Sobota 11. červenec 2020 00:17
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading letni strategie
reklama
Dukascopy

Edge (aneb skutečná podstata věci) - I.

Napsal:   Sekce: 

Kde leží klíče k úspěšným strategiím?

[Edge = výhoda poskytující traderovi převahu nad trhem]

Kde získáváme tuto výhodu? Kam se pro ni chodí? Lze k ní přijít studiem grafů, ve kterých máme zaznamenánu cenu a čas v každém minulém okamžiku? Nebo je potřebné sáhnout ještě někam úplně jinam?

Většina traderů přísahá na Price Action. Sám se mezi ně řadím.

Price Action aneb (příznivci indikátorů prominou) univerzální vžitý pojem pro "čistou" technickou analýzu: svíčky, patterny, supporty, resistance, trendliny, kanály, pivoty, fibo úrovně, murrey linky, sweetspots, má oblíbená 200EMA v roli S/R... a konfluence toho všeho. Množství rozmanitých interakcí ceny a času. Vše je založeno na pravděpodobnosti opakování určitých vzorců v určitých situacích. Vždyť technická analýza je  "odrazem psychologie davu" (Alex Elder) a "chování davu se nezmění nikdy" (Jesse Livermore). Nelze podcenit ani fenomén self-fulfilling prophecy fungující tím líp, čím víc je daný prostředek technické analýzy sledován účastníky trhu. Může však pouhá reflexe minulosti stačit k získání stabilní výhody nad trhem?

Malá ukázka PA/TA:

Skvělé příležitosti k obchodu: V downtrendu cena vytvořila Low na 91,00, poté vystoupila až k nedávno pokořené psychologické hranici 100,00 která byla trhem odmítnuta - povšimněte si pinbaru jak z učebnice. Vynikající příležitost k prodeji s TP na 91,00; dalo se očekávat že dojde k retestu předchozího Low. Cena skutečně tuto úroveň důkladně otestovala, trh support potvrdil a vytvořil ukázkové dvojité dno. S (opět) těsným stoplossem jsme měli možnost otevřít Long pozici s TP na předchozím High. Cena tuto úroveň prorazila a ti, kdo trade nezavřeli (nebo nechali část pozice se stopem na BE běžet) mohli sledovat vzestup až ke 105,00, kde již zřetelně můžete vidět náznaky zpomalení býčího pohybu. V následném dění se krásně prokázala klasická vlastnost Price Action - pokořená resistance se proměnila v support, a to pořádně pevný. Cena jej během konsolidace 4x otestovala přičemž v horním pásmu respektovala horní trendline sestupné bullish wedge. V závěru grafu je jasně patrný únik ceny z wedge, retest její horní TL (povšimněte si konfluence s 13SMA) a jelikož i poté cena zavřela nad resistancí, patrně se jedná o platný breakout.

A pak že Technická Analýza Nefunguje. Funguje! Stačí jen chtít.

Jen tak bokem (ale nikomu to neříkejte):

 • o žádnou cenu nešlo - graf je náhodný,
 • 150 svíček = 150 hodů mincí + průměrná změna + std. odchylka,
 • geniální hračku si stáhněte zde,
 • pokud by Vám tlačítko "Flip Coins" nechodilo, povolte si v Excelu makra,
 • klikejte a užijte si patternů, supportů, trendů a trendlinek.

Klíčovým axiomem je nepředvídatelnost náhodného grafu. V absolutně nepředvídatelném prostředí není možné získat edge; pravděpodobnost úspěchu nemůže být dlouhodobě jiná nežli 50%, a to při libovolných variacích vstupů a výstupů. Pokus s TA na náhodném grafu názorně demonstruje jednu velice nepříjemnou skutečnost; ukazuje totiž, jak jednoduché je "vidět" to, co vidět chci. Lze si představit tradera, který by se s přesvědčením vrhnul na obchodování náhodného grafu pomocí TA (kdyby nevěděl) a snažil se náhodu přelstít disciplínou, moneymanagementem a nedejbože statistikou? Neměl by šanci.

Věci jsou takové, jaké jsou. Ne takové, jak se snažíme je vidět, vysvětlit, zdůvodnit či ospravedlnit. To platí obecně. A v tradingu obzvlášť.

Aby nedošlo k nedorozumění: netvrdím ani náznakem, že je PA/TA k ničemu. A už vůbec nepatřím do klubu příznivců teorie náhodné procházky. Naopak - PA/TA vyčerpává témeř vše z užitečných prostředků, které máme jako tradeři k dispozici. Sám bych se bez ní ve svém tradingu neobešel. Vždyť možnost vědět, že se na dané úrovni nejspíš něco semele, je k nezaplacení. Chtěl jsem jen naznačit, že není dogmaticky samospasitelná a poukázat na relativnost a subjektivnost všeho, co se zdá být v reálném trhu pevným vodítkem.

Existují však i vodítka jiná, která jsou mnohem absolutnější a objektivnější povahy; jejich existenci se pokusím uchopit a osvětlit v dalších pokračováních. V zásadě jde o prvky pravé neefektivity, které nelze přímo odvodit (vypočítat) z historických cen. V náhodném "trhu" s gaussovskou distribucí by nefungovaly ani v sebekratším časovém horizontu; o to spolehlivější a "nezničitelnější" jsou v trhu reálném. Souvisí ponejvíce s časem, nicméně podstata těchto prvků je inherentní danému trhu - ve forexu měnovému páru. Chápu je coby edge vyššího řádu; samozřejmě nejde o svaté grály a nelze očekávat, že budou fungovat věčně. Jednu ryze mechanickou strategii tohoto druhu zde příště představím, včetně zdrojového kódu EA (AOS) pro MT4.

EURUSD 1.1.1999 - 19.11.2010: SL 100 pips, start 0,5 lotu.
Position sizing: standard 5% risk/trade, 7,5% po zisku, 3,33% po ztrátě.

Příště: Primitivní strategie boří mýty .. pročpak asi?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ECB možná začne nakupovat dluhopisy se splatností do tří let
  Po včerejším svátku práce v USA dnes poprvé v týdnu otevřou také americké burzovní indexy.
 • ECB nemá na vybranou
  Euro se v posledních dnech zotavilo a na páru s americkým dolarem se odrazilo od pomyslného supportu 1,1111. Šlo ale spíše o důsledek zhoršujících se dat v USA než pozitivní obrat v eurozóně. Navíc několik centrálních bankéřů ve Spojených státech začalo otevřeně hovořit o snížení úrokových sazeb, které trh už delší dobu očekává, což také pomohlo posunout eurodolar o několik desítek pipů výše.
 • ECB nenechá euro posílit
  Dnes se podíváme na vývoj měnového páru EUR/USD, který po výletu na 1,1350 živeným holubičí rétorikou Fedu už zkorigoval o zhruba 200 pipů. Potvrzuje se tak náš novoroční výhled, kde cílujeme pásmo na eurodolaru 1,05 – 1,15, přičemž obě hranice si hlídají jak americká, tak Evropská centrální banka (ECB), aby nedošlo k příliš velkému posílení jejich měny.
 • ECB opět oddálila růst sazeb a nebrání se ani jejich snížení
  Evropská centrální banka (ECB) znovu oddálila zvýšení úrokových sazeb a opět zhoršila svůj výhled pro hospodářský růst eurozóny. Členové rady tak reagují na zhoršující se náladu v globální ekonomice, podnikatelský sentiment v eurozóně nebo opět zpomalující inflaci. Zároveň odhalila některé podrobnosti týkající se levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Svůj výhled pro hospodářský růst výrazně zhoršila také německá centrální banka.
 • ECB poslala euro zpět nad 1,32 EURUSD, japonská vláda naopak znovu potopila JPY
  Pozitivní sentiment na trzích i nadále dominuje.
 • ECB si neudělala domácí úkol
  Evropská (ECB) a britská centrální banka (BoE) udělaly tento týden několik zásadních chyb v komunikaci s investory, za co je trh náležitě potrestal. Špatná komunikace se okamžitě projevila v reakci trhu, když se euro i libra utrhly z řetězu. Avšak ECB silné euro nechce, protože zbrzďuje růst inflace. A právě kvůli dosažení inflačního cíle banka měsíčně pumpuje do ekonomiky 60 miliard eur. Obě banky (ECB, BoE) by se měly vrátit o pár let zpět a nastudovat si, jakým způsobem komunikovala americká centrální banka (Fed) ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE3) v roce 2013.
 • ECB s tiskem peněz nejspíš nepřestane
  Kvantitativní uvolňování v eurozóně skončilo s příchodem Nového roku. Neuběhl ani celý měsíc a centrální bankéři ve Frankfurtu už vymýšlejí, jakým způsobem dostat do finančního systému nová eura, pokud to bude třeba.
 • ECB už docházejí náboje
  Hned tři zasedání centrálních bank nás čekají dokonce tohoto týdne. O nastavení úrokových sazeb a kurzu měnové politiky se bude rozhodovat v Kanadě, na Novém Zélandu a v eurozóně.
 • ECB už nemá co kupovat
  Dnešní zasedání Evropské centrální banky odhalí více detailů ohledně postupného ukončení kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Můžeme očekávat snížení tempa z aktuálních 60 miliard euro měsíčně.
 • ECB ve stínu evropských voleb
  Euro proti americkému dolaru tahá za kratší konec. Nejenže si trhy přebraly vítězství Donalda Trumpa jako dolarově pozitivní událost a americká centrální banka již téměř s jistotou bude zvyšovat úrokové sazby na svém zasedání v příštím týdnu, společnou evropskou měnu stáhl níže i výsledek italského referenda.
 • EDGE kalkulačka
  Článek od Olympuska na téma analýza OSů...
 • Efektivní trend Line system UPDATE
  Vhodné pro všechny kategorie traderů, určeno pro M5.
 • Efektivní využití indikátoru Relative Strenght Index (RSI)
  Indikátor Relative Strenght Index (dále jen RSI indikátor) je díky obchodní platformě Meta Trader, jehož je součástí, notoricky známý a mezi obchodníky oblíbený indikátor. Hlavním tématem tohoto blogu, ale nebude obchodování překoupených oblastí a stejně tak klasických divergencí i když je samozřejmě zmíním. Osobně vidím mnohem vyšší potenciál tohoto indikátoru v jiném a méně propagovaném způsobu použití. Tuto možnost dnes představím a navrhnu k ní jednoduchý způsob obchodování.
 • Ekonomické starosti Kanady - základ ziskového obchodu
  Ještě před pár lety byla Kanada jednou z těch ekonomik, které mohou prohlásit, že u nich se vše daří, jak má. Po bankovních reformách měly banky málo úvěrů a byly v dobrém stavu. Poptávka po komoditách, jež Kanada dodávala zejména svému jižnímu sousedovi, se držela vysoko a stejně tak vysoko byly i jejich ceny. Hospodářství Kanady vzkvétalo, platy rostly, obyvatelé byli spokojeni a zahraniční investoři se hrnuli s investicemi do všemožných odvětví, od komoditního sektoru až po nemovitosti.
 • Ekonomika provozu
  Pokud chcete být úspěšným traderem, musíte se v první řadě dopracovat k nějakému zisku. A zisk jsou příjmy mínus výdaje. Proto je dobré dopředu zvážit, jestli má vůbec smysl se pouštět do něčeho s celkem nemalými náklady - mám tím na mysli hlavně výši spreadu (respektive spreadu + komise) a jeho chování během celého obchodního dne, výši swapů při dlouhodobějším držení pozic a výši skluzů (zejména u stopek). Moje odpověď je – má, ale je třeba myslet ekonomicky. Nemusíte přece obchodovat úplně vše a úplně kdekoli.
 • Elektřina jako komodita a její specifické vlastnosti ve srovnání s největším trhem světa
  Teorie podobnosti říká, že pokud je několik různých systémů navzájem podobných, stačí umět popsat (není důležité, zdali teoreticky nebo experimentálně) jeden z nich, a k popisu ostatních stačí použít jednoduchých operací na základě vhodných definic. Na základě znalosti jednoho systému lze sestavit modely procesů, na základě kterých lze pak předpovídat chování reálného systému při různých změnách podmínek.
 • Elliott - jak že to vlastně obchoduji??
  Ukázka jednoho intraday obchodního dne...
 • Elliottovy vlny: Analýza EUR/USD, ROPY, ZLATA, USD/CAD, S&P 500, DAXu a USD/CHF
  Ahojte tradeři a vítejte u týdenní analýzy FX marketu! Dnes se podíváme na stav EUR/USD, ROPY, ZLATA, USD/CAD, S&P 500, DAX a USD/CHF.
 • Elliottovy vlny - analýza finančních trhů
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na FOREX trhy! Dnes se podíváme na velmi pěkné korelace mezi zlatem, US dluhopisy a S&P 500. Dále také na akcie Tesly a měnový pár EUR/USD.
 • Elliottovy vlny: Analýza japonského jenu
  Ahojte tradeři a vítejte u netradiční analýzy FX marketu! Dnes se zaměříme na velmi zajímavé páry xxx/JPY a co od nich v dalších týdnech očekávat.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading