Pátek 19. duben 2024 14:12
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Index prosperity: Češi jsou v solidaritě a důvěře ve společnosti na 10. místě v EU

04.05.2022 09:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česko se v evropském srovnání solidarity a důvěry ve společnosti umístilo na desáté příčce. Podle výsledků Indexu prosperity Česka, společného projektu České spořitelny a Evropy v datech, každý pátý Čech dobrovolničí. Navzájem si důvěřuje 84 procent Čechů, dlouhodobě nízká je naopak důvěra Čechů ve vládu a instituce obecně.

Češi reagují dobře na okamžitou pomoc, velké rezervy mají v dlouhodobé finanční podpoře

Česko zaostává ve finanční pomoci, kterou srovnává žebříček World Giving Index. Podle něj posílá peníze na dobročinnost jen čtvrtina obyvatel, což tuzemsko řadí na osmé nejhorší místo v Evropě. „Češi patří mezi štědré dárce v případě nárazové pomoci v situacích jako živelné pohromy nebo právě probíhající konflikt na Ukrajině, méně už v oblasti dlouhodobé a pravidelné podpory. Potvrzují to také výsledky průzkumu agentury Kantar pro Českou spořitelnu. Téměř 6 z 10 Čechů uvedlo, že poskytlo pomoc uprchlíkům z Ukrajiny buď osobně, konkrétně 11 procent, nebo skrze neziskové organizace, 46 procent,“ vysvětluje Tereza Hrtúsová, ekonomická analytička České spořitelny. S tím souhlasí i ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Podle jeho zkušeností se pravidelnému dárcovství věnuje 15 až 20 procent Čechů. Přitom před dvaceti lety v Česku dlouhodobé dárcovství prakticky neexistovalo.

Každý pátý Čech dobrovolničí

Celkem dobře si Česko vede v oblasti dobrovolnictví. Bezplatně pomáhá téměř každý pátý, což v evropském srovnání představuje devátou pozici. Pomyslnou pomocnou ruku cizímu člověku v posledním měsíci podalo na 45 % české populace. Všechny tři složky žebříčku World Giving Index postupem času rostou a v současnosti tak pomáhá, daruje a podniká dobročinné aktivity více Čechů než například před pěti lety. „Česká společnost se vyvíjí k lepšímu ve spoustě aspektů včetně ochoty darovat. Je to i příklad toho, jak se společnost jako celek cítí a vyspívá. Je ochotna se rozdělit, chápe, že je solidarita a podpora slabších otázkou vyspělosti společnosti, nikoliv příklad slabosti. K výrazným posunům došlo kolem dluhové problematiky, inkluzi ve školství a spoustě sociálních věcí, které se posunuly a posunují kupředu,“ doplňuje Šimon Pánek.    

Téměř každý Čech má někoho blízkého, na koho se v nouzi může obrátit

Nejlepšího výsledku v pilíři důvěry a solidarity Češi dosáhli v ukazateli dostupnosti osoby blízké v případě nouze. Podle žebříčku World Happiness Report patří Česku evropské prvenství. Pro srovnání Německo v tomto pilíři zaujímá celkové 7. místo, jenže z hlediska osoby blízké se propadlo až na 22. příčku. „Obecně lze říci, že dostupnost pomoci v případě, že se člověk dostane do nouze, je v naší zemi velmi dobrá. Existují však teritoriální rozdíly a obzvláště situace mimo větší města je komplikovanější. Složitá situace je v oblasti zdravotní péče pro lidi bez domova, kteří nejsou nikde evidováni a nemají zdravotní pojištění,“ upozorňuje Lukáš Curylo, ředitel organizace Charita Česká republika. Podle Curyla Česko potřebuje zásadně zlepšit oblasti jako exekuce či ochranu sociálně slabších rodin a seniorů, lidí s chronickým duševním onemocněním, závislostí či různými typy demence.

Diskriminaci migrantů považuje za problematickou 38 % Čechů, v integraci migrantů jsou Češi dvanáctí

V oblastech diskriminace a integrace migrantů jsou Češi v první polovině unijního srovnání. Diskriminaci jako problém vnímá jen 38 % Čechů. V oblasti integrace migrantů zaujímá Česko mezi zeměmi EU dvanáctou příčku. „Češi jsou obecně, na základní úrovni, průměrně tolerantní národ. Ale protože máme malou zkušenost s cizinci odlišné kultury, náboženství či barvy pleti, jejich příchodu a integrace se bojíme,“ vysvětluje analytik ústavu STEM Nikola Hořejš. V tomto ohledu je zajímavý pohled na Švédsko a Finsko, které v integraci zaujímají první a druhou příčku, zatímco kvůli diskriminaci jim připadají pozice 20 a 24. Větší otevřenost státu tak může vést k etnické nesnášenlivosti mezi občany.

Nová vláda se těší větší důvěře, Češi věří i svým sousedům

„Oblastí, ve které má Česko největší prostor ke zlepšení, je důvěra vládě a institucím obecně. S nástupem současné vlády se situace podstatně zlepšila. Fialově vládě nyní důvěřuje na 45 % české populace, což je nejvyšší výsledek za posledních deset let,“ vysvětluje Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech. Podle dat Centra pro výzkum veřejného mínění Češi moc nevěří ani neziskovým organizacím. Tato důvěra se dlouhodobě v Česku pohybuje kolem 40 %. Výrazně jiná situace panuje v oblasti obecné důvěry ve společnosti. Beze strachu ze sousedství bydlí na 84 % Čechů, což je naprosto totožný výsledek, kterého na sdílené dvanácté příčce dosahuje i Slovensko a Slovinsko. Nejhůře v tomto ohledu dopadli Řekové, kteří lidem ve svém okolí důvěřují jen v 66,4 % případů. „Ačkoliv Češi obecně málo věří institucím, vysoké důvěry se dostává armádě. Dle údajů posledního průzkumu Eurobarometer jí věří 86 % obyvatel, což je mezi státy EU třetí nejvyšší podíl. Důvěra v armádu je v Česku dlouhodobě na vysoké úrovni. Společnost ji vnímá velmi kladně v situacích, jako jsou živelné katastrofy či pomoc armády při pandemii koronaviru,“ doplňuje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Svoboda na druhé koleji

V celkovém vnímání důvěry a s ní spojené svobody hraje velkou roli vnímání korupce. Horší situace než v Česku panuje podle respondentů pouze v osmi unijních státech. V Dánsku či Finsku korupce problémem téměř není, na rozdíl od východu Evropy, zejména v Maďarsku nebo Bulharsku. O moc lepší není v Česku ani situace kolem svobody tisku a soudů. V žebříčku Reportérů bez hranic česká média získala 23,4 „trestných bodů“ ze 100, což Česku v EU opatřilo 19. místo a soudy vnímá jako nezávislé pouze 51 % Čechů, což znamená 16. příčku. Petr Leyer, ředitel české pobočky Transparency International k tomu dodává: „Problém vidím ve snahách některých politiků zasahovat do nezávislosti veřejnoprávních médií a pak ve vlastnické struktuře velkých soukromých mediálních domů. Značná část je jich vlastněna buď určitými vlivovými skupinami a využívána mimo jiné k prosazování jejich ekonomických a politických zájmů. Nebo jejich vlastnictví není transparentní, takže nevíme, kdo za nimi stojí a jaké má další zájmy a aktivity.“

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Index pražské burzy se po třech dnech dnes vymanil ze ztrát
    Pražská burza dnes po předchozích třech dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,65 procenta na 1141,3 bodu hlavně zásluhou rakouských finančních titulů v čele s Erste. Opačným směrem na něj působilo oslabování cenných papírů energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
  • Index pražské burzy si dnes díky bankám připsal 1,49 procenta
    Pražská burza dnes navázala na úterní vzestup a index PX posílil o 1,49 procenta na 1019 bodů. Vzhůru ho táhly hlavně finanční tituly v čele s Komerční bankou. Brzdou výraznějšího růstu byly akcie O2 a společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
  • Index pražské burzy si dnes ponechal předvíkendovou hodnotu
    Pražský burza v úvodu týdne stagnovala. Index PX si dnes podržel 1052,12 bodu, na které uzavřel před prodlouženým víkendem. Dařilo se hlavně akciím likérky Stock a Kofole. Naopak ke ztrátovým titulům patřila VIG nebo ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Index pražské burzy si dnes vynahradil své středeční zakolísání
    Pražská burza dnes smazala svou středeční ztrátu. Index PX posílil o 0,2 procenta na 1111,87 bodu. Nejvíc se dařilo emisím Stocku a Fortuny. Brzdou rychlejšího růstu indexu byly především akcie společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Index pražské burzy táhly do minusu hlavně ČEZ a Komerční banka
    Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX oslabil o 0,55 procenta na 846,68 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie společnosti ČEZ a Komerční banky. Naopak dařilo se rakouským finančním titulům a Avastu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Kromě burzy dnes ztrácela i koruna, a to vůči oběma hlavním světovým měnám.
  • Index pražské burzy uzavřel týden poklesem o 0,12 procenta
    Pražská burza nedokázala navázat na svůj čtvrteční vzestup a počtvrté v tomto týdnu ztrácela. Index PX dnes oslabil o 0,12 procenta na hodnotu 1046,51 bodu. Dolů ho táhly mimo jiné akcie energetické společnosti ČEZ či bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Index pražské burzy v tomto týdnu stoupl nejvýrazněji od konce ledna 2021
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily. Index PX stoupl o 4,3 procenta na 1199,27 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní tituly. Naopak ztrátové byly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V předchozích třech týdnech index PX klesal, naposledy o 3,1 procenta.
  • Index pražské burzy zahájil nový týden růstem o 0,21 procenta
    Pražská burza v úvodu týdne rostla, index PX dnes posílil o 0,21 procenta na 1066,40 bodu. Z hlavních emisí se dařilo mediální skupině CME a pojišťovně VIG, naopak oslabily akcie Avastu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Index prosperity Česka: Česko má nejhustší železniční síť v EU, ale nejméně spokojené uživatele silnic. Infrastrukturu oslabuje malé pokrytí rychlým internetem
    Česká republika má ve srovnání s členskými státy Evropské unie dvanáctou nejlepší úroveň infrastruktury a digitalizace. Vyplývá to z 6. pilíře Indexu prosperity Česka. Podle výsledků analýzy má Česko nejhustší železniční síť, v hodnocení stavu silnic je ale páté nejhorší. V digitalizaci pak Česko zaostává zejména v nízkém pokrytí vysokorychlostním internetem a nižší úrovni digitalizace státní správy.
  • Index prosperity: Česko je dvanáctá nejvyspělejší ekonomika v EU
    Česko je dvanáctá nejvyspělejší ekonomika v Evropské unii. Ve srovnání s loňskem si pohoršila o tři příčky, zejména kvůli vysoké inflaci a nízké přidané hodnotě produkce. Vyplývá to z nového Indexu prosperity zaměřeného na ekonomiku, který sestavili a dnes zveřejnili analytici České spořitelny a portálu Evropa v datech. Nejsilnější evropskou ekonomikou je podle indexu Švédsko.
  • Index: Průměrný český investor do fondů letos prodělal 0,9 pct.
    Průměrný český investor do fondů za letošní tři čtvrtletí prodělal 0,94 procenta. V samotném třetím čtvrtletí dosáhl ale kladného zhodnocení 2,45 procenta. Téměř se mu tak podařilo umazat zbývající část ztrát z prvního kvartálu. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters, který má ČTK k dispozici. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
  • Index PX burzy zamířil vzhůru, dařilo se většině hlavních emisí
    Pražská burza smazala ztráty, které utrpěla v úterý. Index PX dnes posílil o 1,11 procenta na 878,57 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie Avastu a bank, dařilo se ale většině hlavních titulů. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Úspěšný den má za sebou i koruna, která zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.
  • Index PX (CZKCASH) končí týden v plusu, v čele stál dnes Philip Morris (TABAK.CZ)
    Česká burza zápasila během dopoledních hodin na pomezí růstu a ztráty, ale odpoledne se vyšvihla do pozitivního teritoria. Index PX přidal 0,33 % na závěrečných 968,32 bodů. Z blue chips se nejvíce dařilo akciím společnosti Philip Morris (TABAK.CZ) se ziskem 1,93 %. Její akcie zakončily na úrovni 14 820 bodů. Jen o málo hůře na tom byla Komerční banka (KOMB.CZ; +1,73 % na 588 Kč) a Erste Bank (RBAG.CZ;+1,62 % na 653 Kč). Moneta Money Bank (MONET.CZ) se v průběhu seance pohybovala převážně v negativním teritoriu, nakonec se ji však podařilo zakončit na otevírací ceně 68 Kč. V nejistém duchu dnes pokračoval energetický gigant ČEZ. Akcie této společnosti klesly o 0,42 % na 470 Kč. Vzhledem ke sníženým objemům na světových burzách jsme se v Česku dočkali obstojného výsledku. Objem obchodů se dnes na pražské burze vyšplhal na 358,6 mil. Kč. Index PX klesl v tomto týdnu pouze 1x (ve čtvrtek) a za celý týden přidal 2,78 %. Jednalo se už o čtvrtý týdenní nárůst v řadě.
  • Index PX (CZKCASH) mírně ztratil, Moneta (MONET.CZ) propadla
    Akciové trhy mají za sebou nejisté obchodování. Už v průběhu asijské seance došlo k poklesům, které se následně přelily do Evropy. Po otevření klesá také Wall Street. Trhy se bojí nárůstu počtu případů koronaviru v USA. A s koncem měsíce listopadu, kdy akciové indexy vykazovaly mnohdy nejvyšší růsty za poslední roky, přišel na řadu výběr zisků.
  • Index PX (CZKCASH) opět v červených číslech, Komerční banka (KOMB.CZ) táhla poklesy
    V poslední seanci tohoto týdne se českým titulům opět nedařilo. Index PX ztratil 0,83 % a seanci zakončil na úrovni 968,51 bodů. Za celý týden index ztratil 0,28 %. První tři seance týdne byly růstové, ve čtvrtek a v pátek však PX ztrácel. Objem obchodů s akciemi na pražské burze dnes dosáhl na 438 mil. Kč. Poklesy táhl bankovní sektor v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ;-1,75 % na 619 Kč) a Erste Bank (RBAG.CZ);-1,56 % na 643,80). Ztráty Monety Money Bank (MONET.CZ) nebyly tak výrazné. Společnost přišla o 0,45 % a seanci zakončila na úrovni 65,90 Kč. Zvýšená riziková averze dnes dohnala také ČEZ (CEZ1.CZ), který přišel o 1,06 % a závěrečná cena klesla na 465 Kč. Do zisku se dnes naopak dostaly akcie Philip Morris (TABAK.CZ) a O2 (TELEC.CZ).
  • Index PX (CZKCASH) opět v červených číslech, ztrácela Erste (RBAG.CZ)
    Pražský index PX dnes nedokázal napodobit růsty indexů v Evropě a USA. Ztratil 0,23 % a seanci zakončil na 964,24 bodech. A to index dokázal mírně zlepšit výkonnost v samém závěru seance. Z blue chips vykázal nejlepší výsledky Philip Morris (TABAK.CZ; +1,25 % na 14 560 Kč) a Moneta (MONET.CZ; +1,07 % na 66,40 Kč). Jednalo se o společnosti, které vykázaly v průběhu včerejší seance výrazné ztráty. V opačném gardu zakončily dnešní seance akcie společnosti Erste Bank (-0,71 % na 639 Kč). Česká koruna dnes stagnovala na páru s eurem v blízkosti úrovně 26,24 korun za euro. Dokázala se však svézt na globálním poklesu americké měny. USDCZK zaznamenal dramatický pád až k úrovni 21,80 korun za dolar. Jedná se o jednu z nejnižších úrovní tohoto páru za poslední více než 2 roky!
  • Index PX (CZKCASH) opět vzrostl, české banky klesaly v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ)
    Trhy dnes korigují vysoké nárůsty z počátku týdne. Rally na akciových trzích, která nastala po zveřejnění úspěchu experimentální vakcíny na koronavirus, narazila na svůj limit. Trhy zajímají další otázky. V USA i Evropě se pandemie rychle šíří a ekonomiky se musí poprat s omezeními, než bude vakcína dostupná široké populaci. V USA dnes byla zveřejněna rekordní čísla nákaz koronavirem a hospitalizací.
  • Index PX (CZKCASH) pražské burzy dnes poprvé v tomto týdnu klesl
    Pražská burza dnes oslabila. Obchodování na globálních akciových trzích si prošlo korekcí předchozího silného růstu. Trhy také zasáhly určité obavy z povolební situace v USA. Prezident Trump se ve svém v posledním projevu znovu prohlásil za vítěze voleb. Dosavadní výsledky však favorizují Joe Bidena, který pravděpodobně brzy ohlásí své vítězství.
  • Index PX (CZKCASH) si v závěru vylepšil skóre, v čele Erste (RBAG.CZ)
    Pražská burza dnes opět vykázala pozitivní výsledky a nenechala se zviklat nejistou náladou na globálních trzích. Index PX přidal 1,03 % a dostal se na 966,02 bodů. Největší podíl na tomto růstu měla Erste Bank (RBAG.CZ), která přidala 2,78 % na 644,20 Kč na akcii. Rostly také akcie společnosti Moneta Money Bank (MONET.CZ), a to o 0,59 % na 68,50 Kč. Naopak Komerční banka zaznamenala ztrátu 0,17 % a uzavřela na 581 Kč. Vysoký růst dnes předvedla také Kofola (KOFOL.CZ; +2,23 % na 229 Kč) a O2 (TELEC.CZ; +1,27 % na 239,50 Kč). Objem obchodů na pražské burze dnes dosáhl na nadprůměrných 633 mil. Kč. Index PX se pohybuje na dosah nejvyšších úrovní od března, kdy začal výprodej na trzích v souvislosti s koronavirem. V pozitivním vývoji pokračuje česká koruna, která opět předstihla vývoj dalších regionálních měn. Pár EURCZK se krátce před 17. hodinou obchodoval na úrovni 26,15 korun za euro.
  • Index PX (CZKCASH) vykázal opět solidní růst, v listopadu zatím klesl pouze 2x
    Nový týden začal na finančních trzích pozitivně. K dobré náladě přispělo oznámení o úspěšném vývoji vakcíny proti koronaviru společnosti AstraZeneca. Přes nižší účinnost než před nedávnou dobou oznámené konkurenční vakcíny nabízí snadnější logistiku. Za dobrou náladou stojí také také výsledky indexu nákupních manažerů PMI. Po ranních pozitivních výsledcích z německého výrobního sektoru se odpoledne přidalo příjemné překvapení z výroby v USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader