Neděle 05. prosinec 2021 06:52
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Swissquote Bank
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
InstaMarkets

Popularita internetové měny bitcoin roste

10.02.2014  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Ostatní   Tisk

V posledních letech se stále častěji hovoří o virtuální měně bitcoin. Její popularita raketově roste, ale přesto kolem ní i nadále panují určité obavy. Víte, jak bitcoin funguje? Chtěli byste s bitcoiny obchodovat? A co byste měli znát, než uděláte svůj první obchod s touto měnou? Na to vše odpovíme v dnešním článku a podíváme se i na další často kladené otázky.

Co to je bitcoin?
Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Cena i samotná existence bitcoinu se odvíjejí od důvěry a ochoty vlastníků měny s ní obchodovat. Její hodnotu tedy určuje jen nabídka a poptávka.

Kdy a kdo měnu vytvořil?
Systém bitcoinu vytvořil 3. ledna 2009 anonymní vývojář či skupina osob používající pseudonym Satoši (psáno i Satoshi) Nakamoto. Existuje celá řada teorií, kdo Satoši je, jeho či jejich identita ale stále zůstává neznámá.

Jak se měna vytváří?
Počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři či mineři. Po vytěžení je patřičná suma převedena na adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá "mince" je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina těžařů. Bitcoiny jsou těženy pouze po 25 "mincích" v jednom okamžiku. Těžaři také ověřují pravost transakcí s bitcoiny, za což si účtují drobný poplatek. Obtížnost těžby se stále zvyšuje. Další unikátností bitcoinu je, že konečný počet bitcoinů je 21 milionů, přičemž vytěžení se předpokládá kolem roku 2040. Nyní je vytěženo asi 11 milionů bitcoinů.

Podle Marka Palatinuse, programátora a zakladatele blogu Bitcoin.cz, je těžba velice nákladná a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto druhu byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře je spotřebovaná energie. Běžnému uživateli se tak těžba nevyplatí.

Může získat bitcoin i "netěžař", tedy obyčejný člověk?
Ano. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, Peer-to-Peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat je či prodávat. Nejdříve je třeba si na webu otevřít či nainstalovat přes speciální program takzvanou bitcoinovou peněženku. Při nákupu pak zájemce o bitcoiny pošle druhé straně peníze a ona zpět pošle na bitcoinovou adresu odpovídající obnos bitcoinů a naopak. Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby nebo na bitcoinových burzách či směnárnách. V Česku například funguje bitcash.cz, který byl ale nedávno napaden a vykraden hackery.

Lze za bitcoiny nakupovat?
Ano, zatím hlavně na internetových serverech, které tuto platbu umožňují. V současnosti se jedná hlavně o e-knihy nebo videohry, ale i další zboží. Platbu bitcoiny umožňují i některé kamenné prodejny. Průkopníkem se v ČR v prosinci stala prodejna pánské luxusní obuvi Classic Shoes na pražském Újezdě. Nákup se provádí tak, že zákazník si mobilním telefonem vyfotí QR kód zboží, a tím odešle peníze. Podle majitele obchodu Michala Kučery se během deseti vteřin objeví v bitcoinové peněžence prodejny, zda byla platba přijata. Podle médií také začala přijímat platby v bitcoinech karlovarská trafika U Holoubků a nově bude možné touto digitální měnou platit také u první tuzemské cestovní kanceláře - Golf Planet. Podle serveru coinmap.org je možné platit bitcoiny v Česku v 17 obchodech.

Jaké jsou výhody bitcoinu podle zastánců měny?
Převody probíhají bez prostředníků, což znamená, že poplatky jsou mnohem nižší. Účet je zcela nezávislý a anonymní. Převody peněz jsou rychlejší a bez jakýchkoliv limitů. Lze je používat bez omezení kdykoliv a kdekoliv na světě.

Jaká existují rizika spojená s bitcoiny?
Kvůli anonymitě jsou spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Virtuální měny jsou také ohroženy kybernetickými útoky. Nespadají přitom pod banky, a "vklady" proto nejsou pojištěné. Anonymita také znemožňuje jednotlivým státům kontrolovat finanční toky, což by například znemožňovalo kontrolu dodržování embarga na státy, jako je Írán. V říjnu byl například uzavřen webový nákupní portál Silk Road (Hedvábná stezka), na kterém bylo za bitcoiny možné kupovat drogy a další nezákonné zboží. V rámci zátahu zabavily úřady virtuální měnu bitcoin v hodnotě 3,6 milionu dolarů. Nevýhodou pro uživatele je, že při ztrátě přístupu k účtu je suma na něm nenávratně ztracená.

Jaká je hodnota bitcoinu?
Zpočátku byla hodnota prakticky nulová. V únoru 2010 bitcoin poprvé dosáhl na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com parity s dolarem. Na konci předloňského roku byl jeden bitcoin za 13 dolarů, poté rostl a v dubnu během pouhých 24 hodin přišel o téměř 80 procent své hodnoty. Z 266 dolarů za jeden bitcoin sestoupil na pouhých 55 dolarů. Masivní výprodej odstartoval po zprávě, že burza Mt. Gox má problémy se zpracováním rostoucího objemu obchodů. Raketový vzestup hodnoty bitcoinu začal na počátku listopadu a na konci měsíce hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 1000 dolarů. K vysokému růstu přispělo jednání o bitcoinu v americkém Senátu.

Jak se staví státy a různé organizace či servery k bitcoinu?
Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu již také přijímají některé obchody. Přední internetoví obchodníci, například Amazon, ji ale jako platidlo nepřijímají. Začátkem srpna ji za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Ve stejný měsíc tuto měnu uznalo rovněž německé ministerstvo financí, které bitcoin označilo za "soukromé peníze". Rozhodnutí mimo jiné znamená, že komerční zisky spojené s bitcoiny je možné zdaňovat, soukromé využití virtuálních peněz bude ale daňových odvodů ušetřeno. Server Wikileaks oznámil nedávno na Twitteru, že přijímá dotace i v bitcoinech. Čínská centrální banka naopak zakázala svým finančním institucím nabízet služby spojené s bitcoinem a varovala před riziky, která jsou s bitcoiny údajně spojena. Podobné varování zveřejnila francouzská centrální banka Banque de France, thajská centrální banka používání bitcoinů zakázala.

Kde bitcoin obchodovat?
Jak již bylo řečeno, bitcoiny se mohou nakupovat a prodávat na bitcoinových burzách, z nichž nejznámější je Mt. Gox. I přes zmíněné problémy se zpracováním dat je považována za velice bezpečnou, a to je ve virtuálním businessu ceněný artikl. Proces založení účtu se příliš neliší od klasických brokerů a administrativa není velkou překážkou obchodování.

Jaké jsou náklady na obchodování bitcoinu?
Mt. Gox nabízí poplatek za zprostředkování obchodu ve výši 0,6 % z hodnoty transakce, což je číslo, které se dá častějším obchodováním dále snižovat (pro srovnání - na pražské burze je to 0,4 %). Vzhledem k vysoké volatilitě bitcoinu, kde desetiprocentní změny jsou na denním pořádku, však nejsou tyto poplatky nijak přehnané a dá se s nimi obchodovat i v krátkodobém časovém horizontu.

Kdy se dá bitcoin nakupovat a prodávat?
Výhodou bitcoinových burz je jejich otevírací doba, která je nepřetržitá – bitcoin si můžete nakoupit 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Jeho absolutní likvidita jako možnost kdykoliv převést jeho hodnotu na peníze (USD) je však prozatím pouze zdánlivá – americké dolary na účtu u bitcoinové burzy totiž musíte ještě převést do své banky, abyste je mohli utratit, a to trvá i několik dní. Pokud ale na platbu v bitcoinech přistoupí více internetových i kamenných obchodů, budou se dát bitcoiny utrácet přímo a jejich likvidita bude opravdu vysoká.

Co ovlivňuje jeho hodnotu?
Bitcoin prozatím nemá a delší dobu také nebude mít žádné fundamentální ukazatele, které bychom nalezli u zavedených národních měn – např. není zhodnocován žádnou úrokovou mírou nebo neexistuje žádný spotřební koš, který by stabilně ukazoval na inflaci (deflaci). Vnitřní hodnota bitcoinu se tak nedá stanovit a jeho cena je závislá pouze na nabídce a poptávce subjektů na trhu. Svým způsobem se tak bitcoin ve velké míře podobá zlatu a k jeho obchodování je zapotřebí podobný přístup jako k obchodování zlata – technická analýza a především pak sledování počtu novinových titulků, které spekulují o jeho zavedení/rozšíření jako platidla v širší ekonomice.

Aktuální vývoj hodnoty bitcoinu (v USD) za poslední rok:


Ondřej Hartman a Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz


Zdroje: Reuters, ČTK, Bitcoincharts.com, Financial Times

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  bitcoin fxstreet2.png
  Popularita bitcoinu je plodem ztráty historické paměti
  Současná popularita internetové pseudoměny bitcoin ukazuje na všeobecnou ztrátu historické paměti, napsal komentátor agentury Reuters Edward Hadas. Kdyby se bitcoin někdy stal skutečnou měnou, trpěl by podle něj všemi těžkými neduhy zlatého standardu, ale současnou ekonomiku by ochromil mnohem více, než ji podkopávalo založení národních měn na zlatě v 19. století s jeho nesčetnými krizemi.
  bitcoin fxstreet2.png
  Jak obtížná je "těžba" bitcoinů?
  Při takzvané těžbě internetové měny bitcoin se denně spotřebuje elektřina v hodnotě kolem 15 milionů dolarů. Tvrdí to na svých internetových stránkách list Forbes, který se odvolává na statistiky serveru BlockChain.
  btc china.png
  Čínská burza s bitcoiny nepřijímá vklady
  Hodnota virtuální měny bitcoin se dnes propadla skoro o polovinu. Minikrach podle agentury AFP způsobila nová opatření v Číně, kde hlavní burza pro obchody s touto měnou oznámila, že už nepřijímá vklady v čínských jüanech. Společnost BTC China uvedla, že tak reaguje na nová vládní opatření. Čína je předním světovým trhem s bitcoiny a BTC China je hlavní světovou platformou pro obchody s touto měnou.
  bitcoin fxstreet2.png
  Bitcoin překonal hranici 1000 USD
  Hodnota kybernetické měny bitcoin včera poprvé překonala hranici 1000 dolarů. Pokračuje tak ve vysokém růstu v tomto měsíci, ke kterému přispělo jednání o virtuální měně v americkém Senátu.
  bitcoin fxstreet2.png
  Euru roste konkurence v podobě digitální měny
  Euro dostává konkurenci, neočekávanou a svým způsobem ilegální. Tato nová měna se nazývá bitcoin. Vzniká na tisících počítačů, decentralizovaně na internetu, a představuje tak určitý druh anarchistických peněz. Skeptici mluví o spekulační bublině, toto platidlo by přesto mohlo zahájit zcela novou éru. Ukazuje to už akciový kurz nové měny, napsal dnes německý deník Die Welt.

Čtěte více

 • Odstartovala velká investiční soutěž
  Vyzkoušejte si vydělat svůj první virtuální milion v nové investiční soutěži, kterou pořádá banka Bernstein. Cílem této hry je rozšířit povědomí širší veřejnosti a ukázat, že online investování již dávno není jen pro profesionály a full-time tradery.
 • Offshore společnosti (principy offshore)
  Vzhledem k velkému zájmu o využívání offshore společnost (firmy, trusty), včetně obchodování na FOREXu (forex trading), jsme pro vás připravili sérii článků na toto téma. Náš první článek popisuje základní principy fungování offshore společností.
 • Ohlédnutí za investiční soutěží a rozhovor s vítězem
  V pátek večer 23. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance byla ukončena první investiční soutěž na reálných účtech v ČR. Soutěž společnosti Bossa probíhala ve dvou kolech. To první se konalo na demo účtech. V něm si soutěžící mohli otestovat různé obchodní strategie a investiční techniky. Druhé kolo probíhalo už na účtech reálných. Proto se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet, jak funguje zhodnocování reálných peněz na kapitálových trzích. Z tohoto důvodu se do něj zapojili nejen postupující obchodníci z prvního soutěžního kola, kterým bylo na obchodní účet automaticky připsáno 10 000 Kč ale i zkušení tradeři z České republiky.
 • Ohlédnutí za investiční soutěží BOSSA
  Po úspěšném prvním ročníku investiční soutěže na reálných účtech byl v pátek večer 29. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance ukončen již druhý ročník této oblíbené investiční hry. Ta byla letos navíc obohacena o hvězdný souboj mezi Leošem Marešem, moderátorem Evropy 2, a Jindřichem Šídlem, redaktorem iHNed.cz. Jejich obchodování jste mohli sledovat již na zmíněném ekonomické portálu Hospodářských novin nebo i prostřednictvím pravidelných videí.
 • Online investiční konference 2021 – co jsme pro vás připravili letos?
  Už jsme si mohli zvyknout, že prezenční konference, semináře a podobné události se odehrávají v online prostoru, který nabízí nesčetné možnosti setkávání a vzdělávání, a to z pohodlí vašeho domova.
 • Otázky a odpovědi k obchodování s Kenem Vekslerem
  Profesionální trader Ken Veksler, který působil jako hlavní portfolio manager v několika měnových investičních fondech spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz. Jeho články a analýzy vyvolávají velký zájem a samozřejmě i mnoho otázek. V tomto článku naleznete odpovědi na Vaše otázky, které jste mohli v minulém článku Kenovi pokládat.
 • Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (1. díl)
  V dnešním článku se podíváme podrobněji na oceňovanou obchodní platformu xStation 5, kterou nabízí známý regulovaný broker XTB. V rámci této oblíbené obchodní platformy mohou klienti obchodovat forex (měnové páry), komodity, akcie, kryptoměny a dokonce také ETF. Nabídka obchodních instrumentů v xStation je tedy obrovská. V této recenzi si představíme všechny důležité klady i zápory této platformy. Podíváme se také na to, čím se liší od nejznámější obchodní platformy MetaTrader.
 • Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (2. díl)
  V prvním dílu této recenze jsme si představili některé základní funkce a užitečné pomůcky, které nabízí obchodní platforma xStation 5 od známého a regulovaného brokera XTB. Ve druhém dílu této recenze se na platformu podíváme o něco detailněji a představíme si další vychytávky a funkce, které traderům mohou usnadnit a zpříjemnit obchodování.
 • Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (3. díl)
  V závěrečném třetím dílu naší recenze obchodní platformy xStation 5 od brokera XTB se budeme věnovat dalším užitečným a unikátním funkcím, které mnoho traderů jistě ocení. Důkladněji se podíváme také na možnosti řízení pozic a portfolia a na dodatečné moduly v platformě. V závěru tohoto článku se pak podíváme na výhody a nevýhody této platformy, jak to vidíme u nás v týmu FXstreet.cz.
 • Poprvé naostro: Investiční soutěž s reálnými penězi
  Jde o první a jedinečnou příležitost srovnat své obchodní dovednosti na reálných účtech a k tomu vyhrát spoustu zajímavých cen. Patříte mezi ty, kteří již delší dobu obchodují na demo účtu a vyčkávají na ten správný okamžik k otevření účtu reálného? Tak ten možná nastal právě teď.
 • Poznejte nadčasový indikátor
  Kdybych měl zhruba spočítat, kolik různých indikátorů a obchodních systémů určených pro finanční trhy mi prošlo rukami, strávil bych nad tím celý víkend. Když se zamyslím třeba jen nad tím, kolik různých modifikací technického indikátoru MACD jsem už viděl, sestavil bych z toho celou sbírku.
 • Pozvánka na prémiový VIP seminář!
  Vážení čtenáři a příznivci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader! Tento seminář týmu FXstreet.cz proběhne 8.4.2017 v Praze.
 • Práce v FTMO? A proč ne?
  V prvním díle našeho miniseriálu o společnosti FTMO jsme si řekli něco o historii společnosti a o tom, jak důležití jsou pro zdravý vývoj Prop Trading firmy nejenom dobří tradeři, kteří pro ni obchodují, ale také kvalitní a loajální zaměstnanci. V dnešní druhé části se podíváme na dění ve společnosti FTMO očima jednoho z jejich nových kolegů.
 • Právě vychází nová kniha - Začínáme na burze
  Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří?
 • První investiční soutěž v ČR s reálnými penězi
  Investiční soutěže se v poslední době těší větší a větší popularitě. V České republice jsme měli možnost si touto formou vyzkoušet své obchodní dovednosti již několikrát, a to u více brokerů. Je to skvělá příležitost, jak si bez rizika vyzkoušet obchodování v praxi a zároveň srovnat své síly s ostatními. Navíc je tady možnost vždy něco zajímavého vyhrát.
 • První kolo investiční soutěže skončilo, Jindřich Šídlo porazil na demo účtu Leoše Mareše
  První kolo investiční soutěže společnosti Bossa, v němž se obchodovalo s fiktivním kapitálem ve výši 30 000 Kč, je úspěšně za námi. Tentokrát je traderské klání mnohem zajímavější, protože je obohaceno o hvězdný souboj mezi Leošem Marešem a Jindřichem Šídlem, s nimiž si čeští obchodníci mohou srovnat své síly, a to nejen s virtuálními ale i reálnými penězi. Pro hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla to byla první zkušenost s finančními trhy.
 • První profesionální broker v ČR a SK
  Revoluce na finančním trhu: Axiory - první profesionální broker u nás s revolučními obchodními podmínkami přichází! S velkou radostí vám oznamujeme, že na finanční trh v Čechách a na Slovensku přichází první profesionální broker s revolučními podmínkami k obchodování! Finanční trh tak zažívá podobnou revoluci, jakou nedávno zažil trh bankovnictví. Také již bylo na čase!
 • Představujeme další vylepšení unikátní VIP zóny!
  V týmu FXstreet.cz máme velkou radost, že vám můžeme představit další velmi užitečné vylepšení VIP zóny! Vždy se snažíme všem příznivcům portálu FXstreet.cz vyjít maximálně vstříc, realizovat vaše nápady na zlepšení našich služeb a poskytovat maximum možných služeb a informací v co nejjednodušší a nejefektivnější formě. A nyní přišla opět řada na VIP zónu, konkrétně na sekci vzdělávacích materiálů.
 • Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
 • Psychologie obchodování aneb trh má vždycky pravdu
  V tomto článku, jak již bylo uvedeno, se však podíváme trochu podrobněji na neméně důležitý aspekt obchodování a tím je psychologie obchodníka. Co je psychologie?

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto