Sobota 23. září 2023 12:17
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple trading AI
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple Trading Market Profile

Míří ropa na 70 nebo 90 dolarů?

Napsal:   Sekce: Ropa

Zasedání kartelu OPEC má tradičně obrovský vliv na trh s ropou. Kartel má pod palcem přibližně 40 % celosvětové produkce ropy a až 80 % známých rezerv. Mnohdy tak není nouze o překvapení. To do jisté míry přišlo i tentokrát. Míří tak ropa zpět na 90 dolarů za barel, nebo se pod hrozbou globální recese opět vrátí pod 70 dolarů?


Na nedělním zasedání kartelu OPEC a přidružených zemí došlo k prodloužení současných omezení v produkci do roku 2024. Aktuální škrty v produkci dosahují 3,66 milionů barelů ropy denně, což představuje necelé 4 % celosvětové poptávky. Saudská Arábie následně překvapila dalším dobrovolným snížením své produkce, která by měla v červenci dosáhnout na 9 milionů barelů denně, tedy o 1 milion méně než v květnu. Další omezení produkce by mělo dle ropné velmoci stabilizovat trh. Jedná se již o druhé významné snížení produkce v tomto roce - naposledy v dubnu země OPEC rozhodly snížit produkci o 1,16 milionů barelů denně (+ 500 tisíc barelů denně z Ruska), na což reagovala ropa brent růstem o 9 USD za barel.

Čínské oživení se nekoná?

Následně se však do trhu promítly obavy z globální recese, které opět srazily ceny ropy k 70 dolarům za barel. Stejně tak ekonomické oživení Číny, která měla v tomto roce táhnout poptávku po ropě výše, se nekoná v takovém měřítku, jako se očekávalo. Samotná EIA i OPEC letos očekávali růst poptávky po ropě o 2 % - přibližně polovina tohoto nárůstu měla připadnout na Čínu. Začátek roku byl skutečně optimistický, PMI ve výrobě rostlo uspokojivým tempem a na to reagovala pozitivně i ropa. Jenže poslední dva měsíce vykazují známky jistého ochlazování. Čínská výroba postupně zpomaluje a již dvakrát za sebou výrazně zaostala nejen za očekáváním trhu, ale i klíčovou úrovní 50, která je rozdílem mezi růstem a kontrakcí. V Číně jsou domácnosti po covidu extrémně opatrné a s utrácením nespěchají. V žalostném stavu je navíc i tamní realitní trh. Pomyslnou korunu by všemu mohl opět nasadit covid, který se v Číně znovu šíří rychlým tempem. Poptávka Číny po ropě tak letos nemusí být tak slavná, jak se čekalo.

Graf: Ochlazující čínský průmysl znázorněn PMI ve výrobě. Zdroj: Investing.com


Hranice 78 dolarů je klíčová

Další škrty v produkci OPEC tak zase tolik nepřekvapily. Nedělní rozhodnutí pak opět podpořilo oba hlavní typy ropy - cena brentu vzrostla ze 72 USD za barel na 78 dolarů. Právě tato úroveň je pro Saudskou Arábii klíčová, jelikož při ní údajně její státní rozpočet nevytváří deficit. Výroba jednoho barelu ropy je sice pro Saúdy extrémně levná - včetně všech nákladů údajně stojí kolem 6-8 USD, jejich megalomanské projekty však vyžadují ceny ropy výrazně nad 70 USD. Saúdové se tak budou snažit dělat vše pro to, aby cenu ropy udrželi kolem 80 USD za barel. Ostatně i samotný saúdský ministr energetiky před pár dny varoval všechny spekulanty, že vsázet proti cenám ropy se hořce nevyplatí. Vyvrátil tak slova ruského ministra energetiky, který zmiňoval, že od OPEC nečeká žádné změny v produkci.

Ropa za 70 nebo 90 dolarů?

Zatím je příliš brzy na odhadnutí dlouhodobějšího vývoje cen ropy - je ale dost možné, že i tyto škrty v produkci se minou účinkem a cena ropy opět vlivem obav o globální recesi doputuje zpět k 70 USD za barel. Tomu by nasvědčovala i reakce ropy brent z poslední seance, kdy neudržela pondělní zisky a opět se propadla níže. Pokud zůstanou data z Číny za očekáváním a americký Fed zároveň dále zvýší úrokové sazby, tak by se cena ropy brent opět mohla podívat k hranici 70 dolarů za barel. Hrozba globální recese by se v takovém případě mohla dále zvýšit a škrty v produkci by tak opět minuly účinkem - podobně jako v dubnu.

Graf: Ropa brent na H4 grafu v platformě MT4

Od července však bude na trhu chybět již přes 4,5 milionů barelů ropy denně, tedy téměř 5 % celosvětové poptávky. V případě probuzení Číny a oslabování amerického dolaru by se mohly ceny ropy opět přiblížit hranici 90 dolarů za barel. Cyklus utahování úrokových sazeb v USA však musí již být u konce. Vyšší poptávka po ropě přes léto by také mohla podpořit ceny ropy. V případě další poklesu cen ropy by navíc mohly přijít další škrty v produkci. Aktuálně však jako pravděpodobnější scénář vnímáme setrvání cen ropy brent kolem 70-75 USD za barel. 

Budeme tankovat dráže?

Efekt na vývoj cen pohonných hmot na našich čerpacích stanicích tak může být pouze minimální, stejně jako tomu bylo po dubnovém omezení produkce. Pokud se však Čína oklepe ze současné letargie, tak by při tak omezené produkci ropy mohly ceny ropy a potažmo pohonných hmot výrazněji zdražit - benzín zpět na úroveň kolem 38 Kč/l a nafta na 34-35 Kč/l.

Petr Lajsek
Tým Purple Trading

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mírná ztráta indexu S&P 500 nemění situaci, býci mají stále navrch
  Americký akciový index S&P 500 ještě v pondělí posunul historické maximum a poprvé uzavřel nad 4 700. Po dvou ztrátových dnech přišly dvě další obchodní seance "nápravného" protipohybu, i tak ale benchmark uzavřel po delší době týden ve ztrátě, konkrétně 0,31 %.
 • Mírná ztráta indexu S&P 500 zatím na býčím výhledu nic nemění
  Páteční ztráta 0,71 % poslala index S&P 500 v týdenním vyjádření do červených čísel, konkrétně 0,25 %. Není důvod k panice, trh ale občas žádné důvody nepotřebuje.
 • Mírná ztráta posunula index S&P 500 pod důležitou rezistenci
  Index S&P 500 si po pátečním poklesu o 0,28 % připsal stejně mírnou ztrátu i z celý týden. Spotřebitelská i výrobní inflace byly vyšší, než se čekalo, a tak opět převážily obavy z delšího období (ještě mírně) vyšších sazeb.
 • Mírná ztráta vrátila index S&P 500 k supportu, do hry se vedle koronaviru vrací geopolitika
  Americký akciový index S&P 500 za týden odepsal 0,28 %, když vedle spíše lepších než očekávaných výsledků firem a zpráv o pandemii koronaviru do dění na trzích promlouvalo také rostoucí napětí ve vztazích USA a Číny.
 • Mírný pokles indexu S&P 500 před vrcholem výsledkové i předvolební sezóny
  Hlavní faktory ovlivňující náladu na akciových trzích se nemění (jednání o podpoře ekonomiky USA, blížící se volby, výsledková sezóna), a tak ani vývoj na trzích není překvapivý. Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden se ztrátou 0,53 %.
 • Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují
  Květen začal pro americký akciový index S&P 500 mírnou týdenní ztrátou 0,4 %. Index na letošní maxima vystoupal při nízkých objemech obchodů, klesá z nich v podobném módu.
 • Mírný růst indexu S&P 500 (opět) nic neřeší
  Týdenní zisk indexu S&P 500 díky pátečnímu růstu dosáhl 0,81 %, což je po třech předchozích dnech poklesů malý zázrak. Jako kdyby se nic nestalo.
 • Mírný týdenní pokles cen nepokazil netypicky klidné září a výjimečný kvartál pro americké akcie
  Americké akcie v uplynulém týdnu mírně oslabily, i tak ale index S&P 500 uzavřel nejlepší kvartál od roku 2013 a udržel krátkodobou hladinu podpory.
 • Mírný zisk indexu S&P 500 prodloužil nadvládu býků
  Americký akciový index S&P 500 za uplynulých pět obchodních dnů zapsal zelenou nulu (+0,15 %), díky čemuž protáhl svou růstovou sérii na pět týdnů.
 • Mírný zisk indexu S&P 500 situaci neposunul
  Pondělní výrazný růst, tři dny poklesů a páteční odmítnutí týdenních zrát znamenalo celkově pro index S&P 500 za pět obchodních seancí zelenou nulu s hodnotou +0,19 %.
 • Množí se v USA Indikátory recese? | Investiční Memento #29
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 29. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • MobileCoin bombarduje Signal i přes jejich partnerství
  Společnost Signal čelí kritice ohledně své integrace s MobileCoin. Nedávno ohlášená integrace společnosti MobileCoin obklopuje kontroverze, přičemž uživatelé vyjadřují znepokojení nad vazbami mezi zakladatelem společnosti Signal a kryptoměnu MOB. Neprůhlednost kolem vydávání mincí a podezřelými zisky vedoucími k oznámení partnerství.
 • Moc (peněz) a bezmoc (v duši)
  Tak tady máme podzim. Večery i rána jsou už chladná, dny se stále více zkracují, a pokud člověk nemá opravdu velké štěstí, tak už by si pivo na zahrádce v podvečerních hodinách nedal a zaměnil ho raději třeba za čaj s rumem. „..a ty rumy dva pane vrchní“. A protože tak máme více času k hloubání nad sebou samotnými, mnoho obchodníků, kteří na začátku léta své snahy, pod dojmem příjemnější zábavy, kterou léto nabízelo, vzdali, se nyní vrátilo ke grafům. Budou přeci Vánoce a co by pod stromečkem mohlo jejich ego potěšit víc, než kdyby po několika hodinovém rozbalování stovek dárků a dárečků mohli říci „..mámo, na to jsem vydělal na tom FOREXu, který tě tolik rozčiluje“.
 • Moderní přístupy, které pomáhají eliminovat ztráty
  Moderní obchodování není o počtu ziskových a ztrátových obchodů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Trading je hlavně o tom, kolik peněz si můžeme dovolit ztratit, aniž by naše obchodní snažení skončilo celkově ve ztrátě. A proto tu dnes budeme diskutovat o několika moderních obchodních přístupech, jež pomáhají vypořádat se s problémovými rizikovými pozicemi, u kterých často dochází ke ztrátám, které traderům odebírají tolik potřebné obchodní zisky.
 • Mohutné intervence proti euru
  Euru proti americkému dolaru dále slábne. Propad posledních dnů dokonce přiblížil nejobchodovanější měnový pár EUR/USD k dlouho nevídané paritě 1,0000. Vždyť euro se naposledy prodávalo levněji než dolar před 20 lety!
 • Moja osobná skúsenosť s Proprietary tradingom
  V dnešnom článku sa budem snažiť čo najautentickejšie popísať svoju vlastnú, osobnú skúsenosť s Proprietary tradingom. Tiež som to skúsila. Podarilo sa mi získať účet? Nepodarilo? V minulom článku som použila slovné spojenia: “ Znie to lákavo, sama by som do toho šla. Podľahla by som.“ Veru sama som podľahla a vyskúšala som si získať účet na vlastnej koži. To, či to bol dobrý nápad a či som uspela, si môžete prečítať v dnešnom článku. Možno sa v týchto riadkoch nájdete aj vy sami.
 • Môj ďalší krok
  Investovanie alebo obchodovanie? Moja osobná preferencia umiestnenia financií a prostriedkov sa prikláňa k aktívnemu obchodovaniu na finančných trhoch. Tento spôsob zhodnotenia financií poskytuje množstvo výhod oproti investovaniu. Samozrejme, tieto výhody sú vykúpené vyššou mierou rizika a nástrah. Obchodovanie je rizikovejšie a časovo náročnejšie ako investovanie. V tomto článku si povieme, aké inštrumenty preferujem a aké trhy obchodujem.
 • Môj dnešný obchod na Bitcoine
  Ahojte dnes rozoberieme konkrétne môj set-up a obchod na Bitcoine. Bude sa jednať o obchodný pár BTC/USD na hodinovom grafe.
 • Moje aktuálně otevřené obchody
  Americké akciové indexy zatím udržují up korekční úrovně po prosincovém rekordním výplachu. Podporu aktuálně má americký akciový trh ve středečním holubičím FEDu a některých dobrých korporátních výsledcích hospodaření. Nicméně prosincový downside impluls je dle mě významnou indikací pravděpodobného vývoje indexů v dalších týdnech/málo měsících.
 • Moje aktuální nastavení měnových párů EUR/USD a USD/CAD
  V dnešním článku se věnuji měnovým párům EUR/USD a USD/CAD. Věřím, že tyto páry brzy nabídnou slušnou obchodní příležitost stejně jako včera GBP/NZD.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank