Pátek 29. březen 2024 16:50
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani

Rozbřesk: Británie odmítla tvrdý brexit, libra sílí

14.03.2019 09:19  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britský parlament včera odmítl možnost tvrdého brexitu “bez dohody”. Pravděpodobnost tohoto pro trhy nejčernějšího scénáře šla tak výrazně dolů a je to znát i na britské libře, která nakonec ještě rozšířila zisky a zpevnila o necelá 2 %. Současně o něco nižší napětí okolo Británie a vidina oddálení brexitu pomohla americkým akciím k růstu na čtyřměsíční maxima. Británie má ovšem k oslavám hodně daleko. Zamítnutí tvrdého brexitu je jediná věc, na které se poslanci po dlouhých debatách dokázali shodnout.

Dnes bude navazovat rozprava nad oddálením brexitu a ta už bude zase o poznání složitější. Tvrdí brexitáři jsou proti jakémukoliv výraznějšímu oddalování brexitu, protože se bojí nových voleb nebo nového referenda, které by ve finále mohlo celý proces zastavit nebo brexit výrazně změkčit. Ze stejného důvodu si pro-evropští poslanci přejí pravý opak. Theresa Mayová chce nechat hlasovat o stávající dohodě o brexitu ještě jednou příští týden a pokud neprojde, bude se pravděpodobně na summitu EU pokoušet dohodnout delší odložení brexitu (podle článku 50). I tak ovšem tvrdý brexit není zcela mimo hru. I když ho britští poslanci nechtějí, může k němu dojít, pokud se nebudou schopni dohodnout na takovém oddálení brexitu, které by podepsaly i všechny členské země EU.

V Česku dnes mezitím dostaneme první várku lednových čísel - konkrétně maloobchod, který bude zítra následovat průmysl. První tvrdá čísla z eurozóny - průmysl - včera ukázala, že se eurozóna opatrně stabilizuje. Uvidíme, jaký signál v tomto světle dostaneme z Česka, které zatím vůči slabému Německu zůstávalo imunní.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna již během včerejšího dne nijak nerozšířila ztráty z posledních dnů a drží se v blízkosti 26,50 EUR/CZK. Dnešní maloobchod (růst o 1,5 % proti odhadu 0,9 %) a zítřejší průmysl ji mohou hrát lehce do karet, stejně tak jako pozitivní zisky globálních akciových trhů. Na výraznější pohyby ale nesázíme.

Zahraniční forex
Britský parlament včera odmítl možnost tvrdého brexitu “bez dohody”. Pravděpodobnost tohoto pro trhy nejčernějšího scénáře šla tak výrazně dolů a je to znát i na britské libře, která nakonec ještě rozšířila zisky a zpevnila o necelá 2 %. Uvidíme, zdali si libra bude schopna své zisky udržet, neboť dnes bude v britském parlamentu navazovat rozprava nad oddálením brexitu, která zdaleka tak jednoduchá nebude.

Posílení včera strhlo i eurodolar, který se po čase opět vyšplhal nad hladinu 1,13. Euro našlo trochu půdu pod nohama také díky výsledkům průmyslu v eurozóně, který se po šokovém zakončení roku 2018 snaží znovu postavit na nohy. Lednová čísla ukázala, že průmysl v eurozóně v lednu vzrostl meziměsíčně o 1 % a zmírnil tak svůj meziroční propad ze 4,2 % v prosinci na 1,1 %. To však stále nevrací evropský průmysl zpátky na úroveň “před pádem” - německý průmysl je například pod svými maximy (květen 2019) skoro o 5 %. I proto jsme stále spokojeni s naším relativně pesimistickým pohledem na růst HDP v eurozóně v tomto roce (1,1 %).

Ropa
Nad očekávání silný pokles zásob surové ropy ve Spojených státech (-3,9 mil. barelů denně) tlačí cenu ropy Brent nad 67 USD/barel. Býčí sentiment nicméně povzbuzují také zprávy o plánovaném zpřísnění amerických sankcí vůči Íránu, které by mělo za cíl dále redukovat íránské exporty ropy (pod 1 mil. barelů denně). Zásadní rozhodnutí o výjimkách na import íránské ropy by mělo padnout již na začátku dubna.

Dnes přijde na řadu pravidelný měsíční report kartelu OPEC. Lze očekávat, že i tentokrát kartel přistoupí k mírné revizi očekávaného růstu spotřeby ropy v tomto roce, zajímavé však bude sledovat rovněž odhadovanou dynamiku růstu americké produkce.

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Brent pod 45 dolary, koruna odpočívá a Česko je stále víc zemí aut
    Růst české ekonomiky je i nadále úzce spojený s průmyslem, tedy především s tím největším – automobilovým. A jeho dosavadní výsledky jsou impresivní. Podle posledních údajů SAP se produkce osobních aut a LUV za prvních pět měsíců zvýšila o více než 5 % na téměř 625 tisíc, což mimochodem znamená, že se dále zvyšuje zastoupení automobilek a jejich dodavatelů na produkci celého průmyslu, exportu a vlastně i HDP, který závisí na jejich výkonu už téměř z deseti procent.
  • Rozbřesk: Brexit, Itálie a Apple aneb jak se na trhy rychle vrací pesimismus
    Theresa Mayová sice zatím nečelí hlasování o důvěře vlastních poslanců, ale co není dnes, může být zítra. Zvlášť když podpora pro dohodu o brexitu je v parlamentu velice slabá a je možné, že poslanci brzy vyšlou Theresu Mayovou do Bruselu vyjednat výhodnější podmínky. To ovšem nebude vůbec nic jednoduchého. Na druhé straně se ozývají i nespokojené členské země EU, které naopak volají po přísnějším postupu vůči Británii - viz Francie a její požadavky na rybářskou politiku. A pokud se Mayové nebude dařit sehnat podporu pro dohodu, může se časem najít víc poslanců pro hlasování o její důvěře. Pro jistotu investorů a pro libru by proto možná bylo nakonec lepší, aby hlasování o důvěře bylo vyvoláno co nejdříve. Pokud Mayová svoji pozici ustojí, nemůže být nové hlasování o důvěře vyvoláno v dalším roce.
  • Rozbřesk – Brexit - ještě komplikovanější, než jsme si mysleli
    Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje ještě posvětit v parlamentu, vyvolalo na trzích ra...
  • Rozbřesk: Brexit může trhy dostat opět pod tlak
    Trhy čeká další týden, kdy na prvním místě budou sledovat brexit. Theresa Mayová má dnes poslední možnost odložit hlasování o brexitu v parlamentu, kde má prozatím zcela nedostatečnou podporu. To by se ale pak musela ve čtvrtek znovu vydat do Bruselu a ponižujícím způsobem žádat o přejednání jednou dohodnuté smlouvy. Navíc ve chvíli, kdy se s ní evropští lídři unissimo odmítli o jakýchkoliv nových podmínkách bavit.
  • Rozbřesk: Brexit na zamrzlém bodě, na jak dlouho?
    Včerejší summit v rakouském Salzburgu ukázal, že dohoda o brexitu má před sebou ještě kus cesty. Hlavním bodem sváru v tuto chvíli nejsou ani tak vzájemné obchodní vztahy jako spíše otázka postavení Severního Irska. To se libře nemusí v nejbližších dnech zamlouvat. Na druhou stranu, i když nás čekají pravděpodobně adrenalinová jednání a finální návrh dohody nemusí být na stole do plánovaného listopadového summitu, “riziko nedohody” na výstupní smlouvě Británie z EU (do března 2019) nepovažujeme za vysoké. Proč?
  • Rozbřesk: Brexit opět potápí všechna riziková aktiva včetně koruny
    Jen se trochu zklidnilo napětí okolo obchodních válek, na stůl se vrací v plné kráse brexit. Britský premiér Boris Johnson se rozhodl pohybovat na hraně ústavních zvyklostí a rozpustí v kritickém období před brexitem parlament na nejdelší období od konce druhé světové války. Taktický manévr, který posvětila královna, má jeden hlavní cíl - znemožnit odpůrcům brexitu, aby šli proti jeho vládě, která má v dolní sněmovně pouze těsnou většinu jednoho hlasu.
  • Rozbřesk: Brexitový detox a čínské přistávání
    Poprvé po dlouhé době čeká finanční trhy týden, kterému nebude dominovat téma brexit. Ten byl ve čtvrtek na summitu EU odložen nejpozději na 31. říjen a nic zatím nenaznačuje, že by mělo dojít k dřívějšímu rozuzlení celé ságy. Nakonec, míč zůstává i nadále na straně Britů, kteří se k finální adieu nedokázali vyslovit již téměř tři roky.
  • Rozbřesk: Brexit se odkládá na Halloween, nejistota se protahuje
    Nejistota spojená s brexitem jen tak z evropských trhů a ekonomik nezmizí. Včera se EU s Británií dohodla na odkladu brexitu až do podzimu tohoto roku (31. října). To je sice méně než navrhoval Donald Tusk, ale více než chtěla Theresa Mayová. Ta se tak asi těžko vyhne pořádání evropský voleb.
  • Rozbřesk: Británie a Irsko blízko dohodě?
    Včerejší nižší česká inflace (2,7%) by měla ČNB spíše uklidnit a potvrdit centrálním bankéřům, že v tuto chvíli není zapotřebí se sazbami pohybovat ani jedním směrem. Stejně si to přeložily i trhy, a proto koruna neměla zrovna na růžích ustláno. Domácí inflační tlaky jsou sice stále relativně vysoké, ale jsou pravděpodobně i podle včerejších čísel za vrcholem. A z pohledu ČNB je na druhé straně kompenzují výrazná geopolitcká rizika a do recese mířící Německo. A právě geopolitika se opět ke konci týdne dostává do centra dění a poněkud překvapivě ne v negativním slova smyslu.
  • Rozbřesk: Británie má nového premiéra. Jaký je jeho hlavní úkol?
    Novým britským premiérem se stane bývalý ministr financí z vlády Borise Johnsona Rishi Sunak, který byl nakonec při volbě jedinou možností. Johnson o víkendu ztratil naděje na návrat do premiérského křesla a jeho další soupeřka Penny Mordauntová se stáhla poté, co nezískala dostatečnou podporu mezi poslanci toryů.
  • Rozbřesk: Británie ve znamení teroru a brexitu
    Teroristický útok v Londýně měl včera na trzích pouze krátkodobý dopad. Libra své ztráty po počátečním tlaku rychle smazala, výnosy dluhopisů po pondělním propadu spíše hledaly pevnou půdu pod nohama a podobně na tom byly i akciové trhy, které se po pondělním výprodeji v americkém obchodování postupně stabilizovaly.
  • Rozbřesk: Britské penzijní dny mají podle guvernéra Bank of England čas do pátku
    Trhy opět zmítá nervozita spojená s výrazným napětím na britském trhu s dluhopisy. I proto musela Bank of England během včerejší seance na trhu intenzivně intervenovat. Výrazně expanzivní rozpočet předložený britskou premiérkou Liz Trussovou po tlaku vlastních poslanců sice prošel určitými změnami, zatím však jen kosmetickými (ústup od plánu zrušit daňové pásmo pro nejvyšší příjmové skupiny).
  • Rozbřesk: Britské volby centrem dění na libře i euru, ECB zřejmě lehce sníží inflační výhled
    Řada Britů věří, že dnešní volby přinesou konečně trochu jasno do otázky brexitu. I proto si také v průzkumech udržoval v posledních týdnech náskok Boris Johnson, jehož plán je při porovnání s opozicí přece jen trochu přímočařejší - odejít z Evropské unie na konci ledna, a to podle poslední s Bruselem předjednané dohody. Pokud dnes konzervativci získají ve sněmovně většinu, nechá Johnson pravděpodobně ještě před Vánocemi hlasovat právě o této výstupní dohodě a libra může ještě mírně posílit. Trhy však do značné míry na tento scénář sází a výraznější prostor pro posílení libry už před sebou nevidíme - také kvůli přetrvávající vnější nerovnováze Británie (deficit běžného účtu opět přesahuje 3,5 % HDP) a současně kvůli tomu, že rozvodová dohoda s EU teprve nastartuje novou složitou kapitolu vyjednávání obchodní dohody Británie s EU.
  • Rozbřesk: Britští konzervativci drtivě vítězí, libra i euro posilují
    Akcie zažívají příjemné časy. Geopolitická nejistota, která je sužovala po většinu tohoto roku jako by v jeho závěru pomalu vyklidila pole. Spojené státy a Čína se podle posledních zpráv mílovými kroky blíží první fázi obchodní dohody a včerejší volby v Británii mají jasného vítěze - a tím pádem i jasně narýsovanou brexitovou trajektorii pro nejbližší měsíce.
  • Rozbřesk: Brusel chce posílit rozpočet “nic nevydělávajícím” ražebným ECB
    Jak doplnit bruselskou kasu po odchodu Velké Británie tak, aby se nemuselo moc škrtat na výdajích? Do zvyšování vlastních příspěvků se nikomu až na Berlín moc nechce. A to zejména menším bohatým zemím jako je Nizozemí nebo Rakousko, pro které navíc Británie byla v minulosti přirozeným spojencem při rozpočtových debatách.
  • Rozbřesk: Březen ve znamení rekordních intervencí
    Zdá se, že březen byl z hlediska intervencí ČNB rekordní a překonal dokonce ostrý lednový start do roku 2017. Podle přírůstků likvidity v českém bankovním sektoru odhadujeme, že Česká národní banka musela na obranu slabé koruny v březnu nakoupit devizové rezervy v rekordním objemu 16 miliard euro (v lednu 15,5 miliard euro). Detailnější informace dostaneme tento pátek z ČNB. Pokud se naše odhady potvrdí, bude březen dalším měsícem, kdy přírůstek devizových rezerv výrazně překonává jakákoliv měřítka vnější rovnováhy české ekonomiky - roční bilance zahraničního obchodu se pohybuje okolo 13 miliard euro a roční bilance běžného účtu je dokonce “pouze? 2 miliardy euro. Odbourávání vysokých sázek na zisky koruny může po vypnutí intervencí zvyšovat volatilitu oběma směry.
  • Rozbřesk: Bude český záchranný balík stačit?
    Reakce vlád a centrálních bank na prohlubující se ekonomické propady spojené s koronavirem neberou konce. Včera česká vláda oznámila dlouho očekávaný rozpočtový balík na boj s koronavirem. Celkový objem balíku (až 1 bilion korun) konečně odpovídá vážnosti situace. Je však otázka, zda přímá finanční pomoc (plánovaná na 100 miliard korun) nakonec nebude muset být vyšší.
  • Rozbřesk: Bude ČNB bránit i ztrátám koruny?
    Z pátečního setkání ČNB s analytiky vyplynulo, že závazek tlumit rozkolísanost koruny po vypnutí intervencí neplatí úplně stejně na obě strany. Někteří centrální bankéři si myslí, že by se přímé intervence na trhu měly po “exitu? použít spíše při tlumení nadměrných zisků koruny. V případě ztrát koruny by bankovní rada mohla spíše využít situace a zvýšit úrokové sazby (tradiční měnově-politický nástroj). Co to znamená pro korunu?
  • Rozbřesk: Bude ECB nakupovat víc periferních dluhopisů?
    Evropská centrální banka je podle zápisu z posledního zasedání ochotna přimhouřit oči nad některými pravidly a kupovat dočasně více periferních dluhopisů. Italské a španělské dluhopisy z toho měly okamžitou radost - výnos desetiletého italského výnosu poklesl prudce o 15 bps a rizikové rozpětí vůči německému bundu je nejnižší od konce ledna.
  • Rozbřesk: Bude OPEC muset prodloužit dohodu na omezení produkce?
    Po výrazném růstu na konci loňského listopadu se volatilita cen ropy výrazně snížila. Cena barelu ropy Brent se pohybuje lehce nad 55 USD/barel. Zprávám dominuje dohoda OPECu a spol. na omezení produkce, respektive nebývale vysoká míra jejího dodržování. Spokojenost s dohodou přitom ilustrují rekordní spekulace na další růst cen.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader