Pondělí 11. srpna 2025 12:07
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading patterns
reklama
RebelsFunding NEW

Finančník George Soros patří k nejvýznamnějším filantropům

11.08.2025 08:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Miliardář a finančník George Soros, spoluzakladatel hedgeového fondu Quantum Fund, je znám jako filantrop a významný podporovatel liberálních aktivit. Svůj majetek získal burzovními spekulacemi, kterými do úzkých dostal i zdánlivě neotřesitelnou britskou libru. Americký investor s maďarskými kořeny se ale vymyká vžité představě o bezskrupulózním finančním žralokovi. Jeho peníze totiž z nemalé části slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa. Finančník a filantrop Soros 12. srpna oslaví 95. narozeniny.

Génius, podivín, samaritán i provokatér - to vše o sobě v určitých fázích života slýchával. Prostřednictvím svého hedgeového fondu Quantum Fund dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy. Sorosova nadace Open Society Foundations pak například koncem studené války pomáhala disidentským skupinám ve střední a východní Evropě. Jeho jmění časopis Forbes ve svém posledním žebříčku odhadl na 7,2 miliardy dolarů, což z něj dle časopisu činí 453. nejbohatšího člověka.

Soros se narodil v budapešťské židovské rodině právníka jako György Schwartz. Po válce, v šestnácti letech, opustil rodnou zemi a odešel do Británie. Zpočátku se živil manuálními pracemi, posléze vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole, výrazně jej ovlivnil rakousko-britský filozof Karl Popper. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik.

Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. Když v roce 1980 bilancoval jeho úspěšnost, fond vykázal čtyřicetinásobné zhodnocení vložených prostředků. V 80. letech začal Soros přesouvat svoji pozornost k mecenášským aktivitám. Stáhl se z vedení fondu a soustředil se na práci jakéhosi filozofa-vizionáře, jak na poli investic (začal se orientovat spíše na měnové spekulace), tak na poli charitativním.

Hlavním cílem Sorosových filantropických aktivit je podpora otevřené společnosti založené na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva. Koncem 70. let začal Soros poskytovat stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě. Posléze se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77. V rodném Maďarsku se Sorosovo jméno v posledních letech skloňuje v souvislosti s otázkou imigrace, kterou jeho nadace podle maďarského premiéra Viktora Orbána podporuje. Orbán vede proti Sorosovi tvrdou kampaň a líčí jej jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí příliv migrantů.

Soros je od roku 2013 potřetí ženatý. Jeho manželkou je o 40 let mladší konzultantka v oblasti vzdělávání a zdravotní péče Tamiko Boltonová. Z předchozích manželství má Soros pět dětí - čtyři syny a dceru. Před dvěma lety oznámil, že předává kontrolu nad svým rozsáhlým impériem synovi Alexandrovi.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Fiala chce stabilitu cen, další politici upozorňují na Michlovu vazbu na Babiše
    Premiér Petr Fiala (ODS) by si v zájmu českých občanů přál, aby dnešní jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky neznamenalo změnu cíle banky v podobě cenové stability. Sdělil to ČTK. Předseda vlády věří, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v Česku začala postupně klesat. Další politici vládních stran upozorňují na Michlovu vazbu na bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému dělal poradce, nebo možný střet zájmů.
  • Fiala: Návrh zákona o přeměnách společností necílí na konkrétní firmu
    Návrh zákona o přeměnách obchodních společností je podle premiéra Petra Fialy (ODS) obecnou úpravou. Není zacílen na konkrétní firmu, vztahuje se na všechny obchodní společnosti, řekl ČTK Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Zároveň ale podotkl, že vláda se netají snahou posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Fiala tak komentoval situaci, kdy akcie společnosti ČEZ se po zprávách o návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který ve středu schválila vláda, na burze výrazně propadly. Pokles akcií ČEZ je podle analytiků reakcí právě na tento vládní návrh zákona.
  • Fiala: Řešit otázku cel s USA je možné jen na úrovni EU
    Možné zvyšování cel ze strany Spojených států a jejich prezidenta Donalda Trumpa lze řešit pouze na úrovni EU, která může vyjednávat s využitím již existujících celních tarifů. Předpovídat dopad na českou ekonomiku nelze do doby, než bude jasné, o jaké případné zvýšení se bude jednat a kterých cel se bude týkat. Ve včerejším diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Sám by byl pro to, aby byl obchod co nejotevřenější.
  • Fiala: Šéf ČNB měl vládu předem informovat o plánu investic do bitcoinů
    Guvernér České národní banky Aleš Michl měl podle premiéra Petra Fialy (ODS) vládu předem informovat o kritizovaném záměru, podle něhož by centrální banka mohla mít až pět procent rezerv v kryptoměně bitcoin. Fiala to včera uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. I když je ČNB institucí nezávislou na vládě, její guvernér by měl takovéto kroky s kabinetem konzultovat, míní Fiala. Michl hovořil o tom, že navrhne vypracování analýzy možností nakupovat bitcoin jako nástroj další diverzifikace portfolia devizových rezerv, nikoli že předloží návrh jako takový, reagovala ČNB.
  • Fiala v podcastu PoliTalk: Inflace se vrátí na tři až čtyři procenta
    Inflace se vrátí na hodnoty, na které byli lidé zvyklí do roku 2021, tedy na tři až čtyři procenta, mzdy porostou o pět až deset procent, řekl v podcastu PoliTalk premiér Petr Fiala (ODS). Je podle něj logické, že jsou lidé unavení a cítí nedůvěru v politické kroky. Premiér věří, že situace v Česku se bude zlepšovat. Signálem jsou podle něj mimo jiné klesající ceny energií či potravin.
  • Fiala: Zpomalení inflace znamená konec zdražování
    Zpomalení inflace na 2,3 procenta znamená konec zdražování a konec nejistoty ohledně budoucnosti. Novinářům to v komentáři k dnes zveřejněné informaci o lednovém růstu spotřebitelských cen řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj k poklesu inflace přispěly i kroky vlády, zejména rozpočtová konsolidace a tlak na výrobce a obchodníky ke snížení cen.
  • Fidelity: Čína bude po odeznění pandemie lídrem oživení
    Společnosti v Číně se nejrychleji dostanou z globální pandemie koronaviru a budou jím nejméně poškozeny. Šoky zřejmě nejlépe zvládá technologický sektor. Vyplývá to z bleskového průzkumu 152 akciových analytiků a analytiků nástrojů s pevným výnosem společnosti Fidelity International.
  • Finální dohoda o řešení dluhové krize padne ve středu
    Finální dohoda o řešení dluhové krize má padnout na druhém Summitu ve středu 26. 10.
  • Finanční domy láká po brexitu i Nizozemsko
    Amsterodam se rozhodl zvolit poněkud odlišný postup než jiná evropská města, která se snaží po...
  • Finanční firma Ant nabídne akcie v Hongkongu a Šanghaji
    Společnost Ant Group, která je finančně technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, zahájila proces na souběžný vstup na akciové burzy v Hongkongu a Šanghaji. Oznámila to dnes společnost, žádné další detaily, včetně velikosti a přesného termínu, však neuvedla. Primární nabídka akcií Ant je jednou z nejočekávanějších na světě a mohla by letos být jednou z největších, uvedla agentura Reuters.
  • Finanční krize změnila poměr sil mezi bankami
    Od vypuknutí vrcholné fáze globální finanční krize před pěti lety, kdy padla americká investiční banka Lehman Brothers...
  • Finančník Soros: Finanční trhy stojí na začátku nové krize
    Americký investor maďarského původu George Soros dnes varoval, že světové finanční trhy stojí kvůli ekonomickým problémům v Číně na začátku nové krize. Vyzval proto investory k velké obezřetnosti. "Řekl bych, že to odpovídá krizi," poznamenal Soros na ekonomickém fóru na Srí Lance.
  • Finančník Soros kritizuje kryptoměnu bitcoin
    Americký finančník maďarského původu George Soros na Světovém ekonomickém fóru v Davosu varoval před zánikem civilizace. Na čtvrteční večeři kritizoval Trumpa, velké internetové společnosti, kryptoměnu bitcoin i bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU), informovaly agentury AFP a DPA.
  • Finančník Soros: Rusko má dostatek rezerv
    „Rusko je v nepříznivém ekonomickém prostředí, ale pro blízkou budoucnost má dostatek devizových rezerv“...
  • Finančník Soros varuje před krachem summitu EU
    Německo musí změnit svůj odmítavý postoj vůči návrhům bez zbytečných odkladů prosadit těsnější...
  • Finanční metropolí Evropy zůstane londýnská City asi i po brexitu
    Pokud Británie 29. března skutečně opustí Evropskou unii, dotkne se to jejího finančního sektoru asi méně, než se původně očekávalo. I po brexitu bude totiž londýnská City, která je ekonomickým centrem Londýna a kde sídlí řada bank a dalších finančních institucí, dvakrát větší než její evropská konkurence. Hovoří pro to i skutečnost, že v rámci přípravy na brexit bylo podle únorového zjištění agentury Reuters přesunuto z Londýna zatím jen asi 2000 pracovních míst. To je asi třetina toho, co se odhadovalo ještě v září.
  • Finančními trhy hýbe hlavně ukrajinská krize
    Rostoucí napětí kolem ukrajinské krize opět zvyšuje nervozitu na světových finančních trzích. Akciové burzy výrazně oslabují a investoři přesouvají peníze do bezpečnějších aktiv, například do německých státních dluhopisů. Globální akciový index MSCI kolem dnešního poledne vykazoval pokles o půl procenta. Evropské akcie ztrácely 1,3 procenta a ruské akcie se propadly na tříměsíční minima.
  • Finanční představitelé G20 schválili dohodu o globální minimální dani
    Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20) včera schválili globální dohodu o reformě daňového systému, která zahrnuje zavedení globální minimální daně. Ve společném komuniké po včerejším zasedání rovněž slíbili, že se vyhnou příliš rychlému omezování rozpočtových opatření na podporu hospodářského růstu a zároveň budou pozorně sledovat vývoj inflačních tlaků.
  • Finanční ředitelé českých firem čekají slabý růst HDP a vysokou inflaci
    Finanční ředitelé českých firem letos očekávají jen nízký růst hrubého domácího produktu (HDP), podle nich nepřesáhne 0,5 procenta. Naopak inflace podle nich letos zůstane vysoká, celoroční průměr očekávají 9,9 procenta. Počítají také s růstem nákladů, zejména personálních. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
  • Finanční ředitelé se bojí obchodní války mezi Německem a USA
    Nediplomatický jazyk amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohl mezi Spojenými státy a Německem vyvolat obchodní válku. Takovou obavu vyjadřují podle studie televize CNBC na základě nedávné slovní války mezi Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou přední světoví firemní finanční ředitelé.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč