Neděle 14. července 2024 06:39
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Německá ekonomika stále jede na plné obrátky

17.05.2017 16:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Michal Stupavský, investiční specialista Conseq Investment Management a.s.

Německé ekonomické oživení vstupuje do svého devátého roku a stále na velmi vysoký rychlostní stupeň. Růst HDP v prvním čtvrtletí činil 0,6 % mezikvartálně po 0,4 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční tempo růstu činilo 1,7 %. Detaily jednotlivých růstových složek budou zveřejněny až na konci května, nicméně na základě měsíčních dat se zdá, že všechny složky přispěly k růstu pozitivně a to zejména spotřeba domácností, vládní výdaje, sektor stavebnictví a export.

Výkonnost německého hospodářství připomíná nikdy nekončící úspěšný příběh. Silný trh práce a vysoké mzdy podporují spotřebu domácností, nízké úrokové sazby mají kladný dopad na sektor stavebnictví, obrovský příliv uprchlíků vedl k vyšším vládním výdajům a slabé euro prospívá exportérům. Tyto klíčové fundamentální faktory jsou přítomny již poměrně dlouhou dobu a pouze sezónní fluktuace či technické korekce vedly k drobnému kolísání v rámci jednotlivých kvartálů, celkový úspěšný příběh německé ekonomiky se přitom nezměnil. Jedinou slabinou, jež brání ještě vyššímu růstu, jsou korporátní investice, které byly v uplynulých letech poměrně slabé.

Co se týče budoucího očekávaného vývoje, čím dál více se zdá, že by také tempo nových investic mohlo v průběhu letošního roku nabrat na síle. Naznačují to poslední data o nových zakázkách a rekordní úrovně předstihových indikátorů jako index Ifo či indexy nákupních manažerů PMI. Kombinace nových průmyslových zakázek a nízké úrovně zásob je nyní na tak výhodné úrovni jako v polovině roku 2006 a na konci roku 2010. Dalším pozitivním faktorem je aktuální úroveň míry využití průmyslových kapacit, jež vzrostla na úroveň z konce roku 2008. A podle podnikových průzkumů nyní německé společnosti povazují právě současnou úroveň kapitálového vybavení za tak velký faktor limitující další nárůst produkce jako v prvním čtvrtletí roku 2012, přičemž jako nejvíce limitující faktor je stále uváděn nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Německá hospodářská konjunktura tak vstoupila do svého devátého roku a momentálně nespatřujeme žádné zásadní známky, že by měla náhle skončit. Tato ekonomická expanze je o to více udivující, že německá vláda v posledních letech neprovedla žádné nové strukturální reformy. Jako klíčové riziko pro budoucí pokračování německého růstu nyní spatřujeme mezinárodní faktory. Jakékoliv výraznější zpomalení globální ekonomiky, byť jej momentálně neočekáváme, by mohlo německou exportní mašinu výrazně zabrzdit.

Vývoj německé ekonomiky má samozřejmě také velice pozitivní dopad na české hospodářství, které vývoj našeho západního souseda do značné míry kopíruje. Březnové údaje o českých maloobchodních tržbách, průmyslové produkci a stavební činnosti to jednoznačně potvrdily.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Německá domácí poptávka ukázala svou sílu
  Společná evropská měna včera mírně oslabila přibližně o třetinu procenta. Euro stále tíží nejistota ohledně prodloužení řeckého záchranného...
 • Německá ekonomika klesla
  Ekonomika ve 4. čtvrtletí podle předběžných odhadů a očekávání trhů klesla o 0,3 % mezikvartálně a o 0,4 % meziročně.
 • Německá ekonomika padá a s ní i ta česká. Drtí ji stále vysoké ceny elektřiny – vyšší o 312 % v porovnání s předválečnými léty – a překonaná schémata, v nichž EU uvažuje, i třeba ve vztahu k Indii
  Důvěra v německou ekonomiku se v srpnu opět otřásla. Její ukazatel, který sestavuje Ifo institut, klesl na úroveň 85,7 bodu, z revidované červencové úrovně 87,4. Klíčoví představitelé německých firem a podniků tedy propadají ještě větší skepsi ohledně současného i pro nejbližší měsíce vyhlíženého ekonomického vývoje, než předpokládali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Letos ve druhém čtvrtletí přitom hospodářství našeho západního souseda jen stagnovalo, jak potvrdila dnes rovněž zveřejněná data.
 • Německá ekonomika pod tlakem klopýtajícího průmyslu
  Čísla z německé ekonomiky v posledních týdnech nevyznívala dvakrát přesvědčivě. Průmysl v červnu překvapivě výrazně poklesl (o 1,5 %) a po jeho výsledcích reálně hrozí, že německý HDP za druhý kvartál bude revidován směrem dolů - zatímco první odhad HDP ukazoval na stagnaci největší evropské ekonomiky, slabý červnový průmysl ukazuje spíše na lehký pokles. I když Německu nikdo nevěští hlubokou recesi, je pravděpodobné, že za celý rok německé hospodářství skončí v mínusu.
 • Německá ekonomika propadla o 10 procent, o kolik americká? Akcie dnes klesají
  Včerejší Fed podle očekávání nepřinesl nic nového. Nastavení politiky se neměnilo, příslib pokračování silné měnové podpory přišel, varování před riziky spojenými s nákazou také. Dolar ještě před novými informacemi ztrácel, ale pak tyto ztráty smazal a vrátil se na úroveň 1,1760, kde se dopoledne už drží. Do karet mu hraje zhoršený sentiment vůči riziku.
 • Nemecká ekonomika rastie takmer výhradne vďaka exportom. Dáta z eurozóny sa zhoršujú
  Dnes ráno boli zverejnené detailné dáta nemeckého HDP. Nemecká ekonomika rástla v posledných troch mesiacoch roka medzikvartálne o 0,6%, tak ako sa čakalo. Detaily však neukazujú na práve najzdravšiu štruktúru. V posledných dvoch kvartáloch ťahali rast HDP takmer výhradne exporty a zásoby. Tie prispeli k rastu 0,5 percentuálnymi bodmi. Len zvyšný jeden percentuálny bod bol dielom domáceho dopytu.
 • Německá ekonomika roste již deset let v řadě
  „Německo má nízkou nezaměstnanost a přebytkové hospodaření. Daří se tamnímu stavebnictví a sektoru služeb. Přísné regulace však ničí německý průmysl. Přesto můžeme konstatovat, že německé hospodářství roste nejdéle od sjednocení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Německá ekonomika se dostává do vážných problémů
  „Pokles výnosů na německých desetiletých dluhopisech potvrzuje obavy investorů, že by se největší evropská ekonomika mohla v blízké době dostat do recese. Investoři se současného vývoje obávají natolik, že preferují jistotu a převádí svá aktiva do dlouhodobých dluhopisů s mírně záporným výnosem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Německá ekonomika se potápí
  Podle indexu nálady jde německá ekonomika ke dnu. Mezi lidmi panují velké obavy z budoucnosti a vývoje. Bojí se o svou životní úroveň i o své zaměstnání.
 • Německá ekonomika se zadrhává, Čína chřadne. Hrozí krize? Zatím ne, situaci mají plně v rukou politici, na rozdíl od doby před deseti lety
  Zpomalení německé ekonomiky není nečekané. Může za něj zadrhnutí evropského automobilového trhu, obchodní válka mezi USA a Čínou a částečně také nejistota spjatá s brexitem. To všechno jsou ale spíše politické a regulatorní příčiny než příčiny fundamentálně ekonomické. Proto německé zpomalení může být stále jen přechodné. Musí se ovšem co nejrychleji zmírnit tenze ve světovém obchodě, napětí mezi Británií a zbytkem EU musí taktéž polevit a Evropská komise a další unijní struktury by měly vzít vážně v potaz právě i zadrhnutí německého automobilového průmyslu. To totiž pomohly přivodit náročné emisní testy. Přičemž se chytají další přísné emisní limity, které evropský automobilový průmysl činí ve světovém měřítku méně konkurenceschopný.
 • Německá ekonomika udržuje kondici, nervózní investoři z poklesu ceny ropy na 11letá minima, analýza USD/CHF, EUR/GBP, USD/JPY
  Evropské burzy včera prohloubily ztráty a uzavřely na 10týdenním minimu, když tituly v sektoru komodit sužoval se...
 • Německá ekonomika ve 4Q klesla
  HDP ve 4. čtvrtletí podle předběžných odhadů klesl na -0,2 % mezikvartálně oproti revidovaným 0,5 % v předchozím čtvrtletí. Trhy očekávaly, že ekonomika bude ve 4. kvartále stagnovat.
 • Nemecká ekonomika v posledných dvoch dňoch vyprodukovala ďalšie zlé čísla
  Mäkké a tvrdé dáta v Nemecku sa rozchádzajú. IFO index podnikateľskej dôvery v auguste prudko poskočil, čo predznačuje zrýchlenie rastu HDP.
 • Německá ekonomika vstoupila do nového roku dobře
  Americký dolar na počátku minulého týdne pokračoval v depreciačním trendu. V úterý jeho kurz proti euro poprvé od ledna 2015 dosáhnul dokonce 1,1600 EUR/USD...
 • Německá ekonomika zatím uniká recesi
  Čísla z německé ekonomiky přinesla příjemné překvapení. Podle německého statistického úřadu ekonomika za celý rok 2022 vzrostla o 1,9 % a to znamená, že na konci roku (ve čtvrtém kvartále) stagnovala a zatím nesklouzla do recese. A vzhledem k teplejšímu počasí, plným zásobníkům a nižším cenám zemního plynu je pravděpodobné, že do ní nespadne ani z počátku roku 2023.
 • Německá ekonomika zřejmě zpomalila
  Dolar minulý týden proti euru oslabil o 3 %, když horší data ze Spojených států v průběhu týdne snížila pravděpodobnost brzkého zvyšování sazeb Fedu. Dolarové ztráty ve čtvrtek dokonce přesáhly 3 %, když se kurz dostal na 1,1200 EUR/USD. V pátek ale americká měna mírně posílila po zveřejnění údajů z trhu práce. Ekonomika Spojených států sice v lednu vytvořila jen 151 tis. nových pracovních míst, což výrazně zaostalo za tržním očekáváním (190 tis.), další statistiky však byly příznivé. Nezaměstnanost poklesla na nové pokrizové minimum, růst hodinových výdělků překonal odhady a mírně vzrostla i celková zaměstnanost. Ani tyto údaje však nevedly k přehodnocení tržního vnímání budoucích kroků Fedu. Šance na březnové zvýšení sazeb je podle tržních cen jen 10 %.
 • Nemecká federálna finančná agentúray (zodpovedná za emisiu vládneho dlhu)...
  "je nepravdepodobná emisia 30-ročných EURo vládnych dlhopisov v tomto roku"....
 • Německá harmonizovaná inflace podle očekávání
  Celkový index spotřebitelských cen v červnu podle předběžných odhadů vzrostl o 6,4 % meziročně oproti 6,1 % v květnu. Trhy očekávaly růst o 6,3 % meziročně. Harmonizovaná inflace vzrostla podle očekávání trhů o 6,8 % meziročně oproti 6,3 % v květnu.
 • Německá chřipka nakazila český průmysl. Stavebnictví žene dopředu rychlý růst cen nemovitostí
  „Zpomalování německé ekonomiky má negativní vliv na rozvoj českého průmyslu. Výraznějšímu růstu průmyslu brání špatně nastavená exportní politika, v rámci které věnujeme příliš mnoho úsilí produktům s nízkou přidanou hodnotou. Místo toho bychom se měli zaměřit na export finálních produktů na koncové trhy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Německá inflace akceleruje na 7,6 %
  Vysoký výsledek německé, španělské a belgické březnové inflace předznamenává, že výsledek za celou eurozónu zveřejněný v pátek dopoledne bude rovněž extrémně vysoký.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani