Pátek 29. březen 2024 09:15
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex Ebook
reklama
CapXmaster srovnani

Netflix a jeho strategie jak čelit konkurenci

Napsal:   Sekce: Akcie

Ano, i já jsem nejen investorem, ale předplatitelem některých streamovacích služeb, to mě donutilo sepsat fakty o lídru v oblasti streamování, který se v posledních měsících potýká s tvrdou konkurencí ze strany hlavních rivalů Disney+ a HBO Max a zároveň se připravuje na růst Amazon Prime. Není to však poprvé, co Netflix čelí novým výzvám, a firma si je dobře vědoma tlaku, který s sebou přináší vedoucí postavení na trhu. Je to však poprvé, co se Netflix musel přizpůsobit globálním změnám v odvětví, které by mohly ohrozit jeho obchodní model. Aby skupina uklidnila investory, bude se muset připravit na konkurenci v oblastech, na kterých se dodnes šetřilo.



Zvýšení podílu Netflixu na trhu

Minulý měsíc uzavřela společnost Netflix dohodu se společností Sony, na jejímž základě získá práva na první placená televizní vysílání svých filmů v kinech. Pro streamovací společnost je to velký krok kupředu, protože přechází od jednorázových smluv ke skutečnému stálému programovému plánu.

Tato dohoda se zaměřuje na "placenou televizi". Prémiové kanály - konkrétně HBO, Showtime, Starz a Epix - mají smlouvy se studii o vydávání svých filmů. Například filmy Warner Bros. jdou na HBO, filmy A24 na Showtime atd. V některých případech se jedná o přirozené spojení mezi spřízněnými společnostmi (mateřskou a dceřinou společností) nebo o jednorázovou dohodu, která je výhodná pro dvě nespojené společnosti. Dříve filmy společnosti Sony přenášela stanice Starz, od roku 2022 je převezme Netflix. To znamená, že Netflix právě vklouzl do okna, kde byla tradiční televize pevně zakotvena.

Společnosti Netflix se podařilo získat mnoho předplatitelů díky promyšlenému modelu. Nejprve skupina předložila trháky, které měly lidi přimět k registraci předplatného. Ve druhém kroku skupina nabídla originální inscenace, aby udržela své publikum v napětí. Současně Netflix nabídl filmy, které měly zaplnit prázdné místo. Tyto filmy byly postupně přidávány do katalogu a nyní tvoří největší část jeho programu. Tato nová dohoda umožňuje společnosti Sony, která nemá vlastní streamovací službu, využít Netflix jako finanční záchranný kruh, aby kompenzovala zavírání kin způsobené zdravotní krizí. Netflix bude mít možnost investovat do některých připravovaných projektů studia. Obě společnosti již v minulosti úspěšně spolupracovaly na animovaných filmech společnosti Sony.

Konkurenti Netflixu se také prosazují

Netflix se sice díky obsahu od Sony těší nárůstu předplatitelů a částečně tak dohání ztrátu obsahu, o kterou přišel po spuštění streamovacích platforem HBO Max a Disney+, ale zároveň musí bojovat s konkurenty, jako jsou Amazon a Apple, kteří zase nabízejí domácí trháky. Společnostem Amazon a Apple se totiž podařilo přesunout část diváků Netflixu na svou platformu, protože používají stejný model jako Netflix. Například nejoblíbenějším seriálem Netflixu byli po určitou dobu “Přátelé”, a když skončili, převzal je “Kancl”, než ustoupil seriálu “Schitt's Creek”. Netflix má velký podíl na tom, že seriál “Schitt's Creek” trhá rekordy. Je také zajímavé, že přidání seriálů Přátelé na HBO Max a Kancl na Peacock se těmto platformám vyplatilo, což vypovídá o hodnotě duševního vlastnictví jako celku v porovnání s distribuční platformou.

A shodou okolností je duševní vlastnictví také jádrem výhod dohody podepsané mezi společnostmi Sony a Netflix. Koneckonců, společnost Sony vlastní velké franšízy, jako je Spider-Man. Jedná se o jednu z mála “marvelovek”, která nepatří společnosti Disney, a nabízí Netflixu příležitost, jak se prosadit v oblasti superhrdinů. Někteří akcionáři, jejichž obavy se objevily na začátku roku, kdy Comcast oznámil, že brzy stáhne svůj obsah z Netflixu ve prospěch Peacocku, přivítali dohodu s úlevou. Vedení Netflixu se dokázalo rychle přizpůsobit a reagovat, aby se vyhnulo redukci svého katalogu. To svědčí o dobrém řízení společnosti a vizi jejích vedoucích pracovníků a také uchovali klid v investorech.


(https://in.pcmag.com/the-why-axis/136995/amazon-prime-video-has-the-most-shows-but-netflix-slays-the-competition-with-quality)


Rozšíření podnikání Netflixu o filmy

Dalším aspektem je, že je také fascinující sledovat, jak Netflix pokračuje v pronikání do filmového byznysu, včetně pronikání do tradičnějších distribučních metod. Připomeňme, že Netflix v roce 2019 koupil práva na obě pokračování filmu Knives Out (původně distribuovaného společností Lionsgate) za více než 450 milionů dolarů. Investice, která se může zdát pro streamovací platformu překvapivá a zcela odlišná od jejích obvyklých zvyklostí. Pokud se však podíváme zpět a zvážíme změny v katalozích a vznik konkurence, dává tato akvizice smysl.

Netflix se snaží zvýšit počet svých filmových produkcí. Očekává se, že v roce 2021 dosáhne 70 původních filmů, přičemž cílem je alespoň jedna premiéra týdně. Tento trvalý program je sice ambiciózní, ale zároveň představuje riziko, že rozmělněním publika bude kanibalizovat úspěch jiných filmů. Studio zatím nenašlo svou filmovou franšízu na úrovni AAA. Má za sebou jednotlivé úspěchy a ocenění, jako jsou Oscaři, ale nedokázala vytvořit sérii filmů, která by se podobala té, na které by vydělalo tradiční studio. Netflix tedy udělal správnou věc: koupil jeden z nich, zmíněný Knives Out.

Parrot Analytics, který provádí průzkum diváků o online televizní pořady, sdělil, že na Netflix připadala v prvním čtvrtletí roku 2021 zhruba polovina původních seriálů, které chtěli lidé na celém světě sledovat online.


(https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2021-04-18/netflix-is-losing-market-share-but-is-it-losing-customers)


Největší rizika bývají v těch nejmenších chybách

Vstup Netflixu na trh streamování byl založen na odlišnosti, ale nejznámějším aspektem této odlišnosti, který oslovil jeho publikum, byl model "vše v jednom". Zatímco tradiční model dlouho spočíval v týdenních epizodách, to naštěstí Netflix změnil, protože mít vše na dosah ruky od samého začátku bylo hlavním kladem. To také znamenalo začátek "binge watching", kdy uživatelé mohli strávit sledováním obsahu na platformě celé dny nebo dokonce týdny. Problém tohoto řešení "vše v jednom" je právě v jeho názvu, je to "vše v jednom".

Tento obchodní model se Netflixu osvědčil, ale zároveň se ukázal jako problematický, protože fanoušci seriálů nikdy nevědí, na čem jsou ostatní uživatelé. To pomáhá omezit výměnu informací mezi uživateli a online šíření informací na fórech ze strachu ze "spoilerů". Když byly původní seriály Netflixu omezeny na několik titulů, nebyl to problém. S přibývajícím novým obsahem a seriály je však pro předplatitele stále těžší držet krok. Tento efekt zaznamenala i konkurence a vysvětluje, proč konkurenční investice, jako například Disney+, přešly na týdenní publikační plán, aby umožnily delší ohlas svých seriálů. Průměrná doba, po kterou se o původním seriálu Netflixu mluví, je nyní omezena na 3 týdny a to na takzvaný dejme tomu “Předstartovní týden” “Zahajovací týden” “Týden po uvedení na trh”.

Po těchto třech týdnech počet zmínek a komentářů o seriálech Netflixu drasticky klesá, zatímco zmínky o obsahu Disney+ trvají déle než pět týdnů, než dojde k výraznému poklesu divácké konverzace. Vydáváním nových epizod v pátek společnost Disney vybízí k nové konverzaci během víkendu, která se opakuje po dobu několika měsíců. Toto opakování pomohlo zviditelnit její série zaměřené na Star Wars a Marvel (a tím i její značky). Každá epizoda trvá obvykle asi 30 minut, takže je pro uživatele snazší věnovat čas novým epizodám. To zjevně upoutalo pozornost Netflixu, který chce zřejmě situaci změnit a dle mého názoru reakce předplatitelů bude v nadcházejících měsících pečlivě sledována akcionáři.


Vítězný přístup

V případě úspěchu by tyto změny obchodního modelu Netflixu mohly vést k tomu, že by se stejným způsobem (týdenním vydáváním) mohly řídit i budoucí seriály. Firma již zaznamenala první úspěch se seriálem Zaklínač, který chtěl konkurovat seriálu Hra o trůny tím, že začal vydávat epizody každý týden. Nyní, když Zaklínač vycházel každý týden a získal si veškerý další rozruch a pozornost médií, což mechanicky vedlo k výraznému nárůstu jeho popularity. Zatímco doposud vedení společnosti testovalo týdenní verze jen výjimečně, zdá se, že tentokrát se Netflix chystá skutečně přistoupit k větší části svého obsahu. Tímto krokem skupina demonstruje své vedoucí postavení, když neváhá přijmout iniciativy, aby se ochránila před konkurencí, a zároveň potvrzuje, že model streamovací platformy stále hledá.

Aleš Hála

Vše, co jsem s vámi sdílel, sloužilo k obecnému vzdělání. Neposkytoval jsem investiční rady. Jedná se pouze o obecné vzdělávání o penězích, investování a ekonomice.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Neotřelé obchodní strategie, které se můžete naučit zcela zdarma
    Neexistuje obchodní strategie, která by šla aplikovat na jakýkoliv trh. Proto se vyplatí neustále si rozšiřovat obzory a tím se připravit na jakoukoliv situaci, která se na trhu naskytne. Jenže publikace či školení v podobě webinářů a seminářů mnohdy stojí nemalé peníze. Naštěstí stále existují způsoby, jak rozšířit svůj arzenál strategií a neplatit u toho ani korunu. Můžete například zdarma sledovat tradingovou konferenci online, kterou 13. listopadu pořádáme ku příležitosti 5. narozenin Purple Trading.
  • Nepatrná ztráta indexu S&P 500 situaci nemění, akcie mají za sebou silný měsíc
    Páteční propad o bezmála 3 % znamenal pro index S&P 500 týdenní ztrátu 0,19 %. Nálada na trhu dále kolísá.
  • Nepravdy okolo obchodování, na které si dát pozor
    Internet je plný různých mýtů a polopravd, které se týkají tradingu a snaží se jen vylákat z nezkušených začínajících traderů nekalými marketingovými praktikami jejich úspory. V tomto příspěvku jsme pro vás připravili nejrozšířenější nepravdy o tradingu, které když dokážete identifikovat, může vás to významně posunout ve vašich tradingových začátcích a přivést na správnou cestu za konzistentně ziskovým obchodováním.
  • Nerozhodný trh : býci už moc ne a medvědi ještě ne.
    Máme zde opět po několika týdnech "klasickou" - nerozhodnou situaci hlavně v EUR/USD a GBP/USD.
  • Nervozita je zpět. Na vině je opět Evropa
    Averze k riziku na trzích znovu narůstá a riziková aktiva jsou opět pod prodejním tlakem.
  • Nervozita na japonském jenu stoupá
    V minulém týdnu jsme se zaměřili na výhled fundamentálních ukazatelů japonské ekonomiky a jejich dopad na měnovou politiku a kurz japonského jenu. Dnes se podíváme na to, jak by mohl kurzem jenu zahýbat vývoj na japonských vládních dluhopisech, což je speciálně v dnešní době velmi žhavé téma.
  • Nervozita (po)zapomenuta, nejlepší výkon od konce podzimu posunul americké akcie na nové rekordy
    Během prvního únorového týdne dokázal index S&P 500 posílit každý den, ve čtvrtek a v pátek uzavíral na novém rekordu a celkově přidal 4,65 %. Ztráta z konce ledna je zapomenuta, index přidává i celkově od začátku roku.
  • Nervozita stahuje dolů tyto měny
    Volatilita se na finančních trzích stále drží. Vypadá to, že rostoucí úrokové sazby v USA a všeobecné očekávání konce jedné z nejdelších amerických expanzí obchodníky nenechají v klidu ani v následujících čtvrtletích. S tím jsou spojeny náhlé a leckdy přehnané výprodeje rizikových aktiv.
  • Nervozita znovu narůstá, euro na dvouletých minimech
    Evropská měna si v minulém týdnu sáhla na své dvouleté minimum.
  • Nesouhlasíte s ESMA a omezením finanční páky? Na vašem názoru záleží!
    Vážení obchodníci, jak již možná víte, Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) navrhuje výrazné snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU, a to na maximální možnou velikost 1:30.
  • Netflix uvedie v roku 2023 reklamy. Zachránia alebo zničia reklamy Netflix?
    V posledných rokoch sa Netflix stal rockovou hviezdou na akciovom trhu, ale rastúca konkurencia spôsobila, že Netflix prehodnotil svoje nastavenie. Voči Netflixu existuje negatívny sentiment, pretože jeho rast sa prvýkrat po dlhej dobe spomalil a konkurencia prudko vzrástla. To prinútilo mnohých investorov premýšľať, či má Netflix ešte budúcnosť alebo nie. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa skutočne deje.
  • (Ne)trader
    V minulém týdnu jsem měl zajímavé setkání s člověkem, který byl ve své duši trader, přesto to nevěděl. Je těžké říct, jestli by byl úspěšný nebo ne, ale to není podstatné. Podstatné bylo poslouchat ho a sledovat při našem rozhovoru.
  • Netradiční způsob, jakým lze používat ADX indikátor
    ADX indikátor je jedním z velmi oblíbených indikátorů, který má obchodníkům i po letech tradingu co nabídnout. I když je užívání ADX mezi tradery tolik oblíbené, tak i přesto se jedno z největších tajemství ADX skrývá v jeho netradičním způsobu použití, kterým je SKLON.
  • Netrpělivost v tradingu
    Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
  • Neudržitelný fixní kurz v Evropě
    Historie i ekonomické teorie dávají za pravdu tezi, že fixní měnový kurz nevydrží dlouho, pokud v dané zemi bují inflace a zároveň vykazuje hluboké deficity ve vztahu k zahraničím. Do takové situace se postupně dostává Rumunsko. Rumunský lei sice není formálně svázán s kurzem eura, ale rumunská centrální banka se tak od počátku září chová a svými intervencemi drží kurz EUR/RON v blízkosti 4,9500.
  • Neudržitelný kurz na forexu
    S tempem pálení svých devizových rezerv a možném přicházejícím spekulativním výprodeji je horkým kandidátem na skokové oslabení naše česká měna. Při rostoucích úrokových sazbách v eurozóně i v USA, hlubokým deficitem na běžném účtu a vyšší inflací by se skutečně měl nyní měnový pár EUR/CZK obchodovat v pásmu 25,50 – 26,50 a nikoliv za aktuálních 24,60.
  • Neúspěch na forexu a jak ho zvládnout
    Máte-li za sebou své počáteční ztrátové období v tradingu, může na vás dopadat silná deprese a chuť svou obchodní snahu jednoduše vzdát. V takový okamžik si musíte uvědomit, že se jedná o zlomový okamžik na vaší cestě obchodováním. Pokud s tradingem lidově řečeno seknete, ztratíte tím možnost prožít obchodní úspěch v budoucnu. V tomto článku se vám proto budeme snažit pomoci tímto těžkým okamžikem projít, abyste mohli dále v tradingu pokračovat.
  • Neuveriteľné výnosy Bitcoinu
    Jeden z aspektov, ktorý priťahuje ľudí ku kryptomenám, sú ich výnosy v tisícoch percentách v relatívne krátkom období. Ďalšie elementy ako technológia (blockchain), anonymita, rýchlosť platieb a nízko-nákladovosť pri platbách láka ľudí tiež. Nie veľa ľudí vie, ale prvotná cena Bitcoinu bola následujúca: 1309 Bitcoinov za 1$ v októbri 2009 a táto cena bola derivovaná z nákladov na elektrinu použitá počítačom na ťaženie kryptomeny, ale v tom čase nebola žiadna burza na ktorej by sa dal Bitcoin obchodovať.
  • Nevědomost a duplicita nikdy nezvítězí
    Představte si trading jako žebříček nějákého sportu, řekněme tenisu - kde každý hráč na světě je podle výsledků (obraz jeho píle), zařazen na příslušné místo. Někdo je číslo 1, někdo 1500...
  • Nevšedná pridaná hodnota analýz od 3cAnalysis
    Mal som možnosť telefonicky hovoriť s Marcelou ktorá, pododobne ako mnohí iní čitatelia portálu FXstreetCZ, objavila ponuku analýz. Poďa jej slov, spočiatku iba sledovala príspevky, ktoré 3cAnalysis už rok prináša na portál v Slovenskom jazyku, následne požiadala o dočasný bezplatný prístup do klientskej zóny webstránky 3cAnalysis a nakoniec sa rozhodla pre predplatné analýz v Anglickom jazyku, a teda je v súčasnosti jedným z klientov v regióne Českej republiky a Slovenska, v ktorom tím 3cAnalysis spolupracuje s tímom FXstreetCZ.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster