Středa 29. května 2024 05:03
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader

Expert: S nástupem ChatGPT stroje přestaly jen data analyzovat, ale tvoří nová

19.04.2024 09:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S příchodem generativní umělé inteligence, jako je například chatbot ChatGPT, stroje přestaly být jenom prostředky, která analyzují data, ale získaly schopnost produkovat nové a vysoce kvalitní informace. Na dnešní debatě Člověk a média zaměřené na umělou inteligenci to řekl odborník na toto téma a spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý. První kontakt společnosti s umělou inteligencí jako takovou podle něj představují sociální sítě. Předpokládá, že za rok až dva budou umělou inteligenci na mobilních telefonech využívat všichni lidé - obsažena bude v cloudu nebo čipech.

Stejně jako vynález ohně prostoupil celou společností, i umělá inteligence s námi zůstane navždy, uvedl Holý. S generativní umělou inteligencí se podle něj ale pojí také řada etických otázek. Problémem je například to, že prakticky nikdo neví, jak takové systémy fungují, a to ani samotní tvůrci.

"Ta neuronová síť, která běží na desítkách počítačů, je obrovsky komplexní systém a není jasné, jak funguje," řekl Holý. Zjednodušeně ale podle něj lze říci, že jsou to stroje, které využívají statistiku - na základě vstupních dat a údajů z internetu hledají nejvíce pravděpodobná slova. "ChatGPT nám nerozumí, ale predikuje," dodal.

Dalším etickým úskalím je transparentnost generativní umělé inteligence. Holý uvedl, že společnost OpenAI, která ChatGPT na konci roku 2022 zpřístupnila, má ve svém názvu open, což v překladu z angličtiny znamená otevřený, otevřená veřejnosti ale firma vůbec není. "Transparentnost velkých technologických firem je však problém, který řešíme už od nástupu sociálních sítí," doplnil.

Holý dnes také upozornil na to, že umělá inteligence není téma, které by se začalo řešit nově. Digitálně transformovaná společnost podle něj nastoupila už v 80. letech minulého století, kdy ve velkých korporátních firmách začali používat počítače. Nástroje strojového učení, které jsou založené na hlubokých neuronových sítích, pak podle Holého existují zhruba od roku 2011.

Za několik dnů od zpřístupnění chatbotu ChatGPT na konci roku 2022 se do nástroje registrovalo více než milion uživatelů z celého světa. V současnosti ho týdně využívá přes 100 milionů uživatelů včetně více než 92 procent firem z žebříčku Fortune 500.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Experti JPMorgan věří blockchainu
  Zatímco bitcoin se stabilizuje a investoři očekávají, že aktivum dosáhne dna, odborníci z JPMorgan podporují zájem publika prohlášením, že používání blockchainu ve finančním sektoru poroste s růstem krypto sektoru. Banka uvedla, že chce nejen zajistit, aby se tak stalo, ale také v budoucnu začít poskytovat související služby zaměřené na kryptoměny.
 • Experti na kryptoměny věří, že BTC letos dosáhne 81 000 USD
  Specialisté Fintech vytvořili průzkum na platformě Finder, ve kterém předpovídají, že Bitcoin (BTC) se dostane přes 81 000 USD a do konce roku dosáhne 65 000 USD.
 • Experti: Některé mince se za 10 let zhodnotily až trojnásobně
  Zlaté nebo stříbrné mince získaly v posledních letech výrazně na ceně. Některé série zhodnotily za poslední desetiletí až trojnásobně, shodli se experti oslovení ČTK. Může za to podle nich především rostoucí cena zlata a stříbra. Lidé si také uvědomují, že jim papírové peníze nepřinášejí zhodnocení, takže ukládají úspory do alternativních investic.
 • Experti předvídají, že cena ETH letos dosáhne 5 783 dolarů a do roku 2030 hodnoty 23 372 dolarů
  Experti na kryptoaktiva předpovídají, že cena etheru v tomto roce dosáhne 5 783 dolarů, než se do roku 2025 zvýší na 11 764 dolarů a do roku 2030 na 23 372 dolarů. Většina expertů je o etheru optimistická, přičemž 61 % uvedlo, že teď je ten správný čas ETH koupit a dalších 32 % říká, že byste měli hodlovat.
 • Experti se neshodují, zda by ČNB měla sazbami bojovat proti vlivu deficitu
  Loňské vládní programy na podporu domácností a firem podle ekonomů zbrzdily pokles inflace v letošním roce. Centrální banka by dokázala proinflační vliv vládních deficitů přetlačit úrokovými sazbami, ovšem takový postup by zatížil ekonomiku dalšími náklady, řekl dnes ČTK ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by ale Česká národní banka (ČNB) měla volit takovou měnovou politiku, aby směřovala ke snížení inflace bez ohledu na další okolnosti. Guvernér ČNB Aleš Michl ve středu řekl, že za hlavní současný proinflační faktor považuje expanzivní rozpočtovou politiku.
 • Experti: Útlum uhelných elektráren dodávky neohrozí, výrazně však zdraží energie
  Urychlené uzavírání uhelných elektráren v Česku dodávky energií neohrozí, výrazně se však projeví v cenách. Jejich růst navíc povede k dalšímu utahování v hospodářském rozvoji. Shodli se na tom účastníci dnešní diskuse týdeníku Euro věnované dekarbonizaci energetiky. Podle expertů musí stát co nejdříve přijít s řešením případného útlumu výroby z uhlí.
 • Experti: Zájem o bitcoiny roste v Česku i na celém světě
  Zájem o digitální měnu bitcoin i další takzvané kryptoměny roste v Česku i na celém světě. Shodli se na tom experti oslovení ČTK. Současně se zvyšuje počet míst, kde bitcoiny přijímají. Ve čtvrtek se k přijímání bitcoinů jako platební metodě přidal největší e-shop s počítači a elektronikou v ČR Alza.cz.
 • Experti: Zemědělská půda je považována za dobrou protiinflační investici
  Poptávka po zemědělské půdě podle expertů v uplynulém roce vzrostla. Větší zájem byl hlavně mezi nezemědělskými a drobnými investory, kteří půdu považují za dobrou ochranu svého kapitálu před inflací. V uplynulém roce také rostly ceny zemědělské půdy, a to nejrychleji za poslední roky. Společnost Farmy.cz uvádí růst o 16,1 procenta na 294.326 korun za hektar, podle konkurenční firmy Agro 21 se cena loni meziročně zvýšila o 23,3 procenta.
 • Expertka na tržní strategie: Obavy z inflace rostou, hlavní roli hrají mzdové tlaky
  Trhy nedávno vyděsila vyšší americká inflace, která podporuje narativ, že nám zvýšené úrokové sazby vydrží delší dobu. Zdá se, že inflace navzdory uklidňování problémů s dodavatelskými řetězci dál poroste a příčinou budou hlavně ceny služeb tlačené vzhůru vysokými mzdami. Obavy z dalšího inflačního impulsu přiživuje nejen opětovné otevření Číny a akcelerační narativ, ale i strukturální potíže spojené s deglobalizací a energetickou krizí.
 • Expertka: Proměna z Twitteru na X zatím výrazný vliv na využívání sítě nemá
  Přestože proměna z Twitteru na sociální síť X vyvolala kontroverzi, zatím na uživatele a jejich využívání sítě výrazný vliv nemá. V rozhovoru s ČTK to řekla Alena Macková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně. Podle dat Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), kde Macková působí, síť X v Česku využívá každý desátý, podle Mackové tak jde spíše o síť okrajovou.
 • EXPERT TRADE IDEA: Akcie CFD – DIS.US, CAR.US
  Máme tu další díl z naší pravidelné série EXPERT TRADE IDEA, která je určena výhradně pro klienty XTB. Pokračujeme další analýzou zajímavé obchodní myšlenky od profesionálního tradera a investora Vojtěcha Slováka, který se v dnešním videu zaměří na akcie CFD.
 • EXPERT TRADE IDEA: Akcie CFD - RCL.US, JETS.US
  Dnes tu máme další expertní video se zajímavými nápady na obchod. Profesionální investor a trader komodit, Vojtěch Slovák, se nejprve zaměří na update svých předchozích pozic v rámci této série a následně představí nové obchodní myšlenky, které na trzích sleduje.
 • EXPERT TRADE IDEA – Bilanční přehled modelových portfolií 2022 (Komodity a akcie CFD)
  Je tu poslední epizoda z naší série EXPERT TRADE IDEA, která je určena pro klienty XTB! Jak jistě víte, tato série se zaměřuje na tvorbu modelových portfolií napříč finančními instrumenty z nabídky XTB. 
 • EXPERT TRADE IDEA: Komodity CFD – SUGAR (2022-04-20)
  Dnes tu máme další expertní video se zajímavým nápadem na obchod. Profesionální investor a trader komodit, Vojtěch Slovák, se nejprve zaměří na update svých předchozích pozic v rámci této série a následně představí novou obchodní myšlenku na cukru.
 • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
  Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
 • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
  Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
 • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – S&P 500, BITCOIN a další trhy
  Níže naleznete odkaz na další díl z naší série EXPERT TRADE IDEA. V tomto díle představí Marek Vaňha svůj pohled na hlavní trhy — S&P 500, BITCOIN, dluhopisy a další. Podělí se také o důležité technické úrovně a možné scénáře budoucího vývoje.
 • EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – Strategie pro rok 2023
  Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů či investorů z České republiky i Slovenska. V každém díle se daný expert podělí o své myšlenky o určitém trhu či instrumentu. Celá série je určena výhradně klientům XTB, avšak naším dlouhodobým cílem je vzdělávat širokou veřejnost, proto jsme se rozhodli tento díl publikovat veřejně.
 • Experty v USA zaskočila tamní inflace: vylétla třikrát výše, než čekali, na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na ČR, Babišově vládě zdraží financování dluhu
  Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce.
 • Exploze v Nigérii vyhnala cenu ropy na 90 USD
  U pobřeží Nigérie explodovalo plavidlo s přibližně 2 mil. barelů ropy. To způsobilo nárůst cen ropy, přičemž cena WTI dosáhla 90 USD za barel
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI