Středa 23. září 2020 02:29
reklama
XTB evolution
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets webinare

Revoluční změny v akciovém indexu S&P 500

01.10.2018 17:54  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Začátek října přináší největší změny indexu S&P 500 od roku 1999. Vzniknou a zaniknou sektory a odvětví, dojde ke změně jejich vah v indexu a některé akcie se přesunou do jiných sektorů. Změny se nejvíce dotknou sektorů informačních technologií, telekomunikací a zbytného spotřebního zboží. Změny se týkají mimo jiné většiny velmi známých FAANG titulů Alphabet (Google), Facebook a Netflix, které budou nyní patřit pod nově vznikající sektor komunikačních služeb.

V rámci sektorových změn dojde ke snížení váhy v oblasti informačních technologií ze současných 25 procent na 20 procent. Nově vznikne sektor s názvem komunikační služby, který bude mít v indexu váhu 10 procent. Tento sektor vznikne přesunutím všech titulů z telekomunikačního odvětví, které mělo na indexu váhu 2 procenta a jež s touto změnou zanikne. Nový sektor komunikačních služeb dále posílí několik titulů z oblasti informačních technologií a ze sektoru zbytného spotřebního zboží. Na celkovém indexu S&P 500 naopak nedochází ke změnám vah jednotlivých akcií. Váha řady titulů v jejich sektorech se však měnit bude, a to vlivem přidání nebo odebrání jiných titulů či přesunem do jiného odvětví.

Mezi akciové tituly, které naplní nově vznikající odvětví komunikačních služeb přesunem ze sektoru informačních technologií, patří například vyhledávací gigant Alphabet (Google), dominantní hráč v oblasti sociálních sítí Facebook, ale také poskytovatelé her EA, Activision a Take-Two Interactive. Z telekomunikací se přesun do nového sektoru komunikačních služeb týká například firem Verizon a AT&T. Z oblasti zbytného spotřebního zboží (consumer discretionary) připlují do nového sektoru komunikací filmově-mediální firmy Netflix, Disney, 21st Century Fox a další.

Jaké jsou dopady změn na investory? Je jich celá řada a z dlouhodobého hlediska jsou mnohé z nich zásadní. Týkají se například charakteru sektorů včetně dopadů na výhled růstu, dividendový výnos, expozici do trendů cloudu nebo AI, automatického či nuceného rebalancování portfolií stovek ETF fondů a dalších aspektů.

Zaprvé, změna bude mít zásadní dopad na sektor informačních technologií, který vyrostl na čtvrtinovou váhu v indexu S&P 500 a začal index příliš ovládat. Tento sektor tedy přijde o Facebook a Alphabet, dva hlavní tahouny růstu s velmi vysokou tržní kapitalizací. “Nový” osekaný technologický sektor bude mít nižší očekávaný budoucí růst tržeb a zisků na akcii a nižší marže než ten současný, či budoucí nový sektor komunikačních služeb. Největšími tituly technologického sektoru po změně budou s velkým předstihem Apple (19 procent) a Microsoft (16 procent), následovány budou s velkým odstupem firmou Intel (5 procent). Jde o firmy s nižšími valuacemi měřenými například poměrem P/E nebo P/S a také s menším regulatorním rizikem. Na druhé straně tyto společnosti mají výrazně nižší výhled růstu a slabší expozici do rozmáhajících se sektorů cloudových služeb a umělé inteligence. Charakter odvětví IT se výrazně mění, proto investoři zaměření na růstové tituly mohou současné změny vyhodnotit tak, že začnou vyprodávat svá portfolia.

Nové peníze se mohou naopak přesouvat do nově vznikajícího sektoru komunikací. Ten bude totiž poskytovat lákavou vidinu budoucího růstu, protože se sem přesune Alphabet, Facebook či Netflix. Na druhé straně bude tato růstová dynamika zmírněna oproti současnému technologickému sektoru naředěním firmami telekomunikačního sektoru AT&T a Verizon, které rostou vesměs podobně jako celá ekonomika. Poskytují ale na oplátku vyšší stabilitu tržeb a zisků i vyšší dividendový výnos.

Zánik telekomunikačního sektoru znamená pro investory ztrátu možnosti přímo investovat do jednoho z defenzivních, stabilních, předvídatelných a pomalu se měnících dividendových titulů. Ostatní utility (elektřina, plyn, voda, odpad) jsou změnami vesměs nedotčeny, takže investorům zbyde pořád dostatek čistě defenzivních sektorů. Mohou také investovat přímo do vybraných společností bývalého telco sektoru, které samozřejmě na burze zůstávají, akorát budou patřit do jiného sektoru.

Z pohledu rebalancování indexů a ETF fondů může nyní docházet k výraznějším nárůstům objemu obchodů i vyšším pohybům cen u akciových titulů, jichž se změna týká. Většina velkých fondů však změny dělá s předstihem a rovnoměrně, takže přímo na nutnosti fondů nakupovat či prodávat nelze s jistotou vydělat. Většina fondů navíc používá sofistikované algoritmy k omezení dopadů jejich obchodů na cenu akcií a jsou schopny kopírovat index s mírnou odchylkou či jej nepřímými cestami aproximovat.

Konkrétní poskytovatelé ETF fondů také již s předstihem začali měnit názvy a obsah některých ETF fondů právě s ohledem na změny v klasifikaci. Investoři by si tedy měli ještě pečlivěji než jindy ověřit, který index fond sleduje, které akcie vlastní a může vlastnit, či zda jejich fond provedl nějaké změny v souvislosti s reklasifikací. Změny totiž mohou mít dopad na rizikovost fondu, kolísavost výsledků a dividendové výnosy.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Hlavní ekonom BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Reuters: Nová baterie má Teslu zlevnit na úroveň benzínových vozů
  Americká automobilka Tesla hodlá koncem letošního či začátkem příštího roku začít ve svých elektromobilech Model 3 používat novou levnou baterii s dlouhou životností. Ta by měla snížit ceny elektromobilů zhruba na úroveň benzinových vozů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku.
 • Reuters: O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter
  Americká internetová společnost Twitter projevila zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. O převzetí aktivit, které by odvrátilo zákaz provozu TikToku v USA, již jedná americký softwarový gigant Microsoft.
 • Reuters: Potíže Boeingu kvůli 737 MAX 8 nutně Airbus neposílí
  Ztráty firmy Boeing způsobené nedávným pádem dvou letounů 737 MAX 8 nutně nepřinesou zisk jeho rivalu Airbusu. Podle agentury Reuters sice americký gigant s obratem 215 miliard dolarů (4,8 bilionů korun) může ukončit dodávky tohoto stroje, bohužel pro Airbus ale není moc pravděpodobné, že si evropská firma z jeho tržního podílu ukrojí větší díl. Výrobní kapacity evropské firmy jsou totiž plně vytížené a lhůty dodávek se táhnou roky.
 • Reuters: Rijád a Moskva se dohodly na prodloužení těžebních škrtů
  Saúdská Arábie a Rusko se včera dohodly na prodloužení stávajících ropných těžebních škrtů o jeden měsíc. S odkazem na své zdroje z uskupení OPEC+, které sdružuje největší producentské státy, to včera uvedla agentura Reuters.
 • Reuters: Rijád chce prodat dvě procenta akcií Saudi Aramco
  Saúdská Arábie se chystá v primární veřejné nabídce (IPO) prodat dvě procenta akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco. S odvoláním na tři informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Cena akcií pro vstup na burzu bude podle nich stanovena 5. prosince, obchodovat s akciemi se na burze v Rijádu začne 11. prosince. Firma podle zdrojů také rok nebude moci své akcie uvést na zahraniční burzu.
 • Reverse na trhu?
  Tak dlouho jsme na to čekali, až to konečně přišlo? Na trzích (americk...
 • Revízia britského HDP vrhá viac svetla na vývoj ekonomiky po referende: Investície prekvapivo rástli
  Dnes bola zverejnená prvá revízia britského HDP za tretí kvartál. Headline síce nijako neprekvapil a potvrdil medzikvartálny rast ekonomiky na úrovni 0,5%, táto revízia je však veľmi zaujímavá, keďže na rozdiel od prvého odhadu HDP prináša aj detailnejšie štatistiky, ktoré vrhajú viac svetla do toho, že čo sa dialo s britskou ekonomikou po úspešnom referende o vystúpení z EÚ. To sa konalo tesne pred začiatkom tretieho kvartálu.
 • Revoluce v dodavatelských řetězcích globálního finančnictví
  Katastrofické zemětřesení, tsunami a jaderná pohroma, jež v březnu 2011 postihly Japonsko, z...
 • Revoluce v obchodování na kapitálových trzích: Proč čekat?
  Uber, Airbnb a Spotify. Ti všichni změnili způsob, jakým jejich odvětví fungují a donutili staré hráče z trhu odejít nebo se zlepšit. Dějiny jsou psány vítězi, a když se vody po revoluci uklidní, málo komu se stýská po starých pořádcích. Kdo může s upřímně říci, že dává přednost používání starých disket místo flashdisků, lodí místo letecké přepravy? A komu bude chybět placení za obchodování na kapitálových trzích, když si uvědomí, že jsou obětí zbytečně vysokých poplatků? Nikomu. Takže když online investoři řeknou „dost“ a požadují revoluci a obchodovat zadarmo, jak se zpětně budeme dívat na dnešní trh online investování? Nejspíše ho budeme považovat za drahý, nedostupný a zastaralý.
 • Revoluční novinka v obchodování s Bitcoinem pochází z ČR
  Unikátní a zároveň geniálně jednoduchý princip nákupu a prodeje Bitcoinu po celé České republice nemá, minimálně v Evropě, obdoby.
 • Rezistencia na USDCAD znova odolala, otvára sa priestor pre pokles
  Rezistencia na USDCAD v pásme 1,315-1,325 naďalej drží. Posledný atak na toto pásmo ukončil včerajší FED, po ktorom si býci na americkom dolári vybrali prestávku. USDCAD sa nachádza v rastúcej trojuholníkovej formácii, čiže zospodu je ohraničená rastovou trendovou čiarou. Tá zaúradovala už štyrikrát a určuje aj priestor, kde by sa súčasná korekcia mohla zastaviť. Pri pohľade na graf je to niekde v pásme 1,285-1,29:
 • Riešenia neexistujú
  Podľa predstaviteľov eurozóny neexistujú žiadne pl&aac...
 • Riešenie krízy
  Aj keď sa môže zdať, že Európa rieši svoju dlhov...
 • Richard Branson - úspěšný podnikatel a vizionář s duší dobrodruha
  Duší dobrodruh s vášní ke všemu nevšednímu a riskantnímu je britský miliardář sir Richard Branson. Dnes jeho obchodní impérium čítá stovky firem značky Virgin, Branson plánuje cesty do kosmu a hledá alternativní zdroje energie. Navíc se občas pokusí o nějaký světový rekord a několikrát už měl "namále". Vždy opálený, s rozevlátými vlasy a bradkou stále hledá nové výzvy a nezapomíná ani na charitu. V sobotu 18. července oslaví sedmdesátiny.
 • Richard Holec posílil poprvé v sezóně tým Topforex – Lapierre a skončil bronzový v Tour of Malopolska
  Po zdravotních problémech se do týmu vrátil Hynek Palička a Richard Holec. Pro oba to byla závodní premiéra a to nejen v současném týmu, ale i v kategorii U23. Sestavu doplnil Tomáš Čapek, Jan Gavenda, Dominik Neuman a Petr Klabouch.
 • Richard Holec z Topforex-Lapierre 2. v poslední etapě Dookolo Mazowska
  Do závodu tým nastoupil po nedělním jednorázovém závodu V4 Specialized Series v Maďarsku, kde Richard Holec vybojoval top 10. Tým byl postaven tak, aby uspěl v hromadných dojezdech. Vysoká očekávání byla od Dominika Neumana, který se vrátil z horského soustředění v Livignu a od Richarda Holce, jehož forma je na vzestupu. Rovinatý charakter závodu rovněž nahrával Tomáši Čapkovi.
 • RichDad Advisors v České republice
  Přinášíme Vám jedinečnou příležitost zúčastnit se semináře RichDad Advisors, který se poprvé uskuteční v České republice! Do Prahy zavítají v neděli 5. února poradci Bohatého táty Ken McElroy, Andy Tanner, Tom Wheelwright a Blair Singer, kteří budou mluvit o tom, jak zbohatnout v krizi. Při zadání hesla fxstreet.cz na TicketStreamu získáte vstupenku na 2 900 Kč oproti plné ceně 5 900 Kč
 • RichDad.cz rozhovor: Investování do nemovitostí
  Ken je spoluzakladatel společnosti MC Companies, realitní investiční společnosti, která se specializuje na management, investice, vývoj a budování. Portfolio firmy zahrnuje více než 10 tisíc bytových jednotek s hodnotou v řádech milionů dolarů na jihozápadě Spojených států. Je autorem řady poradenských publikací.
 • Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
  Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP). Cílem je diverzifikace ekonomiky a vznik nových pracovních míst, uvedl nově jmenovaný ministr dopravy Sálih bin Násir Džásir. Ve snaze snížit závislost na příjmech z ropy, usiluje Rijád o to, aby většinu dopravní infrastruktury, včetně letišť a přístavů, provozoval soukromý sektor, zatímco vláda by měla funkci regulátora, napsala dnes agentura Reuters. Vláda čeká v příštím roce růst ekonomiky o 2,3 procenta.
 • Riksbank (Švédska centrálna banka)
  "švédska ekonomika sa obnovuje po kríze rýchlejšie ako sa očakávalo"... " kľúčová ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare