Pátek 20. květen 2022 05:43
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex webinar kveten

Revoluce v obchodování na kapitálových trzích: Proč čekat?

19.08.2015 17:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Uber, Airbnb a Spotify. Ti všichni změnili způsob, jakým jejich odvětví fungují a donutili staré hráče z trhu odejít nebo se zlepšit. Dějiny jsou psány vítězi, a když se vody po revoluci uklidní, málo komu se stýská po starých pořádcích. Kdo může s upřímně říci, že dává přednost používání starých disket místo flashdisků, lodí místo letecké přepravy? A komu bude chybět placení za obchodování na kapitálových trzích, když si uvědomí, že jsou obětí zbytečně vysokých poplatků? Nikomu. Takže když online investoři řeknou „dost“ a požadují revoluci a obchodovat zadarmo, jak se zpětně budeme dívat na dnešní trh online investování? Nejspíše ho budeme považovat za drahý, nedostupný a zastaralý.

V současné době individuální investoři platí za právo online přístupu na trhy a nevyznají se ve změti nepřehledných poplatků. Některé jsou ospravedlnitelné, jiné nikoliv. Pravdou je, že online obchodování na kapitálových trzích a investování je možné zlevnit a udělat spravedlivějším. Stačí jednoduchá změna: odstranit poplatky a provize a za obchodování zpřístupnit zadarmo.

Není to nemožné. V roce 1994 se objevily první online cestovní kanceláře. Ve stejném roce začaly fungovat první online investiční a obchodní platformy. V roce 1996 již stránky Booking.com transformovaly trh se zájezdy tím, že poskytovaly informace o zájezdech zadarmo. Na trhu online investování na podobné záměry pořád čekáme, nicméně změna je už nevyhnutelná.

Jak na to? Finanční trhy nejsou charita a ti, kteří na nich zpřístupňují obchod, si zaslouží šanci mít vydělat peníze úplně stejně jako investoři. Odpověď ale existuje a je nasnadě – vidíme ji každý den, když jdeme po ulici, surfujeme na internetu nebo se díváme na televizi: reklamy.

Jen si představte, jak to udělalo Spotify, které přeměnilo hudební průmysl, když dalo spotřebitelům možnost platit svojí pozorností místo penězi. Lidé si nyní mohou vybrat mezi dvěma modely, aby mohli poslouchat hudbu – buď zadarmo s reklamami, nebo jako placenou službu bez reklam (s dalšími výhodami). Proč tato strategie nemůže fungovat v online investování?

Vždyť přeci online tradeři a investoři jsou vyhledávanou cílovou skupinou. Obecně mají disponibilní příjmy a pravděpodobně jsou také zdatní v nových technologiích a mají vyšší vzdělání. Představují tedy cílovou skupinu pro high-endové, luxusní obchodní značky.

Firmy, které poskytují finanční služby, mohou také těžit z informací o chování této demografické skupiny za obrazovkou. Představte si, jak výrazně lépe mohou emitenti podílových fondů, ETF i dalších finančních produktů nakládat s prostředky na reklamu, když budou moci cílovat reklamu podle přístupu k riziku, minulého chování a investičních návyků přímo na obchodní platformě nebo investičním portálu. Firmy budou moci zastihnout ty správné lidi ve správný čas s produkty, které budou na míru individuálním investičním strategiím – místo aby záviseli na nepředvídatelných a drahých reklamách v televizi a tisku.

Tato revoluce ale není Velkým Bratrem. Pokud má uspět, musí být soukromí a ochrana osobních dat na prvním místě. Cílování v agregované úrovni znamená, že individuální data zůstanou v bezpečí. Je to win-win situace: instituce mají větší výnosnost z výdajů na marketing, jelikož své produkty nabízí přímo té nejlepší zákaznické skupině. A investoři mají přístup na kapitálové trhy zadarmo.

Samozřejmě, nižší ceny jsou často asociovány s nižší kvalitou. Každý zná svůj místní tisk, který je sice zadarmo, ale se spoustou reklam a kde je málo zpráv. Ale přechod na model s reklamami nemění způsob, jakým jsou kapitálové trhy zpřístupňovány. Stane se jen to, co společnosti jako Booking.com udělali agentům cestovních kanceláří; stejná služba bude zadarmo, prostě protože už není žádný důvod, aby nebyla.

Toto je budoucnost. A není to jen dobré pro investory: je to ve skutečnosti dobré i pro brokery. Lepší, levnější služba může přitáhnout nové online investory, což znamená více businessu pro všechny.

Jistě, někteří brokeři už udělali mnoho pro to, aby obchodování a investování na kapitálových trzích bylo pro jejich klienty levnější. Ale bylo by dobré, kdyby se do této revoluce zapojili všichni, aby tak vznikl tlak na lepší obchodní podmínky pro brokery i jejich klienty.

A co více, ti, kteří nejsou součástí těchto transformačních procesů, na tom také nemusí ztratit. Tlak na pokles poplatků za poskytování služeb může být kompenzován tím, že výdaje na marketing budou účinnější.

Model obchodování na kapitálových trzích zadarmo tedy prospívá všem. Investorům poskytuje přístup na trhy, zadavatelům reklamy poskytuje možnost marketingu zaměřeného na žádoucí cílovou skupinu. A brokeři se mohou těšit na více klientů a nižší poplatky. A kdo na celé věci ztratí? Staří brokeři, kteří se nepřizpůsobí.

Revoluce přichází. Obchodování na kapitálových trzích bude bezplatné. A to bude jen začátek. Takže, jak se budeme zpětně dívat na investování online, až přijde? To ukáže až čas, ale pravděpodobně skrz prsty.

Gijs Nagel, zakladatel a ředitel DEGIRO

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Reuters: O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter
  Americká internetová společnost Twitter projevila zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. O převzetí aktivit, které by odvrátilo zákaz provozu TikToku v USA, již jedná americký softwarový gigant Microsoft.
 • Reuters: Potíže Boeingu kvůli 737 MAX 8 nutně Airbus neposílí
  Ztráty firmy Boeing způsobené nedávným pádem dvou letounů 737 MAX 8 nutně nepřinesou zisk jeho rivalu Airbusu. Podle agentury Reuters sice americký gigant s obratem 215 miliard dolarů (4,8 bilionů korun) může ukončit dodávky tohoto stroje, bohužel pro Airbus ale není moc pravděpodobné, že si evropská firma z jeho tržního podílu ukrojí větší díl. Výrobní kapacity evropské firmy jsou totiž plně vytížené a lhůty dodávek se táhnou roky.
 • Reuters: Regulátoři EU provedli neohlášené inspekce v kancelářích Gazpromu
  Antimonopolní regulátoři Evropské unie provedli neohlášené inspekce v kancelářích ruské plynárenské společnosti Gazprom. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Podle zdrojů agentury Bloomberg regulátoři navštívili kanceláře německých divizí Gazpromu v rámci vyšetřování role podniku při výrazném růstu cen plynu v Evropě, které začalo ještě před válkou na Ukrajině.
 • Reuters: Rijád a Moskva se dohodly na prodloužení těžebních škrtů
  Saúdská Arábie a Rusko se včera dohodly na prodloužení stávajících ropných těžebních škrtů o jeden měsíc. S odkazem na své zdroje z uskupení OPEC+, které sdružuje největší producentské státy, to včera uvedla agentura Reuters.
 • Reuters: Rijád chce prodat dvě procenta akcií Saudi Aramco
  Saúdská Arábie se chystá v primární veřejné nabídce (IPO) prodat dvě procenta akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco. S odvoláním na tři informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Cena akcií pro vstup na burzu bude podle nich stanovena 5. prosince, obchodovat s akciemi se na burze v Rijádu začne 11. prosince. Firma podle zdrojů také rok nebude moci své akcie uvést na zahraniční burzu.
 • Reuters: Rusko bude asi hledat náhrady za SWIFT, alternativy budou drahé
  Moskva bude patrně hledat alternativy, jak se obejít bez mezinárodního platebního systému SWIFT. V sobotu od něj totiž bude v souladu s dřívější dohodou západních zemí odstřiženo sedm ruských bank a je možné, že se jejich počet ještě zvýší. Alternativy ale ruským podnikům značně zvýší náklady i rizika, uvedli odborníci, na které se odvoává agentura Reuters. Rusko se podle nich bude přinejmenším v nejbližší době potýkat se snížením objemu dovozu i vývozu.
 • Reuters: Těžba OPEC v listopadu pátý měsíc za sebou vzrostla
  Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v listopadu meziměsíčně zvýšila o 750.000 na 25,31 milionu barelů denně, zejména kvůli obnovování produkce v Libyi. Nárůst tak zaznamenala už pátý měsíc za sebou. Vyplývá to z dnešní zprávy agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy od zdrojů z odvětví.
 • Reverse na trhu?
  Tak dlouho jsme na to čekali, až to konečně přišlo? Na trzích (americk...
 • Revízia britského HDP vrhá viac svetla na vývoj ekonomiky po referende: Investície prekvapivo rástli
  Dnes bola zverejnená prvá revízia britského HDP za tretí kvartál. Headline síce nijako neprekvapil a potvrdil medzikvartálny rast ekonomiky na úrovni 0,5%, táto revízia je však veľmi zaujímavá, keďže na rozdiel od prvého odhadu HDP prináša aj detailnejšie štatistiky, ktoré vrhajú viac svetla do toho, že čo sa dialo s britskou ekonomikou po úspešnom referende o vystúpení z EÚ. To sa konalo tesne pred začiatkom tretieho kvartálu.
 • Revoluce v dodavatelských řetězcích globálního finančnictví
  Katastrofické zemětřesení, tsunami a jaderná pohroma, jež v březnu 2011 postihly Japonsko, z...
 • Revoluční novinka v obchodování s Bitcoinem pochází z ČR
  Unikátní a zároveň geniálně jednoduchý princip nákupu a prodeje Bitcoinu po celé České republice nemá, minimálně v Evropě, obdoby.
 • Revoluční změny v akciovém indexu S&P 500
  Začátek října přináší největší změny indexu S&P 500 od roku 1999. Vzniknou a zaniknou sektory a odvětví, dojde ke změně jejich vah v indexu a některé akcie se přesunou do jiných sektorů. Změny se nejvíce dotknou sektorů informačních technologií, telekomunikací a zbytného spotřebního zboží. Změny se týkají mimo jiné většiny velmi známých FAANG titulů Alphabet (Google), Facebook a Netflix, které budou nyní patřit pod nově vznikající sektor komunikačních služeb.
 • Rezistencia na USDCAD znova odolala, otvára sa priestor pre pokles
  Rezistencia na USDCAD v pásme 1,315-1,325 naďalej drží. Posledný atak na toto pásmo ukončil včerajší FED, po ktorom si býci na americkom dolári vybrali prestávku. USDCAD sa nachádza v rastúcej trojuholníkovej formácii, čiže zospodu je ohraničená rastovou trendovou čiarou. Tá zaúradovala už štyrikrát a určuje aj priestor, kde by sa súčasná korekcia mohla zastaviť. Pri pohľade na graf je to niekde v pásme 1,285-1,29:
 • RHK Brno vstoupila do fondu kvalifikovaných investorů. Členům komory nabídne výhodnější zhodnocení
  Regionální hospodářská komora Brno (RHKB) podepsala v minulém týdnu smlouvu o jejím vstupu do vlastnické struktury fondu kvalifikovaných investorů Adax Private Equity Fund SICAV a. s. Členové komory díky tomu získají dodatečné zvýhodnění u svých investic.
 • Riešenia neexistujú
  Podľa predstaviteľov eurozóny neexistujú žiadne pl&aac...
 • Riešenie krízy
  Aj keď sa môže zdať, že Európa rieši svoju dlhov...
 • Richard Branson - úspěšný podnikatel a vizionář s duší dobrodruha
  Duší dobrodruh s vášní ke všemu nevšednímu a riskantnímu je britský miliardář sir Richard Branson. Dnes jeho obchodní impérium čítá stovky firem značky Virgin, Branson plánuje cesty do kosmu a hledá alternativní zdroje energie. Navíc se občas pokusí o nějaký světový rekord a několikrát už měl "namále". Vždy opálený, s rozevlátými vlasy a bradkou stále hledá nové výzvy a nezapomíná ani na charitu. V sobotu 18. července oslaví sedmdesátiny.
 • Richard Clarida rezignoval uprostřed obchodního skandálu
  Nedávno byl Fed v centru pozornosti. Účastníci trhu bedlivě sledovali všechny zprávy o jeho krocích, prohlášeních atd. Hlavní událostí byl nejspíše obchodní skandál, který se odehrál na podzim loňského roku. Ukázalo se, že někteří členové rady guvernérů prodali a následně odkoupili akcie akciového fondu. Fed tehdy v rámci programu QE nakoupil stejné akcie. Mnoho analytiků takové jednání odsoudilo jako nekalé obchodování.
 • Richard Holec posílil poprvé v sezóně tým Topforex – Lapierre a skončil bronzový v Tour of Malopolska
  Po zdravotních problémech se do týmu vrátil Hynek Palička a Richard Holec. Pro oba to byla závodní premiéra a to nejen v současném týmu, ale i v kategorii U23. Sestavu doplnil Tomáš Čapek, Jan Gavenda, Dominik Neuman a Petr Klabouch.
 • Richard Holec z Topforex-Lapierre 2. v poslední etapě Dookolo Mazowska
  Do závodu tým nastoupil po nedělním jednorázovém závodu V4 Specialized Series v Maďarsku, kde Richard Holec vybojoval top 10. Tým byl postaven tak, aby uspěl v hromadných dojezdech. Vysoká očekávání byla od Dominika Neumana, který se vrátil z horského soustředění v Livignu a od Richarda Holce, jehož forma je na vzestupu. Rovinatý charakter závodu rovněž nahrával Tomáši Čapkovi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
ActivTrades
HOTFOREX
Xtrade
reklama
Dukascopy forex