Pondělí 22. duben 2024 22:01
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Přehled páru EUR/USD. 4. dubna. Inflace v Evropě přiblížila ECB ještě více k uvolnění měnové politiky

04.04.2024 10:01  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics660deee2e0000.jpg

Měnový pár EUR/USD většinu středy pokračoval ve vzestupné korekci. Volatilita opět zůstala nízká. Zatímco dříve jsme procházeli občasnými obdobími vysoké volatility, teď volatilita trhu téměř každý den důsledně kolísá mezi "nízkou" a "střední". Současné pohyby každopádně nelze označit za silné. V časovém rámci 4H se pár může usadit nad linií klouzavého průměru, ale všechno se může do konce týdne ještě několikrát změnit. Důležitých zpráv je mnoho a reakce trhu na každou z nich může být jiná. Předpovědět, kde pár bude dnes večer nebo zítra, je prakticky nemožné.

Ve středu jsme zaznamenali zprávu o evropské inflaci. Předtím byla zveřejněna německá inflace, která vykázala zpomalení na 2,2 % r/r. Tehdy jsme spekulovali, že celková evropská inflace bude dál zpomalovat, protože Německo je lokomotiva evropské ekonomiky. Včera se náš předpoklad potvrdil. Experti předpovídali zpomalení indexu spotřebitelských cen v EU na 2,6 %, ve skutečnosti ale inflace klesla už na 2,4 %. ECB by v důsledku toho mohla poprvé snížit sazby dokonce už v dubnu. Pochybujeme, že evropský regulátor k takovému kroku přistoupí, ale pravděpodobnost ve středu výrazně stoupla.

Reakce trhu na zprávu o inflaci byla nicméně nelogická. V první polovině dne euro stoupalo navzdory poklesu inflace, což ukazuje na zvýšenou pravděpodobnost holubičí rétoriky a postoje ECB. Jinými slovy, ECB teď může uvažovat o tom, že měnovou politiku uvolní ještě před červnem. Jádrová inflace také klesla víc, než se předpokládalo, a v březnu dosáhla 2,9 %. Na základě těchto údajů měla evropská měna v první polovině dne pokračovat v poklesu.

Totéž platí pro americkou zprávu ADP, která vykázala vyšší hodnotu, než trh očekával – 184 000 oproti 148 000. Tato zpráva byla ale ignorována. Místo toho se s trojnásobnou silou pracovalo s indexem ISM, který byl mírně pod očekáváním. Znovu tedy dochází k situaci, kterou jsme v uplynulém půlroce pozorovali několikrát. Euro může stoupat jen proto, že mu to trh věří a ignoruje fundamentální a makroekonomické pozadí.

Samozřejmě doufáme, že se takové situaci vyhneme, ale pochopitelně nemůžeme ovlivnit trh ani tvůrce trhu. Uvažujme, v posledních dvou dnech jsme byli svědky přímé technické korekce, která nebude mít dlouhého trvání. Pokud se teď ale ukáže, že statistiky z amerického trhu práce jsou slabší, než se očekávalo, může se dolar propadnout mnohem hlouběji. Pokud ho trh prodává, i když k tomu nemá důvod, co udělá, až důvod mít opravdu bude?

Ve střednědobém horizontu stále očekáváme pokles páru EUR/USD. V časovém rámci 24H nic nenasvědčuje novému pohybu směrem nahoru.

analytics660deef33922c.jpg

Průměrná volatilita měnového páru EUR/USD za posledních pět obchodních činí ke 4. dubnu 56 pipů a je charakterizována jako "průměrná". Tento týden je volatilita vyšší než v předchozím týdnu kvůli velkému počtu důležitých zpráv z USA a EU. Očekáváme, že pár se bude ve čtvrtek pohybovat mezi úrovněmi 1,0772 a 1,0884. Seniorní lineární regresní kanál stále směřuje dolů a ukazuje tak na pokračování celkového klesajícího trendu. Indikátor CCI opustil přeprodanou oblast, aniž by se v ní pevně usadil, takže neočekáváme delší růst eura.

Nejbližší úrovně supportu:

S1 – 1,0803

S2 – 1,0773

S3 – 1,0742

Nejbližší úrovně rezistence:

R1 – 1,0834

R2 – 1,0864

R3 – 1,0895

Obchodní doporučení:

Pár EUR/USD se usadil nad linií klouzavého průměru. Pohyb je ale zjevně korekční, takže podle nás je potřeba počkat na nové prodejní signály s cíli 1,0742 a 1,0712. Očekáváme pokles k úrovni 7 a ve výhledu několika měsíců k úrovni 1,0200. Po dostatečně dlouhém růstu páru (který považujeme za korekci) nevidíme důvody uvažovat o long pozicích, a to ani při usazení ceny nad klouzavým průměrem. Volatilita v první polovině týdne byla poměrně dobrá; ve zbývajících dnech pravděpodobně nebude nižší.

Vysvětlivky k obrázkům:

Lineární regresní kanály – pomáhají určit aktuální trend. Pokud oba ukazují stejným směrem, znamená to, že trend je momentálně silný.

Linie klouzavého průměru (nastavení 20,0, vyhlazený) – určuje krátkodobý trend a směr, kterým by se teď mělo obchodovat.

Úrovně Murray – cílové úrovně pro pohyby a korekce.

Úrovně volatility (červené linie) – pravděpodobný cenový kanál, ve kterém pár stráví následující den, na základě aktuálních indikátorů volatility.

Indikátor CCI – jeho vstup do přeprodané (pod -250) nebo překoupené oblasti (nad +250) naznačuje, že se blíží obrat trendu do opačného směru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Přehled páru EUR/USD 18. října. ECB nebude schopna účinně bojovat s inflací.
  Měnový pár EUR/USD začal nový týden vcelku poklidně. Na první obchodní den v týdnu nebyly naplánovány žádné důležité události, které by mohly trh donutit k aktivnímu obchodování. Většinu dne se proto pár pohyboval poblíž klouzavého průměru, ale ten se odpoledne ještě zvýšil. Pokud se podíváme na 4hodinový časový rámec (nebo 24hodinový), klesající trend stále nevyvolává žádné pochybnosti. I když vezmeme v úvahu poslední korekci eura o 450 bodů, celkově to na tom nic nemění. Euro stále potřebuje vážné a přesvědčivé důvody, aby se obrátilo vůči dolaru. Jak jsme opakovaně řekli, nyní žádné takové důvody neexistují.
 • Přehled páru EUR/USD. 19. března. Inflace v Evropské unii zatěžuje euro
  Měnový pár EUR/USD v pondělí znovu vykázal "ohromující" volatilitu. Nicméně tentokrát se dal takový scénář snadno předvídat. Volatilita na měnovém trhu je totiž momentálně obecně velmi nízká a v pondělí, kdy je tradičně málo zpráv, není často vůbec žádná. Jediná zpráva dne – o inflaci v Evropské unii – žádné emoce mezi obchodníky nevyvolala. Upozorňovali jsme na to předem, protože zpráva implikovala druhý odhad, který se jen zřídkakdy liší od prvního. Pokud se neliší, pak trh nemá důvod reagovat.
 • Přehled páru EUR/USD. 2. dubna. ECB může v roce 2024 snížit sazby dvakrát tolik co Fed.
  Měnový pár EUR/USD se v pondělí obchodoval většinou s nízkou volatilitou a mírně klesajícím trendem. Nejvýznamnější událostí pondělka byl index nákupních manažerů ISM v americkém zpracovatelském průmyslu, který byl zveřejněn později během dne, ale pohyb páru v rámci dne evidentně neovlivnil. Z našeho pohledu došlo v pondělí k jiné, mnohem významnější události, i když bylo zpočátku těžké ji rozeznat. Nejdřív ale krátce k historii.
 • Přehled páru EUR/USD. 20. 6. 2023. Philip Lane: Další zvýšení sazeb ECB je objektivní realitou
  Měnový pár EUR/USD v pondělí nevykazoval vysokou volatilitu a zahájil dle očekávání slabou korekci směrem dolů. Náladu na trhu v zásadě neovlivnily plánované fundamentální události (probereme je níže), a možná ani neměly. Připomeňme, že pár EUR/USD je po měsíčním poklesu v silné korekci směrem nahoru. Korekce se mohou lišit. Ty, které opravdu stojí za to zdůraznit, se pohybují od 30 % do 100 %. Tentokrát mohlo euro korigovat o 60–70 % a není na tom nic divného ani překvapivého. V posledních měsících jsme mnohokrát zmiňovali, že euro je výrazně překoupené a je příliš vysoko vzhledem k fundamentálnímu pozadí, které má k dispozici. Očekáváme proto jediné – pokles.
 • Přehled páru EUR/USD. 21. 9. 2023. Výsledky zasedání Fedu – poslední vlna růstu dolaru před korekcí?
  Celou středu se měnový pár EUR/USD snažil pokračovat v korekci směrem nahoru, ale nedopadlo to dobře. Několik hodin před koncem zasedání Fedu se ceně podařilo zůstat nad klouzavým průměrem. Přesto v tom nehledejme žádný význam, protože pár se po vyhlášení výsledků propadl. Navzdory pokračujícímu růstu dolaru, který je v souladu s našimi očekáváními, je brzy možná korekce a může být výrazná. Nejprve si všimněme, že ukazatel CCI již dvakrát vstoupil na přeprodané území. Kritický bude třetí vstup, po kterém musí začít vzestup páru (výrazný vzestup, nejen o 70 bodů). Za druhé, americká měna už dva měsíce posiluje. Za třetí, dolar roste kvůli jakýmkoli zprávám, dokonce i těm, které jsou proti němu.
 • Přehled páru EUR/USD. 24. 11. 2023. ECB stále určuje úrokové sazby
  Měnový pár EUR/USD ve čtvrtek nedokázal zahájit korekci směrem dolů. Připomeňme, že očekáváme obnovení poklesu evropské měny, ale v tuto chvíli není žádný náznak korekce. Včera cena klesla na hranici klouzavého průměru, ale nepodařilo se ji překonat a okamžitě se odrazila zpět nahoru. Vzestupný trend přetrvává a euro zůstává poblíž svých lokálních maxim. Euro včera podpořily indexy obchodní aktivity v Evropské unii a Německu. Nemůžeme říci, že se jedná o super důležité indexy a jejich hodnoty rezonovaly, ale všech šest indexů překonalo prognózu i předchozí hodnoty. Euro tak opět dostalo malou makroekonomickou podporu a očekávané obnovení sestupného trendu se opět odkládá.
 • Přehled páru EUR/USD. 25. 1. 2022. Geopolitika, Fed, kolaps světových trhů.
  Měnový pár EUR/USD v pondělí dle očekávání znovu klesl. Situace ve světě je každým dnem zajímavější, i když samozřejmě za současných okolností je "zajímavější" tak trochu špatné slovo. Lépe řečeno nebezpečnější nebo intenzivnější. V poslední době téměř všichni účastníci trhu pozorně sledují prohlášení a kroky Fedu. Situace se vyvíjí a v současnosti 7% inflace nutí mnohé účastníky mluvit ne o 3-4 zvýšení sazeb v roce 2022, ale o 5-7 zvýšeních. Přirozeně jde o "jestřábí" rétoriku, i když nepochází od samotného Fedu.
 • Přehled páru EUR/USD. 27. dubna Olaf Scholz je v Německu nespokojený. Kancléř může rezignovat.
  Měnovému páru EUR/USD se v úterý nepodařilo znovu zahájit korekci. Jeho propad mírně zeslábl, ale celkově zůstává stabilní. Po slabém pullbacku na vrchol ztratila evropská měna několik desítek dalších bodů. Jak jsme řekli dříve, neexistuje žádný spouštěč, kvůli kterému začal koncem minulého týdne propad kotací evropské měny.
 • Přehled páru EUR/USD. 30. května. Otázka dluhového limitu USA: záležitost zůstává nevyřešena.
  Měnový pár EUR/USD neukázal v pondělí vůbec nic. Včera jsme upozorňovali, že kalendář událostí je prázdný, bez sebemenších zpráv či reportů. Není tedy divu, že pár zůstal celý den na jednom místě a vykazoval ohromující volatilitu 38 bodů. Při rozpětí necelých 40 pipsů neměly smysl ani obchody v časovém rámci 5M. Předtím jsme upozornili, že volatilita v posledních měsících výrazně klesá, takže nejlepší je obchodovat ve střednědobém horizontu (máme totiž stále trend). Ačkoli pár klesá už tři týdny po sobě, situace na trhu nás nepřekvapuje. Předtím pár dva měsíce bez dostačujících důvodů stoupal. Co vidíme teď, je jen vrácení dluhu americkému dolaru.
 • Přehled páru EUR/USD - 30. 11. 2021. Omikron přichází, ale devizový trh je stále klidný
  Měnový pár EUR/USD byl v pondělí upraven proti korekci. Co se stalo v posledních dnech? Evropská měna našla sílu získat zpět malou část dříve ztracených pozic a dostat se nad linii klouzavého průměru. To už na jednu stranu znamená úspěch, protože v posledních týdnech většinou klesal.
 • Přehled páru EUR/USD – 4. 1. 2021. Podle WHO bude pandemie koronaviru lidstvo provázet i v roce 2022.
  Měnový pár EUR/USD se v pátek a pondělí pohyboval různými směry. Poslední obchodní den roku 2021 a první obchodní den roku 2022 se ukázal jako poměrně aktivní, na trzích se obchodovalo velmi čile. Již jsme si ale řekli, že v podmínkách "tenkého" trhu je pohyb možný i o svátcích. Nejdůležitější je, že v posledním měsíci byl pár nevyhnutelně uvnitř vedlejšího kanálu mezi Murrayho úrovněmi "0/8" - 1,1230 a "2/8" - 1,1353.
 • Přehled páru EUR/USD. 7. 1. 2022. Fed bude mít v příštích dvou až třech letech plné ruce práce se zvyšováním sazeb.
  Měnový pár EUR/USD ve čtvrtek nadále zůstával ve stejném postranním kanálu jako dříve. Pár teď nic nemůže ovlivnit. Ať se na trhu stane cokoli, nic mu nepomůže dostat se z bočního rozmezí 130 bodů. Je třeba ještě poznamenat, že pár má stále minimální vzestupný sklon. V zásadě lze dokonce říci, že v období od 24. 11. do 6. 1. vzrostl o 110 bodů. Tedy za téměř měsíc a půl vzrostlo euro o 110 bodů. Právě tato tendence směrem nahoru je nyní přítomna. Z technického hlediska se tedy pro euro/dolar absolutně nic nemění.
 • Přehled páru GBP/USD na 11. 1. 2022. Velká Británie nadále boří smutné koronavirové anti-rekordy.
  Měnový pár GBP/USD v pondělí zahájil nové kolo korekcí, přičemž se nadále nacházel nad hranicí klouzavého průměru. Vzestupný trend tedy přetrvává. Udržuje se tři týdny, během kterých britská libra přidala asi 400 bodů. Každá pohádka však dříve nebo později skončí. Libra reagovala na prosincové rozhodnutí Bank of England zvýšit sazbu o 0,15 %, ale nyní je potřeba se alespoň trochu korigovat. Signálem pro korekci bude překonání linie klouzavého průměru.
 • Přehled páru GBP/USD na 16. 12. 2021. Rating Borise Johnsona se nadále propadá.
  Měnový pár GBP/USD se ve středu pohyboval většinou klidně. Nebereme nyní v potaz pohyb páru libra/dolar ve večerních a nočních hodinách, protože po tak důležité a vážné události, jakou je zasedání Fedu, trhy vždy potřebují nějaký čas na zklidnění a zotavení.
 • Přehled páru GBP/USD na 1. 6. 2022. Problém severoirského protokolu je stále palčivější.
  Měnový pár GBP/USD začal v úterý korigovat oproti růstu za poslední 2-3 týdny. Jak jsme již řekli, hlavní důvod růstu britské měny je technického rázu. Libra, stejně jako euro, klesaly příliš dlouho a prostě se musely přizpůsobit. Po této korekci může následovat nový kolaps libry a eura. Stále odmítáme věřit takovému scénáři, protože například euro je již velmi blízko svým 20letým minimům. Přesto stojí za zmínku, že dolar stále vypadá pro obchodníky mnohem sebevědoměji a atraktivněji než libra nebo euro. Celý problém je v tom, že Evropa je na Rusku a Ukrajině mnohem více závislá než USA, které jsou na druhé straně oceánu. Evropa (a také Spojené království) si přirozeně vytvořila mnohem více vazeb s Ruskem než se Spojenými státy. V důsledku toho pro ně bude přerušení těchto vazeb mnohem bolestivější než pro Spojené státy a jejich ekonomiku. To je to, co právě teď vidíme.
 • Přehled páru GBP/USD na 1. 9. 2023
  Ve čtvrtek měnový pár GBP/USD vykázal pokles, ale nepodařilo se mu stabilizovat se pod klouzavým průměrem. Z technického hlediska by se růst britské měny mohl klidně obnovit již dnes. Je však třeba poznamenat, že tento týden má velmi silné makroekonomické pozadí a pátek není výjimkou. Dnes budou zveřejněny nejméně tři zásadní americké zprávy, díky kterým by pár mohl prudce vzrůst nebo se propadnout o stovky bodů. Diskuse o bezprostředních vyhlídkách by proto mohla být smysluplnější. Dnes musíme vydržet a pak vyvodit technické závěry až bude klidněji.
 • Přehled páru GBP/USD na 22. 11. Andrew Bailey podporuje udržení sazeb na současné úrovni.
  Měnový pár GBP/USD pokračoval v úterý ve svém vzestupném pohybu. Ano, tentokrát byl vzestup britské měny velmi slabý, prakticky chyběl. O možném dokončení korekce směrem nahoru tak nemá smysl spekulovat. Pro nás je zřejmé, že pro další růst libry neexistují žádné fundamentální ani makroekonomické důvody. Díky několika slabým zprávám se už vyšplhal příliš vysoko. Trh však ještě není připraven k prodeji a je vysoká pravděpodobnost, že libra bude ještě nějakou dobu růst, protože současný pohyb silně připomíná setrvačnost.
 • Přehled páru GBP/USD. 10. 10. Fed plánuje být v listopadu opatrný ohledně zpřísňování měnové politiky
  Měnový pár GBP/USD v pondělí rovněž pokračoval ve své korekci směrem nahoru, která je založena čistě na technických důvodech. Připomeňme (a na ilustraci výše je to dobře vidět), že britská libra již více než dva měsíce klesá a za tuto dobu přišla o zhruba 1000 bodů, což je poměrně výrazné. Po takovém poklesu je přirozeně nutná korekce směrem nahoru. Indikátor CCI třikrát vstoupil do přeprodané zóny, takže pohyb nahoru prostě musel začít, ale i v tomto případě se trh opozdil v korekci. Dolar nabízí skvělé vyhlídky růstu do konce roku, ale v blízké budoucnosti je nutná korekce.
 • Přehled páru GBP/USD. 10. 2. 2022. Protokol o Severním Irsku: Johnson začal znovu mluvit o článku 16.
  Měnový pár GBP/USD se ve středu pokusil obnovit svůj vzestupný pohyb a obecně se pohyboval přibližně stejně jako pár EUR/USD – s minimálním vychýlením směrem nahoru. V tuto chvíli tedy platí rostoucí trend páru, protože cena se nadále nachází nad klouzavým průměrem. Více než jednou jsme řekli, že britská měna má mnohem více důvodů k růstu než euro. Když se podíváte na grafy pohybu obou párů za posledních 13-14 měsíců, je jasné, že právě euro vůči dolaru mnohem ochotněji zlevňovalo. Libra se po trendu z roku 2020 korigovala vůči dolaru pouze o 38,2 %. Euro korigovalo o 70 %. Preferujeme tedy britskou měnu, která by mohla v polovině prosince nastartovat nový dlouhodobý vzestupný trend. Navíc Bank of England se, na rozdíl od ECB, nechová vyhýbavě, chápe nebezpečí rostoucí inflace a pouští se do práce. Nyní je trh přesvědčen, že Bank of England letos zvýší sazbu ještě nejméně dvakrát. A to je vážná podpora pro britskou měnu, vzhledem k tomu, že Fed dosud neučinil jediný krok ke zpřísnění měnové politiky.
 • Přehled páru GBP/USD. 12. 10. 2023. Odmítá Fed další zpřísnění?
  Ve středu měnový pár GBP/USD pokračoval ve svém korekčním pohybu směrem nahoru, který opět nebyl ovlivněn makroekonomickými ani fundamentálními faktory. Dva lineární regresní kanály ukazují, že pár je stále v sestupném trendu. Kritičtějším signálem však byl trojitý vstup indikátoru CCI do přeprodaného území, po kterém prostě musela začít korekce směrem nahoru. To, co nyní pozorujeme, je tedy čistě technický růst britské měny. Celkový pokles libry za poslední dva měsíce se pohyboval kolem 1100 bodů, takže korekce by mohla být cca 500–550 bodů. V tuto chvíli se pár pohnul o 280 bodů, takže může vzrůst na úroveň 25 nebo 26 bez silné podpory zpravodajského pozadí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
xPartners
IronFX
reklama
FTMO férovost