Trump mluví řečí dohod. A jednu pořádně tučnou teď upekl na jih od Perského zálivu, kde z hlubin tryská ropa a na bankovních účtech se povalují miliardy. Americký prezident postupně navštívil tři země a oznámil nové ekonomické dohody.
Nejobjemnější spolupráci upekl Trump se Spojenými arabskými emiráty. Tamní šejkové slíbili, že vyčlení 1,4 bilionu dolarů (31 bilionů korun) na zakázky pro americké firmy. Katar připumpuje 1,2 bilionu dolarů (27 bilionů korun) a Saúdská Arábie 600 miliard dolarů (13 bilionů korun).
Kam všechny ty peníze potečou? Slavit mohou zejména společnosti spojené s umělou inteligenci. Šejkové totiž v poušti staví rozlehlá datacentra a teď chtějí celému světu nabídnout místní výpočetní výkon.
Ostatně není náhoda, že s Trumpem k Perskému zálivu zavítal i šéf Nvidie Jensen Huang. K delegaci se připojil také správce BlackRocku Larry Fink a také Elon Musk. I jeho Tesla se na burze po krizi probouzí. Snad proto, že Katar vítal americkou návštěvu svými Cybertrucky.
Bilionová dohoda se má dotknout také leteckého průmyslu. Katar má od USA v průběhu příštích let nakoupit 210 Boeingů. Společnosti se letos na burze i přes řadu průšvihů daří, poskočila už o 20 procent.
Peníze potečou také do amerických zbrojovek. Saúdská Arábie se totiž se Spojenými státy dohodla na dalších dodávkách zbraní.
Nejbohatší země Blízkého východu tím dávají jasně najevo, že ze všech možných globálních partnerů nadále upřednostňují Spojené státy. Naplnění gigantických dohod se ale bude odvíjet od povahy obchodu s ropou, která je pro země Zálivu nadále kritickým vývozním artiklem.
USA sice vlastní produkci ropy navyšují – a teoreticky jsou v tomto ohledu soběstačné – nadále ale stovky tisíc barelů černého zlata dovážejí z Blízkého východu.
Filip Kalčák