Čtvrtek 20. června 2024 05:25
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei léto akce
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá

28.05.2024 16:37  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Firmy po celém světě už přišly o miliony dolarů kvůli podvodům označovaným jako deepfakes a odborníci na bezpečnost v kybernetickém prostoru upozorňují, že situace se bude dál zhoršovat. Zločinci totiž čím dál více zneužívají generativní umělou inteligenci (AI), informuje server televize CNBC. Jako deepfake se označuje technologie, která v digitálním prostředí umožňuje podvodníkům vytvářet falešný obsah, například i pozměněním obličeje jiných lidí.

Deepfake, volně přeloženo jako hluboký padělek, může být video, zvuk, případně fotografie skutečné osoby, které byly digitálně upraveny a zmanipulovány, často prostřednictvím umělé inteligence. Cílem je přesvědčivě je zkreslit, aby vyvolaly dojem, že jde o realitu.

V jednom z největších známých případů tohoto druhu, který se odehrál v letošním roce, byl podveden pracovník jednoho finančního oddělení v Hongkongu. Převedl takto více než 25 milionů dolarů (567 milionů Kč) podvodníkům využívajícím technologii deepfake, kteří při videohovoru svůj vlastní obraz pozměnili tak, že pracovník byl přesvědčen, že před sebou na monitoru vidí své kolegy.

Minulý týden britská strojírenská společnost Arup serveru CNBC potvrdila, že je to ona, kdo je do tohoto případu zapojen, ale že kvůli pokračujícímu vyšetřování nemůže být v této záležitosti konkrétnější.

Podobné hrozby narůstají v důsledku popularizace chatovacího programu Chat GPT od americké společnosti OpenAI. Ta jej zpřístupnila v roce 2022 a od té doby se mezi lidmi prudce zvýšil zájem o technologii generativní AI.

"Veřejná dostupnost těchto služeb snížila bariéru vstupu pro kybernetické zločince - ti už nemusejí mít speciální technologické dovednosti," řekl David Fairman ze společnosti Netskope, která se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru. Objem a sofistikovanost podvodů se podle něj rozšířily s tím, jak se technologie AI neustále vyvíjí.

Různé služby generativní AI lze využít k vytváření textového či obrazového obsahu, stejně jako videa, které vypadají, jako kdyby je vytvořil člověk nebo jako kdyby na nich byl skutečný člověk zobrazen. Mohou tak fungovat jako pomocné nástroje pro zločince, kteří se snaží digitálně manipulovat a přetvářet obraz reálných osob.

"Stejně jako v mnoha jiných firmách po celém světě jsou i naše aktivity vystaveny pravidelným útokům, včetně podvodů s fakturami, phishingových podvodů, falšování hlasu přes WhatsApp a deepfakes," řekl mluvčí firmy Arup.

V případě pracovníka finančního oddělení, kterého podvodníci připravili o miliony dolarů, šlo o to, že se tento pracovník zúčastnil údajně klasického videohovoru. Na druhé straně byli lidé, které tento pracovník považoval za finančního ředitele společnosti a za další zaměstnance podniku. Pracovník byl požádán o převod peněz, ale zbytek účastníků schůzky byl deepfake - byly to digitálně upravené obrazy lidí, kteří se skutečnými zaměstnanci podniku neměli nic společného.

Společnost Arup uvedla, že při incidentu byly použity falešné hlasy a obrazy. Upozornila přitom, že počet a sofistikovanost těchto útoků v posledních měsících prudce narůstá.

Čínská státní média letos informovala o podobném případu v provincii Šan-si. Týkal se zaměstnankyně finančního oddělení, která byla na základě zmanipulovaných pokynů vyzvána k převodu 1,86 milionu jüanů (5,8 milionu Kč) na účet podvodníka. Stalo se to rovněž při videohovoru s člověkem, o němž se zaměstnankyně domnívala, že je to její šéf. Ve skutečnosti šlo o deepfake a osoba na druhé straně měla pouze podobu jejího šéfa.

Podobné případy ale nejsou tak úplně nové. V roce 2019 generální ředitel jedné britské energetické společnosti podle médií převedl 220.000 eur (5,4 milionu Kč) podvodníkovi, který digitálně napodobil vzezření šéfa mateřské společnosti a telefonicky požádal generálního ředitele o převod peněz údajnému dodavateli.

Výzkumníci společnost Mandiant, která se věnuje bezpečnosti v kybernetickém prostoru a kterou vlastní americká internetová společnost Google, loni v srpnu zdokumentovali mnoho podobných případů. Zločinci při nich také využívali zejména umělou inteligenci a technologii deepfake pro phishingové podvody, dezinformace a další nezákonné účely. Firma tehdy uvedla, že použití technologie pro takové aktivity je omezené, ale že rostoucí dostupnost nových nástrojů generativní AI urychlí její využití lidmi se zlými úmysly.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let
  Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.
 • CNBC: Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují
  Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.
 • CNBC: Ekonomové se rozcházejí v názoru na dlouhodobý vývoj ruské ekonomiky
  Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže dlouhodobě čelit náporu mezinárodních sankcí, upozornil zpravodajský server CNBC. Druhé čtvrtletí bylo prvním celým čtvrtletím, kdy se do vývoje ekonomiky už plně promítl dopad invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
 • CNBC: Eurozónu čeká dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu
  Eurozónu čeká podle ekonomů dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu. Region se ještě plně nevzpamatoval z dlouhé a hluboké finanční krize v uplynulém desetiletí a nyní se musí vypořádat s novým koronavirem, píše zpravodajský server CNBC.
 • CNBC: Firmy stále více vracejí výrobu ze zahraničí do míst blíže spotřebě
  Ve světě se stále více prosazuje trend návratu výroby ze zahraničí. Firmy se stále častěji snaží přenášet výrobu produktů, jako je oblečení a počítačové čipy, do oblastí, které jsou blíže místu konečného nákupu a spotřeby, a odvracejí se od výrobních velmocí, jako je Čína. Nový trend, který urychlila pandemie nemoci covid-19 a pak válka na Ukrajině, ale narušuje globální dodavatelské řetězce. Napsal to server americké televize CNBC.
 • CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
  Evropský technologický sektor již letos přilákal vyšší investice od firem rizikového kapitálu než za celý loňský rok. Začínající technologické firmy, tzv. start-upy, na kontinentu od počátku letošního roku získaly 43,8 miliardy eur (1,1 bilionu Kč). Překonaly tak rekord z loňského roku, kdy získaly 38,5 miliardy eur. Uvedl to zpravodajský server CNBC s odvoláním na údaje společnosti Dealroom.
 • CNBC: Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
  Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil za čtvrt století. Poměr nabídky pracovních míst k poptávce po nich je nejhorší od poloviny 70. let a ekonomové už vládě dlouho doporučují, aby zmírnila přísná imigrační pravidla. Hluboký důraz na kulturní homogenitu však sebou nese to, že před cizinci Tokio upřednostňuje umělou inteligenci.
 • CNBC: Kryptoměnová burza Coinbase chce mít v EU hlavní sídlo v Irsku
  Americká kryptoměnová burza Coinbase chce mít v Evropské unii své hlavní sídlo v Irsku, odkud by poskytovala služby ostatním klientům v EU na základě takzvaných passportingových práv. V rozhovoru s televizí CNBC to řekl viceprezident firmy Nana Murugesan. Coinbase má od roku 2018 kancelář v Dublinu a v Irsku zaměstnává zhruba 100 lidí.
 • CNBC: Největší americké firmy podle tržní kapitalizace letos dále rostou
  Největší americké společnosti podle tržní kapitalizace, které patří i mezi největší společnosti na světě, v letošním roce dále posilují. Tržní kapitalizace firem Apple a Microsoft se blíží k hranici tří bilionů dolarů (66,3 bilionu Kč) a společnosti Tesla a Meta letos poprvé překonaly hranici jednoho bilionu dolarů, upozornil server CNBC.
 • CNBC: Otevření Číny může krátce omezit dodavatelské řetězce, v 2023 podpoří růst
  Zrušení přísných protipandemických opatření v Číně přišlo dříve, než mnozí analytici čekali. Banka Goldman Sachs varuje, že uvolnění krátkodobě povede k nedostatku pracovní síly a narušení dodavatelských řetězců. Ekonomové na druhou stranu očekávají, že krok Pekingu bude mít pozitivní dopad na hospodářský růst Číny v roce 2023, napsal včera zpravodajský server CNBC.
 • CNBC: Rostou obavy z propadu evropského trhu s komerčními realitami
  Mezi investory rostou pochybnosti ohledně zdraví evropského trhu s komerčními realitami, někteří mají obavy z jeho prudkého propadu po nedávných problémech v bankovním sektoru. Píše o tom dnes server CNBC. Vyšší náklady na půjčky nyní tlačí dolů ceny realit, které v uplynulých letech těžily z nízkých úrokových sazeb.
 • CNBC: Technologické firmy si digitální daň vynahradí
  Velké technologické firmy našly způsob, jak si kompenzovat vyšší náklady v souvislosti s digitální daní, kterou zavádějí evropské země. Například americká společnost Apple oznámila, že zvýší poplatky tvůrcům aplikací. Stala se tak zatím poslední firmou z této skupiny, která část nákladů na digitální daň přesune na menší podniky. Píše o tom server finanční televize CNBC.
 • CNBC: Technologické společnosti v jihovýchodní Asii letos více propouštějí
  Technologické společnosti v jihovýchodní Asii letos více propouštějí, píše server CNBC. Reagují tím na ztráty a na zhoršující se makroekonomickou situaci, které přicházejí po velmi úspěšném období v době koronavirové pandemie.
 • CNBC: Tether, třetí největší kryptoměna světa, vyvolává obavy u části ekonomů
  Tether, podle tržní hodnoty třetí největší kryptoměna světa, vyvolává znepokojení u některých ekonomů, včetně představitelů americké centrální banky (Fed). Obávají se, že by mohla být rizikem pro finanční stabilitu a že by její problémy mohly mít vážné dopady na celý trh, upozornil zpravodajský server CNBC.
 • CNBC: TSMC překonal Tencent a je nejhodnotnější firmou v Asii
  Největší světový výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) překonal čínský technologický gigant Tencent a stal se nejhodnotnější firmou v Asii podle tržní kapitalizace. Zásahy Pekingu proti technologickému sektoru v zemi v posledních několika měsících snížily hodnotu čínských technologických gigantů Tencent a Alibaba, zatímco akcie výrobců čipů posilují kvůli přetrvávajícímu nedostatku polovodičů, uvedl zpravodajský server CNBC.
 • CNBC: Válka může mít značné dopady, od zdražování potravin po sociální nepokoje
  Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nikdo nevěděl, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké dopady bude mít na Evropu a zbytek světa. Po téměř dvou měsících války jsou ekonomické důsledky konfliktu zřetelnější a vyhlídky nevypadají dobře. V době už tak silných inflačních tlaků, za kterými stojí rostoucí ceny potravin a energií a výpadky v dodavatelských řetězcích po pandemii, prohlubuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou napětí mezi nabídkou a poptávkou, zhoršuje spotřebitelskou náladu a ohrožuje globální hospodářský růst, píše server CNBC.
 • CNBC: V Číně roste zájem o virtuální lidi, využívají je firmy z mnoha oborů
  V Číně roste zájem o virtuální lidi. Podniky z řady oborů, od zákaznických služeb až po zábavní průmysl, platí za virtuální zaměstnance velké peníze. Technologická firma Baidu uvádí, že počet projektů virtuálních lidí, na kterých pracovala pro své klienty, se od loňského roku zdvojnásobil. Cenové rozpětí je přitom široké - klienti jsou ochotni za virtuálního zaměstnance ročně zaplatit od 2800 USD (63.300 Kč) do 14.300 USD (323.500 Kč), uvedl server americké televize CNBC.
 • CNBC: V Rusku narůstá strach z krize
  Zatímco Kyjev a Moskva uzavřely ve čtvrtek dohodu o příměří na východě Ukrajiny, ruská ekonomika se...
 • CNBC: Výsledky hospodaření evropských firem byly špatné
  Výsledky hospodaření téměř poloviny evropských firem za poslední tři měsíce loňského roku zaostaly za očekáváním, přestože tato očekávání byla už tak dost nízká. Uvedla to televize CNBC, která se odvolává na vyjádření oslovených analytiků. Podle nich se bude region v prostředí vysokých úrokových sazeb i nadále potýkat s problémy.
 • CNBC: Zboží vyrobené v Číně naráží na nové logistické problémy
  Čínské firmy, které chtějí proniknout na světový trh, narážejí na problémy s přepravou. Napojení na levnou domácí výrobu poskytlo čínským podnikům výhodu v zahraničí, což se ale teď mění v nevýhodu. Pandemie a obchodní napětí totiž narušují mezinárodní dodavatelské kanály, upozornil zpravodajský server CNBC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král