Sobota 20. duben 2024 14:35
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ETF

ČNB opět zvyšuje sazby. Porostou i úroky na spořících účtech, s inflací si ale neporadí

22.12.2021 21:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka znovu navýšila základní sazbu a i na potřetí rychlejším než obvyklým tempem. Tentokrát centrální banka rozhodla o růstu o 100 bazických bodů na úroveň 3,75 %. Na poslední sérii utahování měnové politiky již některé banky zareagovaly zlepšováním podmínek u spořících účtů, přesto vzhledem k vysoké inflaci v reálném vyjádření drobní střadatelé stále ztrácejí. Řada velkých bank přistupuje ke zvyšování velmi opatrně a podmínky u spořících účtů takřka nemění. Bez většího zdržování naopak propisují zvyšování sazeb do svého ceníku hypotečních úvěrů. V aktuální analýze se věnuje analytik Portu Vratislav Zámiš dalšímu možnému vlivu zvyšování sazeb ČNB na úroky u vkladů, dopadům na hypoteční sazby a také tomu proč v nejbližší době bez investování i nadále nepůjde dosáhnout reálného zhodnocení.

V analýze se dozvíte:

  • U jakých typů vkladů rostly v posledních měsících úroky nejrychleji?
  • Proč velké banky nezvyšují úroky na spořících účtech tak jako ČNB své sazby?
  • Jak se zvyšující sazby projevují na hypotečních sazbách?
  • A jak mohou občané ČR porážet vysokou inflaci?

Úroky u termínovaných vkladů rostou nejrychleji

Některé banky již na zvyšování sazeb zareagovaly a vylepšily podmínky u vkladových produktů. Nejlepší nabídky na trhu aktuálně nabízejí úročení v okolí 2,5 %, což ovšem ve srovnání s listopadovou 6% meziroční inflací pro střadatele znamená, že v reálném vyjádření výrazně ztrácejí. Průměrná sazba napříč bankovními institucemi zůstává stále velmi nízká a podle zveřejňovaných dat ČNB vystoupala v říjnu na 0,12 %. U samotných spořících účtů je úrok o něco vyšší na úrovni 0,23 %. O něco výraznější růst zaznamenaly termínované vklady. Například vkladové produkty s dohodnutou splatností do 2 let nabízely v říjnu výnos ve výši 1,1 %. Po dnešním rozhodnutí ČNB lze očekávat další růst, který ale i nadále povedou spíše menší instituce ve snaze přilákat nové klienty.


Banky se zvyšováním úroků na spořících účtech nebudou příliš spěchat

Velké banky v České republice mají stále dobrý důvod, proč se zvyšováním úrokových sazeb u spořících účtů nespěchat. Při devizových intervencích Česká národní banka ve snaze oslabit korunu nakupovala zahraniční měny. Použité peníze musely nejdříve vzniknout a ČNB tak podle zveřejněných dat od roku 2013 do roku 2017 vytvořila zhruba dva biliony nových korun. Tyto peníze se z velké části přesunuly do rozvah bank, které je mohou za zvyšující se sazby ukládat u ČNB a vylepšovat svůj zisk. Nemají tak příliš důvodů se předhánět v konkurenčním boji o další peníze. Větší změnu by mohla přinést jedině některá z menších bank, pokud by se rozhodla pro razantnější navýšení úroků. Nejblíže je v tomto směru Trinity Bank, která nabízí úročení na spořícím účtu ve výši 2,58 % p.a., v závěsu je pak MONETA Money Bank s úrokem 2,5 %.

Hypotéky od jara zdražují, éra “levných peněz“ je pryč

Podle dat České národní banky rostou úrokové sazby u hypoték od letošního dubna a na nastaveném trendu se s největší pravděpodobností nebude v nejbližších měsících nic měnit. Pro kupující nemovitostí tak alespoň na čas končí éra „levných peněz“. Historická data potvrzují, že na navyšování sazeb reagují hypotéky velmi rychle, nebo jako na jaře dokonce s předstihem. V říjnu tak podle dat ČNB došlo k dalšímu meziměsíčnímu zvýšení, konkrétně na průměrnou hypoteční sazbu ve výši 2,48 %. Data z trhu napovídají, že k dalšímu zvýšení o zhruba 0,2 p.b. došlo i v rámci listopadu. Centrální banka zároveň v listopadu zpřísnila a znovuzavedla některé limity pro poskytování hypoték.


Inflaci v nejbližší době vklady nepokryjí

Česká národní banka přistoupila k dalšímu nezvyklému navyšování sazeb zejména kvůli vysoké inflaci. V listopadu totiž ceny rostly meziročně o 6 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. Prognóza ČNB počítá s růstem až k úrovni 7 % a aktuální trend napovídá tomu, že i tato hranice by na začátku příštího roku mohla být pokořena. Drobní střadatelé tak reálně ztrácí peníze jak v případě běžných a spořících účtů, tak i v případě termínovaných vkladů – bez ohledu na délku fixace.

Jediným způsobem, jak v této době reálně zhodnotit peníze je investovat. Sazby z vkladů překonává inflace už pátý rok v řadě a dosáhnout reálného zhodnocení na běžných a spořících účtech nebude ještě delší dobu možné.

Zdroj: Portu

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB opět nezvýšila úrokové sazby a drží je stabilní od června
    Česká národní banka dnes na svém měnověpolitickém zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Výše sazeb se již od loňského června drží na 7 procentech a dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu připouští. Debatu o dalším zvýšení sazeb by mohl způsobit případný výrazný lednový růst jádrové inflace. Právě absence dat o lednové inflaci tak pravděpodobně byla také jedním z argumentů pro současné rozhodnutí bankovní rady.
  • ČNB opět ponechala úrokové sazby beze změny, korunu drží intervence
    Bankovní rada ČNB podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech a potvrdila tak, že v současnosti preferuje především stabilitu sazeb. Trhy toto rozhodnutí sice očekávaly, na druhé straně rostou obavy z toho, že dlouhodobá stabilita tuzemských sazeb může výhledově posilovat tlak na oslabení české měny. Česká národní banka dlouhodobě intervenuje v její prospěch, čímž ji v prostředí rostoucích sazeb v eurozóně brání před výraznějším oslabením. I proto by aktuální rozhodnutí ČNB nemělo mít výrazný vliv na kurz koruny vůči euru.
  • ČNB opět ponechala výši úrokových sazeb beze změny, koruna bude mít tendenci oslabovat
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 7 %. Toto rozhodnutí bylo široce očekávané, především proto, že radní Jan Frait, který byl na minulém zasedání pověstným jazýčkem na vahách případného zvýšení sazeb, dal v minulém týdnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg najevo, že bude pravděpodobně opět hlasovat pro stabilitu sazeb. To však neznamená, že je toto rozhodnutí nejlepší možné. Z mého pohledu měla sice ČNB zvýšit sazby už na podzim, a to minimálně o půl procentního bodu. Zvýšení sazeb na dnešním nebo minulém zasedání by sice nemělo přímý vliv na samotný vývoj inflace, ale minimálně by vyslalo trhům signál, že ČNB je ochotná skutečně revidovat svoji politiku, nikoli pouze deklarovat, že je k tomu v případě potřeby odhodlaná.
  • ČNB opět překvapila, základní sazbu zvyšuje na 3,75 procenta. Vyšší byl základní úrok naposledy před dvaceti lety, hypotéky vyletí k pěti procentům
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na úroveň 3,75 procenta. Jde o překvapení, i když mírnější než posledně – obecně se čekal růst úroku na 3,25 nebo 3,5 procenta.
  • ČNB opět rázně zakročila proti inflaci
    „Prudké zvyšování úrokových sazeb tlumí náš ekonomický růst. Bohužel hrozí, že dříve, než porazíme inflaci, skončíme ve stagflaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • ČNB opět snížila proticyklickou kapitálovou rezervu
    ČNB dnes oznámila další uvolnění makroobezřetnostních opatření. Hlavní změnou je již druhé letošní snížení proticyklické kapitálové rezervy z aktuálního 1 % na 0,5 %. Tím se tak centrální bankéři snaží podpořit schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. I přesto je ale kapitálová situace domácího bankovní sektoru „robustní“. ČNB je zároveň připravena snížit tuto rezervu až na nulu. Zároveň také zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) pro hypoteční úvěry, čímž tak navázala na předchozí zrušení ukazatele DTI (dluh k čistému příjmu). Platným doporučením tak zůstává pouze ukazatel LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na úrovni 90 %. Po řadě uvolnění měnových podmínek tak následuje i další uvolnění makroobezřetnostních opatření, která by měla podpořit úvěrovou aktivitu a pomoci ekonomice v oživení.
  • ČNB opět snižuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy
    Ve Spojených státech bylo v týdnu končícím 13. červnem evidováno cca 1,5 milionu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Publikovaný údaj zklamal, protože tržní odhady počítaly s jeho poklesem pod 1,3 milionu. Počty nových žádostí tak sice pokračovaly v sestupném trendu trvajícím již od dubna, avšak jeho tempo v uplynulém týdnu výrazně přibrzdilo.
  • ČNB opět zamávala trhy
    Koruna si během úterního obchodování zapsala další hluboké ztráty a stala se tak jednoznačně poraženým dne. Kurz CZK/EUR se posunul téměř...
  • ČNB opět zvedla sazby. Měla pro to dobré důvody
    Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání ve starém složení již po několikáté v řadě zvýšila sazby, tentokráte o 1,25% na 7%. Od konce 90. let sazby výš nebyly.
  • ČNB opět zvyšuje sazby – kde je jejich vrchol?
    Centrální banka podle očekávání minulý týden opět zvýšila své úrokové sazby. Stalo se tak již počtvrté v řadě, popáté v tomto roce a posedmé od konce kurzového závazku v dubnu minulého roku. Dvoutýdenní repo sazba ČNB se tak dostala na úroveň 1,75 %.
  • ČNB opět zvyšuje úrokové sazby, poprvé po jedenácti letech dvakrát po sobě. Hypotéky budou zdražovat rychleji
    Česká národní banka dnes podruhé ze sebou zvýšila základní úrokovou sazbu. K něčemu takovému došlo naposledy před jedenácti lety. Důvodem přísnění měnové politiky je především stále poměrně slabá koruna, která působí jako inflační činitel.
  • ČNB otevře 21. května nové návštěvnické centrum
    Česká národní banka otevře pro veřejnost nové návštěvnické a vzdělávací interaktivní centrum v Praze v ulici Na Příkopě v sobotu 21. května. Dnes o tom na tiskové konferenci informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Centrum vzniklo v rámci rozsáhlé rekonstrukce za zhruba 124 milionů korun, je dosud největším projektem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším krokem ve větší otevřenosti vůči veřejnosti. Kapacita centra bude zhruba 40.000 osob za rok. Již nyní banka eviduje zaregistrovaných 14.000 zájemců, uvedl guvernér.
  • ČNB oznámila intervence a prudce srazila korunu. Chce ji držet u 27 k euru
    Česká národní banka oznámila devizové intervence směrem oslabení české koruny. Cílem je udržovat kurz poblíž hladiny 2...
  • ČNB: Počet směnárníků proti loňsku klesl o šest procent
    Směnárenskou činnost v červenci v ČR provozovalo 866 směnárníků v 1348 směnárnách, což je o téměř šest procent méně než ve stejném období loni. Tehdy 915 směnárníků provozovalo 1399 směnáren, vyplývá z dat České národní banky. Příčinou nižšího počtu je podle expertů nejspíše pandemie koronaviru, část lidí však také začala využívat on-line směnárny a bezhotovostní platby.
  • ČNB počtvrté v tomto roce zvyšuje své úrokové sazby
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla potřetí v řadě a počtvrté v tomto roce zvýšit své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba byla navýšena na úroveň 1,50 %, lombardní na 2,50 % a diskontní sazba na 0,50 %.
  • ČNB podle očekávání nezměnila sazby
    ČNB dnes trh nepřekvapila a v souladu s jednomyslným očekáváním analytiků ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 7,00 %. Po druhé v řadě tak většina členů bankovní rady hlasovala pro stabilitu. Devizové intervence tisková zpráva nezmiňuje a patrně tak ČNB hodlá v jejich využívání pokračovat tak jako doposavad. To předpokládáme i v naší prognóze, kdy kurz koruny vidíme stabilní v okolí 24,8 EUR/CZK zhruba do poloviny příštího roku, kdy by fundamenty mohly pomoct koruně k postupnému mírnému posilování.
  • ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny
    Centrální banka ani dnes úrokové sazby neměnila. Současné uvolnění měnové politiky je podle ČNB i nadále dostatečné. Hlavním argumentem proti jejímu dalšímu uvolnění je tuzemská inflace, která zůstává nad 3 % a tedy i nad horní hranou tolerančního pásma centrální banky. Návrat k dvouprocentnímu cíli bude přitom pouze pozvolný. K vyšší inflaci přispívá i slabá koruna, která je však nyní pro ČNB spíše výhodou, když přináší dodatečné měnové uvolnění. Nová prognóza ČNB očekává pokles ekonomiky v letošní roce o 7,2 % a její nárůst jen o 1,7 % v roce příštím. Oživení zpět na předkrizové úrovně bude trvat delší dobu a podle ČNB k němu nedojde ani v roce 2022. Prognóza ČNB i tak zahrnuje trojí zvýšení úrokových sazeb v roce 2021, guvernér J. Rusnok však na tiskové konferenci zmínil, že bankovní rada očekává jejich stabilitu po delší dobu. My tak stále počítáme s tím, že měnově politické úrokové sazby setrvají na současné nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Zavedení nekonvenčních nástrojů však neočekáváme.
  • ČNB podle očekávání sazby nezměnila
    Česká národní banka prostřednictvím bankovním rady po dnešním zasedání ponechala základní sazbu na 0,25 %. Na tuto úroveň se dvoutýdenní repo sazba dostala předchozím rychlým snížením o celkem dva procentní body v reakci na koronavirovou pandemii. Česká národní banka tak momentálně evidentně považuje měnové podmínky za dostatečně uvolněné a rozhodla se vyčkávat dalšího vývoje situace. V nedávné době ovšem centrální banka použila některé své jiné regulatorní nástroje, jako například zmírnění limitů pro poskytování hypotečních úvěrů či snížení proticyklické kapitálové rezervy z 1 % na 0,5 %, čímž se snažila uvolnit do ekonomiky dodatečnou likviditu.
  • ČNB podle očekávání znovu zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu
    Česká národní banka (ČNB) v souladu s očekáváními analytiků a finančního trhu dnes znovu zvýšila základní repo sazbu z 0,50 % na 0,75 %. Zvýšena byla opět také lombardní sazba, a to z 1,25 % na 1,75 %, zatímco diskontní sazba setrvává i nadále na 0,05 %.
  • ČNB podle očekávání zvolila stabilitu sazeb
    Česká národní banka dnes nepřekvapila a rozhodla o zachování základní úrokové sazby na úrovni 2 %. Měnová politika tak zůstala stabilní již na čtvrtém zasedání v řadě, poslední změnou bylo zvýšení o 25 bazických bodů v květnu tohoto roku. Od bankovní rady se dnes nic jiného ani neočekávalo a trhy tak touto zprávou nejsou nijak překvapeny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI