Neděle 01. říjen 2023 13:31
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
XTB Ondřej Hartman

Ceny výrobců/PPI, ČR, srpen 2023

18.09.2023 10:51  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v srpnu mírné zrychlení svého meziročního růstu: šlo o první zrychlení od loňského září, přičemž lze předpokládat, že roli zde sehrál vývoj cen rafinovaných ropných produktů a koksu.

Očekávám, že v září ceny průmyslových výrobců vykáží návrat ke zpomalování svého meziročního růstu.

Výrobní ceny v zemědělství v srpnu dále prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles.

Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v srpnu vzrostl z červencových 1,4 % na 1,8 %, když trh očekával nárůst na úroveň 1,5 %.

Výrobní ceny v zemědělství v srpnu prohloubily svůj meziroční pokles na 16,4 % poté, co v červenci jejich meziroční pokles činil 14,3 %.

Vývoj výrobních cen zůstává v souladu se scénářem oslabování inflačních tlaků v české ekonomice: v průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v srpnu mírné zrychlení meziročního růstu, z úrovně 1,4 % na 1,8 %.

Šlo o první zrychlení po předchozí dlouhé sérii, kdy se meziroční růst cen průmyslových výrobců deset měsíců v řadě zmírňoval.

Zrychlení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu ovšem nebylo v případě letošního srpna překvapivé: finanční trh očekával zrychlení na úroveň 1,5 % s tím, jak na celkový výsledek působil vývoj cen ropy a ropných produktů.

ČNB ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,0 % poté, co v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 3,9 %.

Výsledky za červenec a srpen tedy naznačují, že růst cen v průmyslu bude v letošním třetím čtvrtletí mírně nad odhadem centrální banky.

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zpomalení meziročního růstu cen v oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, kde meziroční růst zpomalil z červencových 15,9 % na 11,7 %.

Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 46 % na 45 %.

Ve zpracovatelském průmyslu byl v srpnu vykázán meziroční pokles výrobních cen o 2,2 % po červencovém meziročním poklesu o 3,5 %.

V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen v chemickém průmyslu a velmi pravděpodobně také u ropných produktů, což ze statistického pohledu tlačilo celkový meziroční cenový index nahoru.

Meziroční cenový růst se naopak zpomalil například u elektrických zařízení a strojů a zařízení jinde neuvedených.

V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v srpnu zpomalil z červencových 4,9 % na 3,3 %

Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.

V případě zemědělských výrobců se v srpnu meziroční pokles výrobních cen prohloubil na 16,4 % poté, co v červenci meziroční pokles cen činil 14,3 %.

Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může ve zbytku letošního roku dále prohlubovat.

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v srpnu meziročně klesly o 26,2 %, když v červenci jejich meziroční pokles činil 24,5 %.

Živočišná výroba nyní již také hlásí meziroční pokles výrobních cen tempem 2,4 % poté, co ještě v červenci meziroční růst cen v živočišné výrobě činil 1,8 %.

ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 10,6 % po meziročním poklesu o 8,2 % vykázaném v letošním druhém čtvrtletí.

Ceny v zemědělství padají tedy výrazně rychleji, než centrální banka předpokládala ve své prognóze.

Mírné srpnové zrychlení meziročního růstu cen v průmyslu nepředstavuje pro výhled inflace v tuzemské ekonomice žádné drama.

V září by měl meziroční růst cen v tuzemském průmyslu vykázat opětovné zpomalení.

V prvních měsících roku 2024 by mohly ceny v průmyslu vykázat meziroční poklesy.

V zemědělství jsou výrobní ceny v jasném propadu, jenž bude dále pokračovat.

Vývoj výrobních cen náleží na seznam argumentů, které hovoří pro diskusi o postupném uvolňování měnové politiky ČNB

V průběhu letošního podzimu by mohla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků.

Signály na toto téma jsou ze strany bankovní rady i nadále zdrženlivé, přesto ale dle mého názoru zůstává ve hře možnost zahájení procesu snižování úroků ČNB očekával na listopadovém zasedáním bankovní rady.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Ceny průmyslových výrobců v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od května roku 2019. Meziroční růst cen průmyslových výrobců v březnu zrychlil z 1,4 % na 3,3 %, tahounem zrychlení byly rostoucí ceny ve zpracovatelském průmyslu, zejména ceny ropy, chemických látek a obecných kovů. Průzkumy ve zpracovatelském průmyslu hlásí, že tento sektor ekonomiky čelí růstu nákladů s tím, jak se v souvislosti s pandemií prodlužují dodávky potřebných dílů a dochází ke komplikacím v dopravě. Růst cen průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí výrazně překonal očekávání centrální banky a další zrychlení meziročního růstu cen lze čekat i pro duben.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Ceny průmyslových výrobců zůstaly v lednu meziročně beze změny, stejně jako v závěru loňského roku. Trhy očekával meziroční pokles o 0,6 % a ceny výrobců tak byly na počátku letošního roku o něco vyšší, než se předpokládalo. Přesto ale při stagnaci cen průmyslových výrobců platí konstatování, že z této strany nepřichází tlak na růst cenových tlaků v české ekonomice. Protiinflačně působí silnější koruna, ve směru slabších cenových tlaků by měl působit také loňský pokles průmyslové výroby a s ním související nižší využití výrobních kapacit. Komplikace spojené s pandemií koronaviru včetně zpožďování dodávek ale mohou představovat faktor, jenž naopak vede k růstu výrobních nákladů.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Meziroční růst cen průmyslových výrobců se v červnu vyhoupl nad 6 %, což představuje nejsilnější dynamiku růstu cen v průmyslu od května 2011.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Meziroční růst cen průmyslových výrobců v dubnu dále zrychlil a na úrovni 4,6 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl růst cen ve zpracovatelském průmyslu a zde zejména ceny chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 32,4 %.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Meziroční růst cen průmyslových výrobců v květnu dále zrychlil a na úrovni 5,1 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl jednak růst cen komodit, konkrétně ropy a základních kovů, v důsledku nízké srovnávací základny pokračoval silný růst cen chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 43,3 %. V řadě jiných odvětví zpracovatelského průmyslu se ale cenový růst v dubnu zmírnil anebo byl dokonce vykázán meziroční pokles cen, jako příklad lze uvést dopravní prostředky anebo výrobu počítačů a elektronických a optických přístrojů.
 • Ceny výrobců - PPI, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Ceny průmyslových výrobců vykázaly v listopadu mírný meziroční pokles a struktura jejich vývoj naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají.
 • Ceny výrobců/PPI, ČR, květen 2023
  Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v květnu další výrazné zpomalení svého meziročního růstu, ceny v zemědělství se vydaly k prudkému meziročnímu poklesu.
 • Ceny výrobců/PPI, ČR, leden 2023
  Data za leden hlásí silnější růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, než se čekalo, na vině jsou ceny energií, vody a také uhlí, u nějž výrobní ceny meziměsíčně vyskočily o 65,5 %.
 • Ceny výrobců PPI, ČR, srpen 2022
  Údaje za srpen hlásí mírný meziměsíční pokles výrobních cen v tuzemském průmyslu.
 • Ceny výrobců předznamenávají další vzestup inflace
  „Již před vypuknutím války na Ukrajině docházelo k mohutnému nárůstu cen výrobců. Nyní lze očekávat, že se situace ještě více vyhrotí, protože se bude komplikovat situace v dodavatelských řetězcích. K tomu navíc pokračuje energetická krize a vlivem příchodu uprchlíků vzroste poptávka, která umožní obchodníkům dál zdražovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ceny výrobců rostly mírnějším tempem
  V říjnu ceny průmyslových výrobců rostly o 0,6 %, a po sérii překvapení tak výsledek dopadl zhruba v souladu s očekáváními. Proti výsledku ze září (+1,2 %) tak meziměsíční dynamika zpomalila, kleslo i meziroční tempo z 25,8 % na 24,1 %.
 • Ceny výrobců v červenci výrazně zvolnily tempo
  Ceny českých průmyslových výrobců v červenci po druhé v řadě překvapily nižším než očekávaným tempem. Tentokrát výrazně. Proti červnu došlo ke zvýšení cen o 0,3 %, zatímco trh počítal s 1 %. Došlo tím k pokračování trendu, kdy tempo meziměsíčního růstu cen klesá od letošního března. V meziročním srovnání se ceny vzdálily hranici 30 % na 26,8 %.
 • Ceny výrobců v lednu skokově vzrostly
  České ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně stouply o 6,9 %. Jejich meziroční tempo se zvýšilo na 19,4 % z předchozích 13,5 %. To bylo drtivě nad všemi odhady, které v průměru ukazovaly tempo kolem 13 %.
 • Ceny výrobců v listopadu klesly vlivem nižších cen komodit
  Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v listopadu meziměsíčně o jedno procento po předchozím růstu o 0,6 procenta. Po sezonním očištění byly podle našeho odhadu průmyslové ceny nižší o 0,3 procenta, zatímco v říjnu o 0,6 procenta vzrostly. V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 24,1 procenta na 21,3 procenta. Dynamika průmyslových cen tak v listopadu výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal růst cen meziměsíčně o 0,3 procenta a meziročně o 23 procent.
 • Ceny výrobců v prosinci klesly vlivem nižších cen komodit
  Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v prosinci meziměsíčně o 1,1 %. Jednalo se tak o již o druhý pokles v řadě. V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 21,3 procenta na 20,1 procenta. Bez energií byly ceny průmyslových výrobců meziročně vyšší o 13,5 %. Dynamika průmyslových cen tak v prosinci opět výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal pokles cen meziměsíčně pouze o 0,6 procenta a meziročně o 20,8 procent.
 • Ceny výrobců v únoru klesaly
  Po lednovém skokovém zdražení o takřka 6 % přišlo u cen průmyslových výrobců zvolnění. Ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %, meziročně tak dynamika poklesla na rovných 16 %. V našem odhadu jsme s meziměsíčním poklesem počítaly, trh očekával další mírný nárůst. Meziměsíčně klesaly ceny i u zemědělských výrobců, kde došlo ke snížení cen o 0,7 % (+22,2 % r/r). Naopak ve stavebnictví (+0,6 % m/m, +10,4 % r/r) došlo k nárůstu, stejně tak u cen tržních služeb pro podniky (+1,1 % m/m, +5,6 % r/r).
 • Ceny výrobců vzrostly o 1,4 %, vyjma energií o 0,9%
  Ceny českých průmyslových výrobců v červnu po dlouhé době překvapily nižším než očekávaným růstem. Oproti květnu se zvýšily o 1,4 % (medián odhadu 1,6 %), což je ve srovnání s loňským červnem o 28,5 % výše. Meziměsíční tempo růstu cen od března soustavně klesá. Červnový růst o 1,4 % se dá ale z historického pohledu označit za zvýšený.
 • Ceny výrobců začaly rok třeskem
  Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 5,8 % proti prosinci a jejich meziročním tempo ve výsledku z původních 20 % kleslo jen na 19 % a nechalo odhad trhu mezi 14-15 % daleko v závěsu.
 • Ceny výrobců znovu klesají okolo 1 % m/m
  Na listopadový pokles cen v průmyslu o 1,0 % navázal vývoj v prosinci, kdy došlo k takřka identickému snížení cen. To stlačilo meziroční srovnání cen na 20,1 % z listopadových 21,3 % a vrcholu na 28,5 % dosaženého v červnu minulého roku. Kromě vývoje cen ve výrobě ale pokračoval proinflační vývoj cen v zemědělství (+1,7 % m/m) a tržních služeb pro podniky (+0,6 % m/m).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook