Vítám vás u článku o psychologii, který se dnes ponese na pozitivnější vlně. Budeme se totiž zabývat zisky, sériemi zisků a vyděláváním peněz. Aby však nebylo všechno jen růžové, tak si rovněž povíme i to, kam až může přehnaná euforie vést. Spolu s tím si i nastíníme, jak tenký led může být mezi dobrým pocitem z kvalitního tradingu a euforickými stavy, které se velmi rychle mohou zvrhnout v panické. Pojďme se nyní tedy na tuto emocionální houpačku blíže podívat.
Emocionální houpačka
Trading je ve své podstatě velmi jednoduchý. Ono slavné “nakoupit levně a prodat draze” navíc dává i smysl a při pohledu na cenový graf jsou jasně vidět úrovně, kde dochází k cenovým obratům. Tento retrospektivní pohled na cenový graf vyvolává první vlnu euforie z toho, že na tradingu přeci není nic složitého. Problémy totiž nastávají až v okamžiku, kdy se trading začne odehrávat v reálném čase.
Tehdy si obchodník uvědomí, že poznat vrchol nebo dno nějakého cenového pohybu není vůbec jednoduché. Před tím než se samotný vrchol vykreslí, tak trh ovšem ještě mnohokrát provede pouze naznačení. Z první euforie je tedy obchodník velmi rychle vyveden a pochopí, že trading je o úplně něčem jiném, než je hledání maxim a minim cenových pohybů.
Další vlna euforie přichází ve chvíli, kdy obchodník realizuje své první ziskové obchody. Paradoxně je jedním z nejhorších scénářů pro začínajícího tradera to, že jeho obchodní kariéra odstartuje sérií úspěchů. Právě v této fázi totiž často dochází k euforii a falešnému přesvědčení, že je trading snadný a hlubší analýza není potřeba. Nafouknuté ego však zpravidla nevydrží dlouho – a logicky dojde k jeho prasknutí.
Obchodník pak často, byť nevědomě, začne zvyšovat objemy obchodů, riskuje více kapitálu nebo výrazněji navyšuje frekvenci vstupů do trhu. A tím si zadělává na nemalý problém.
V tradingu je možná vůbec nejnebezpečnější, když si obchodník začne myslet, že trhu rozumí a má nad ním kontrolu. Tento stav však bývá velmi krátkodobý. Obvykle jen do okamžiku, než trh jasně ukáže, že je to právě on, kdo určuje pravidla hry. Euforie tak téměř nevyhnutelně vede ke ztrátám.
Proto je klíčové, aby se trader naučil nejen své emoce ovládat, ale také jim rozumět a vnímat je jako signály. Pokud cítí, že se mu daří a jede na vlně euforie, měl by ji vědomě krotit, nebo si raději dát od obchodování krátkou pauzu. Jen tak předejde tomu, že o své zisky zbytečně přijde.
Euforie je totiž stejně nebezpečný stav jako deprese. S tím rozdílem, že zatímco v depresi dochází ke ztrátám pozvolna, tak v euforii často přicházejí velmi rychle.
S postupem času si obchodník zpravidla vypěstuje větší odolnost vůči této emocionální houpačce. Nebude se přehnaně radovat ze zisků, ale zároveň ho nezlomí ani série ztrát. Než se ale k tomuto stabilnímu, neutrálnímu stavu propracuje, čeká ho ještě zajímavá a leckdy bolestivá cesta.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz