Čtvrtek 25. duben 2024 22:46
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Bezvládí ve Venezuele ohrožuje globální trh s ropou

28.01.2019 16:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ropná směs WTI je zachycena v rozpětí od 50 do 55 dolarů za barel.  Pokračující omezování těžby v zemích OPEC je prozatím kompenzováno slábnutím poptávky. Ta je způsobena globálními obavami z nižšího ekonomického růstu.

Mezinárodní měnový fond minulý týden snížil svou globální ekonomickou prognózu na roky 2019 a 2020 v reakci na rizika, kterými jsou obchodní napětí, nebo rostoucí úrokové sazby. Snížení globálního výhledu růstu z 3,7 na 3,5 procenta se však vzhledem k aktuálnímu rozpočtovému napětí v USA, slabším vyhlídkám v Evropě a v neposlední řadě i v Číně, která zaznamenala nejpomalejší tempo růstu za téměř 30 let, považuje za optimistický postoj.

Mezinárodní agentura pro energii EIA, stejně jako OPEC, označili ve svých vyhlídkách globální odbyt v roce 2019 za stabilní. Revize směrem dolů se však pravděpodobně projeví po zmiňované horší prognóze ekonomického růstu MMF, jakož i kompozitního indikátoru OECD, který v listopadu klesl na 99,3 bodů. To představuje šestileté minimum. Takto nízké hodnoty přitom v minulosti naznačovaly recesi.

Venezuelská ropa na trhu chybí

Pozornost se v současnosti soustřeďuje zejména na Venezuelu. Režim prezidenta Nicolase Madura, který nasměroval obyvatelstvo do chudoby a utrpení, konečně našel oponenta v Juanovi Guaidomovi. Ten se prohlásil za prezidenta podle článku 233 ústavy, který ho opravňuje stát se dočasným prezidentem v případě "vážného pochybení" úřadující hlavy statu.

Vyhlídka na změnu režimu se dlouho očekávala, protože Venezuela směřovala přímo do ekonomické a sociální propasti. Maduro, stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez, se drželi u moci především díky podpoře chudších regionů. Jeho vláda je však zároveň důvodem masových demonstrací obyvatelstva, kvůli nefungujícím veřejným službám, nedostatku potravin a rostoucím cenám.

Situace ve Venezuele by mohla mít významný vliv na globální trh s ropou. Zhoršující se hospodářský výhled a nedostatek zahraničních investic do zastaralého ropného průmyslu, způsobily v posledních letech kolaps místní těžby ropy. Velké množství venezuelských ropných zásob je přitom to, co svět nyní potřebuje.

Politická a potenciálně vojenská hádka Venezuely s USA by mohla vést k dalšímu poklesu produkce a současně ke zvýšení geopolitického napětí, zejména s ohledem na podporu, kterou má Maduro v Moskvě a Pekingu. Jestliže by byl současný venezuelský prezident zbaven prezidentského mandátu, produkce by se postupně pravděpodobně vrátila na svou předchozí úroveň, dokonce by se možná ještě zvýšila.


Vzhledem k nejistotě ve Venezuele se bude ropa obchodovat v aktuálním pásmu, tak jak je zobrazeno na grafu.


Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bezpečný přístav pro investice v roce 2021, koronaviru navzdory
    Zpráva o nové nebezpečné mutaci koronaviru z Velké Británie nám připomněla, kolik toho ještě o novém viru nevíme a jak nestabilní období pro podnikání na trzích zažíváme. Sotva se zdálo, že máme vývoj pandemie pod kontrolou a opatření se rozvolnila, ukázalo se, že stabilita byla jen zdánlivá. Zpráva o nové mutaci viru doslova ze dne na den negativně zasáhla finanční trhy – pokles zaznamenalo zlato, evropské akcie i Bitcoin. V souvislosti s tím se nabízí otázka, co nás čeká v investicích příští rok. Je na obzoru další krize?
  • Bezpečný přístav ve světě kryptoměn – tether, který kopíruje kurz dolaru
    V rámci dnešního článku se zaměříme na bezpečný přístav, který je ve světě kryptoměn velmi důležitý. To znamená, že se budeme zaobírat tzv. stablecoiny. Konkrétně se podíváme na tether. Stablecoiny jsou tokeny, které jsou též založeny na technologii blockchain. Stejně jako všechny jiné kryptoměny. Jejich využití je ovšem zcela jiné. Obecně vzato má každá kryptoměna za úkol řešit nějaký problém, inovovat atd. Což je právě předmětem spekulace a výkyvů cen.
  • Bez pomocných kliesok
    O najdôležitejšej udalosti začiatku tohto roka, rastúcej nervozite v rozvojových krajinách sme už písali aj analýzu a vývoj sledujeme aj v spravodajstve...
  • Bez poskytnutí druhé tranše pomoci by Řecko muselo odejít z eurozóny, řekl mluvčí vlády
    Řecko bude muset opustit eurozónu, pokud se Aténám nepodaří dosáhnout dohody s m...
  • Bezprostřední růst kryptoměn ohrozí finanční stabilitu
    Rada pro finanční stabilitu (FSB), mezinárodní organizace sledující rizika pro ekonomiky zemí G20, uvedla, že rychle rostoucí krypto trh by brzy mohl vážně ohrožovat finanční stabilitu.
  • Bez překvapení v průmyslu a zahraničním obchodu
    Ani průmyslová produkce ani saldo zahraničního obchodu nepřinesly výraznější odchýlení od našeho a tržního odhadu. Průmysl v září po sezónním očištění poklesl meziměsíčně o 0,2 %, vzhledem k nízké srovnávací základně zejména v automotive ale meziročně rostl o 8,3 %. Saldo zahraničního obchodu snížilo v září deficit z 29,7 mld. Kč na 13,9 mld. Kč.
  • Bezradný Fed a nedůvěryhodný Powell
    Fed přišel se snížením sazeb a ukončením kvantitativního zpřísňování, avšak nic dalšího nenabídl a tisková konference zanechala na trzích pocit, že se Fed jen neustále opožďuje za křivkou. Americký dolar poskočil, což znamená zahájení odpočtu pro zásah Trumpovy vlády.
  • Bezstarostná jízda končí. Vyšší sazby budou pro investory budíčkem do reality
    Od podzimu minulého roku akciové trhy výrazně kolísají. Divokou jízdu předvádějí především růstové akcie technologických firem. Jde o společnosti, které zpravidla nevyplácejí akcionářům podíl na zisku v podobě dividendy, protože často žádný čistý zisk nemají, ale místo toho lákají investory rychlým a výrazným růstem ceny akcií. Zvyšování úrokových sazeb a zdražování peněz je ale podstatnou překážkou v doposud často bezstarostné jízdě a mnozí investoři najetí na tento „retardér“ nepříjemně pocítí.
  • Bez špatných zpráv jasně převládla poptávka po riziku. S&P 500 nad 3000 body
    Optimismus se finančních trhů dál drží a odráží se v silném růstu akcií. Evropské indexy stoupají asi o 1 až 1,5 pct, přičemž Londýn ztratil svůj úvodní náskok. Americké burzy navázaly růstem, který v případě S&P500 činí 2 procenta a u DJIA dokonce 2,7. Ropa ovšem své zisky zmenšila a Brent je odpoledne už jen mírně nad včerejším závěrem.
  • Bez velké krize české byty výrazněji nezlevní. Vlastní bydlení v Praze je jako červené ferrari a nelze si jej nárokovat; receptem na dostupnější bydlení by mohla být výstavba „mrakodrapů“, které však brání památkáři
    Poptávka po nemovitostech zůstane letos v Česku utlumená. Hlavně v důsledku vysokých úrokových sazeb hypoték a stále poměrně vysokého úročení investičních alternativ k investičnímu vlastnictví realit, jako jsou například vládní dluhopisy. I přesto letos k určitému oživení poptávky po nemovitostech dojde, zejména vlivem lepšího než předpokládaného zvládnutí energetické krize EU a zažehnáním nebezpečí opravdu hluboké evropské recese.
  • Běžná česká domácnost bude v roce 2023 platit za energie 12 300 korun měsíčně, prognózuje americká banka Goldman Sachs
    Běžná domácnost v Česku zaplatí počátkem příštího roku za energie zhruba 12 300 korun měsíčně. Plyne to z nové prognózy americké banky Goldman Sachs, která částku odhaduje na základě současného cenového vývoje příslušných termínových kontraktů.
  • Běžný účet platební bilance byl v lednu poprvé po roce v přebytku
    Kladné saldo ve výši ve výši 12,7 mld. CZK (po -4,3 mld. CZK v prosinci) bylo oproti tržnímu konsenzu (14,2 mld. CZK) lehkým zklamáním. Ke kladné bilanci běžného účtu přispěl hlavně obchod se zbožím.To odráží mimo jiné ústup napětí v dodavatelských řetězcích, a také pokles cen dovážených energetických komodit.
  • Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil
    Běžný účet tuzemské platební bilance v červenci dosáhl přebytku ve výši 20,6 mld. Kč. To zcela přebilo všechny odhady trhu. Analytici včetně nás v průměru čekali jednociferný deficit. Za dobrým výsledkem stojí z části výraznější přebytek v zahraničním obchodě ve výši 30 mld. Kč, nicméně tady bylo překvapení relativně malé. Zahraniční obchod má navíc po slabém období mezi březnem až květnem co dohánět. Za vysokým přebytkem na běžném účtu za červenec stojí především velmi malý odhad odlivu dividend ve výši 6,1 mld Kč, zatímco před rokem ve stejném období činil více než 40 mld Kč.
  • Běžný účet platební bilance je rekordně hluboký, přes 415 miliard korun. Proč tomu tak je a proč koruna přesto neoslabuje, ba vůči euru letos posílila na patnáctiletá maxima?
    Běžný účet české platební bilance padl loni do suverénně historicky rekordního schodku, přes 415 miliard Kč. Důvodem je mohutný odliv dividend, motivovaný i snahou bank snížit odvody na dani z mimořádných zisků, a také to, že se do rekordního schodku propadl zahraniční obchod ČR.
  • Běžný účet platební bilance loni dosáhl rekordního schodku
    V prosinci se deficit běžného účtu platební bilance výrazně zmírnil. Pasivum ve výši -7,8 mld. CZK (po -39,3 mld. CZK v listopadu) bylo oproti tržnímu konsenzu (-24,8 mld. CZK) výrazným pozitivním překvapením. Po sezónním očištění schodek podle našeho dohadu dosáhl -0,6 mld. CZK, tedy nejlepšího výsledku od června 2021, kdy byla (sezónně očištěná) měsíční bilance naposledy v přebytku. Za celý loňský rok dosáhl deficit běžného účtu 380,1 mld. CZK, což je vůbec nejhlubší schodek minimálně od roku 2004.
  • Běžný účet platební bilance loni pod dvou letech záporného salda vykázal kladnou bilanci. Pomohl mu návrat zahraničního obchodu „do plusu“, ekonomický vztah Česka k zahraničí se tak kýženě stabilizuje
    Běžný účet platební bilance České republiky loni skončil v přebytku 89,9 miliardy korun. Stalo se tak po dvou letech záporného výsledku. Záporné saldo běžného účtu bylo zvláště výrazně předloni, kdy činilo 415,3 miliardy korun. V samotném prosinci 2023 dosáhl přebytek běžného účtu vyšší než očekávané úrovně 13,2 miliardy korun.
  • Běžný účet platební bilance loni skončil v plusu
    Prosincový přebytek ve výši 13,2 mld. CZK byl oproti tržnímu konsenzu (3,2 mld. CZK) pozitivním překvapením. Kladná bilance běžného účtu dominantně odrážela přebytek obchodu se zbožím a službami. Podle dříve zveřejněných dat ze zahraničního obchodu v prosinci k jeho kladnému saldu přispěl hlavně vývoz motorových vozidel. Přebytek bilance zboží a služeb byl jen lehce kompenzován mírným schodkem primárních důchodů odrážejícím mimo jiné odliv dividend.
  • Běžný účet platební bilance na vzestupu
    Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za duben dosáhl 37,8 miliardy Kč. To bylo nad všemi odhady, které v průměru ukazovaly na 19,0 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o zlepšení o silných 39,1 mld. Kč, za čímž do značné míry stojí nízká srovnávací základna z loňského dubna. Nicméně za rostoucím kladným saldem běžného účtu stojí jednak zvýšení přebytku obchodní bilance v dubnu na 29,4 mld Kč a z druhé strany nízký odliv dividend. Deficit důchodového účtu v dubu činil podprůměrných 2,4 mld Kč, což představuje meziroční zlepšení o 5,6 mld Kč. Samotný odliv dividend přitom dosáhl 2,8 mld Kč. V důchodové bilanci bychom čekali hlubší deficit, alespoň ve srovnání s loňským rokem. K tomu se přidal i oproti našemu odhadu mírně vyšší přebytek bilance služeb ve výši 8,0 mld Kč. Očekáváme, že přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 % HDP po loňských 3,6 %.
  • Běžný účet platební bilance překvapil méně výrazným deficitem
    Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 mld. CZK. Zároveň byl k citelně menšímu schodku revidován i výsledek za březen (z 17,63 mld. CZK na 10,00 mld. CZK). Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali v dubnu hlubší schodek ve výši 14,95 mld. respektive 17,8 mld. CZK. Po sezónním očištění sice došlo podle našeho odhadu k určitému prohloubení salda z -23,7 mld. CZK v březnu na -26,4 mld., celkově však výsledek po poměrně slabé dubnové statistice zahraničního obchodu příjemně překvapil.
  • Běžný účet platební bilance příjemně překvapil
    Běžný účet platební bilance vykázal za březen nepatrný schodek 0,5 mld. CZK, když tržní konsensus počítal s pasivem 9,5 mld. CZK. Našeho optimistického odhadu +12,9 mld. CZK dosaženo nebylo, což indikovalo již dříve oznámené zklamání, které přinesl březnový zahraniční obchod se zbožím. Zejména exportní strana doplatila na zavřené hranice a kolaps zahraniční poptávky kvůli vládami zaváděným opatřením proti šíření koronaviru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
OctaFX
ActivTrades
Fintokei
reklama
CapXmaster