Pátek 04. července 2025 16:10
reklama
Purple jak obchodovat zlato
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Purple trading band forex umíme

Inflace, ČR, červen 2025 – předběžný údaj

04.07.2025 09:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu dle předběžných údajů vzrostl z květnové úrovně 2,4 % na 2,9 %, v souladu s očekáváním finančního trhu a mírně nad prognózou ČNB.

Nárůst meziroční inflace byl v červnu tažen v zásadě jak cenami potravin, alkoholu a tabáku, tak položkami spadajícími do jádrové inflace včetně cen služeb a čistě statisticky k nárůstu meziroční inflace mírně přispěl také vývoj cen energií pro domácnosti a pohonných hmot.

Předběžná data o červnové inflaci vnímáme coby podpůrný argument pro náš názor, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny jak na červencovém zasedání bankovní rady, kdy bude zveřejněna nová inflační prognóza, tak na zasedání v září, a že tedy repo sazba zůstane na své stávající úrovni 3,50 % po celé 3. čtvrtletí.

Meziroční inflace v červnu vzrostla z 2,4 % na úroveň 2,9 %: v souladu s očekáváním finančního trhu.

Meziroční inflace se tak i nadále udržela v pásmu inflačního cíle ČNB, tedy v rozmezí mezi 1 % a 3 %.

ČNB ve své čtvrtletní prognóze zveřejněné počátkem května čekala červnovou na úrovni 2,8 %.

Pohled na hlavní položky spotřebního koše ukazuje, že celková inflace byla tažena nahoru cenovým vývojem ve všech těchto položkách.

Zrychlil se meziroční růst cen v oddíle potraviny, alkohol a tabák a zároveň se výrazně zmírnil meziroční pokles cen v oddíle energií a pohonných hmot.

Dále se mírně zrychlil meziroční růst cen u služeb, v červnu ze 4,9 % na 5,0 %, což je z pohledu ČNB jistě nevítané zjištění, a zrychlil se také meziroční růst cen zboží, z 0,9 % na 1,6 %.

Meziroční jádrová inflace, která v květnu činila 2,8 % poté, v červnu pravděpodobně dále vzrostla.

Detailní statistika inflace za letošní duben bude zveřejněna 10. července a ve stejný den také ČNB zveřejní údaj o vývoji jádrové inflace.

Meziroční růst spotřebitelských cen se v české ekonomice od počátku loňského roku drží v pásmu inflačního cíle centrální banky, jež je definováno v rozmezí 1,0 % až 3,0 %.

V letošním 2. pololetí by pak meziroční inflace mohla v průměru držet v oblasti 2,5 %.

Průměrná inflace za celý rok 2025 by mohla činit zhruba 2,5 %, když v roce 2024 činil celoroční průměr 2,4 %.

Ve prospěch zklidnění inflace v letošním 2. pololetí hovoří jak vývoj kurzu koruny, tak vývoj cen některých komodit na světových trzích.

Očekáváme, že bankovní rada ČNB na svém příštím měnovém zasedání, jež proběhne 7. srpna, ponechá své úroky opět beze změny poté, co je podržela stabilní již na zasedání koncem června.

Naposledy ČNB snížila úroky počátkem května, o čtvrt procentního bodu: repo sazba se tak dostala na svou aktuální úroveň 3,50 %.

Náš hlavní scénář pro vývoj domácí měnové politiky počítá s tím, že ČNB sníží úroky o čtvrt procentního bodu již jen jednou, a to až v letošním závěrečném čtvrtletí (nejspíše v listopadu), a že se repo sazba následně ustálí na úrovni 3,25 %.

To, zda ČNB své úroky ze stávajících úrovní ještě sníží, bude záviset jednak na číslech o tuzemské inflaci – zejména na vývoji cen ve službách – a dále také na dalších krocích Evropské centrální banky, která s dalším snížením úroků asi také nebude spěchat.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace by mohla v nejbližších měsících zaskočit svižnějším tempem
    Hlavní dnešní událostí bude údaj o únorové inflaci. Očekáváme meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,4, což by znamenalo navýšení meziroční dynamiky z 2,2 % na 2,3 %, tedy je mírně nad konsensem trhu, který vyhlíží stagnaci na 2,2 %. Dostupná šetření cen potravin ukazují na mírné meziměsíční zdražení. K cenovému růstu patrně přispěly i ceny pohonných hmot následkem vyšších cen ropy na světových trzích. Naopak od jádrové inflace očekáváme mírné meziroční zvolnění. Tento trend by měl pak pokračovat vlivem utlumené domácí poptávky a přetrvávající mezery výstupu v domácí i zahraniční ekonomice. Nicméně na rozdíl od jádrové složky inflace může celková míra inflace v nejbližších měsících překvapit přechodným zrychlením. Do meziroční dynamiky se totiž začne propisovat velmi nízká srovnávací základna z jarního propadu cen ropy, jež ovlivní ceny pohonných hmot a energií. Proinflačním rizikem zejména v sektoru služeb je pozdržená poptávka, jinými slovy, kompenzace nenaplněné spotřeby z období uzavírek. I přesto ale neočekáváme nijak výrazné cenové tlaky a v průměru letos odhadujeme inflaci v průměru na 2,3 %.
  • Inflace cení zuby. Jak si stojí vysoce kvalitní akcie oproti akciovým indexům?
    Nacházíme se v období rostoucí inflace. Ta přišla v důsledku uvolňování zvýšených objemů peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank při koronavirové pandemii. Otázka, kterou si nyní pokládá nejeden investor, zní: „Jak správně složit akciové portfolio v takovém inflačním prostředí?“
  • Inflace (CPI) v eurozóně v souladu s očekáváními
    Měnový pár EUR/USD mírně koriguje svůj růstový pohyb po zveřejnění inflačních dat. Samotná čísla ale nemění výhled měnové politiky ECB v nejbližším období, protože byla v souladu s očekáváními.
  • Inflace Čechům požírá mzdu, příští rok tak bude nejhůře za skoro deset let. Biti jsou pracovníci v kultuře či rekreaci, naopak o přidání si úspěšně říkají pracovníci logistiky nebo „ajťáci“
    Vývoj průměrné mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí potvrzuje, že Češi si musejí „nechat zajít chuť“ na rapidní nárůst reálných výdělků v pásmu tří až více než šesti procent, na nějž byli čtvrtletí co čtvrtletí zvyklí před pandemií. Důvodem je jak určité zmírnění růstu průměrné nominální mzdy, tak zejména citelný vzestup inflace, který zejména způsobuje razantní ponížení průměrné reálné mzdy. Ta tak v letošním třetím čtvrtletí stoupla meziročně pouze o 1,5 procenta.
  • Inflace Česko 3/2023 – 15,0 % Y/Y
    „Tempo růstu inflace se v Česku mírně snižuje. Radost nám přitom dělá především pohled na stojany čerpacích stanic. Není však třeba přehnaně jásat. Do tohoto trendu může celkem zásadně negativně vstoupit úmysl vlády zvýšit DPH, což by snižování růstu cen mohlo významně ovlivnit. Přesto si myslím, že dvouciferná inflace letos ustoupí a my si konečně budeme moci zvyknout na novou hladinu cen, která s námi snad zůstane delší dobu. Právě ono inflační očekávání je pro stabilitu a růst ekonomiky nejdůležitější.“
  • Inflace, ČR, březen 2024
    Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu.
  • Inflace, ČR, březen 2025 – detailní údaje
    Detailní statistika inflace za letošní březen potvrdila, že meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice činil 2,7 %, stejně jako v únoru.
  • Inflace, ČR, červenec 2023
    Meziroční inflace v české ekonomice v červenci dále klesla, z červnových 9,7 % na 8,8 %, přesně v souladu s očekáváním finančního trhu.
  • Inflace, ČR, červenec 2024
    Meziroční inflace v české ekonomice v červenci vzrostla z úrovně dvouprocentního cíle na 2,2 % a mírně tak překonala odhady trhu i centrální banky.
  • Inflace, ČR, červen 2023
    Meziroční inflace v české ekonomice v červnu dále klesla, z květnových 11,1 % na 9,7 %.
  • Inflace, ČR, duben 2023
    Meziroční inflace v české ekonomice v dubnu prohloubila své zpomalení a na úrovni 12,7 % je poměrně výrazně nižší, než předpokládal finanční trh a ČNB.
  • Inflace, ČR, duben 2024
    Meziroční inflace vzrostla v dubnu více, než se čekalo a na úrovni 2,9 % se dostala nejvýše od počátku letošního roku.
  • Inflace, ČR, duben 2025 – předběžný údaj
    Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB.
  • Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    V závěru loňského roku klesla meziroční inflace v české ekonomice na dvouleté minimum: prosincová inflace na úrovni 2,3 % je nejnižší od prosince 2018.
  • Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Růst spotřebitelských cen byl v lednu o dost silnější, než se čekalo a meziroční inflace zůstává nad dvouprocentním cílem centrální banky. Vyšší než očekávaná inflace přišla v lednu především na vrub růstu cen potravin, výrazný meziměsíční nárůst hlásí také ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Jádrová inflace, jež nejvěrněji reflektuje vývoj cenových tlaků v domácí ekonomice, zřejmě v lednu vykázala meziroční zpomalení. ČNB nebude muset na vyšší než očekávanou reagovat rychlým zpřísněním své měnové politiky, neboť za vyšším cenovým růstem jsou v případě letošního ledna položky, na něž nastavení úrokových sazeb nemá výrazný vliv. Vyšší lednová inflace nicméně může mít výrazný vliv na celoroční vývoj inflace, jež v důsledku vyšší startovací úrovně může zůstat nad úrovní dvouprocentního inflačního cíle i v dalších měsících.
  • Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice v červnu zpomalil z 2,9 % na úroveň 2,8 %, své tříměsíční minimum.
  • Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v dubnu zrychlil a meziroční inflace vyskočila na úroveň 3,1 %, což je nejvyšší hodnota od loňského září. Meziroční cenový růst se zrychlil u většiny položek spotřebního koše, hlavními tahouny byly ceny pohonných hmot a ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Dubnová inflace překonala očekávání finančních trhů i centrální banky. Příští měsíce by měly přinést zklidnění a stabilizaci meziroční inflace v oblasti 3 %, inflace ale zůstane výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB po celý zbytek letošního roku.
  • Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v květnu zpomalil a meziroční inflace klesla z dubnového několikaměsíčního maxima 3,1 % na úroveň 2,9 %.
  • Inflace, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru mírně zpomalil a na úrovni 2,1 % se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejníže od konce roku 2018. Ke zpomalení cenového růstu přispěl vývoj u většiny hlavních skupin spotřebního koše, za zmínku ale stojí zejména položky spadající do jádrové inflace, jako odívání a obuv, bytové vybavení, rekreace a kultura či stravování a ubytování, neboť ve všech těchto případech se meziroční cenový růst v únoru viditelně zmírnil. Inflace se sice stále drží mírně nad úrovní dvou procent, tedy na inflačním cílem centrální banky a také nad její prognózou, nicméně data za únor naznačují, že se cenové tlaky v tuzemské ekonomice v porovnání s předchozími měsíci začaly zmírňovat.
  • Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil a na úrovni 2,3 % se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejvyšší úroveň od konce loňského roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank