Dobrý den, vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme věnovat psychologii tradingu. Léto máme v plném proudu, takže mu budeme věnovat i dnešní téma. Řeč totiž bude o tradingu na dovolené nebo na cestách, což je činnost neodmyslitelně spojená právě s létem, ale pokud obchodník cestuje častěji, tak se pro něj může jednat o celkem podstatné téma. Moderní technologie totiž obchodníkům nabízejí několik nástrojů, díky kterým je možné být na finančních trzích stále aktivní, ale podstupovat riziko nízké nebo neočekávané volatility.
Na pláži obchodovat nechceš
V tradingu je populární obchodování z pláže, ale musím na úvod říct, že bych to určitě nedoporučil. Mně osobně to bylo celkem nepříjemné, nemohl jsem se na 100 % soustředit kvůli křiku dalších turistů. Navíc sluníčko dost oslňuje, takže bylo i složité se na monitor vůbec dívat. Zkrátka těch rušivých elementů bylo na můj vkus až moc, takže trading z pláže jsem vyzkoušel, ale již jej nepraktikuji. 🙂
To, co mi dává mnohem větší možnosti, je používání mobilní aplikace. Vím, že hodně lidí přes telefon aktivně obchoduje. Myslím si, že to je celkem rizikové, protože mobil velmi často zkresluje volatilitu a třeba cenové svíčky se zobrazují přes celý displej, takže nelze poznat, jaká na trhu panuje volatilita. Proto na dovolené dávám přednost swingovému obchodování. Obchodní příprava na počítači zabere cca 15 minut a případné řízení obchodních pozic, posouvání SL nebo výběry zisků řeším již přes mobilní telefon.
Dobrým pomocníkem, především v létě nebo při cestování, jsou alerty. Když se na trhu nic zásadního neděje a trhy se pohybují směrem do strany, může se obchodník oddávat lenošení a užívat si léta. Ovšem když trh dorazí na jeho level, dostane obchodník třeba do svého telefonu informaci a až tehdy začíná práce. Toto je velmi přínosné, ale pro začínající obchodníky to může být psychicky náročné, protože okamžitě dostávají zpětnou vazbu na cenové pohyby a musí se naučit čekat.
Trading mimo rámec obchodního plánu
Určitě bych doporučil si dát pozor na trading mimo obchodní rámec. Trader na dovolené může mít sklony obchodovat více, než by obchodoval ve svém běžném režimu. Lehátko a drinky k tomuto rozpoložení mohou vést. Bohužel většinou to dopadá tak, že čím více je obchodů realizováno, tím spíše vzniká ztráta.
Také je při cestování nutné obchody více plánovat. Například když má obchodník otevřený obchod, ale ví, že ho čeká několikahodinový let, musí se buď zajistit v obchodě proti ztrátě, vybrat si částečný zisk nebo rovnou obchod ukončit buď v zisku, nebo ve ztrátě, protože během letu bude vycházet důležitý fundament. Toto je asi nejsložitější situace při tradingu na cestách, protože obchodník musí dělat rozhodnutí vzhledem k jeho budoucímu stavu, což nemusí být vždy podle obchodního plánu. Pokud je tato improvizace obchodníkovi nepříjemná, je dobré zvážit, zda má smysl při cestování obchodovat.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz