Čtvrtek 23. březen 2023 08:04
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Swissquote Bank
reklama
Tickmill logo
reklama
Instaforex Autochartist nove

Bankovní statistika - září 2021

29.10.2021 13:30  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Září – první náznaky návratu k normálu

Celková suma aktiv bankovního sektoru se v září snížila o 1,2 % meziměsíčně na konečných 9 002,7 mld. Kč. Pokles zaznamenaly v podstatě všechny hlavní položky – „Vklady a úvěry u centrálních bank“ -59,0 mld. Kč, „Úvěry a ostatní pohledávky za klienty“ -38,5 mld. Kč a „Dluhové cenné papíry v držení bank“ -37,9 mld. Kč. Od počátku roku je však bilanční suma vyšší o 12,3 % (+984,7 mld. Kč), v meziročním srovnání pak o 5,3 % (+452,5 mld. Kč).

Celkové vklady se v průběhu září snížily o 3,2 % meziměsíčně na hodnotu 5 948,7 mld. Kč. Po klidném srpnu do jejich vývoje opět zasáhl segment vládních institucí, na jejichž účtech v září ubylo 204,5 mld. Kč. Bez tohoto vysoce volatilního segmentu by celkové vklady vzrostly o 0,2 % meziměsíčně. V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 7,2 %, bez vládních institucí pak o 7,5 %. Zatímco nefinanční podniky v průběhu září ubraly ze svých vkladů lehce nad 10 mld. Kč, obyvatelstvo téměř shodnou sumu přidalo. Od počátku roku se vklady v corporate segmentu zvýšily o 4,0 % (+48,6 mld. Kč), u obyvatelstva došlo k růstu vkladů o 6,7 % (+188,2 mld. Kč). Je evidentní, že rozjezd ekonomiky firmám svědčí a již nepokračují v tak vysoké míře úspor. I meziroční tempo růstu vkladů se pomalu vrací k běžným hodnotám. Naopak tempo růstu úspor obyvatelstva zůstává stále vysoké, pravděpodobně pod tlakem nejistoty budoucího ekonomického vývoje a s podporou dodatečných příjmů ze zrušení superhrubé mzdy.

Celkový objem úvěrů poklesl o 1,0 % meziměsíčně a ukončil tři čtvrtletí letošního roku na hodnotě 3 777,2 mld. Kč. Meziroční tempo růstu pak zpomalilo ze srpnových 6,4 % na 4,4 %. Do zářijového vývoje opět výrazně zasáhly vládní instituce s poklesem úvěrů o více než 56 % meziměsíčně (-74,8 mld. Kč). Bez jejich vlivu by meziměsíční tempo růstu celkových úvěrů činilo +1,0 %. Objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům vzrostl v září o 2,4 % meziměsíčně a v meziročním srovnání dosáhl na úroveň +1,9 %. Ve struktuře úvěrů vidíme od počátku roku nárůst především v úvěrech na oběžná aktiva (+4,5 %), což obsahuje mimo jiné úvěry na doplnění zásob nebo na export a import zboží či polotovarů. Oproti loňskému roku se radikálně snížilo tempo růstu úvěrů na přechodný nedostatek zdrojů (+6,6 % oproti loňským +71,0 %). V nově poskytnutých úvěrech nefinanční podniky načerpaly v průběhu září 68,3 mld. Kč a od počátku roku již suma nových firemních úvěrů dosahuje hodnoty 512,9 mld. Kč. Celkové úvěry obyvatelstva i v září udržely stabilní úroveň růstu o 1,0 % a v meziročním srovnání jsou vyšší již o 9,6 %. Beze změny zůstaly i tempa růstu spotřebitelských úvěrů (+0,8 % meziměsíčně) a hypoték (+1,1 % meziměsíčně). V nově poskytnutých úvěrech však již můžeme vidět brzdění hypotečního trhu především vlivem růstu úrokových sazeb. V září bylo poskytnuto 32,0 mld. Kč nových hypotečních úvěrů, což je o 8,6 % méně než v srpnu. Stále však platí, že se letošní rok zapíše do historie rekordním objemem nových hypoték. Od počátku roku jich bylo poskytnuto již 302 mld. Kč, což je hodnota vysoko nad dosavadními celoročními objemy.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bankovní statistika - leden 2022
  Celková aktiva bankovního sektoru v lednu vzrostla o 9,3 % meziměsíčně na konečných 9 404,6 mld. Kč. Vklady a úvěry u centrálních bank i u jiných úvěrových institucí plně vyrovnaly odliv z předcházejícího měsíce a jako obvykle přidaly i něco navíc. V meziročním srovnání je bilanční suma vyšší o 8,6 %.
 • Bankovní statistika - leden 2023
  Celková aktiva bankovního trhu se v průběhu ledna zvýšila o 7,9 % meziměsíčně a dosáhla hodnoty 9 648 mld. Kč. Jedná se o tradiční výkyv na přelomu roku, který se dotýká především oblasti vkladů. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy zpomalilo na 2,7 %.
 • Bankovní statistika - listopad 2021
  Výše celkových aktiv bankovního sektoru v listopadu vzrostla jen mírně o 0,7 % meziměsíčně na konečných 9 314,2 mld. Kč. V meziročním srovnání její růst zrychlil na 7,8 %. Hlavní roli v listopadovém navýšení o 65 mld. Kč sehrály již tradičně úvěry a pohledávky jak za klienty (+18,7 mld. Kč), tak u jiných úvěrových institucí (+17,0 mld. Kč), společně s vyšším objemem dluhových cenných papírů v držení bank (+21,2 mld. Kč).
 • Bankovní statistika - listopad 2022
  Celková bilanční suma bankovního sektoru v listopadu poklesla o 0,7 % meziměsíčně na konečnou hodnotu 9 553 mld. Kč. Stojí za tím pokles vkladů a úvěrů u jiných úvěrových institucí (-3,5 % meziměsíčně) spolu s výrazným propadem v bilanční položce kladná reálná hodnota derivátů (-18 % meziměsíčně). Meziroční tempo růstu tak radikálně zpomalilo na 2,6 %.
 • Bankovní statistika - prosinec 2019
  Jak jsme již na konci roku zvyklí, celková bilanční suma bankovního sektoru prudce poklesla, a to o 6,2 % meziměsíčně (-503,2 mld. Kč). Příčinou je pokles v podstatě ve všech hlavních bilančních položkách. Nejvýznamnější vliv měly samozřejmě vklady a úvěry u centrálních bank, které se snížily o 389,3 mld. Kč. V meziročním srovnání vzrostla celková aktiva bankovního sektoru o 4,0 %.
 • Bankovní statistika - prosinec 2021
  Celková bilanční suma bankovního trhu v prosinci tradičně výrazně poklesla, konkrétně o 7,6 % meziměsíčně, a ukončila tak loňský rok na hodnotě 8 603,9 mld. Kč. Za poklesem stojí vklady a úvěry u centrálních bank a u jiných úvěrových institucí, které v součtu ubraly z celkových aktiv 742 mld. Kč. Jedná se o standardní vývoj přes konec roku, který bude plně vykompenzován již v následujícím měsíci. V meziročním srovnání došlo k nárůstu aktiv bankovního trhu o 7,3 %, a to díky navýšení úvěrů za klienty (+7,0 % meziročně) a dluhových cenných papírů v držení bank (+16,8 % meziročně).
 • Bankovní statistika - říjen 2022
  Celková suma bankovních aktiv v říjnu vzrostla o 1,4 % meziměsíčně na konečných 9 620 mld. Kč. V meziročním srovnání bilanční suma zpomalila tempo růstu na 4,0 %. Za říjnovým nárůstem stojí z větší míry vklady a úvěry u centrálních bank a jiných úvěrových institucí (+2,4 % meziměsíčně), ale také úvěry a jiné pohledávky za klienty (+0,7 % meziměsíčně).
 • Bankovní statistika - srpen 2019
  Bilanční suma bankovního sektoru v srpnu vzrostla o 0,6 % meziměsíčně a dosáhla objemu 8 113,5 mld. Kč. Na rozdíl od celé řady minulých měsíců byl tento nárůst v režii klientských obchodů a nikoliv mezibankovní aktivity. V meziročním srovnání bankovní sektor získal na objemu již 10,7 %.
 • Bankovní statistika- srpen 2022
  Celková bilanční suma bankovního sektoru se v srpnu zvýšila o 0,9 % meziměsíčně na 9 539 mld. Kč. Pokles v mezibankovních aktivitách se oproti červenci zpomalil na -1,9% meziměsíčně a celý byl vyvážen nárůstem objemu klientských úvěrů (+1,4 % meziměsíčně). K celkovému růstu pak dopomohlo 3,1% navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání je celková suma aktiv vyšší o 4,7 %.
 • Bankovní statistika - únor 2022
  Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu února na 9 532,8 mld Kč, což představuje meziměsíční přírůstek o 1,4 %. K růstu přispěly jak úvěrové obchody s klienty a na mezibankovním trhu, tak navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání zrychlilo tempo růstu celkových aktiv na 9,1 %.
 • Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti
  Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl kvůli ...
 • Bankovní úvěry klesly v září o 120 miliard na 6,07 bilionu Kč
  Objem bankovních úvěrů v září 2020 dosáhl 6,07 bilionu korun, což představuje proti srpnu pokles o 120 miliard korun. Vklady se snížily na 5,355 bilionu korun ze srpnových 5,524 bilionu korun. Vyplývá to z dat České národní banky.
 • Bankrot talianskych bánk?
  Pondelkové obchodovanie na finančných trhoch rozvíril komentár od Financial Times s názvom „Rastie strach o zlyhanie viacerých bánk, ak Renzi prehrá referendum“. Ako sú na tom talianske banky?
 • Banky a brokeři staví do pozice největšího outsidera ve výhledu na FX japonský jen
  Abychom to nebyli pouze my, kdo na těchto stránkách prezentuje své názory ohledně dalšího vývoje na trzích, zveřejňuje...
 • Banky a jejich budoucnost
  Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, i přesto ale rizika zůstávají vysoká. Pokud tedy věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde.
 • Banky budou odvádět méně do rezerv na ochranu úvěrového trhu
  Banky budou od července letošního roku odvádět méně peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) dnes snížila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 procenta z jednoho procenta. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.
 • Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
  Banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od dubna 2023 takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 procenta. O rozhodnutí bankovní rady informovala centrální banka v tiskové zprávě. Naposledy centrální banka sazbu zvýšila na dvě procenta na konci loňského listopadu, a to s platností od ledna 2023. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. Aktuálně platí sazba 0,5 procenta. Sazbu ČNB stanovuje čtvrtletně obvykle s ročním předstihem.
 • Banky dnes v Praze klesaly v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ)
  Obchodování na trzích dnes probíhá převážně v červených číslech. Investoři vybírají zisky po dobrých výkonech z první poloviny listopadu. Na negativním sentimentu se podílí také strach z růstu počtu případů koronaviru v USA, kde reportují nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.
 • Banky EÚ v problémoch, prvý test EÚ bankovej únie?
  Banky tlačia akciové indexy nadol Jedným z dôvodov silného  poklesu akcií je pokles bánk. Od začiatku roka sa prepado...
 • Banky-Grécko 2:1
  Zlé správy pre globálnu ekonomiku, no hlavne pre euroz&oacu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex