Úterý 24. květen 2022 19:44
reklama
virarosi krypto
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy krypto
reklama
virarosi krypto

Switch-cost effect

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Proč je trading tak náročný, a proč si ho ještě více stěžujeme? Vysvětlení nalezneme v switch-cost-efektu.

Jedním z hlavních příčin ztrátových obchodů, a to nejen u začínajících obchodníků, je jejich neschopnost se soustředit a vnímat všechny tržní detaily, jako je volatilita, krátkodobý a dlouhodobý trend, informace z indikátorů, price action, fundamentální náhled a mnoho dalších. Neschopnost mysli traderů, plně se soustředit, alespoň 5 minut na jeden graf, a věnovat mu svojí pozornost při přípravě nebo exekuci obchodního příkazu, je stojí mnoho peněz a v marné snaze uspět i mnoho času.

V tomto článku si představíme výzkum z Carnegie Mellon University, ve kterém byli měřeny dopady ztráty pozornosti na výkon studentů. V závěru článku nám tak bude jasné, proč většina traderů nemůže nikdy na finančních trzích uspět, proč je trading tak psychicky náročný a především, jak se z této šlamastiky dostat. Ale nejprve něco málo o ztrátě pozornosti.

Ztráta pozornosti

Každý z nás se neustále setkává s fenoménem dnešní doby, ztrátou pozornosti. I když, je potřeba jedním dechem dodat, že se úplně nejedná o ztrátu pozornosti, ale spíše o její krádež. Mnohokrát jsem šel po chodníku a proti mně lidé, upřeně zírající do mobilního telefonu, nevnímající nic z toho, co se kolem nich děje. Absolutní nezájem o to, že se blíží k přechodu a klidně by se nechali i přejet autem, kdyby řidič nezačal troubit a nevrátil je tak zpět do reálného světa.

Tato krádež lidské pozornosti různými sociálními sítěmi, hrami, on-line komunikací atd. okrádá lidi o schopnost se soustředit, s čímž jde ruku v ruce i ztráta výkonnosti. V našem oboru, tradingu, rozhoduje schopnost soustředění o zisku nebo ztrátě daného obchodníka.

Například při přípravě obchodních levelů: Trader musí při swingové strategii analyzovat dění na 28 měnových párech (majors+cross) s tím, že mu jeden měnový pár zabere cca 3 minuty práce. To je celkem 84 minut plného soustředění, neboli 1 hodina a 24 minut trvající období, kdy ve svém zájmu trader musí vložit všechny své psychické síly do přípravy obchodních levelů a obchodního plánu.

Ruku na srdce, kdo dokáže hodinu a půl věnovat pouze práci, aniž by si odskočil zkontrolovat e-maily, nové fotky a počet lajků na FB, nebo jen tak zkouknout nejnovější zprávy? Pokud vás při čtení těchto řádků napadlo, že není nic špatného na tom, odskočit si pozorností od obchodní přípravy k jiné činnosti, přečtěte si, co znamená pojem switch-cost effect.

Switch-cost effect

Představte si například, že se právě věnujete přípravě obchodních levelů, dostanete textovou zprávu a podíváte se na ni. Věnujete jí jediný, možná tři vteřiny dlouhý pohled, a zase se vrátíte do světa tradingu. Neuvědomíte si ale, že v tu chvíli se „váš mozek musí překonfigurovat“. Musíte si vzpomenout, čemu jste se věnovali předtím, a zároveň se upomenout na to, co jste si o tom v tu chvíli mysleli. Vědecké poznatky ukazují, že v takovém okamžiku „váš výkon klesá“. Jste pomalejší. A to vše v důsledku přepnutí z jednoho úkolu na druhý.“.

Tomuto jevu se říká „switch-cost effect“ (doslova „efekt nákladů na přepnutí“). V praxi to znamená, že pokud si uprostřed pracovního výkonu kontrolujete textové zprávy, neztrácíte přitom jen malé časové úseky strávené jejich samotným prohlížením, ale zároveň i čas vynaložený na obnovení soustředění. A že ho není málo. V jedné studii provedené v laboratoři pro interakci člověka s počítačem na Carnegie Mellon University mělo 136 studentů za úkol napsat test. Zatímco část z nich měla vypnuté telefony, další studenti je museli mít zapnuté a dostávali na ně další a další zprávy. Studenti se zapnutými telefony pak měli v průměru o dvacet procent horší výsledky. Podle vedoucího výzkumu pana Millera se lidstvo dostává do víru kognitivní degradace, kdy si „vědomě“ otupuje smysly, na úkor virtuálního prožívání svého života.

Závěr

Nyní je již jasné proč se trading považuje za velmi náročnou disciplínu. Když trader během řízení intradenního obchodu „vypne“ může tím ztratit mnoho peněz, což spustí silnou emoční lavinu. Naopak, když během pracovního výkonu „ vypne“ uklízečka, pravděpodobně se nestane vůbec nic.

Dopady krádeže pozornosti dalece přesahují rámec tradingu a finančních trhů obecně, jedná se o celospolečenský problém, kdy lidé zapomněli na potěšení ze skutečných radostí života, které se rozhodli nahradit virtuálními požitky na obrazovkách „lovců pozornosti“.

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Sviečkové gapy: Skvelé obchodné signály
  Každý dobrý obchodník pozná gapy. Sú to tie diery v grafe, ktoré sa dejú väčšinou cez víkendy. Na akciách aj dennodenne vždy po open trhu keď sa stane nejaký fundament. Ale gapy sa tvoria vo Forexe aj cez deň keď sú prudké a plynulé pohyby. A nie sú to teda iba diery v grafe. Sviečkové gapy sú... vysvetlime si to nižšie na príkladoch v grafe.
 • Swing obchodní nastavení 4 hlavních měnových párů a ropy
  V mém obchodování používám kombinaci různých přístupů, metod i obchodovaných instrumentů. Pro swing obchodování se mi osvědčily metody, založené na konfluenci několika čistě technických obchodních signálů (důležitá obchodní úroveň, divergence, překoupenost/přeprodanost, důležité svícové vzory apod…).
 • Swingový výhled - 2. týden (Akciové indexy v USA, dolar, ropa)
  Trhy začátkem roku nepůsobí příliš nervózně ohledně dění kolem předání prezidentské moci v USA a dalších nárůstů nově nakažených po světě. Akciové indexy pokračují v růstu na nová historická maxima, zatímco americký dolar využívá politické situace v USA a vyšších výnosů k mírným ziskům. Situace na většině měnových párů tak zůstává začátkem roku nezměněna.
 • Swingový výhled - 20. týden
  Data americké inflace hodně rozbouřila trhy a už samotné očekávání investory hodně znervóznilo. Nakonec se podařilo akciovým indexům uzavřít o něco výše a alespoň částečně umazaly ztráty, které v průběhu minulého týdne nabraly. Sentiment však vypadá spíše pozitivně a akcie by mohly tento týden uzavřít v zelených číslech. To pravděpodobně dále oslabí americký dolar a pomůže euru nebo libře.
 • Swingový výhled - 22. týden (Konsolidace na akciích)
  Akciové indexy minulý týden pouze konsolidovaly, nicméně vyšší čísla inflace zpracovaly poměrně dobře a dokázaly dokonce v některých případech mírně růst. Vypadá to tedy, že vyšší inflace je v aktuálním vývoji započítána a zajímavé bude nyní, jak trhy zareagují na páteční čísla inflace v USA. Hlavním cílem FEDu je totiž aktuálně plná zaměstnanost a až poté cenová stabilita.
 • Swingový výhled - 23. týden (Data z trhu práce)
  Trhy celý týden pouze čekaly na páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce. To nakonec přineslo trochu více vzrušení, ale stále není jasno, jak se bude rozhodovat FED na dalším zasedání. Trochu více napoví report inflace, který bude zveřejněný ve čtvrtek a znovu můžeme očekávat, že do té doby bude na trzích převážně klid.
 • Swingový výhled - 25. týden (Zasedání Fedu)
  Zasedání amerického Fedu skutečno dostalo trhy z lehké dekadence a korelace všech akciových titulů je najednou pryč. FED naznačil, že bude zvyšovat sazby o rok dříve a technologické tituly se dostaly na nová rekordní maxima. Dow Jones mezitím smazává zisky za poslední dva měsíce a může být zajímavou příležitostí. Sledujeme tak dále výnosy a vývoj amerického dolaru, který má za sebou nejziskovější týden v tomto roce.
 • Swingový výhled - 50. týden
  V pravidelném týdenním swingovém výhledu se podíváme optikou technické a fundamentální analýzy na vybrané finanční trhy a chybět nebude ani shrnutí minulého týdne. Společně se podíváme na příležitosti, které trhy nabízí ze swingového hlediska, tedy pro delší držení pozice.
 • Swingový výhled - 51. týden
  V pravidelném týdenním swingovém výhledu se podíváme optikou technické a fundamentální analýzy na vybrané finanční trhy a chybět nebude ani shrnutí minulého týdne. Společně se podíváme na příležitosti, které trhy nabízí ze swingového hlediska, tedy pro delší držení pozice. Probrány jsou především nové páry EUR/USD, GBP/USD a USD/JPY a akciové indexy.
 • Swing trading: Obchodní analýza GBP/USD, GBP/JPY a ropa WTI
  Britská libra reagovala na včerejší zvýšení úroků, přesněji řečeno na doprovodný komentář Bank of England, oslabením na zajímavé hodnoty. K americkému dolaru se dostala na pěknou kulatou úroveň 1,3000 +/-, kde by jí již slušela nějaká swing korekce nahoru. Podporu má případný long obchod v býčí divergenci na momentu.
 • Symetrie a konfluence na EURUSD
  Podobná situace na EURUSD a na spot zlatu...
 • Sympózium v Jackson Hole môže zastaviť býkov na EUR/USD
  Čaká nás zaujímavý záver týždňa. Na jednej strane sa hromadia názory, že Jackson Hole nič zásadné neprinesie, no história nás učí, že je to stretnutie kde sa často krát naznačovali zmeny v monetárnej politike.
 • System urovni za pomoci EXCELU (DEXCEL)
  Jak zpravne pocitat urovne...
 • Systém - Výsledky
  Dobrý den. Obchoduji již mnoho let a když jsem narazil na tyto vaše blogy a články, byl jsem fascinován tím, čím vším se zabýváte a kolik tomu všemu zřejmě věnujete času.
 • Šest otázek na obchodního ředitele XTB Vladimíra Holovku k regulaci finančních trhů ESMA
  Přestože detailní rozhodnutí ESMA o nové regulaci finančních trhů známe teprve něco málo přes dva týdny, tak její zavedení do praxe se nezadržitelně blíží. Konec binárních opcí přijde na řadu od 2. července a zbytek opatření, včetně tolik diskutovaného pádu finanční páky, od začátku srpna. O důležitých bodech nové regulace ESMA jsme už psali v našich předchozích článcích na tomto blogu. Obchodnímu řediteli XTB České republiky Vladimíru Holovkovi jsme položili 6 dotazů k nové regulaci.
 • Šialené, ale ziskové...
  ...alebo, ako sa nemá obchodovať. Vopred upozorňujem, že spôsob pondelkového obchodovania predovšetkým z pohľadu MRM (money a risk manažmentu), ktorý popíšem v tomto článku, skutočne neodporúčam. Bolo to „vecou“, tak trocha možnosti „stratiť“, ale pravdepodobne aj ľahkovážnosti. A úprimne? Išiel som aj „hlavou proti múru“ (aj keď som si ju nakoniec nerozbil) ... Túto seansu uvádzam jednoznačne ako „memento“, aj keď so ziskovým záverom. Utorkové obchodovanie už považujem zo všetkých hľadísk za vzorové (aspoň čosi).
 • Škodia firmám Bitcoiny na balance sheetoch?
  Mít v rozvaze (balance sheet) více než 90 000 BTC ukazuje, že akcie společnosti jsou na černé listině bank. Jsou zaměřené převážně na kryptoměny.
 • Školné v tradingu
  Téměř na všechno v životě existuje nějaká škola. Existují učebnice, existují výukové programy, existují zkoušky. Obvykle člověk někam chodí, učí se, potí se u testů a přezkoušení, no a potom dostane nějaký papír o tom, že se něco naučil. A obvykle ta možnost učit se není zadarmo.
 • Škůdci a podobná havěť...
  Aneb jak na náš nový web reaguje naše "konkurence" ?
 • Španělské výnosy opět na rekordech
  Stejně jako minulé pondělí po zprávách o pomoci Španělsku, také toto pondělí nevydržela pozitivní nálada na trzích dlouho.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex