Sobota 03. červen 2023 07:33
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner

Březen byl na pražské burze slabší, od začátku roku stále slušný zisk

31.03.2023 17:32  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Březnovou výkonost negativně ovlivnila situace v bankovním sektoru. Tentokráte jak v případě USA, tak i Evropy. Rizikové podnikání některých bank znamenalo ztráty a následně run na tyto banky. To se samozřejmě projevilo v celém finančním odvětví. A nejistota byla patrná na celém trhu. V případě našich bank jsou obavy o jejich finanční zdraví zcela neoprávněné. Mají vysokou kapitálovou přiměřenost, robustní hotovostní pozici, navíc ČNB se nechala slyšet, že pokud by bylo třeba, okamžitě by dodala likviditu.

Co se týká samotných kurzotvorných informací, březen je měsícem kvartálních reportů. Většina výsledků byla silných, tedy nad odhady trhu.  

Březen je první měsíc v tomto roce, kdy pražská burza zaznamenala pokles. PX index v březnu odepsal 4,33 %. Ve srovnání se STOXX Europe 600 (-0,72 %) a zámořským S&P500 (+2,51 %) dopadl zdaleka nejhůře. Nicméně od začátku roku, tzn. za celý první kvartál tohoto roku, je v plusu o velmi slušných +12,54 %. V březnu trpěl nejvíce bankovní sektor. Erste spadla v březnu o vysokých 16,57 %, následovala pojišťovna VIG (-5,21 %) a Komerční banka (-4,27 %). Z finančního sektoru jediná Moneta (+2,59 %) v březnu vzrostla. Od začátku roku je Moneta silnější +14,47 %, Komerční banka o +9,54 % a Erste (0,25 %) je zhruba na nule. Ale ani ostatní tituly toho v březnu mnoho nepředvedly, ale jejich ztráty jsou proti bankám pouze mírné. Colt CZ odepsal 1,19 % a Kofola ztratila 4,40 %. Kromě Monety se v březnu podařilo posílit ještě Philip Morris ČR (+2,32 %) a ČEZ, který přidal +1,35 %. V březnu zveřejnil velmi silné výsledky s výhledem na mimořádně velkou dividendu. Ještě bych zmínil kvartální výkon ČEZu, který se ziskem +36,49 % doslova převálcoval nejen ostatní emise na pražské burze, ale i celý sektor.   

Americký trh

Za první čtyři dny tohoto týdne (Po až Čt) index S&P 500 vzrostl o +2,01 % (4 050,83 b.). Dnes zahájil obchodování růstem asi o +0,5 %. Za celý týden mírně klesl pouze v úterý a za celý týden tak připíše zisk přes +2 %. Bude to třetí růstový týden v řadě. I za celý březen bude výkon podobný a index přidá zhruba +2,5 %. Od začátku roku respektive za první čtvrtletí je slušně v plusu, když roste o asi +6 %. 

Evropské akciové trhy

Od středy ceny evropských akcií rostou. Dnes je index STOXX Europe 600 krátce před koncem obchodování silnější o +0,6 %. Za celý týden to vypadá na zisk kolem, +4 %. Za březen to naopak bude ztráta asi 0,7 %. A od začátku roku nebo za první kvartál rostou evropské akcie o cca +7,7 %.  

Pražská burza

Pátek

Pražská burza dnes dokázala posílit o +1,18 % (1 352,46 b.). Nebyly zveřejněny žádné podstatnější kurzotvorné informace a obchodování se řídilo pozitivním sentimentem.

Nejlépe si dnes vedl ČEZ (+3,24 %, 1 051 CZK), Moneta (+2,72 %, 87 CZK), Colt CZ (+1,22 %, 582 CZK) a Kofola (+0,84 %, 249 CZK).

Dnes oslabila pouze Erste Group (-0,83 %, 718,50 CZK) a mírně tím snížila zisky předchozích růstových seancí. 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je v příloze. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Zdaleka nejlépe na tom byl tento týden finanční sektor. Hlavní index PX za posílil o +4,79 % (1 352,46 b.). Aspoň částečně tím eliminoval ztráty předchozích třech týdnů.

Nejvíce posílily Erste (+6,90 %, 718,80 CZK), Moneta (+6,36 %, 87 CZK) a Komerční banka (+6,30 %, 717,50 CZK). Korigovaly tím, zejména v případě Erste, vysoké ztráty posledních týdnů. ČEZ za celý týden předvedl růst o +4,89 % (1 051 CZK) a vzdálil se od hranice 1 000 CZK. Zahanbit se nedala ani pojišťovna VIG (+2,83 %, 582 CZK).

Oslabily pouze CoIt CZ (-1,86 %, 582 CZK) a Kofola (-1,64 %, 239 CZK). 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je v příloze. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Výsledky za druhou polovinu loňského roku a celý rok 2022 oznámil Philip Morris ČR. Výsledky dopadly podle našeho očekávání, mírně za naší projekcí zaostal návrh dividendy.  

Co se dá čekat příští týden?

Výroční zprávu včetně kompletní sady výsledků zveřejní ve čtvrtek Kofola. Již v polovině února oznámila své vybrané ukazatele. Celkový report by neměl být velkým překvapením.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bruselský energetický summit přijal svět s rozčarováním. Němci se musí připravit na přídělové hospodaření, je nevyhnutelné, varuje jejich největší banka
  Světová média hodnotí bruselský energetický summit s rozčarováním. Podle agentury Bloomberg před včerejším jednáním zněli jeho účastníci – ministři zemí EU zodpovědní za energetiku a zástupci Evropské komise – odhodlaně. „Odhodlání se však brzy může změnit v zoufání,“ upozorňuje agentura.
 • Brusel: Transakční daň přinese propad obchodů s akciemi o 15 %, s deriváty o 75 %
  Evropská komise dnes schválila návrh upravující podrobnosti daně z finančních transakcí, který může být zavedena již o...
 • Brusel: Transakční daň přinese 15% propad obchodů s akciemi, 75% s deriváty
  Evropská komise (EK) dnes schválila návrh upravující podrobnosti daně z finančních transakcí, který může být zavedena již od ledna letošního roku zatím v jedenácti evropských zemích včetně Německa, Francie, Slovenska nebo Rakouska. Evropský regulátor přitom dnes sám přiznal negativní vliv nového zdanění na ochotu hráčů na trhu provádět transakce, likvidita prý ale utrpět příliš nemá. Zástupci finančního sektoru ale stejný názor nesdílejí a varují před přesunem velkých bank mimo země, kde bude daň platit. Proti zdanění finančních transakcí v celé Evropské unii se dlouhodobě staví Velká Británie i Česká republika.
 • Brusel ustupuje Berlínu, auta se spalovacími motory se budou v EU prodávat i po roce 2035, jak dnes informuje eurokomisař Timmermans. Jde o dobrou zprávu i pro českou ekonomiku
  Evropská komise se dohodla s Německem na nové podobě regulace, podle níž mají být nová auta od roku 2035 takzvaně uhlíkově neutrální. Dnes dopoledne to na svém twitterovém účtu oznámil Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku.
 • Brusel ustupuje Putinovi. Nad platbou za plyn v rublech zřejmě přivře oči
  Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu precizovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
 • Brusel zhoršil výhled pro ČR i eurozónu. Dluh Řecka příští rok prý skoro na dvojnásobku výkonu ekonomiky
  Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos podle ní vzr...
 • Brutální reakce ropy na zásoby, pomáhá propad USD
  Druhá polovina dnešní obchodní seance opravdu stojí za to. Volatilitu vyvolaly komentáře z Fedu a také špatné výsledky...
 • Brzké zvyšování sazeb v USA je nadále nepravděpodobné
  Zápis z posledního zasedání Fedu odhalil, že členové FOMC se neshodují v potřebě zpřísnit měnovou politiku. Podle analýzy SG zůstane Fed ve vyčkávací pozici, přičemž zvýšení sazeb v září je velmi nepravděpodobné a v prosinci bude záležet především na stavu ekonomiky a inflaci. Základním scénářem SG zůstává, že rizika vnějšího prostředí nedovolí Fedu zvýšit sazby dříve než v polovině příštího roku. Dolar po zveřejnění zápisu proti euru oslabil zhruba o třetinu procenta nad úroveň 1,1300 EUR/USD.
 • Brzy se očekává nárůst volatility bitcoinu.
  Bitcoin se již téměř 4 měsíce pohybuje v bočním trendu okolo cenové hladiny 20 000 USD. Cena skoro dosáhla horní hranice medvědího kanálu. Očekávám, že během příštích několika týdnů bitcoin zahájí nový trend. Můj preferovaný scénář je, že bitcoin bude pokračovat ve svém předchozím střednědobém trendu a zůstane uvnitř kanálu. Očekávám odmítnutí u rezistence kanálu a posun směrem k 12 000 USD. Potvrzení tohoto scénáře přijde s průlomem pod 18 500 USD. Nejméně příznivým scénářem je, že se bitcoin vymaní z medvědího kanálu a poskytne větší odraz výše k 28 000 – 30 000 USD. Potvrzení tohoto scénáře přijde s průlomem nad 22 800 USD.
 • Březen a červen mohou být pro akciové indexy a akcie "černé"
  Klíčové indexy amerického akciového trhu – Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 – obnovily svůj pokles. Poslední tři dny se uzavíraly v červených číslech. Ani jejich poslední pokles však zatím nelze označit za "silnou korekci". Zdá se, že trhy se z posledních sil chytají každého stébla. Ostatně není žádným tajemstvím, že letošní rok bude pro měnovou politiku nejen Fedu, ale i mnoha dalších centrálních bank světa "rokem utahování". V souladu s tím bude ohrožen jak akciový trh, tak trh kryptoměn. Kryptoměnový trh zažívá v posledních dnech zjevnou úlevu a dokonce vykazuje dobrý růst. Nesouhlasíme tedy s názorem, že segmenty akcií a kryptoměn nyní vzájemně silně korelují a kryptoměny téměř táhnou akciový trh dolů. Spíše naopak. Korelace prakticky neexistuje a skutečnost, že na začátku roku měly oba trhy tendenci klesat, vysvětlujeme tím, že jsou oba trhy rizikové.
 • Březen odstartoval stavební sezónu
  Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 % nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %). A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 %, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.
 • Březen přinese rozuzlení třaskavého problému jménem navýšení ESM. Unavený Juncker už nechce být šéfem Eurogroup
  Ještě ráno se šířila světem slova prezidenta EU o urychleném plnění permanentníh...
 • Březen přinesl výraznější zdražení povinného ručení. Jeho cena vzrostla o celých 125 korun na 6 591 korun
  Po únorovém přechodném snížení ceny povinného ručení došlo v březnu znovu k jejímu nárůstu. Konkrétně se podle Broker Consulting POVIndexu zvedla o 125 korun na 6 591 korun. Výraznější nárůst zaznamenal index nikoli v Praze, ale v menších městech, místy až o 177 korun.
 • Březen ve znamení výrazného snižování úrokových sazeb
  Česká národní banka na svém čtvrtečním měnově politickém zasedání pravděpodobně sníží základní úrokovou sazbu o dalších 50bb. Učiní tak především z důvodu nadále se zhoršujícího výhledu pro růst české ekonomiky vlivem šířící se koronavirové infekce. Kurz koruny tak může dále oslabit, což by pravděpodobně vyvolalo reakci ze strany centrální banky. Zavedení kvantitativního uvolňování neočekáváme.
 • Březen – zpomalení růstu vkladů i úvěrů
  Celková suma aktiv bankovního sektoru v březnu zpomalila tempo růstu na 0,2 % meziměsíčně a ukončila první čtvrtletí na hodnotě 9 551,7 mld. Kč. V meziročním srovnání je bilanční suma vyšší o 9,1 %. Hlavní příčinou březnového zpomalení růstu byla nižší aktivita na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a u jiných úvěrových institucí v součtu poklesly o téměř 85 mld. Kč. Zároveň zpomalila i dynamika klientských obchodů z únorového růstu o 1,6 % meziměsíčně na aktuálních 0,6 % meziměsíčně.
 • Březnová stavební produkce zklamala
  Stavební produkce v ČR se v březnu překvapivě snížila a nenavázala tak na svižný růst z předchozích několika měsíců. Meziměsíčně klesla o 3,7 procenta, zatímco v únoru rostla o 4,8 %. K poklesu přitom došlo jak v pozemním, tak i inženýrském stavitelství (o 3,1 procenta meziměsíčně, resp. o 5,0 procenta). V meziročním srovnání růst celkové stavební produkce zpomalil z 18,9 procenta na 8,2 procenta. Nadále vysoká meziroční dynamika souvisí s nízkou srovnávací základnou loňského roku, především jehož počátek byl ve znamení stále silných protiepidemických restrikcí.
 • Březnová zadluženost českých domácností
  „Na meziměsíčním nárůstu zadlužení domácností se výrazně podílely spotřebitelské úvěry, jejich výše meziměsíčně vzrostla o 1,0 % (3 mld. Kč), nejvýrazněji od loňského listopadu. Úvěry na bydlení se zvýšily o 0,3 % (5 mld. Kč). Dynamika růstu zadlužení ve spotřebitelských úvěrech je v roce 2023 výrazně vyšší než u úvěrů na bydlení. V obecné rovině se tak pravděpodobně potvrzuje jev, který pozorujeme i u našich zákazníků. Ti méně využívají spotřebitelské úvěry na zbytnou spotřebu a vice jimi financují opravy, rekonstrukce a investice do snížení spotřeby energií. Důvodem může být fakt, že po zpřísnění kritérií a s vyššími úrokovými sazbami řada lidí na úvěr na bydlení nedosáhne.“
 • Březnová zpráva z amerického trhu práce zklamáním. Dolar zpět nad 1,31, PX odevzdal zisky
  Jediná mezinárodně významná data dnešního dne zdaleka neproběhla v souladu s trž...
 • Březnové maloobchodní tržby zklamaly
  Březnové reálné maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v ČR meziměsíčně nižší o 0,7 %, zatímco my jsme očekávali jejich mírný růst. Jako zklamání lze březnový výsledek hodnotit také při srovnání s tržním konsensem. Podle toho měly v meziročním vyjádření maloobchodní tržby klesnout o 6,6 %, zatímco ve skutečnosti došlo k poklesu o 8,1 %. Směrem dolů byl navíc revidován údaj za únor. Původně data pro tento měsíc ukazovala na meziměsíční pokles o 0,4 %, po revizi to však je již -0,7 % m/m.
 • Březnový růst průmyslové výroby mírně korigoval slabý výkon v předchozích dvou měsících
  Tuzemská průmyslová produkce v březnu mírně korigovala slabší výkon v prvních letošních měsících, když meziměsíčně vzrostla o solidních 1,7 %. Průmyslová výroba tak v březnu byla meziročně vyšší o 2,4 % (NSA), resp. 2,3 % po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní. To bylo nad tržním konsensem, který předpokládal růst o 1,9 % y/y (NSA) a naopak mírně pod naším odhadem, který činil 2,5 % (NSA).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex krypto