Úterý 28. května 2024 12:34
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost

Ranní komentář: Americká inflace, pád výnosů a S&P500 na novém maximu

16.05.2024 07:38  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké indexy včera pokračovaly v růstu a navyšovaly svá historická maxima. K pozitivní náladě přispěly i výsledky inflace, na meziměsíční bázi rostla o něco pomaleji než očekával konsenzus. I tak ale zůstává výrazně nad dvouprocentním cílem Fedu, a to hlavně díky růstu cen služeb. Dnešek přinese několik dalších makrodat z USA a dočkáme se také výsledků Walmartu, JD.com a John Deere.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní komentář: Akciové trhy zatím zůstávají v klidu, výnosy ale začínají znovu mírně růst
  Finanční trhy za sebou mají klidný start do nového týdne, během kterého si většina finančních aktiv i měn svou cenu dokázala podržet. Stabilizace na trzích je však doprovázena stále relativně zvýšenou úrovní implikované volatility a pohodě na trzích rozhodně nepomáhá ani opětovný růst dluhopisových výnosů, takže rizika dalších výprodejů zůstávají i nadále velmi akutní. Dnešek bude na nově příchozí data spíše chudý a trhy bude zajímat hlavně to, jak v USA dopadnou midterm volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů, které mohou, v případě vítězství demokratů, výrazně zkomplikovat druhou polovinu volebního období amerického prezidenta Trumpa.
 • Ranní komentář: Akciové trhy znovu nervózní. Pelosi se chystá na Taiwan, Čína hrozí reakcí
  Akciové trhy zahájily nový týden i nový měsíc mírně nervózně a dostaly se do červených čísel. Své ztráty pak ještě navyšují dnes ráno, kdy futures na evropské i americké indexy znovu klesají. Na vině jsou obavy z reakce Číny na plánovanou návštěvu Nancy Pelosi, která by dnes měla přiletět na Taiwan.
 • Ranní komentář: Alibaba se rozdělí na 6 částí, ceny domů v USA a důvody výplachu na Deutsche
  Akciové trhy si prochází postupnou stabilizací. Výnosy dál rostou a mírného růstu se včera dočkaly i akcie a další riziková aktiva. Včera výrazně rostla hlavně Alibaba, která oznámila, že se hodlá rozdělit na šest samostatných společností, které by mohly být v budoucnu zalistovány na burze. Společně s Alibabou rostly i ostatní čínské akcie. Za pozornost pak stálo i americké makro, v čele s pokračujícím pádem cen nemovitostí. Dnešek mnoho nových fundamentů nepřinese. O sazbách ale bude odpoledne rozhodovat ČNB.
 • Ranní komentář: Americká ekonomika drží. Akcie znovu mírně pod tlakem zatímco výnosy rostou
  Americké akcie včera mírně ztrácely. Ke korekci pomohlo další silné makro, v čele s výsledky maloobchodních prodejů. Ty dostaly desetileté výnosy až na 4.2 %, zatímco dvouleté se krátce přehouply přes hranici 5 %. Dnešek přinese výsledky z amerického trhu s bydlením a důležitý bude také zápis z minulého zasedání americké centrální banky.
 • Ranní komentář: Americká ekonomika zrychluje, výsledková sezóna zatím akciím moc nepomáhá
  Včerejší seance přinesla zasedání ECB, která poprvé po více než roce ponechala sazby beze změny. Za pozornost pak stálo také americké makro, v čele s výsledky HDP, které překvapilo nečekaně silným růstem. Z korporátních dat jsme se dočkali záplavy čerstvých výsledků a řada akcií opět reagovala na zveřejnění svých čísel negativně. Výjimkou byl například Amazon, který v after-market obchodování přidával 5 %.
 • Ranní komentář: Americká inflace, audity čínských firem a výsledky Disney
  Americká inflace se včera téměř trefila do tržního konsenzu. Meziročně mírně klesla na 4.9 % a její zvolňování tak úspěšně živí očekávání trhu, že by Fed ještě letos mohl začít se snižováním úrokových sazeb. Nálada na trzích tak zůstává pozitivní. Dnes pozor na zasedání Bank of England, která by sazby měla zvednout o 25bp. na 4.50 %.
 • Ranní komentář: Americká inflace, čínská auta v Evropě a další propouštění v Citigroup
  Akciové trhy za sebou mají další klidnou seanci. Včera jsme se dočkali výsledků americké inflace, jejichž dopad na trh byl ale omezený, i když inflace meziměsíčně výrazně zrychlila a jádrová inflace mírně překonala konsenzus. Dnes čekáme na zasedání ECB, která by měla sazby ponechat beze změny. Značná část analytiků ale stále věří v jejich růst, takže reakce na trzích může být zajímavá, ať už zasedání dopadne jakkoli.
 • Ranní komentář: Americká inflace dostala akcie pod tlak, S&P500 zpět na květnových low
  Americká inflace v pátek dostala akciové trhy pod silný prodejní tlak, který ani dnes ráno nepolevuje. Trhy jsou nervózní a bojí se ještě agresivnějšího utahování měnové politiky. Úrokové futures v USA už dokonce počítají se zvýšením sazeb do konce letošního roku o 250bp., což je výrazně nad plánem, který ještě nedávno signalizovala americká centrální banka. Ta bude mít možnost už tento týden své predikce upřesnit. Ve středu nás totiž čeká její zasedání, které bude klíčovým fundamentem tohoto týdne.
 • Ranní komentář: Americká inflace mírně zvolnila, čínský developer Evergrande před bankrotem
  Včerejší seance přinesly výsledky americké inflace. Ta rostla meziročně o 5.3 %, zatímco jádrová inflace zvolnila na 4 %. Trhy na zveřejnění výsledků reagovaly spíše jen zvýšenou volatilitou než jasnějším trendem. Výnosy mírně klesly a pod mírný tlak se nakonec dostaly také akciové trhy v Evropě.
 • Ranní komentář: Americká inflace nepřekvapila, pád akcií Oracle a Epic Games vs Google
  Včerejší seance přinesla výsledky americké inflace, která ale dopadla podle očekávání a dopad na trhy byl minimální. Indexy v USA včera mírně rostly, zatímco Evropa tentokrát spíše zaostávala. Dnes pozor na zasedání americké centrální banky. Ta by sice měla ponechat sazby beze změny. Zveřejní ale nové ekonomické projekce a výhled pro vývoj sazeb do dalších let, což může velmi napovědět o tom, jak se názor Fedu na další vývoj sazeb za posledních pár měsíců změnil.
 • Ranní komentář: Americká inflace stále vysoká, situace ve finančním sektoru se uklidňuje
  Situace na akciových trzích se včera postupně stabilizovala. Bankovní tituly začaly opět růst a společně s nimi se začaly zvyšovat také výnosy z dluhopisů. K jejich růstu částečně přispěly i včerejší výsledky inflace, která sice naplnila většinový konsenzus, i tak ale zůstává nepříjemně vysoko. Jádrová inflace se drží nad 5.5 %, což je stále výše, než úroková sazba americké centrální banky. Dnešek nabídne další americké makro, v čele s výsledky PPI a maloobchodních tržeb.
 • Ranní komentář: Americká inflace výrazně zrychluje, Fed zůstává v klidu
  Americké indexy za sebou mají nervózní seanci. Pod tlak je dostaly výsledky inflace, která výrazně překonala očekávání, když zrychlila meziročně až na 4.2 %, zatímco konsenzus počítal s růstem pouze o 3.6 %. Inflační tlaky tak v USA zesilují, což pomohlo americkým výnosům, které se u desetiletých splatností přiblížily na dosah 1.7 %. Vyšší výnosy pak negativně dolehly na valuace amerických akcií a zejména pak na valuace růstových titulů, když například Nasdaq odepsal během jediné seance 2.67 %. Na FX pak kombinace vyšších výnosů a inflace pomohla americkému dolaru, který zpevňoval na většině měnových párů.
 • Ranní komentář: Americká inflace, výsledky Porsche a zase ten Boeing
  Akciové trhy včera dokázaly růst a jejich tahounem byl v USA opět hlavně technologický sektor v čele s polovodiči. Pod tlakem se naopak ocitly aerolinky, na které začínají doléhat problémy Boeingu. Z makra stála včera za pozornost hlavně americká inflace, které rostla o něco rychleji než trh očekával. Na FX je situace stabilizovaná, zatímco bitcoin a další kryptoměny pokračují v růstu.
 • Ranní komentář: Americká inflace znovu zrychlila, investory to nechává klidnými
  Včerejší seance přinesla v první řadě výsledky americké inflace, která znovu překvapila vyšším než očekávaným růstem. Jádrová i celková inflace rostly meziměsíčně o vysokých 0.9 %, což poslalo meziroční inflaci na 5.4 % a meziroční jádrovou inflaci na 4.5 %. Vysoké tempo růstu ale nechává obchodníky i nadále klidnými. Výnosy sice mírně rostly, stále se ale drží na nízkých úrovních, když se desetileté splatnosti pohybují dnes ráno mírně pod hranicí 1.4 %. Klidná seance panovala také na akciových trzích, které jen lehce ztrácely.
 • Ranní komentář: Americká inflace znovu zrychlila, trh spekuluje na červencový růst sazeb o 100bp
  Americká inflace včera opět zrychlila a překonala konsenzus analytiků. Meziročně ceny v USA rostou už o 9.1 %, což bylo ještě tři desetiny nad konsensem. Meziměsíční růst přitom zrychlil také. Trhy začínají spekulovat o možnosti zvýšení amerických sazeb na červencovém zasedání o 100bp.
 • Ranní komentář: Americká inflace znovu zrychlila, začíná výsledková sezóna
  Akciové trhy v Evropě i v USA včera znovu ztrácely, i když tentokrát korekce nebyla tak silná, jako v minulých dnech. Klíčovým tématem byla během včerejška americká inflace, která zrychlila na 8.5 %, což je nejvyšší tempo růstu za posledních 40 let. Vysoká inflace je hlavním důvodem růstu dluhopisových výnosů, který doléhá na ocenění akcií a dalších rizikových aktiv. Dnes začíná výsledková sezóna a trh bude velmi zvědav především na výsledky americké banky JP Morgan, které napoví více o kondici celého bankovního sektoru.
 • Ranní komentář: Americká inflace zrychluje. Indexy klesají, bondy zůstávají v klidu
  Včera jsme se dočkali výsledků americké inflace, která předčila všechna očekávání, když znovu prudce vzrostla. Meziroční růst inflace zrychlil z 5.4 % na 6.2 %, zatímco růst jádrové inflace zrychlil z 4 % na 4.6 %. Vyšší inflace byla živena růstem položek napříč téměř všemi kategoriemi, což samozřejmě může přispět k tomu, že FOMC bude do dalších měsíců nucena přehodnotit svůj výhled ohledně načasování ukončení taperingu.
 • Ranní komentář: Americká inflace zvolňuje, trh přesto začíná zaceňovat další zvýšení sazeb
  Americká inflace zvolňuje, i když zůstává stále vysoko nad inflačním cílem a Fed by si rozhodně přál, aby klesala rychleji. Dnes zasedá Fed a i když trh čeká ponechání sazeb beze změny, pravděpodobnost jejich zvýšení na příštím (červencovém) zasedání je dnes větší, než na jejich ponechání beze změny.
 • Ranní komentář: Americká inflace zvolňuje. Trhy stále velmi nervózní, krypto ve volném pádu
  Americké akcie za sebou mají další negativní seanci. Index S&P 500 odepsal 1.65 % a za posledních pět dní klesl o 7.32 %. Nasdaq pak klesl včera o 3.18 % a za posledních pět seancí ztrácí dokonce 12.35 %. Trh je i nadále velmi nervózní a moc mu včera nepomohly ani výsledky inflace, která v USA klesá pomaleji než trh očekával. Do toho sledujeme výprodej na kryptu, kde po pádu ceny “stablecoinu” TerraUSD zkolabovala také Terra, což dostalo pod silný tlak všechny kryptoměny včetně BTC.
 • Ranní komentář: Americká nezaměstnanost je ve skutečnosti vyšší než ukazují data, dnes zasedá Fed
  Včerejší seance přinesla na akciové trhy mírnou korekci dřívějších vysokých zisků. V Evropě přitom indexy ztrácely více než v USA, kde technologický index NASDAQ jako jediný dokonce dokázala zakončit seanci lehce v zelených číslech. Nálada na trzích je stabilizovaná, když obchodníci dál vkládají naděje hlavně do oživení americké a evropské ekonomiky v důsledku jejich postupného otevírání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader