Pátek 29. březen 2024 02:37
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Setkání G20 podnítilo chuť k riziku

25.10.2010 10:05  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Poté, co se americký akciový trh v pátek držel stále vysoko a uzavřel výrazně nad úrovní 1170, očekávejte pokus o překonání hladiny 1200.

Co se děje?
Evropské akciové trhy otevřou s největší pravděpodobností o 0,8 % výše, neboť výsledek setkání skupiny G20 je považován za úspěch. Hnacím motorem trhu dnes podobně jako již dříve budou hospodářské výsledky, a dnes je na pořadu několik jmen, kterým byste měli věnovat pozornost. Sledujte Texas Instruments, Scania a STMicroelectronics.

Ačkoli ze setkání skupiny G20 nevyplynulo nic moc, o čem by stálo za to psát, přesto je lze vnímat jako vítězství asijských ekonomik. Jejich vliv vzrostl a bylo odsouhlaseno, že se zúčastněné země nebudou uchylovat k ,,měnové manipulaci". Kromě toho americký ministr financí Geithner nenalezl podporu pro své navrhované omezení přebytku běžného účtu. Proto se dnes daří riziku, zatímco dolarový index klesá.

Akcie: Pohled zblízka
Společnost Honewell zvýšila prognózu tržeb na konci roku, jelikož zaznamenává nárůst poptávky po turbodmychadlech zejména ze strany evropských výrobců aut. Oproti úhrnným číslům v oblastech, kde se průmyslová výroba nevyvíjí tak dobře, zaznamenává společnost větší poptávku po vstupech do průmyslové výroby. Doufejme, že se Honewell nemýlí, a že se tento trend dříve či později promítne do úhrnných čísel. To by jednoznačně mohlo poměrně výrazně povzbudit náladu na trzích a zvýšit ochotu riskovat. Verizon oznámil velmi slušné hospodářské výsledky, jelikož zákazníci nakupují více chytrých telefonů, než se předpokládalo. Nové mobilní telefony dodané do sítě jasně kompenzují trend zaznamenávaný v ostatních významných divizích společnosti s nulovým nebo záporným nárůstem tržeb. Švédské průmyslové podniky jako Alfa Laval, Husquarna a Atlas Copco zveřejnily v pátek nad očekávání dobré výsledky a to podle nás obecně naznačuje, že v průmyslu nabírá poptávka dech - ať už jde o výrobky pro koncové uživatele nebo o vstupy do výrobních procesů. Je to v souladu s poznatky společnosti Honeywell - nyní potřebujeme už jen to, aby se tímto směrem začala ubírat i úhrnná čísla.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Se Saxo Bank investuje už více než 1 milion klientů
    Saxo Bank, která nabízí platformy pro online obchodování, ale i řešení pro investování a správu majetku, dosáhla nového milníku. Počet jejích klientů přesáhl 1 milion, což jasně ukazuje, že lidé čím dál častěji přebírají kontrolu nad vlastními investicemi a stále častěji využívají digitální platformy. Přitom je to jen několik týdnů, co banka oznámila, že celkový objem aktiv jejích klientů překročil 100 miliard USD.
  • Sesen Bio se propadá o 35 %
    Akcie Sesen Bio (SESN.US), klinická společnost je v poslední fázi obchodování jednou z nejméně výkonných akcií na Wall Street. Cena akcií klesla kolem 35 % po oznámení dohody o fúzi mezi Sesen Bio a Carisma Therapeutics, blízkou americkou biotechnologickou společností. Fúze bude úplným obchodem, kdy současní akcionáři Sesen vlastní 41,7 % sloučené entity a současní akcionáři Carisma vlastní zbývajících 58,3 %. Transakce byla jednomyslně schválena představenstvy obou společností a očekává se, že bude uzavřena za 3-4 měsíce. Nová společnost bude fungovat jako Carisma Therapeutics a bude kotována na burze NASDAQ pod tickerem CARM.
  • Se silnějším dolarem se pohledy upírají na FOMC
    Měnová politika Turecké centrální banky nechala ve středu investory spíš netečné, očekávali od monetární autority větší odhodlání. Lira má stejný osud jako EM měny, ztrácí proti dolaru. ECB udržela politiku beze změny a ze všech sil se snažila zasít do myslí investorů semínko pochybností. Očividně se to povedlo, EURUSD se propadl. Draghi a spol. jen posílil vzestup dolaru. Americké desetileté státní dluhopisy se šplhají na psychologickou hodnotu 3,00 %, takže trhy očekávají další posílení USD a potenciál pro hlubší korekci akcií. Jsme méně důvěřiví. Máme podezření, že FOMC zmírňuje očekávání zpřísňující cesty Fedu.
  • Se silnějším USD se pohledy upírají na FOMC
    Federální rezervní banka podle očekávání udržela ve středu úrokové sazby a učinila drobné úpravy v doprovodném prohlášení. To ovšem nebránilo dolaru, aby během týdne rozšířil zisky. V poslední době se dolar stal největším tahounem na FX trhu, a to se zřejmě nezmění. Dolar zůstal příliš silný pro většinu měn rozvojových trhů. V Austrálii se federální vláda chystá oznámit daňové úlevy a doufá, že tak podpoří zpomalující se hospodářský růst. Podrobnosti budou zveřejněny příští úterý.
  • Se splácením hypotéky lidem může mimořádně pomoci stát. O pomoc je však třeba zažádat
    Příští týden končí po šesti měsících plošný odklad splátek úvěrů, včetně hypoték. Počínaje listopadovou splátkou musí dlužníci opět začít splácet. Banky dosud domácnostem schválily více než 341 tisíc žádostí o odklad splácení úvěru, vyplývá z nejnovějších dostupných dat České národní banky. Bezmála 181 tisíc těchto schválených žádostí se týká úvěrů zajištěných nemovitostí, takže právě i hypoték.
  • Sestavování Trumpovy nové vlády bude v příštích dnech ovlivňovat volatilitu trhů
    Donald Trump navzdory očekávání průzkumů veřejného mínění včera uspěl ve volbě amerického prezidenta. Šok z jeho zvolení se vstřebal v podstatě během včerejšího obchodního dne, ale nejistota na trzích bude pokračovat s tím, jak se bude krystalizovat jeho vládní tým a legislativní priority, které přinesou detailnější pohled na jeho ekonomický program.
  • Se stoupajícími cenami pšenice hledá Afrika levnější alternativy
    V Keni, Egyptě, Demokratické republice Kongo, Nigérii a Kamerunu tvrdí výrobci potravin, že přidávají levnější alternativy k chlebu, pečivu a těstovinám. Zdejší rýže, manioková mouka a čirok jsou náhražkou za pšenici, jejíž cena letos vzrostla asi o 40 % kvůli ruské invazi, která způsobila omezení vývozu z Ukrajiny, jakožto jednoho z největších vývozců.
  • Sestup ekonomiky a inflace na přelomu roku
    Čekáme pokles české ekonomiky v 4Q 2020 o 1,0 % q/q především vlivem soukromých služeb. Výroba naopak táhla HDP vzhůru, což by měl doložit i výsledek průmyslu za prosinec. Rozvolnění opatření proti COVID-19 v prosinci pravděpodobně vedlo k oživení maloobchodních tržeb. Inflace za leden by měla zpomalit pod 2 % y/y. ČNB zatím nastavení měnové politiky nezmění, mohla by však naznačit obrysy jejího zpřísnění, které očekáváme ke konci letošního roku.
  • SETKÁNÍ FED-U ZAČÍNÁ JIŽ ZÍTRA
    Pátek byl pro světové akciové trhy mimořádně zlý. Index Dow Jones Industrial Average vykázal svůj nejostřejší pád od č...
  • Setkání G20 a OPEC ve středu pozornosti
    Minulý týden upoutalo investory sledování čínsko-amerických jednání před zasedáním G 20. Akcie uzavírají v kladné oblasti na základě krátkodobého optimismu nad dohodou o britském brexitu, kterou schválila EU, a dalším poklesem cen ropy v souvislosti se zasedáním OPEC. Americká Federální rezervní banka nezastavila cyklus zvyšování sazeb, je to přesun od předvídatelných tahů. Po osmi zvýšeních za poslední tři roky je Fed v bodě změny na pozadí zpomalení globálního růstu a slabších inflačních tlaků. Fed přechází z naznačovaných měnových rozhodnutí na přístup závislý na dostupných datech. Otázka zní: Jak to ovlivní FX trh?
  • Setkání mezi Joe Bidenem a Jeromem Powellem mělo čistě poradní charakter.
    Jak jsme si řekli v předchozím článku, inflace nyní zůstává hlavním problémem nejen ve Spojených státech, ale na celém světě. Tento problém je tak akutní, že včera dokonce proběhlo jednání amerického prezidenta Bidena s předsedou Fedu Powellem, které bylo věnováno tématu inflace.
  • Setkání Putina a Bidena "v zásadě" trochu zmírnilo situaci na trhu, pár EUR/USD a USD/JPY vidí potenciál lokálního růstu
    Mediální humbuk Západu, respektive Spojených států, kolem údajné ruské invaze na Ukrajinu ovládl finanční trhy a znervóznil investory. Veškeré dění na trzích je nyní bohužel pod celkovým negativním vlivem tématu "agresivního Ruska, které touží napadnout Ukrajinu". Geopolitický konflikt není jediným faktorem, který na světové finanční trhy tlačí. Je třeba připočíst i poměrně příkrá slova některých členů Fedu, kteří hovoří o nutnosti zpřísnit měnové sazby.
  • Setrvačná inflace v eurozóně zvyšuje tlak na ECB
    Již výsledky únorové inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny dávaly tušit, že souhrnný výsledek překvapí vyšším číslem, než očekával tržní koncensus. To včera potvrdila předběžná data, podle kterých meziroční inflace v eurozóně zvolnila jen zanedbatelně z lednových 8,6 % na 8,5 %. Ještě výraznější překvapení přišlo ze strany jádrové inflace (očištěné o volatilní vlivy cen energií nebo potravin), která dále akceleruje – v meziročním srovnání z 5,3 % na 5,6 %. Únorová inflační čísla zároveň potvrzují, že cenové tlaky se stále více rozestupují napříč spotřebitelským košem.
  • S eurem by byla inflace a zřejmě i zadlužování Česka vyšší – a tím pádem jeho rating horší. Dokládají to data ze Slovenska a z dalších zemí eurozóny
    Koruna je v éře covidu a války druhou nejvýkonnější evropskou měnou, po švýcarském franku. Česko si současně drží svůj rating, na rozdíl od „eurového“ Slovenska, jemuž rating padá, podobně jako řadě jiných zemí eurozóny.
  • S eurem hýbou data, ale hlavní slovo bude mít ECB. Jak se postaví k novým informacím?
    Francouzský průmyslový index nákupních manažerů příjemně překvapil tím, že se vrátil zpět nad neutrálních 50 bodů. Jenže index ve službách na druhou stranu pod 50 nečekaně spadl a trh si tentokrát vybral z informací tu horší. V případě Německa je tomu naopak: Průmyslový PMI spadl pod 50 a služby překvapily pozitivně. Soudě podle reakce eura se i v tomto případě trh dívá hlavně na kondici služeb. Dopoledne ještě vyšlo PMI za celou eurozónu, které je slabší, než se čekalo, ale vážnou odezvu na trzích nesledujeme.
  • Severní Amerika přinesla pozitivní zprávy
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně stoupl na 336 000 oproti předchozímu týdnu, kdy dosá...
  • Severní Korea jihokorejský index zatím příliš netrápí, na DAXu vládne hlavně strach ze sílícího eura
    Jedna zajímavost k aktuálnímu dění na akciových trzích. Přestože se poslední tři týdny stále častěji mluví o Severní Koreji, dopad na jihokorejský akciový index je zatím docela vlažný. Jihokorejský index KOSPI se totiž od svého letošního maxima propadl pouze o 3,5 %, což docela hezky ilustruje absenci nervozity v zemi, která by na případný válečný konflikt USA se Severní Koreou doplatila pravděpodobně ze všech zemí nejvíce. Zajímavé je například srovnání s německým DAXem, který od svého maxima z letošního června ztratil už více než 7 %.
  • Severní větví ropovodu Družba sice nyní neteče ropa do Polska, do Německa ale ano. Varšava se obává, že nejde o ropu z Kazachstánu, ale nadále z Ruska
    Nafta, ani benzín by v Česku neměly bezprostředně zdražovat v důsledku víkendového nečekaného přerušení dodávek ruské ropy severní větví ropovodu Družba, která surovinu přepravuje do Polska a pak dále do Německa. Polsko od tohoto měsíce má dle smluv odebírat od Ruska pouze zlomek objemu ropy v porovnání ještě i se situací v lednu letošního roku, natožpak loni, či dokonce před válkou na Ukrajině, kdy byla polská závislost na ruské ropy prakticky stoprocentní.
  • Severoamerické společnosti
    Negativní dopad měnových výkyvů na tržby severoamerických společností ve 3. čtvrtletí 2021 ve srovnání s předchozím čtvrtletím polevil a byl stejně nízký jako v prvním čtvrtletí roku 2018, jak vyplývá z údajů zveřejněných ve středu.
  • S extra levnými nákupy v Polsku bude asi brzy konec. Vláda ve Varšavě se bojí, že se jí dluh vymkne z kontroly, a zvažuje zrušení „inflačních štítů“
    Polské veřejné finance se dostávají pod značný tlak a země bude zřejmě kvůli tomu nucena ukončit své programy ochrany obyvatelstva před inflací, známé jako „inflační štíty“. V jejich rámci Varšava už loni snížila spotřební daň a DPH z elektřiny, plynu či paliv a v letošním roce pak například DPH z potravin. „Inflačních štítů“ ve velkém využívají i Češi z příhraničních oblastí, kteří so Polska vyrážejí na nákupy potravin, paliv, ale třeba také cigaret.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader