Čtvrtek 17. říjen 2019 12:44
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Purple trading VIP
reklama
XTB strategie

Ranní zpráva z finančního trhu 16.8.2017

16.08.2017 08:31  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Český HDP ve druhém čtvrtletí vykáže silnou dynamiku

Dnes bude zveřejněn zápis z červencového zasedání Fedu. Ten by měl ukázat, zda se v americké centrální bance diskutovalo snižování její bilance, či zda bylo o načasování tohoto kroku dokonce již rozhodnuto. Dopoledne však bude patřit spíše euru, když růst HDP eurozóny bude potvrzen na slušných 0,6 % q/q. Silný růst očekáváme i v Česku, kde HDP za druhý kvartál podle našeho odhadu přidal 1,3 % q/q.  

Pozornost trhů směřuje na zápis z jednání Fedu


Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn zápis z červencového zasedání Fedu. Ten by měl odhalit, zda a do jaké míry byla diskutována normalizace bilance aktiv americké centrální banky. Podle ekonomů SG bude rozhodnutí začít snižovat objem nahromaděných aktiv oznámeno v září, přičemž samotná realizace začne v říjnu. V podobném duchu se tento týden vyjadřoval i prezident newyorského Fedu Dudley. Ten prohlásil, že očekávání zářijového oznámení normalizace není neopodstatněné. Kromě toho bude dnes v USA zveřejněn počet nově zahájených staveb a počet vydaných stavebních povolení. Ty si však po silných číslech v červnu zřejmě pohorší.  

V eurozóně nás dnes čeká zpřesněný odhad HDP za Q2 17. Ten bude podle našeho odhadu potvrzen na úrovni 0,6 % q/q. Hlavním zdrojem růstu podle všeho zůstala soukromá spotřeba. Té nahrává snižování daní, nižší úroky a klesající míra úspor. Pozitivně by měly přispět i investice. Naopak čistý vývoz a tvorba zásob působily zřejmě neutrálně. Struktura růstu bude oznámena 5. září.  

Americký maloobchod příjemně překvapil


Společné evropské měně se včera nedařilo. Ránu jí zasadily především maloobchodní tržby ve Spojených státech. Ty v červenci vzrostly o 0,6 % m/m, zatímco trh počítal pouze s růstem o 0,3 %. Dynamika maloobchodních tržeb v kontrolní skupině (tržby bez potravin, pohonných hmot, stavebních materiálů a aut), která je důležitá z hlediska výpočtu HDP USA, také o dvě desetiny předčila tržní očekávání. Červnové číslo bylo navíc revidováno z původních -0,1 % m/m na +0,1 % m/m. Včerejší data jsou tak příslibem slušného růstu HDP v Q3 17 a případné revize spotřebitelských výdajů za Q2 17 směrem nahoru. Obavy o spotřebu domácností tak byly včera zažehnány. Dolar vůči euru během včerejšího obchodování posílil o 0,6 %, když se dostal na hladinu 1,1710 EUR/USD.

Český HDP ve druhém čtvrtletí vykáže silnou dynamiku


V regionu dnes bude zveřejněn vývoj HDP ve druhém kvartále letošního roku. Ten by měl ve všech zemích vykázat velmi slušnou dynamiku. Český HDP by měl být podpořen silnou domácí poptávkou, přičemž ke slovu by se měly začít vracet investice. Tvorba fixního kapitálu pravděpodobně zůstane ještě nízká, neboť současné investice do infrastruktury budou schovány do kategorie tvorba zásob a do položky investic se přesunou po svém dokončení. Celkově předpokládáme, že růst HDP ve druhém čtvrtletí vykáže velmi dobrou dynamiku, když se zvýší o 1,3 % q/q, po 1,5 % q/q v Q1 17. Za celý letošní rok by si domácí ekonomika měla polepšit o 3,7 %. Detailní strukturu růstu HDP se ale dozvíme až 1. září. Kromě toho nás dnes čeká zveřejnění českých cen průmyslových výrobců za červenec. Ty v důsledku vývoje na komoditních trzích zřejmě o 0,3 % m/m poklesly, v meziročním srovnání tempo jejich růstu zpomalilo na 1 %.

Polská ekonomika by měla vykázat růst o 0,8 % q/q, v meziročním srovnání pak o 3,9 %. Maďarsko by si podle konsenzu trhu mělo připsat 1,0 % q/q, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku by růst HDP měl dosáhnout 3,5 %. Společným jmenovatelem v regionu zůstává slušná domácí poptávka, která je podporována klesající nezaměstnaností a růstem mezd. Na scénu se také pomalu vracejí investice. 

Regionální měny včera mírně ztrácely. Koruna oslabila zhruba o 0,2 %, když se posunula na 26,18 CZK/EUR. Podobně se vedlo i polskému zlotému, který oslabil na 4,291 PLN/EUR. Nejlépe dopadl maďarský forint, který ve srovnání s předchozím dnem zůstal na úrovni 304,4 HUF/EUR víceméně beze změny.


Jana Steckerová
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní zpráva z finančního trhu 12.8.2016
  Německá ekonomika v Q2 16 vzrostla podle prvního odhadu o 0,4 % q/q (trh +0,2 %). Meziroční dynamika mírně zpomalila na 1,8 % z nahoru revidovaných 1,9 % v Q1 16. Červencový růst spotřebitelských cen v Německu dosáhl 0,4 % y/y, stejně jako ukázal první odhad.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 13.10.2016
  Včerejší zasedání Fedu nic nezměnilo na našem výhledu, že v prosinci dojde ke zvýšení dolarových úrokových sazeb. Dnešní kalendář nabízí pouze finální údaje o německé inflaci, které by ale překvapit neměly. Trhy tedy budou pouze vstřebávat včerejší zápis. V regionu nebudou zveřejněna vůbec žádná data. Analyzována budou včerejší slova guvernéra Rusnoka, který prohlásil, že nečeká další posouvání minimální doby trvání kurzového závazku.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 13.4.2018
  I dnes budou vývoji na globálních trzích dominovat zprávy z geopolitiky. Kalendář ekonomických údajů je totiž poloprázdný. Už ráno byla zveřejněna revize březnové německé inflace, jediný zásadní páteční indikátor. Na domácím trhu se dočkáme únorového běžného účtu, který by měl opět vykázat slušný přebytek díky stále silné poptávce po českých vývozech.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2016
  Americké maloobchodní tržby se v září podle našeho očekávání vzchopily, a měly by tak potvrdit pokračující solidní trend soukromé spotřeby v největší světové ekonomice. Byl by to další signál pro Fed, že může utáhnout měnové podmínky na svém prosincovém zasedání v souladu s naší prognózou. V České republice se dočkáme srpnového běžného účtu, u kterého očekáváme podruhé za sebou deficit. Vliv na korunu by tato data ale mít neměla.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 14.11.2017
  Růst české ekonomiky v minulém čtvrtletí zřejmě výrazně zpomalil kvůli letním dovoleným v průmyslu a jejich problematickému sezónnímu očištění. Na příznivém hodnocení českého hospodářství by to ale nemělo nic změnit. Už ráno byla zveřejněna překvapivě silná data o HDP z Německa. Velmi dobrý by měl být i německý ZEW index, který zřejmě v listopadu vzroste na nejvyšší hodnotu od roku 2015.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 15.11.2017
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna říjnová inflace a maloobchodní tržby. Obě statistiky by měly trhy utvrdit v tom, že s prosincovým zvýšením úrokových sazeb v USA mohou počítat. V eurozóně ani v regionu žádná zajímavá data zveřejněna nebudou.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 15.3.2018
  Po včerejších nepříznivých údajích z obou břehů Atlantiku nás dnes z pohledu dat v Evropě i USA čeká poměrně klidný den. Z domácí ekonomiky přijdou údaje o průmyslu a maloobchodu za leden. Aby výrazně pohnuly korunou, musely by hodně překvapit. To však nečekáme. Korunu tak podle všeho čeká další klidný den.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 16.11.2017
  Dnešní ekonomický kalendář je nezajímavý. V eurozóně budou potvrzeny předběžné odhady říjnové inflace. Problém nízké inflace navzdory solidnímu hospodářskému růstu tak v eurozóně přetrvává. Americká průmyslová produkce by měla ukázat na solidní vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku. Tuzemské říjnové statistiky o vývoji cen v primárních okruzích poukáží na určité polevování inflačních tlaků.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 16.6.2017
  Závěr týdne bude patřit inflačním údajům v eurozóně a v České republice. Investoři budou zároveň vyčkávat na výsledek druhého kola parlamentních voleb ve Francii.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 16.8.2016
  Dnešek přináší z celého týdne nejnabitější kalendář. Zajímavá jsou zejména data ze Spojených států, která mají sílu pohnout devizovým trhem. Nicméně ekonomové SG neočekávají velká překvapení. My budeme sledovat také statistiku českého HDP. Ta podle nás tržní koncensus zklame, nicméně od kurzového závazku korunu neodtrhne.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 18.10.2016
  Americká inflace dnes pravděpodobně povyskočí o 0,4 pb na 1,5 % za září, což by bylo nejvyšší tempo od října 2014. Celková inflace očištěná o pohyby cen pohonných hmot a potravin setrvá na svém tempu z minulého měsíce, tj. 2,3 % y/y.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 1.8.2016
  Výsledky stres testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že je schopen se vypořádat i s hlubokou recesí. Jediná banka, která testy neprošla, byla italská Monte Paschi. Ta ještě před zveřejněním výsledků stresového testování oznámila rekapitalizaci.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 19.10.2016
  Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu. Trhy primárně čekají na zítřejší zasedání ECB. Z regionu se dočkáme slabších polských dat z průmyslu a maloobchodu, ukončeno by mělo být dlouhé období deflace spotřebitelských cen.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 19.4.2018
  Dnešní den bude na statistiky ze světa i z regionu poměrně chudý. Kurz eura proti dolaru tak mají potenciál ovlivnit spíše geopolitické události a vyjádření jednotlivých politiků či členů rad centrálních bank. V regionu budou zveřejněny statistiky polského průmyslu a vývoje cen průmyslových výrobců.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 20.10.2017
  Vzhledem k prázdným ekonomickým kalendářům je pro nás událostí číslo jedna dnešní zahájení dvoudenních voleb do Poslanecké sněmovny. České finanční trhy jsou tradičně na volby a změny vládních garnitur necitlivé a mělo by to tak být i tentokráte. Koruna zůstává na nejsilnějších hodnotách za poslední čtyři roky.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 20.9.2016
  Včerejšek se obešel bez zásadních událostí doma i ve světě a nejinak tomu bude i dnes. Trhy budou zejména čekat na výsledky dnes zahájeného dvoudenního zasedání amerického Fedu.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 21.10.2016
  ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný. V prosinci ECB rozhodne o jeho prodloužení či postupném utlumování. Výsledkem je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny. Britská premiérka T. May potvrdila na včerejší pracovní večeři na summitu EU, že proces odchodu z EU bude aktivován na jaře aktivován a Británie EU opustí. Rozhodnutí je podle ní definitivní. Ostrá slova představitelů EU, Německa a Francie naznačují, že vyjednávání budou tvrdá. Z pohledu libry se jedná o negativní zprávy. Středoevropský ekonomický kalendář je pro závěr týdne prázdný.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 21.11.2017
  Podobně jako včera ani dnes ekonomický kalendář důležité údaje ze světa nenabízí. Prim tak nadále bude hrát politický vývoj. Pozornost bude i nadále upřená do Německa, které po krachu jednání o vládě prochází politickou krizí. V regionu také žádné údaje zveřejněny nebudou. Pokud tedy nepřijdou další signály z centrální banky, obchodování by ve středoevropském regionu mělo zůstat klidné.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 2.11.2016
  Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta zřejmě ponechá sazby beze změny, trhy však bude připravovat na jejich prosincové zvýšení. Finální indexy PMI z oblasti eurozóny zřejmě ukáží na slušnou kondici ve zpracovatelském průmyslu. Dobře vyznít by měly i PMI indexy, které dnes budou zveřejněny v Polsku a Maďarsku.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 22.11.2016
  Počátek týdne je z pohledu makroekonomických událostí klidný a úterý nebude výjimkou. V eurozóně by se měla vylepšit spotřebitelská důvěra, kurz USD/EUR ale neovlivní. Ve střední Evropě se pozornost trhů zaměří na maďarskou centrální banku, která ale měnovou politiku nezmění. Kurzový závazek ČNB není v posledních dnech pod tlakem a centrální banka tak zřejmě není nucena intervenovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets