Pondělí 22. duben 2024 20:18
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Dynamika obraz doby

Napsal:   Sekce: Profesionální trading

V předchozím blogu bylo hlavním bodem zamyšlení nad Vašim obchodním stylem, tím jak stavíte strategie a zda-li svůj trading byznys berete vážně a máte nad ním kontrolu...

Nyní se odrazíme od roviny teoretické a rád bych ukázal, jak se mé předchozí blogy o tradingu odrážejí na praktickém obchodování. Jak uvažuji, jaké nástroje jsem si vytvořil a jaké to má benefity.

Nejdůležitějším bodem bylo si uvědomit, že koncepty stavby strategií je potřeba obrátit naruby. Rozebrat obchodování na nejmenší části, tak abych při skládání celku (strategie) přesně věděl, proč by to mělo fungovat. Začal jsem tedy budovat jednotlivé nástroje, které odpovídají mému konceptu PROČ (to takto buduji), JAK (vytvořím nástroj, který daný jev indikuje), CO (provedu za úkon – nastane-li jev), a to přesně ve zmíněném pořadí, nikoliv naopak.

Zkrátka je třeba vědět co je pod kapotou, než sešlápnete plyn. Obchodujete-li zajíce v pytli nikdy netušíte co se stane – když. Co je zajíc v pytli? Všechno co nevíte jak funguje. Pokud používáte RSI a nevíte jak se počítá (znáte jen co, když je 30/70) – je to zajíc v pytli. Pokud třeba MACD a neumíte vysvětlit proč má 3 periody, jak se počítá a co způsobí posun jednotlivých period výše či níže – zase zajíc v pytli. Důležité je si toto uvědomit a jednat. Pak se nabízejí dvě cesty – buď se stanete profíkem na již existující metodu a nebo si postavíte metody vlastní (lepší směr).

Já začal budovat metody vlastní. Trvalo mi dlouhý čas, než jsem si uvědomil sílu proměnné na ose x, tedy ČASU, ne nadarmo tam je.S časem s mění cena, nikoliv, že s cenou se mění čas – zní to tak jednoduše, že? Ovšem sílu jakou to má, jsem poznal a jsem za to velmi vděčný. Odrazilo se to především na nástroji zvaném S/R FLOATING LEVELS

S/R FLOATING LEVELS

Nástroj, který vzešel z potřeby vychytat S/R za nejaktuálnější periodu, ovšem tak, aby dokázal absorbovat co nejlépe dynamiku ceny a času. Jelikož :

Horizontální linie mají nulovou pružnost vzhledem k času – absolutně statické.

Zároveň leckdy nastává výrazný problém s orientací. Máte-li supportů a rezistencí velké množství a neobchodujete jejich cluster mohou být spíše na škodu než k užitku. (Pro lepší orientaci jsem označil jednotlivé cenové sekce, které vytvářejí příslušný support, či rezistenci).

Trend linie jsou lineární funkce, kde pružnost, tedy dynamika ceny a času je alespoň trochu zohledněna – částečná dynamika. Účinnost mají mnohonásobně větší než statické horizontální linie. Např. světle modrá trendline, výrazně označuje časem prověřované hladiny. Ovšem stále jim chybí potřebná dynamika.

Plovoucí S/R (Floating levels) – nejlepší orientace v úrovních, odpovídá aktuálnímu nastavení trhu. Periody, které jsou aplikovány jako levely, se počítají z trhu – lze je přesně určit výpočtem za čas a cenové rozpětí. Nic se tedy netipuje a S/R floating levels nabízejí maximální dynamiku ceny a času.

Sami si obrázek rozklikněte a pozorně S/R floating levely prohlédněte, jak úrovně proplouvají cenou. Porovnejte zároveň onu dynamiku – jak jsou jednotlivé (S/R) úrovně spojeny horizontálními liniemi, trendliniemia poté, jak je spojuje můj dynamický nástroj na supporty a rezistence. Často plovoucí level dokáže dát propojení supportů a rezistencí desítky či stovky pipů od sebe, přičemž fungují stejné principy jako už znáte.

 • Čím vícekrát je úroveň cenou podpořena, tím je silnější.
 • Důležitost plovoucího levelu/linie lze číst podle toho, zda-li se jedná o lokální maxima/ minima či vrcholy/dna globálního významu
 • Je-li jeden level prolomen - pokračuje se k dalšímu.
 • Vše má přesná pravidla, která vyplývají z nejžhavějších pohybů ceny, tedy perioda se netipuje např. zda-li je (10, 20 nebo 30... atd).

Přidávám srovnání trendových linií globálních i lokálních extrémů, ve srovnání s S/R floating levels. Otazníky slouží jako ukazatel, že lze trendovými liniemi spojit důležité cenové reakce, ale jejich funkčnost se zásadně mění v čase a volatilitě, což floating levels jsou narozdíl od trendline schopny dobře absorbovat.

Závěrem bych chtěl shrnout myšlenky, které jsem Vám chtěl jako bloger předat. Vyvarujte se používání zajíců v pytli, ty peníze, které máte na účtu jsou odpracovány Vašim vzácným časem, tak je neplýtvejte a investujte tam, kde máte pevnou půdu pod nohama. Další důležitou věcí je - čtěte a uvažujte nad tím, jak se dají myšlenky trading autorů transformovat do aktuální doby (floating levels vznikly jako výsledek odborné četby o historii fixních a plovoucích kurzů). Nebojte se nových přístupů, programování, matematiky, statistiky. Benefity, které Vám to přinese jsou méně bolavé oči, záda. Více klidu a přehledného obchodování, které šetří psychiku, protože když Vám nakreslím 20 horizontálních linií a nebo 5 floating levelů, které ukazují to samé a přehledněji... tak hned víte co a jak. Nevznikají zmatky a kontraproduktivní rozhodnutí.

Ještě na konec, zaujalo-li Vás to co jste si dnes přečetli v blogu napište mi příspěvek tady na FXstreet.cz, a to ať už je předmětem filozofie tvorby strategií a hledání nových přístupů, nebo konkrétně floating levels. Podotýkám, že zájemcům o floating levels klidně indikátor zadarmo pošlu a vysvětlím jak s ním zacházet. Za týden se pokusím přinést další zajímavý nastroj z mé dílny.

Lukáš Němec

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dve príležitosti na malých altcoinoch
  Dnes som sa rozhodol poskytnúť dve mince, ktoré sledujeme a ktoré by mohli v najbližšom čase niečo urobiť.
 • Dvě strany jedné mince
  Ačkoliv říkám, že trading je jednoduchá věc, tak souhlasím s tím, pokud někdo říká, že z pohledu psychiky obchodníka je to nejtěžší práce na světě. Kdybych měl nějak vyjádřit poměr jednotlivých součástí tradingu rozdělených na dva díly, přičemž jedna část by byly technické věci a druhou částí by byla psychika, tak bych řekl, že je to 90 % psychika a 10 % ten technický zbytek. Nevěříte mi?
 • Dvě vlastnosti začínajícího tradera
  Není moc těžké rozhodnout se, že chci vydělávat moře peněz a mít všechny ty věci, o kterých jsem psal ve svém článku o pozlátku. Není moc těžké užívat si představu, jak jsem úspěšný a kamkoliv přijdu, stanu se středobodem obdivu. Není moc těžké vytvořit si účet u nějakého brokera, dát na něj pár stovek nebo tisíců korun a pustit se do té velké „hry“ s názvem spekulace na finančních trzích. Co je ale těžké, je dobrat se výsledku, který by se alespoň přibližoval našemu předsevzetí.
 • Dvojí metr
  Občas narazím na diskuzi týkající se brokerů, a protože mě to téma zajímá, přeci jen broker je nedílnou a důležitou součástí tradingu, snažím se zjistit, o čem to diskutující vlastně píší. Pominu-li, že způsob, kterým by bylo nejlepší poznat je, je otevření účtu a obchodování u nich, najdu si stránky těchto brokerů, přečtu si něco o nich, najdu si recenze a prostě se snažím získat komplexnější obrázek o každém z nich. Co ale mají všichni společné, to jsou informace pro obchodníky, kterými nás všemožně varují před námi samotnými a předávají nám informace o tom, jak malou šanci máme, abychom byli úspěšní. Vždyť přeci tolik retailových obchodníků je ztrátových, že je to až hanba.
 • Dvojité dno na AUD/CAD, NZD/JPY flash crash support a EUR/AUD pokračuje v trende
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Dvojité dno na AUD/USD zlyhalo, tvoriace sa dvojité dno na EUR/CAD a potvrdený signál na short USD/CHF
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Na AUD/USD bol pár týždňov dozadu jasný signal, no to sa zmenilo. EUR/CAD začína po dlhej dobe potvrdzovať signal a USD/CHF je pre najbližšiu dobu jasné. Pozrime sa na všetky tieto menové páry z daily a weekly časových rámcov.
 • Dvojité dno na GBP/CHF, USD/CHF a 123 pattern na EUR/GBP
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Síce prichádzajú sviatky, no tento výhľad je minimálne na niekoľko týždňov, takže tie hlavné pohyby prídu asi až po novom roku.
 • Dvojité dno na NZD/CHF a iné obchodné príležitosti
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Dvojitý StopLoss
  Stoploss nemusí být vždy ztrátový.
 • Dvojitý vrchol na GBP/AUD zafungoval, USD/JPY je v kľúčovej situácii a CAD/CHF ukazuje býčí potenciál
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • E-book zdarma: Alfa a omega profesionálních traderů
  On-line trading 21. století nabízí možnost prakticky každému účastnit se obchodování na největších finančních trzích světa a využít tak zajímavých příležitostí s vysokým potenciálem zisku. Profesionální obchodování na finančních trzích však vyžaduje ty správné obchodní přístupy a kvalitní obchodní strategie. A právě proto jsme pro Vás připravili tento e-book.
 • E-book zdarma: Jak efektivně a legálně poskytovat obchodní strategie
  Každým rokem se regulace na úrovni Evropské Unie (EU) stále více zpřísňuje a podnikání fond manažerů tak čelí rostoucímu množství překážek. Musí se více zabývat administrativou, hledání nových zákazníků je složitější, a i přesto se investoři necítí bezpečně. Přečtěte si tento e-book a zjistěte, jak překonat tyto výzvy a stát se úspěšným!
 • ECB a kurz eura
  Evropská centrální banka zatím se zpřísňováním měnové politiky nijak nespěchá. Kvantitativní uvolňování stále běží a o návratu úrokových sazeb do kladných hodnot se hovoří až pro rok 2023. Přitom březnová meziroční inflace dosáhla 7,5 %. Není proto evropská centrální banka „za křivkou“ a nepřijde ještě letos jestřábí obrat, který by pomohl euru na silnější úrovně?
 • ECB bude opět nadělovat, trhy se připravují na druhý tříletý tendr
  Evropská centrální banka (ECB) se již tuto středu chystá provést druhý tříletý tendr, s jehož pomocí do evropského bankovního sektoru napumpuje dalších několik set miliard euro čerstvé likvidity.
 • ECB dále potápí euro
  Evropská centrální banka (ECB) na včerejším zasedání nepřišla s ničím novým. Program kvantitativního uvolňování nechá doběhnout v prosinci, což je pro italskou vládu bojující s dluhopisovými trhy velmi špatné načasování. Možné zvýšení úrokových sazeb pak vypadá reálně až na podzim příštího roku.
 • ECB možná začne nakupovat dluhopisy se splatností do tří let
  Po včerejším svátku práce v USA dnes poprvé v týdnu otevřou také americké burzovní indexy.
 • ECB nemá na co čekat
  Záporné úrokové sazby v eurozóně to mají sečtené. Je zřejmé, že v dnešní době už nemají opodstatnění a mohly být již několik měsíců minulostí. Mínus půl procenta v eurozóně nyní znamená globálně nejnižší úrokovou sazbu poté, co i ve Švýcarsku přistoupila centrální banka k překvapivému zvýšení.
 • ECB nemá na vybranou
  Euro se v posledních dnech zotavilo a na páru s americkým dolarem se odrazilo od pomyslného supportu 1,1111. Šlo ale spíše o důsledek zhoršujících se dat v USA než pozitivní obrat v eurozóně. Navíc několik centrálních bankéřů ve Spojených státech začalo otevřeně hovořit o snížení úrokových sazeb, které trh už delší dobu očekává, což také pomohlo posunout eurodolar o několik desítek pipů výše.
 • ECB nenechá euro posílit
  Dnes se podíváme na vývoj měnového páru EUR/USD, který po výletu na 1,1350 živeným holubičí rétorikou Fedu už zkorigoval o zhruba 200 pipů. Potvrzuje se tak náš novoroční výhled, kde cílujeme pásmo na eurodolaru 1,05 – 1,15, přičemž obě hranice si hlídají jak americká, tak Evropská centrální banka (ECB), aby nedošlo k příliš velkému posílení jejich měny.
 • ECB odstartovala výprodeje
  Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) překvapilo svým jestřábím výhledem. Zvýšení hlavní úrokové sazby o půl procentního bodu na 2,50 % proběhlo dle očekávání. Prohlášení, že takových kroků bude potřeba ještě několik, však finanční trhy opařilo.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader