Úterý 01. prosinec 2020 10:25
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Capital.com

Maržové obchodování – jaké má výhody a rizika?

02.08.2019 13:02  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Maržový účet vám dává více možností, které můžete a nemusíte využít. Marže je pro mnoho obchodníků stále synonymem rizika, ale pravdou je, že rizikem je hlavně pokud nechápeme jak funguje.

Maržový účet jako takový sám o sobě riziko nezvyšuje. Dává nám, ale nástroje jak si riziko zvýšit po libovolné období a mít tak možnost dosáhnout vyššího zisku.

Níže se dozvíte. co vám maržový účet umožní, proč by to pro vás mohlo být zajímavé a jaká jsou rizika spojena s užíváním maržového účtu.

 

Maržové obchodování

 

1) Není potřeba čekat na vyspořádání

Na hotovostním účtu se pracuje s tzv. vyspořádáním. Tím se označuje časová prodleva mezi tím, kdy provedete obchod a skutečným připsáním aktiv/hotovosti na váš účet. Standardně jsou to dva dny a v praxi to pak znamená, že po prodeji akciové pozice musím počkat 2 dny než obdržené prostředky mohu znovu použít pro nákup.

Stejně tak pokud směňuji prostředky do jiné měny, je nutné standardně počkat 2 dny než nakoupenou měnu mohu použít.

Toto neplatí u maržového účtu. Tam funguje mechanismus bezplatné výpůjčky, kdy vám broker dovolí nakoupit nové pozice, i když vaše prostředky nejsou vyspořádané.

Proč tomu tak je?

Standardně nic. To proto, že vyspořádání je stadardně 2 dny pro nákupy i prodeje. Tedy pokud nyní prodám akciovou pozici A a hned nakoupím akciovou pozici B ve stejné měně (=netvořím měnový úvěr), bude to znamenat, že na mém účtu se prodej i nákup vyspořádá až za dva dny.

 

Debetní i kreditní tok na podkladové hotovosti nastanou ve stejný den a tedy nebude účtován žádný úrok. Ten by byl účtován pouze pokud bych nakoupil aktivum, které má vyspořádání kratší než aktivum, které jsem prodal.

Pokud nevyužívám měnové úvěry či principu finanční páky, tedy chovám se na maržovém účtu, jako kdybych byl na účtu hotovostním:

– Nezvyšuje se tržní riziko
– Neplatím úrok
– Nehrozí mi margin call
– Mohu využívat možnosti okamžitě použít prostředky bez čekání na vyspořádání
– Mám dostupné možnosti jak si těžit z tržních situací, ze kterých bych těžit na hotovostním účtu nemohl

 

Čtěte také:  Jaké jsou rozdíly mezi maržovým a hotovostním účtem?

2) Měnové zajištění

Co umožňuje měnové zajištění?

– Vypůjčit si cizí měnu pro své obchody bez nutnosti měnové konverze
– Mít kdykoliv pod kontrolou vaše měnové riziko
– Ochránit zisk z obchodu před potenciálním znehodnocením vlivem měnových pohybů

Jak to přesně funguje?

Při koupi zahraničních aktiv v jiné měně než vaší vlastní si můžete obnos pro nákup v zahraniční měně vypůjčit.

Vypůjčení cizí měny na obchod bude znamenat, že hodnota obchodu není vystavena měnovému riziku -> co jste si zapůjčili, to vracíte -> pouze zisk/ztráta z obchodu vám zůstane v zahraniční měně.

Vypůjčení cizí měny proběhne jednoduše automaticky, pokud na vašem účtu zadáte nákup za měnu, kterou na účtu v danou chvíli nemáte (či se vypůjčí část, která vám k nákupu chybí). Stejně tak se výpůjčka automaticky splatí po prodeji do výšky hodnoty obdržené z prodeje. Výsledkem je změna cizí měny pouze o realizovaný zisk nebo ztrátu.

Po dobu zapůjčení platíte úrok za zapůjčení dle měny (sazby zde). Americký dolar si aktuálně zapůjčíte za 5,9% p.a., při držení pozice celý měsíc zaplatíte 0,5 % z hodnoty pozice.

Příklad:

Vaše nakoupené akcie vzrostly za měsíc o 5 %, ale americký dolar vůči vaší domovské měně oslabil o 5 %. Standardně byste tedy neměli žádný zisk. Pokud jste si, ale obchod zajistili, zaplatíte sice 0,5% úrok, ale zůstane vám zisk 4,5 %.

– Výpůjčku můžete splatit kdykoliv během obchodu nákupem vypůjčené cizí měny vaší měnou domácí. V takovém případě bude vaše měnové riziko v tu chvíli obnoveno, jelikož po prodeji pozice obdržíte celou jeho hodnotu v cizí měně.

– Pokud výpůjčku ať už z jakéhokoli důvodu splatíte ještě ten samý obchodní den, úrok platit nebudete. Úrok je vám účtován pouze při držení přes noc.

Rizika, kterých byste si měli být vědomi

Měnové riziko může samozřejmě pracovat i ve váš prospěch a zvýšit váš zisk. Zda-li tento faktor náhody chcete používat při vašem investovaní je na vás. Prosím berte zmíněné situace pouze jako naši snahu dát vám více možností.

Prosím buďte si vědomi teoretického rizika, kdy pokud by při měnovém zajištění v modelové situaci držený instrument kompletně ztratil celou svou hodnotu, bude vaše ztráta rovna hodnotě obchodu. V takovém případě by celá hodnota obchodu byla vystavena měnovém riziku i tak a následně by bylo nutné vyrovnat debet v cizí měně z vaší domací měny dle aktuálního kurzu.

Spekulace na pokles

3) Spekulace na pokles

Stejně jako, když kupujete aktiva a následně je prodáte výše, můžete aktiva nejdříve prodat a následně je nakoupit níže a realizovat tak zisk. Nutno říci, že situace může být opačná a budete realizovat ztrátu.

To co zmiňuji je tzv. short-selling a rozhodně to není jistější cesta k zisku, pouze je to cesta k realizaci více obchodních nápadů.

Při short-sellingu si půjčujete akcie od jiných investorů. Bez odměny vám je, ale nepůjčí a platíte jim tak po dobu trvání obchodu úrok z jejich hodnoty. Ten se liší dle jednotlivých akci a jeho aktuální roční hodnotu si můžete kdykoli zobrazit v obchodní platformě.

Více informací naleznete zde.

*Prosím buďte si vědomi, že při short-sellingu je vaše potenciální riziko větší nežli při kupování akcií. Je to z toho důvodu, že při koupi může jít akcie nejníže na hodnotu 0, ale při prodeji jeji potenciální růst není teoreticky omezen.

4) Je dostupná finanční páka

Finanční páka vám dovoluje vytvořit větší pozici než byste si mohli dovolit za vaše vlastní prostředky. Z prostředků, které si takto vypůjčíte budete platit úrok po dobu držení.

Pokud například vytvoříte pozici dvakrát větší než jsou vaše prostředky, můžete tak při stejném pohybu trhu realizovat dvakrát větší zisk či ztrátu.

Jak finanční páka funguje?

V principu je to poměr mezi tím jak velká je má expozice a kolik mám vlastních prostředků.

Příklad č.1:

Mám 10 000 USD a na maržovém účtu nakoupím akcie za 8000 USD. Na účtu je mi sice blokována marže, ale na finanční páku neobchoduji, protože se nejdříve použijí mé vlastní prostředky, které plně stačí na pokrytí nákupu. Nebudu tak platit úrok a nehrozí mi riziko margin callu, protože mohu maximálně ztratit 8000 USD, což není více než hodnota mého účtu.

Příklad č.2:

Mám 10 000 USD a na maržovém účtu nakoupím akcie za 15 000 USD. V takovém případě se nejdříve použije vlastních 10 000 USD a následně se vypůjčí 5 000 USD. Úrok budu platit pouze z vypůjčených 5000 USD. Riziko margin callu zde je, jelikož můžete teoreticky ztratit více nežli máte vlastních prostředků.

Pokud se akcie obchodují na 50% marži, bude marže 7500 USD. Margin cally tedy začnou přicházet jakmile je ztráta 2500 USD či větší.

Čtěte také: Co sledovat, aby nedošlo k margin callu?

*Z pohledu rizik je nutné si uvědomit, že pokud držíte pozici, která má větší hodnotu nežli Vaše vlastní prostředky, může její hodnota klesnout o více než kolik máte a Váš účet tak může zkončit v mínusu dle velikosti finanční páky a pohybu.

To je scénář, kterému by standardně měl zamezit tzv. margin call, kdy vám pozice zavřeme dávno než se to stane, ale někdy to nemuisí být možné. Pokud je například pohyb opravdu extrémně rychlý a značný či držíte pozici mimo obchodní hodiny, nemusíme být schopni Vám pozice zavřít.

Jak si zkontrolovat maržové požadavky se můžete podívat zde.

Důležité informace na závěr

Možnosti, které jsem vám představil nejsou vhodné pro každého. Pokud byste některé z nich chtěli nově začít využívat a nemáte s nimi ještě reálnou zkušenost a nerozumíte plně rizikum s nimi spojenými, prosím nejprve nás kontaktujte a my vám rádi předáme více informací a zvážíme spolu s vámi zda-li je to pro vás vhodné či nikoliv.

Všechny zmíněné možnosti je nejdříve možné vyzkoušet na demo účtu, který je vždy maržový.

Zásadně nedoporučujeme využívat maržového účtu a žádat o něj, pokud s marží nemáte žádné zkušenosti. Nejdříve prosím využijte demo účtu a maržový účet zvažte pouze po důkladném vyzkoušení jeho mechanismů a porozumění všech možných rizik zmíněných v článku, ale i v dokumentaci na našich stránkách.

Pevně věřím, že vám článek informace předal komplexně a dopomůže k vaší lepší informovanosti. Ta je nezbytná k pochopení rizik, které mohou mít dopad na vaše obchodování a úspěch, který je pro nás vždy na prvním místě.

Užitečné odkazy:

 • Jak změnit hotovostní účet na maržový
 • Omezení pro intradenní obchodování amerických akcií/opcí pro účty pod 25 000 USD
LYNX_Idea_Center

LYNX Idea Center

LYNX Idea Center nabízí možnost sledovat a kopírovat celé investiční strategie nebo jednotlivé obchody na live účtech. Můžete tak získat nové investiční nápady a tipy nebo se nechat inspirovat pro své vlastní obchody. Objevte vše podstatné o této unikátní službě.

Zjistěte více o LYNX Idea Center

The post Maržové obchodování – jaké má výhody a rizika? appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Markets Seem To Be Unable To Decide On The Direction
  Yesterday, the stock market of the United States finished the trading session with a moderate decrease. The American i...
 • [Market Talk] BoJ a negatívne sadzby
  Japonská centrálna banka dnes prekvapila väčšinu trhových participantov svojom rozhodnutím rozšíriť monetárne stimuly....
 • [Market Talk] Siedme narodeniny býčieho trhu
  Deviateho marca 2009 dosiahol akciový index SP500 svoje dno. V tom čase bol akciový trh na 11-ročnom minime, monetárne...
 • MarketWatch: Nabídka Uberu mezi nejhoršími za téměř čtvrt století
  Primární nabídka akcií alternativní taxislužby Uber Technologies patřila mezi nejočekávanější v letošním roce, ale výkon akcií první den obchodování byl velmi špatný. Primární nabídka se tak stala pátou nejhorší podle jednodenního výnosu firmy s tržní kapitalizací nejméně deset miliard USD (229 miliard Kč) za posledních 24 let. Vyplývá to z výpočtu firmy Dealogic, na který upozornil server MarketWatch.
 • Marks & Spencer opustí prestižní index londýnské burzy
  Akcie britské maloobchodní společnosti Marks & Spencer (M&S) budou tento měsíc vyřazeny z hlavního indexu londýnské akciové burzy FTSE 100, kde jsou od vzniku indexu v roce 1984. Oznámil to dnes provozovatel indexu FTSE Russell. Index od 23. září v rámci čtvrtletní revize opustí také firmy Direct Line a Micro Focus.
 • Marks & Spencer propustí sedm tisíc lidí, prodejci oděvů vyklízejí i tuzemská obchodní centra – bojí se podzimní vlny koronavirové pandemie. I Češi se přesouvají k online nakupování
  Britská maloobchodní síť Marks & Spencer, jež se soustředí zejména na prodej oděvů, propustí sedm tisíc svých zaměstnanců. Jde o nejnovější oběti ekonomických dopadů koronavirové nákazy, která na kamenné prodejny s oděvy udeřila obzvláště ničivě. Marks & Spencer sníží stavy svých zaměstnanců v příštích třech měsících. Minulý měsíc už přitom oznámil propuštění takřka tisícovky lidí.
 • Mark Zuckerberg, obavy Kongresu a digitální měna libra
  Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se snažil ujistit skeptické americké zákonodárce, že digitální měna libra sníží náklady na globální elektronické platby a lidé se budou moci více zapojit do globálního finančního systému. Nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní veškeré obavy amerických regulátorů.
 • Martin Novotný: MT4 je pro pokročilé tradery, TradingStation pro začátečníky
  Martin Novotný z týmu Patria Forex představuje a hovoří o MetaTraderu 4, využití stávající platformy TradingStation 2 ale také i možných novinkách, které chce Patria Forex svým klientům přinést, pokud budou pozitivní indikace od klientů.
 • Martin Sklenář posílil tým expertů na obchodování v Saxo Bank
  Martin Sklenář (45) rozšířil tým odborníků na investiční obchodování v pražské Saxo Bank. Na pozici Senior Relationship Manager zodpovídá za obsluhu VIP klientů v České republice a na Slovensku. Saxo Bank v Praze je od roku 2017 centrálou pro 28 zemí střední a východní Evropy.
 • Martin Zweig, investiční guru a milovník „hraček“
  V předchozích článcích jsme se podívali na investiční strategie Benjamina Grahama a Warrena Buffetta. Zatímco Graham a Buffet se již svým strategiím “růstu akcií? tolik nevěnují, Martin Zweig...
 • Má se ekonomika po koronaviru otevírat rychle, nebo pomalu? Už je dávno rozhodnuto...
  Debata o tom, do jaké míry kvůli zdravotnímu riziku zastavit ekonomiku a jak postupovat při jejím opětovném spouštění, je ve své podstatě debatou o pravomocích, které státu svěřujeme. Češi chtějí poměrně velký, pečovatelský stát a nevadí jim příliš jeho slabší akceschopnost. To plyne z výsledků parlamentních voleb z posledního zhruba čtvrtstoletí. O přízeň voličů se ucházely i strany, které hájily výrazné zmenšení státu, avšak víceméně pohořely. Naopak se po celou tu dobu celkem neochvějně daří uskupením, která stát nijak zmenšit nechtějí. A když jej dále zvětší, voličům to vlastně příliš nevadí.
 • Masivní pohyby napříč trhy, přerušené obchodování a obrovská nejistota
  Když se podíváme na dnešní obchodování s akciemi, dluhopisy i ropou, společným prvkem je dramatický úvodní pohyb a následné volatilní obchodování už bez jasného směru. Tak tomu je u evropských akcií, které jsou dole asi o 7,5 procenta, Wall Street registrující zhruba 6,5procentní ztráty i u ropy, která se usazuje asi 20 procent pod úrovní z předešlého dne. Na zámořských akciových trzích úvodní propad vedl až k pozastavení obchodování, ale bylo následně obnoveno.
 • Masivní propad globálních akciových trhů jsme využili k nákupům
  Po masivních výprodejích z posledních dnů a týdnů jsme se rozhodli mírně zvýšit globální akciovou expozici. Nastavení akciové složky jsme tak upravili z mírného podvážení na mírné nadvážení. Vedly nás k tomu především valuační důvody. Například náš proprietární valuační indikátor globálních akciových trhů se po posledních propadech dostal na úroveň -17 %, kterou jsme naposledy viděli v roce 2013. Domníváme se proto, že se již globální akciové trhy dostaly pro investory s dlouhým investičním horizontem na relativně atraktivní valuační úrovně, které indikují nadprůměrné zhodnocení ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
 • Masivní výprodej libry pokračuje. V Asii byl pár GBP/USD dole o 6 % za dvě minuty
  Libra zůstává pod masivním tlakem. Zprávy o tom, že francouzský prezident a především německá kancléřka zpřísňují svou pozici vůči Británii, sebraly libře veškerou chuť k životu. K prudkému šestiprocentnímu propadu zdá se v hubenějším asijském obchodování přispěly automatické algoritmické obchodní systémy. Francouzský prezident a německá kancléřka se vzájemně shodli, že pokud si Británie (na základě posledních výroků Theresy Mayové) zvolí tvrdý brexit, nedá se jednoduše nic dělat? Bez volného pohybu osob, ale nejde čerpat výhody z přístupu na jednotný evropský trh se zbožím, službami a s kapitálem. Angela Merkelová také jasně říká, že vyjednávání nezačnou dříve, než bude aktivován článek 50 (Theresa Mayová slíbila do března 2017). Tvrdé vyjednávací pozice pravděpodobně povedou k tomu, že vyjednání celého systému nových obchodních dohod s EU zabere nějaký čas a v přechodném období mezi brexitem (asi polovina roku 2019) a novou obchodní dohodou se budou řídit obchodní vztahy pravidly WTO.
 • Má smysl sloučení ministerstev průmysl a obchodu a dopravy? Málokomu by něco takového u Babiše „prošlo“ jeho pravé ruce Havlíčkovi
  Sloučení ministerstev dopravy a průmysl a obchodu dnes dává smysl více než kdy jindy. Česká republika se zavázala dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. To znamená, že musí učinit rozsáhlá a nákladná příslušná opatření jak v oblasti průmyslové, tak i energetické a dopravní. Průmysl, energetika i doprava patří ke klíčovým emitentům oxidu uhličitého a společný, provázaný postup při dekarbonizaci ekonomiky může být nejúčinnější právě „z pod jedné střechy“.
 • Masové propouštění zatím nepropuklo
  „Pandemie koronaviru se zatím projevila jen na rušení volných pracovních pozic. Počet nezaměstnaných se zatím nezvyšuje. Zaměstnavatelé a OSVČ zřejmě uvěřili vládě, že jim pomůže, a proto zatím nedošlo k masovému propouštění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let, africký mor prasat ohrožuje i Česko, v Německu mají „řízkovou nouzi“. Trumpovi ale mor nahrává ke znovuzvolení
  Světové ceny potravin v listopadu vyskočily na své dvouleté maximum. Vyplývá to z čerstvých údajů Organizace spojených národů, podle nichž stouply celosvětově ceny potravin meziročně o takřka deset procent. Důvodem je hlavně zdražování masa, které podle OSN podražilo mezi letošním říjnem a listopadem o 4,6 procenta, což je nejvyšší nárůst za posledních více než deset let. Zdražování masa, zejména vepřového, už pociťuje také Česko.
 • Máte rádi euro?
  Dnes trochu z jiného soudku. Možná to leckoho překvapí, ale navzdory evropské dluhové krizi a všem problémům okolo Řecka se zdá, že obliba eura nebyla mezi občany členských zemí eurozóny nikdy větší než dnes. Tvrdí to alespoň nový průzkum veřejného mínění eurobarometr, který pravidelně vydává Evropská komise. Čísla jsou docela zajímavá. Euro považuje za "dobrou věc" 61 % dotazovaných, což je nárůst o 4 % proti předchozímu roku a nejlepší výsledek od vzniku eurozóny.
 • Mattoni chce zastavit odkup akcií a zažaloval Kofolu
  Karlovarské minerální vody Mattoni podaly k soudu návrh na zastavení probíhajících akcionářských změn ve společnosti Kofola. Protože ale soud návrhu nevyhověl, společnost Mattoni, která je jedním z minoritních akcionářů Kofoly, se určitě odvolá. Soudní spory tak čekají jedny z největších konkurentů výroby nealkoholických nápojů v České republice i celé střední Evropě.
 • Mauzóleum problémov
  Záver minulého týždňa sa niesol v miernom optimizme po prvom rokovaní amerického prezidenta Obamu so zást...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral dax new