Pondělí 10. květen 2021 21:16
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Capital.com

Biden i FED požehnali raketovému růstu ekonomiky

29.04.2021 16:27  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika se podle posledních dat definitivně vymanila z pandemické recese. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6.4 % a jako jedné z prvních se jí podařilo vrátit na předkrizové úrovně. Současné oživení má široké základy s výrazným příspěvkem spotřeby i investic, ačkoliv segment služeb se musel nadále vyrovnávat s brzdou ve formě pandemických omezení. Ta jsou nyní díky úspěšnému zkrocení pandemie odbourávána, a pandemií postižené služby by se proto měly stát klíčovým tahounem růstu v následujících měsících. 

Za celý rok by se růst americké ekonomiky měl přiblížit 6.5 % a výrazně překonat růst v ostatních vyspělých ekonomikách. Zároveň by se jednalo o nejsilnější oživení od roku 1984, kdy se Amerika zotavovala z recese vyvolané snahou Volckerova FEDu o zkrocení inflace. Tento vývoj je dobrou zprávu pro zbytek světa, neboť rychlý růst americké domácí poptávky si vyžádá zvýšené dovozy a podpoří oživení ve zbytku světa. Poslední data také dávají tušit sílu oživení, které po zkrocení pandemie uvidíme i v ostatních zemích, i když snad nikde není podpora ze strany fiskální i měnové politiky tak agresivní, jako nyní ve Spojených státech.

Síla americké ekonomiky bude v následujících měsících vytvářet tlak na změnu měnové politiky FEDu. Ta byla zatím maximálně uvolněná s cílem vytvořit podmínky pro udržitelné oživení a k její změně nedošlo ani na včerejším zasedání FEDu. FED sice v komentáři uznal rostoucí sílu ekonomického oživení a úspěchy ve zkrocení pandemie, avšak nadále považuje za nutné počkat si na další potvrzení udržitelnosti současného oživení a guvernér Powell označil možné úvahy o redukci nákupů dluhopisů za předčasné. FED proto ponechal úrokové sazby těsně nad nulou a nezměnil nic ani v programu nákupu dluhopisů v objemu 120 mld. dolarů měsíčně a je ochoten tolerovat i krátkodobé přestřelení svého 2% inflačního cíle se záměrem zvýšit šance na jeho udržení ve střednědobém horizontu. Nicméně nevídaná síla ekonomiky, agresivní fiskální politika a boom na finančních trzích budou zvyšovat tlak na omezení současné podpory a oznámení o postupném snižování objemu nákupů dluhopisů očekáváme na zasedání v srpnu či v září s vlastním zahájením na začátku příštího roku.

Další důležitou událostí byl včerejší projev amerického prezidenta Bidena v Kongresu, ve kterém prezentoval svůj plán pomoci americkým rodinám. Balíček o objemu 1.8 biliónu dolarů zahrnuje jeden bilion vyšších výdajů, které budou vynaloženy v průběhu následujících deseti let zejména na zvýšení dostupnosti vzdělávání a zavedení dvanácti týdnů státem placené nemocenské. V kontextu USA by se jednalo o výrazné rozšíření zatím značně řídké záchranné sociální sítě, ačkoliv uvedená opatření představují vesměs běžnou podporu v ostatních vyspělých zemích. Většinu nákladů by měly uhradit bohatí. Biden navrhuje návrat nejvyšší federální sazby daně z příjmů na 39.6 %, které by měly navíc podléhat i kapitálové zisky nejbohatších domácností s příjmy nad milion dolarů, a až 700 miliard se slibuje od efektivnějšího výběru daní. Nutno podoktnout, že se jedná teprve o návrh, který se pravděpodobně ještě změní, neboť k jeho schválení bude nutná podpora všech padesáti demokratických senátorů. Program na podporu amerických rodin přitom představuje druhou část strategie Bidena na podporu rozvoje Spojených států v následujících letech. První představoval balíček na rozvoj infrastruktury, podporu zelené ekonomiky, školství, digitalizace a domácí zdravotní péče nazvaný „American Jobs Plan of 2021". Náklady na něj by v průběhu následujících osmi let měly dosáhnout 2.2 biliónu dolarů a měly by je zaplatit primárně americké firmy skrze návrat statutární sazby z firemních zisků z 21 % na 28 % a omezení „děr" v daňových zákonech využívaných zejména globálními korporacemi. Tyto balíčky by měly v následujících letech převzít štafetu prorůstové vládní politiky od záchranných balíčků, které doposud dominovaly hospodářské politice vlády.

Co znamená kombinace robustního oživení, agresivní fiskální politiky a menší podpory FEDu pro finanční investory? Prostředí bude nadále relativně příznivé. Firmám ve většině sektorů by se mělo dařit, zisky porostou a počty defaultů budou relativně nízké s výjimkou covidem nejvíce postižených odvětví. Nicméně výkonnost řady aktiv negativně poznamená horší dostupnost likvidity a růst „bezrizikových" úrokových sazeb. V prvé řadě se jedná o kvalitní dluhopisy s minimální prémií za riziko emitované vládami či společnostmi s investičním ratingem. V případě akcií bychom měli počítat spíše s podprůměrnými výnosy, které se však budou značně lišit mezi jednotlivými sektory a trhy. Růstu zdanění a vyšší náklady vyplývající z regulace by se navíc mohly negativně podepsat na výkonnosti amerických akciových trhů, které v minulosti těžily z agresivního snížení daní a uvolnění regulace za předchozí administrativy. Prostředí zvýšené volatility s možností náhlých propadů by mělo nadále přetrvávat u aktiv citlivých na úrokové sazby, jako jsou kryptoměny či zlato.  Rozvíjející se trhy budou nadále pod vlivem protichůdných sil, kdy pozitiva spojená s atraktivním oceněním, rostoucími cenami komodit a oživením globální podmínky budou soutěžit s negativními dopady postupného utahování měnové politiky v USA a některých dalších zemích.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BHP varuje před oslabující čínskou poptávkou a AUD trpí
  Konec asijské seance si australský dolar protrpěl po varování největší světové těžařské...
 • BHS Private Equity Fond koupil předního výrobce elektrických rozvaděčů
  BHS Private Equity Fund, který se zaměřuje na investice do malých a středních podniků v České a Slovenské republice, získal spolu s minoritními ko-investory 100% akciový podíl ve společnosti DCK Holoubkov Bohemia a.s.
 • BCH/USD
  BCH/USD dosáhl 1400, prostor pro další růst. Pár prolomil úroveň 1400 a dosáhl 9-ti týdenního vrcholu 1438. Cenový pohyb ukázal průnik oblakem, který vytváří prostor pro další růst. Technické studie podporují vzestup, hybnost je bullish.
 • BCH / USD – Coinbase: 10. 12. 2019
  BCH/USD se obchodovalo o 0,54% níže na 207,53 v 09:20 GMT – po uzavření o 2,03% níže v předchozí seanci. Pár se snaží prolomit rezistenci 20-DMA v posledních několika seancích. Stochs a RSI jsou níže – RSI je pod 50. Oba predikují downtrend. Stochastics RSI je na pokraji převrácení z překoupených úrovní.
 • BCH / USD (Coinbase) – 21. 10. 2019
  BCH/USD konsoliduje zisky z předchozích seancí, výhled je býčí. Po uzavření +5,41% 20. října pár rozšiřuje marginální zisky. Pár se odrazil od hlavní trendové podpory a cena se prolomila nad 5-DMA a 20-DMA. Technické ukazatele jsou mírně býčí. Stochs jsou na pokraji převrácení z přeprodaných úrovní. Rezistence je na 21-EMA okolo 228. Prolomení výše bude resultovat v test 50-DMA okolo 259,55. Odmítnutí na 21-EMA a propad pod trendovou linii podpory 210,45 by mohlo resultovat v další propad.
 • BCH / USD – Coinbase: 5. 11. 2019
  Bitcoin Cash se obchodoval převážně rangebound, výhled zůstává mírně býčí. BCH / USD jde do strany, když se pár snaží vybudovat vzestupnou dynamiku po prolomení nad 110-EMA.
 • BCH / USD – 10. 12. 2019
  BCH / USD se obchodovalo o 0,54% níže na 207,53 v 09:20 GMT – po uzavření o 2,03% níže v předchozí seanci. Pár se snaž...
 • BCH/USD – 6. 1. 2020
  BCH/USD prudce stoupá (kolem 6% na intraday bázi) a dosáhl 7týdenního maxima na 239,30. Další předpoklad vývoje na pari je býčí. Dvojice prodlužuje růst po prolomení nad 55-EMA a testuje rezistenci na 110-EMA okolo 236,44. Cena prolomila bariéru na 100-DMA, dynamika se stává býčí. Stochs a RSI jsou otočeny výš.
 • Biden akciím svědčí, rostou k rekordům. Daří se i českým titulům, dolar ovšem citelně oslabuje
  Akcie po celém světě dnes znatelně rostou, a to v reakci na vývoj povolební situace v USA. Klíčový ukazatel evropských akcií, index Stoxx Europe 600, přidává zhruba 1,5 procenta. Daří se klíčovému německému, francouzskému či britském indexu, které vesměs přidávají více než jedno procento. Pražská burza stoupá aktuálně o 0,7 procenta. Akciím se daří opravdu celosvětově. Index světových akcií MSCI, který zahrnuje akcie 49 zemí, dnes během úvodních hodin evropského obchodování vystoupal na svůj historický rekord.
 • Biden hrozí prudkým zvýšením daní z kapitálových zisků. Rusko zvyšuje úrokové sazby kvůli vysoké inflaci
  Kanadská centrální banka ponechala na svém dubnovém zasedání dle očekávaní úrokovou sazbu na 0,25 %. BoC však překvapila trhy oznámením, že hodlá snížit nákupy aktiv ze 4 mld. CAD týdně na 3 mld. Banka také konstatovala, že hodlá začít navyšovat úrokové sazby již ke konci roku 2022. Trh ohodnotil zasedání BoC jako jestřábí, když americký dolar vůči kanadskému zaznamenal ve středeční seanci pokles o přibližně 0,9 %.
 • Biden musel vysvětlovat výrok ze čtvrteční debaty s Trumpem
  Demokratický uchazeč v amerických prezidentských volbách Joe Biden a jeho kampaň museli vysvětlovat Bidenův výrok ze čtvrteční kandidátské debaty týkající se ropného sektoru. Republikán Donald Trump se Bidena zeptal, zda zavře ropný průmysl, a Biden odpověděl, že bude prosazovat přechod k jiným druhům energií.
 • Biden napumpuje do ekonomiky USA další 2,25 bilionů dolarů, celkově přes pět bilionů. Hrozí citelná inflace
  Americký prezident Joe Biden překvapuje razancí své fiskálně-expanzivní politiky. Dnes v Pittsburghu představí nový balík rozpočtových opatření, v objemu 2,25 bilionu dolarů. Balík sestává zejména z infrastrukturních výdajů, které podle americké administrativy mají být nerozsáhlejší od doby těch souvisejících s vesmírným programem 60. let a s programem mezistátní dálniční sítě 50. let.
 • Biden oslabí dolar, podílí tedy korunu, zlevní Čechům benzín i elektroniku. Dlouhodobě ovšem jeho důraz na zelenou ekonomiku může průmyslovému Česku spíše přitížit
  BIDEN V BÍLÉM DOMĚ je dobrou zprávou pro české motoristy či milovníky elektroniky. Alespoň přechodně. Dlouhodobě jeho důraz na zelenou ekonomiku může průmyslovému Česku spíše přitížit.
 • Biden oslabí dolar, zlevní Čechům benzín i elektroniku. Aneb co vše čekat od nového amerického prezidenta v ekonomické oblasti
  Zítřejší inaugurace nového prezidenta USA Joe Bidena a nástup jeho administrativy nezůstanou bez vlivu na rodinný rozpočet každého Čecha. Už předem lze říci, že oslabí dolar, což zlevní benzin i spotřební elektroniku.
 • Biden otáčí klíčové státy, nezaměstnanost v USA klesla na 6,9 %
  Během dnešního dne by měly dorazit výsledky voleb ze zbylých států, kde se dopočítávají poslední hlasy. Evidentně se jako poslední sčítají okrsky, kde má větší podporu demokratický kandidát Joe Biden, jelikož například v Pensylvánii snižuje náskok Donalda Trumpa, nebo otáčí vývoj v Georgii. Trhy netrpělivě vyčkávají na konečné výsledky, ačkoliv aktuálně pracují s výhrou Joe Bidena. Donald Trump však podle všeho neřekl poslední slovo, a to jak v samotných volbách, tak v případné dohře, pokud neobhájí svůj mandát.
 • Bidenova obchodní politika: Částečný reset
  Bidenova administrativa bude při řešení zahraničních záležitostí umírněnější a vyzrálejší a nepochybně zaujme k problematice mezinárodního obchodu spíše multilaterální postoj. Obrat o 180° ale ve vztahu k Číně není moc pravděpodobný. Rétorika se změní, ale nová vláda bude mít nejspíš proti Pekingu úplně stejné námitky jako její předchůdci.
 • Bidenovi k vítězství ve volbách gratuloval čínský prezident
  Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes přidal ke gratulantům demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Ve svém prohlášení podle agentury AP vyjádřil naději, že obě země zachovají vzájemné vztahy bez konfliktů a konfrontace.
 • Bidenovy plány důležitější než Trumpův impeachment. Akcie začaly den růstově
  Odcházející americký prezident se bude potýkat se žalobou, zatímco ten nastupující představí plán pro ekonomiku. Spuštění impeachmentu proti Donaldu Trumpovi podle očekávání prošlo Sněmovnou, a to i za přispění některých republikánů. Nebylo jich však moc. Senát, který bude mít v tomto případě rozhodující slovo, se záležitostí bude zabývat zřejmě až poté, co se vedení země změní. To je bezprecedentní a právně dost pochybné, navíc by musela podpora republikánů být opravdu silná, aby bylo dosaženo potřebné kvalifikované většiny. Zůstává tedy u toho, že Trumpovi hrozí především zákaz v budoucnu vykonávat vysoké veřejné funkce a osekání výhod exprezidenta.
 • Bidenovy šeky vystřelily spotřebu
  Dnes odpoledne byly ve Spojených státech zveřejněny maloobchodní prodeje za měsíc březen. Díky uvolnění dalšího fiskálního balíčku americkou vládou, který mimojiné obsahoval přímé šeky americkým občanům, šlo očekávat, že výsledek dopadne velmi dobře. Nicméně i ta nejpozitivnější očekávání byla nakonec překonána. S&P 500 se posunul na nová historická maxima, zatímco dolar nachytal obchodníky do medvědí pasti.
 • Biden pomohl bitcoinu k dalšímu rekordu. Kryptoměna prvně v historii atakuje metu 60 tisíc dolarů za kus, v korunách vyjde na více než 1,3 milionu
  Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna, dnes překonal svůj dosavadní cenový rekord. Prodává se nyní za více než 59 500 dolarů za kus. Dosavadní rekord, dosažený letos 21. února, přitom činil zhruba 59 350 dolarů. Rekordní cenu má bitcoin také v korunách. Poprvé se dnes prodává za více než 1,3 milionu korun. Na to, aby se člověk mohl počítat mezi korunové milionáře, tedy dnes už postačí to, když jeho majetek sestává výhradně jen ze zhruba 0,75 bitcoinu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com