lepší výsledky, ale do budoucna hledí s až přílišnou opatrností, tak jeho akcie poslali investoři o 15,7 % níže. Akcie Moderna včera propadly o 21 %. Naopak farmaceutická společnost Eli Lilly narostla o 3,5 %.
  • Trhy ztuhly v nejistotě kam jít dál.
    V pátek na akciových trzích v USA jsme pozorovali pohyb, který byl kompletně opačný pohybu kterého jsme byli svědci ve...
  • Trhy ztuhly v očekáváni zasedání FRS
    Ve čtvrtek, 12. září, hlavní akciové indexy ve Spojených státech amerických ukončily obchodní seanci v záporném terito...
  • Trhy zůstávají dobře naladěny, ale eurodolar obrátil dolů. O slovo se přihlásila Itálie
    Hlavních finančních trhů se nadále drží dobrá povolební nálada. Nejistota je pryč, rozdělený Kongres bude bránit realizaci potenciálně rizikových nápadů a Fed bez nového fiskálního stimulu nebude tlačen do rychlejšího utahování. Z amerických akcií se růst přenesl přes Asii opět do Evropy, jež také pokračuje směrem nahoru.
  • Trhy zůstávají nervózní, ale stabilní. Dolar navazuje na včerejší zisky,
    Po dalším včerejším výprodeji dnes situace na finančních trzích vypadá o něco klidněji, i když i dnes se na většině trhů setkáváme s nadprůměrnými objemy a i dnes zdá se obchodníci trochu nervózně přešlapují na místě a čekají na to, co se bude dít až otevře Amerika. Evropa ale odpoledne začala mírně růst a i když se většina tamních indexů drží i nadále v červených číslech, ztráty jsou podstatně menší než ráno, kdy indexy zahajovaly seanci výrazným gapem.
  • Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce
    Začátek týdne nenavazuje na pozitivní páteční vývoj. Z dnešního obchodování můžeme usuzovat, že investoři zůstávají v dluhopisech, které byly v kurzu během posledních dní. Dál se kupuje zlato, zatímco akciím se příliš dobře nedaří. Evropské burzy jsou na tom během dne smíšeně a momentálně lehce rostou, v USA sledujeme pokles zejména v technologickém sektoru.
  • Trhy zůstávají pod tlakem, euro i koruna však oslabování aspoň přerušily
    K tématu dluhové krize eurozóny už během dne další informace nepřišly. Ranní data z eurozóny byla ho...
  • Trhy zůstávají pod tlakem. Kupuje se jen a dolar, koruna odolává
    Začátek nového týdne je na trzích opět negativní. Začala to ráno Čína, která otevřela po svátku a ještě doháněla předchozí vývoj ve světě. Strach z agresivnějšího utahování politiky Fedu či pokračující obavy z obchodních válek jsou přitom pro čínský trh i další rozvíjející se trhy jednoznačně nepříznivé.
  • Trhy zůstávají pozitivně naladěny a ulehčují tím ECB dnešní úkol
    Fiskální megabalík v USA byl po všech peripetiích konečně schválen. Do kapes Američanů tak mohou začít téct peníze, od kterých se čeká, že částečně skončí i v akciích. Včerejší aukce amerických 10Y státních dluhopisů dopadla, co se týče poptávky, velice podobně jako předchozí dvě v lednu a únoru. Nabízený objem byl 2,4x přeupsán. Tedy podobně jako v případě inflačních dat odsud nepřišel žádný impuls k opětovnému návratu obav. Dnes je na řadě aukce 30letého dluhopisu. Vzhledem ke zklidnění trhu a zmenšení sázek na inflaci se asi dá čekat rovněž slušná poptávka, podpořená zavíráním krátkých pozic z posledních dní.
  • Trhy zůstávají v negativním módu. Akcie padají, koruna navyšuje ztráty
    Evropské akcie začínají další den poklesem. Třebaže už nejde o tak prudký výprodej jako včera, nálada zůstává negativní a zbavování se rizika je hlavní téma i bez nových impulsů. Podle nás je současná situace v podstatě už samovolným výprodejem, kdy hlavní motivací je strach z dalšího poklesu a nové zprávy spíše jen záminkou či zpětným zdůvodněním.
  • Trhy zvyčajne víťazov volieb neriešia. Pozor na korekciu na libre
    Britská libra v posledných dňoch prudko rastie. D™vodom sú výsledky volieb, v ktorých získali konzervatívci prek...
  • Trh začíná počítat s možností odložení brexitu. Libra se vrací nad 1,30 GBPUSD
    Dobré zprávy pro libru. Přesvědčení obchodníků, že se dočkáme prodloužení finálního termínu pro vystoupení Británie z ...
  • Trh zamrzl v očekávání silné rally
    Po poklesu, ke kterému došlo 2. ledna a který byl způsoben pádem akcií Tesly a Apple, akciové indexy vzrostly, když se investoři zaměřili na nejnovější ekonomické statistiky z USA a zápis z prosincového zasedání Fedu. Data v eurozóně také způsobila silný nárůst nejen místních indexů, ale také EUR/USD.
  • Trh zašel příliš daleko
    Zdá se, že nezáleží na ničem. Člověk by si myslel, že poté, co Bílý dům podepsal obchodní dohody s Británií a Čínou, a po návštěvě Donalda Trumpa na Blízkém východě bude index S&P 500 ztrácet dynamiku. Zvlášť s ohledem na neuspokojivé makroekonomické údaje z USA, neochotu EU, Japonska a Jižní Koreje přistoupit na kompromisy a na snížení úvěrového ratingu USA by všechny faktory měly táhnout široký akciový index dolů. Když se ale vlády ujme rozvášněný dav, není zaručena platnost ekonomických zákonů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč