Čtvrtek 27. leden 2022 07:21
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
BidAskBit

Jak vydělávat po přechodu na Ethereum 2.0?

08.09.2021 15:40  Autor: BidAskBit  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Těžaři Etherea za necelý měsíc přijdou o práci, jelikož síť přejde na verzi Ethereum 2.0 (ETH 2.0), která nahradí současný model těžby za tzv. model stakingu.

Vytěžte z upgradu ETH 2.0

Tento upgrade (sloučení) zavede systém Proof-of-Stake (PoS), který je méně energeticky náročný, jelikož se nespoléhá na těžaře, aby udržovali síť v chodu a bezpečí. V PoS musí uživatelé nastakovat (shromáždit) určitý počet ETH, aby se mohli stát validátorem. Validátoři, podobně jako těžaři v systému Proof-of-Work (PoW), jsou zodpovědní za ukládání dat, zpracování transakcí a přidávání nových bloků do blockchainu a na oplátku pak dostávají validátoři odměny za stakování, jejichž výše se mění v závislosti na počtu validátorů v síti. Čím více ETH se stakuje, tím nižší je míra návratnosti, a tedy i menší odměny pro validátory.

Vzhledem k tomu, že brzy nebude možné profitovat z těžby ETH, pojďme se podívat na způsoby, jak můžete vydělat po upgragu. Rozebereme si různé strategie, jak mohou investoři profitovat ze stakingu, a nevýhody, které by měli zvážit.

 

Stakování neboli staking

Prvním a nejdražším způsobem stakingu je vložení ETH přímo do sítě. Tento proces vyžaduje 32 ETH a spuštění softwaru, který slouží k validaci bloku (vyžaduje dobré technické znalosti).

Stakováním přímo do sítě budete mít vyšší míru návratnosti, ale Vaše roční procentní sazba nákladů (RPSN) bude záviset na celkovém počtu nastakovaných ETH v síti. Podle webových stránek Ethereum Organization se roční míra návratnosti validátorů pohybuje mezi 2% až 20%. V době zveřejnění tohoto článku uvádějí validátoři RPSN ve výši 7% až 8%.

Je výhodnější stakovat více než 32 ETH? Ne, podle oficiálních stránek Etherea omezení maximálního počtu stakových ETH na 32 zabraňuje tomu, aby jeden validátor neměl nadměrně velký vliv na stav řetězce. Než se rozhodnote pro přímý staking, je třeba zvážit několik důležitých faktorů.

● 32 ETH je v přepočtu přibližně 125 tisíc dolarů, což je pro průměrného investora vysoká částka a to také omezuje počet účastníků
● Po upgradu si nebudete moci vybrat nastakované prostředky, tato funkce bude dostupná pouze po vyčištění forku
● Potřebujete mít určitou úroveň technických znalostí k tomu, abyste mohli nastavit validační software
● Dostanete pokutu, pokud půjdete offline a za škodlivé chování

 

Staking pooly

Pokud nemáte 32 ETH, ale přesto chcete vydělat, můžete tak učinit přes tzv. staking pooly. Na trhu existují různé skupiny a společnosti, které investorům nabízejí takovou službu. Při výběru je však třeba zvážit řadu faktorů (např. minimální výše nastakovaných ETH, RPSN, výběrový limit atd.), abyste si mohli vybrat pool, který nejlépe vyhovuje zrovna Vám. Pro přehled staking poolů se můžete podívat na tento odkaz.

Další výhodou těchto poolů je, že nemusíte nastavovat nebo udržovat počítač s validačním softwarem. O technickou stránku se stará staking pool, což eliminuje možnost pokut (viz nahoře). Staking pooly lze obecně rozdělit do dvou kategorií.

 

Centralizovaný pool

Kryptoměnové burzy nabízejí služby, díky kterým mohou klienti získat úroky za stakování ETH. Např. Binance a Kraken nabízejí stakingové služby s mírně odlišnými požadavky a odměnami – Kraken drží Vaše prostředky do přechodu na Ethereum 2.0 a účtuje si 15% poplatek, zatimco Binance si žádné poplatky neúčtuje a nabízí tokeny, které můžete prodat nebo převést na libovolnou měnu.

Výhody těchto burz:

● Větší likvidita díky tokenů
● Snadnější použití

Jedinou nevýhodou je, že Vaše prostředky bude spravovat centralizovaný subjekt, což může být pro některé rozhodujícím faktorem.

 

Decentralizovaný pool

Stejně jako u centralizovaných poolů za Vás tyto společnosti udělají všechnu těžkou práci a nechají si procenta za správu Vašich nastakovaných ETH. Na oplátku však dostanete tokeny a vyděláte z investovaných ETH. RPSN se může lišit v závislosti na platformě, tak se nezapomeňte podívat na sazby, než se rozhodnete. Např. společnost Lido Finance si účtuje poplatek ve výši 10% a poskytuje 4,7% RPSN bez požadavku na minimální vklad. Zajímavé je, že ještě v březnu nabízela svým klientům 7,4% RPSN, což potvrzuje naši předchozí poznámku (čím větší počet nastakovaných ETH, tím nižší RPSN).

Můžete také vydělat farmařením s výnosy (yield farming) díky platformám decentralizovaného financování (DeFi), což znamená, že vložíte tokeny, které jste získali misto nastakovaných ETH do jednoho z DeFi poolů.

Nevýhody decentralizovaných platforem:

● Selhání chytrých kontraktů nebo tzv. slashing (potrestání validátora za škodlivé chování)
● Poplatky, které si účtují platformy a transakční poplatky

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak vidí brexit finanční trhy a investoři: celkem pozitivně, největší šanci teď dávají měkkému brexitu a druhému referendu
  Evropské akcie v pátek zakončily obchodování na nejvyšší cenové úrovni za uplynulých pět měsíců. Kromě naděje na zmírnění či smír v obchodní válce USA a Číny byl důvodem růstu evropských akcií také vývoj na britských ostrovech.
 • Jak vidí měnové trhy zástupci bank a brokerů?
  Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka...
 • Jak vybírat akcie podle Johna Neffa
  V minulém článku jsme se zmiňovali o Johnu Neffovi jako skromném a disciplinovaném člověku, který i přes investiční úspěch, vždy zůstal především obyčejným mužem. V tomto článku se budeme více věnovat jeho výběrovým kritériím a ukážeme si, jaké akcie John Neff kupoval a proč.
 • Jak vybrat brokera v roce 2019 – 10 tipů pro začínající investory a tradery
  Je výše poplatků to jediné, co by mělo investora při výběru brokera zajímat? Nebo jsou důležitější věci, kvůl...
 • Jak vybrat nejlepšího brokera v roce 2019 – 10 tipů pro začínající investory a tradery
  Je výše poplatků to jediné, co by mělo investora při výběru brokera zajímat? Nebo jsou důležitější věci, kvůl...
 • Jak vybrat nejlepšího brokera v roce 2019 – 10 tipů pro začínající investory a tradery
  Je výše poplatků to jediné, co by mělo investora při výběru brokera zajímat? Nebo jsou důležitější věci, kvůli kterým může investor přijít i o celý svůj kapitál? Výběr brokera není jednoduchý úkol. Na investora se doslova valí desítky nabídek, sliby na rychlé zbohatnutí nebo zaručené tipy na investování.
 • Jak vybrat správné akcie podle Davida Dremana
  Kdo byl David Dreman již nyní víme. V předchozím článku jsme si pověděli, že David Dreman byl absolutní protiproudař, někdo, kdo vždy vybral opačnou cestu, než zbytek investorské veřejnosti. Kontrariánský přístup se stal jeho druhou přirozeností. Když vybíral akcie, hledal vždy tam, kam se ostatní nedívaly – na bezvýznamné, neoblíbené tituly.
 • Jak vybrat správného brokera?
  Pokud přijde řeč na investice a úspory, rozhodnutí o využívání služeb správného brokera není z těch, která by se měla brát na lehkou váhu. Akcie mnohých společností či bank se zdají být více než nestálé. Existuje proto mnoho různých faktorů, které by investoři měli vzít v úvahu ještě před samotným začátkem investování.
 • Jak vybrat správný firemní dluhopis?
  Investování formou korporátních dluhopisů určitě není potřeba nijak složitě vysvětlovat. Rozhodně ne v době, kdy úroky na spořících účtech klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si svých finančních prostředků alespoň trochu váží, je raději investuje. Otázkou ovšem zůstává kam. Kde najít spolehlivou společnost, která vaše peníze nepromrhá a zároveň nabídne atraktivní úrokový výnos?
 • Jak vydělat na ropě? Možností je několik
  Ropa přináší investiční příležitosti jak v dlouhodobém, tak i krátkodobém časovém horizontu. Výběr investičního nástroje, pomocí kterého ropu zobchodujeme, však může být poněkud náročný. Od počátku roku 2016 se cena ropy pohybuje v mírně rostoucím trendu a je mnoho způsobů jak na pohybech ceny ropy participovat.
 • Jak výsledky voleb rozhýbaly akciové trhy
  Akcie technologických a zdravotnických firem po amerických volbách stoupají, protože Bidenovo nevyhnutelné vítězství a republikánská většina v Senátu rozptylují politickou nejistotu ohledně daní z příjmu právnických osob a zdravotnických reforem, včetně změn ceny léčiv. Zároveň jsme svědky propadu spotového indexu volatility VIX a celkového posunu křivky futures na index VIX směrem dolů, což napovídá, že se investoři po amerických volbách zbavují zajištění proti koncovému riziku. Všeobecný narativ se vrací k přetahování o akcie, protože jiná alternativa neexistuje. Skutečnost, že nedošlo k očekávané Modré vlně, vzala také prozatím vítr z plachet reflačnímu obchodování a poslala výnosy dluhopisů zase o něco níže. Celkově je tato kombinace reakcí optimální pro akciové trhy a zejména pak pro růstové akcie.
 • Jak vyzrát na hedging v MetaTrader 5?
  Zajištění hlavní pozice (tzv. hedging) lze aplikovat i v platformě MetaTrader 5. Umožňují to nové nástroje brokera HighSky...
 • Jaký bude další osud britské libry?
  Britská premiérka před několika dny hovořila o takzvaném „tvrdém“ nebo „čistém“ brexitu. Jeho výsledkem by byl odchod Británie ze společného evropského trhu. Británie by se pak při nastavení nových obchodních pravidel s EU musela spolehnout na Světovou obchodní organizaci. I když by nakonec mohla vyjednat odstranění některých cel a bariér, na počátku celého procesu by s ním počítat nemohla. Co to vše znamená pro osud britské libry?
 • Jaký bude další vývoj ceny ropy?
  Minulý týden jsme mohli být svědky překvapivého cenového vývoje ropy. Cena černého zlata se po ofici...
 • Jaký bude mít breakout vliv na cenu akcií Berkshire ?
  Po neuvěřitelném + 400% nárůstu ceny akcií společnosti Berkshire Hathaway od začátku roku 2009 do roku 2018 cena akcií strávila většinu posledních let v konsolidaci. Cena akcií se od roku 2018 do začátku tohoto roku obchodovala v rozmezí mezi 232 až 158 USD, jak ukazuje níže uvedený dlouhodobý měsíční graf.
 • Jaký bude podle Fidelity International rok 2019 pro dluhopisy?
  Kvalita a bezpečnost cenného papíru bude mít v roce 2019 rozhodující roli pro výnosy těchto nástrojů, myslí si Martin Dropkin, globální ředitel úvěrového výzkumu ve Fidelity International. Evropské dluhopisy investičního stupně nabídnou podle něho během příštích 12 měsíců lepší příležitosti než dluhopisy z USA. V roce 2018 se vysoké kolísání projevilo napříč všemi trhy. Centrální banky začaly couvat z nastavených měnových politik a s tím, jak FED omezuje svou rozvahu nebo jak se Evropská centrální banka připravuje k ukončování odkupu aktiv, se výnosy celkově přizpůsobují a rizikové prémie vstupují znovu do hry.
 • Jaký bude rok 2021 ekonomicky? Těžký a plný změn
  Pro statisíce českých domácností bude rok 2021 nejtěžším za posledních bezmála deset let. Budou čelit citelnému poklesu příjmů či vzrůstající hrozbě propuštění z práce, a to zejména ty, jejichž členové jsou zaměstnáním či podnikáním tak či onak navázáni na turistický ruch, gastronomii, sektor kultury či ubytování a obecně sektor služeb.
 • Jaký bude růst HPD v USA za 4Q14? Makrodata na 23.-27.3
  Poté co Fed v minulém týdnu silně pohnul trhy, se v tomto týdnu očekávají další zajímavé makrodata. V USA budou invest...
 • Jaký čekat růst HDP v USA za 1Q2015? Makrodata 27.4-1.5
  Německá ekonomika v březnu vykazovala zjevné známky zpomalení, když všechny předstihové ukazatele publikované v uplynu...
 • Jaký čekat růst HDP v USA za 1Q2015? Makrodata 27.4-1.5
  Německá ekonomika v březnu vykazovala zjevné známky zpomalení, když všechny předstihové ukazatele publikované v uplynu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto