Úterý 07. prosinec 2021 13:55
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading CUP
reklama
InstaMarkets

FED ve skluzu

24.11.2021 20:08  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka je „za křivkou“ a bude v příštím roce honit inflaci. Připravte se na růst amerických (a tudíž globálních) výnosů, silný dolar, výprask rozvíjejících se trhů a „technologických“ firem (a firem) bez zisku. Proč?

Zaprvé, americká spotřebitelská inflace je vysoko. Moc vysoko. V říjnu předčila i pesimistické představy a vzrostla na hodnoty neviděné přes třicet let – meziměsíčním růstem o skoro procento se totiž dostala na 6,2 %. Ještě horší je pak to, že dále vzrostla i jádrová složka inflace: po třech předcházejících letních měsících, kdy dohromady přidala 0,6 %, přidala to samé jen v samotném říjnu. Ceny se prostě utrhly z řetězu.

Zadruhé, nezdá se, že je se zdražováním konec – rostou ceny průmyslových výrobců, prodlužují se čekací lhůty, k některým věcem se nedá dostat za žádnou cenu (což je ultimátní projev inflace). Je sice pravdou, že část těchto tlaků absorbují samotné firmy ve svých maržích a v úsporách, ale v situaci excesivní poptávky (živené extra uvolněnou fiskální i měnovou politikou) nebude problém podstatnou část prostě přenést do finálních spotřebitelských cen.

Zatřetí, růst cen již reflektuje růst mezd. Není to jen izolovaný případ Starbucks, který od ledna 2022 zvyšuje mzdu na nejméně 15 dolarů za hodinu (a od léta na 17), Walmartu nebo Bank of America, není to jen případ řidičů sněžných pluhů v Massachusetts: americké nominální mzdy v posledních třech měsících rostly anualizovaným tempem skoro 6 %. Při pohledu na trh práce by se člověk ani nemohl divit – nezaměstnanost je už jen procentní bod nad předpandemickou úrovní. Poslední, co by FED měl chtít, je rozjetí se cenově-mzdové spirály. Znaky jsou přitom víc než patrné.

Začtvrté, i když se FED ohání (podobně jako náš premiér nebo někteří členové Bankovní rady ČNB) importovaným charakterem inflace a rozvrácenými dodavatelsko-odběratelským řetězci, není to primární příčina inflace a není to dokonce ani úplně pravda. Číňané totiž nezahálejí, nezavírají kvůli Covidu fabriky: využití kapacit je tam nyní dokonce vyšší než před pandemií.

Zapáté, není nic, co by americkou inflaci mohlo zabrzdit. Fiskální politika je bezprecedentně uvolněná, mírné posílení dolaru pod 1,14 v relativně uzavřené americké ekonomice moc inflačních tlaků neutlumí, ceny komodit neklesají, u těch energetických spíše rostou.

A tomu všemu FED jen přihlíží doufajíc, že se to “samo nějak srovná”. Nesrovná. V příštím roce FED procitne a bude muset začít dohánět zameškané – veřejné finance USA a vlastně celá ekonomika závislá na narkotiku levných peněz dostanou sice z vysazení drogy šok, ale FED už moc jiných možností než vzít (slovy jeho devátého a nejdéle sloužícího šéfa Williama M. Martina) mísu s punčem konečně pryč. Bude totiž v situaci, kdy si může vybírat už jen ze zlých možností. A zakořeněná inflace je oproti nárůstu nákladů financování státu či propadu akciových trhů to větší.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed úroky večer nezmění, ale hlasování členů FOMC naznačí co bude dál?
  Dnes po ránu Bank of Japan překvapila trhy. Nesnížila hlouběji do záporu depozitní sazbu a ani nezměnila politiku kvantitativního uvolňování (chce i nadále ročně tisknout 80 bilionů yenů). Oznámila ale, že hlavním cílem se v tuto chvíli stává výnosová křivka - centrální banka se rozhodla cílovat desetiletý výnos, který chce udržovat poblíž nuly. Pro část trhu to bylo překvapivé a yen v reakci na oznámení na frontě s dolarem ztratil zhruba procento.
 • Fed úroky zatím nesnižuje, ale ztrácí trpělivost s nízkou inflací
  Fundamentální výhled americké ekonomiky zůstává sice příznivý, ale Fed již začíná ztrácet trpělivost se zhoršujícím se podnikatelským sentimentem a nízkou inflací. Oficiální úrokové sazby se tedy sice zatím v USA nemění, avšak řada členů vedení Fedu, jež dosud podporovala stabilitu sazeb, se nyní přiklání k tomu, že by bylo žádoucí snížit úrokové sazby již tento rok.
 • Fed uškodil dolaru a pomohl dluhopisům. Akcie nadšení nepodlehly
  Včerejší zasedání Fedu potvrdilo zisky dluhopisů a přineslo jim ještě něco málo navíc. Dolaru pokles amerických výnosů nesvědčí a vede k jeho ztrátám na hlavních párech. Eurodolar se vyhoupl na 1,1160, kde se už konsoliduje poté, co se pokles výnosů dnes přenáší i do Evropy. Akcie přijaly informace spíše pozitivně, ale dnešní vývoj v Evropě moc přesvědčivý není, když se hlavní indexy pouze drží u včerejších hodnot.
 • FED uťahovať nemusí, robí to za neho Čína
  Odkedy sa upokojila situácia ohľadom Grécka, tak sa témou číslo jeden na finančných trhoch stalo uťahovanie politiky a...
 • FED uvažuje o reverznom QE. Blížia sa problémy?
  Americká centrálna banka FED v súčasnosti verí ekonomike natoľko, že okrem zvyšovania úrokov uvažuje aj o znižovaní objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve. Teda o opačnom procese, ako je kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE). Odznelo to v protokole z posledného zasadnutia FEDu a v piatok to potvrdil aj jeho vice-prezident Dudley.
 • Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal
  Nečekaně zajímavé byly informace ze včerejšího zápisu z posledního jednání měnového výboru Fedu. Zatímco jednotliví bankéři se v komentářích drží centrálního postoje, nenaznačují novou akci a zůstávají u obecnějších frází o zabezpečení dostatečně příznivých podmínek, zápis odhalil, že se o úpravách politiky debatuje.
 • Fed uvažuje o zahrnutí kryptomien do záťažových testov
  Hlavné kryptomeny zaznamenali počas víkendu pokles. V pondelok pokračoval trh s kryptomenami v ďalšom poklese. bitcoin klesol k najnižším úrovniam za posledné dva týždne. S odvolaním sa na CoinMarketCap, trhová kapitalizácia celého trhu s kryptomenami klesla pod 127 miliárd dolárov, bitcoin dosiahol 52,4%-ný podiel na celkovej kapitalizácii kryptomien.
 • FED už letos patrně nezvýší sazby, dolar v reakci poklesl
  Ve středu zveřejněné informace z červencového jednání amerického Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) ukázaly, ž...
 • Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu
  Včerejší vystoupení šéfa Fedu v Senátu dodalo akciím podporu. Sice nepřineslo velké zisky, ale zase se mu podařilo zabránit větším ztrátám. Potvrzení, že Fed nechystá ústup z podpůrných opatření, že se přidal k optimistům ohledně budoucího vývoje ekonomiky a že inflaci nepovažuje za problém, mohlo rozptýlit část obav.
 • FED VARUJE PŘED ZVYŠOVÁNÍM SPEKULACÍ
  Posílený dolar během pátku a dnešního ranního obchodování celkově zasáhl do komodit. Americký dolar pokračoval v posil...
 • Fed vidí silný růst a tak prostřel pro zařijové zvýšení úroků
  Jak se dalo očekávat, americká centrální banka Fed ponechala svoji politiku beze změny, přičemž dále verbálně vylepšila svůj pohled na domácí ekonomiku. Ta podle posledního komentáře Fedu roste silným tempem a proto bude zapotřebí pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb.
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný, napoví nám Jackson Hole?
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste.
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování úroků vyloženě rozpolcen. Jeden tábor vnímá hospodářské podmínky ve Spojených státech natolik dobré, že na zvýšení úrokových sazeb není třeba čekat; druhý má za to, že pro navýšení je rozumné počkat na ještě silnější výkon americké ekonomiky; a třetí je někde uprostřed a takticky vyčkává na další data. Málokdy jsme měli uvnitř Fedu tolik rozdílných názorů.
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste. Tento týden je symposium v Jackson Hole.
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
 • FED v područí obchodní války
  Páteční projev Jerome Powella v Jackson Hole s názvem „Výzvy monetární politiky“ byl dychtivě očekáván zejména kvůli novému nárůstu napětí v obchodní válce i smíšenému poselství z posledního jednání FOMC. Fed však zůstal bez jasného postoje k současnému obchodnímu cyklu a Powell zaujal holubičí postoj.
 • Fed vylepšuje odhady, naladil dolar k dalšímu posílení a výnosy popohnal výš
  Optimismus Fedu o budoucím vývoji americké ekonomiky včera poslal vzhůru delší výnosy a pomohl dolaru rozšířit zisky. Zatímco komentáře bankéřů z průběhu dne byly spíše opatrné, zápis z posledního zasedání odhalil dominantní názor ve výboru, který je pozitivně naladěn na další expanzi ekonomiky a trhu práce. Ekonomika by měla pokračovat výš nad potenciál, čímž se trh práce dál utáhne a měly by narůst mzdové tlaky. Nadcházející březnové zasedání bude obsahovat novou prognózu a řada z bankéřů údajně zvedá své odhady pro HDP. Také medián se tedy zřejmě zlepší. Spekulace, že by Fed mohl být v utahování politiky tvrdší, tím samozřejmě dostávají další podporu.
 • Fed vyšetřuje: Někdo na trhu věděl o ponechání QE předčasně a využil to
  Americká měnová autorita Fed vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně správnou reakci na finančním trhu na jeho ne...
 • Fed vytáhl kanón, ale neohromil
  Americký Fed srazil sazby na nulu, oznámil masivní kvantitativní uvolňování a centrální banky z celého světa koordinují nárůst dolarových swapů, a na krátkou dobu tak pomáhají zmírnit tlak na problém financování dolarových aktiv, ale v konečném důsledku nemusí tradiční prostředky na tuto výzvu vůbec stačit.
 • Fed v zajetí Donalda Trumpa
  Ve středu se uskuteční očekávané zasedání amerického Fedu. Co můžeme očekávat? Sníží Fed sazby na přání Donalda Trumpa? Finanční trhy již zahrnuli očekávané snížení sazeb Fedu do cen aktiv. Pravděpodobnost poklesu sazeb o 25 bazických bodů je až 82 %. Naopak zachování současného stavu je pravděpodobné jen na 18 %. Z minulosti víme, že Fed vždy rozhodoval tak, jak očekávalo minimálně 61 % trhu.
 • Fed v zápise naznačuje zvýšení sazeb až od H2
    Makroekonomická zpráva – Fed   Fed v zápise naznačuje zvýšení sazeb až od H2   Zápis ze za...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets