Pondělí 09. prosinec 2019 16:32
reklama
Admiral Markets SE
reklama
XTB vikend
reklama
Dukascopy

Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (druhá část)

Napsal:   Sekce: 

Cenové úrovně - supporty, resistance a jejich praktické využití.

Doporučená literatura: Technical analysis of the financial markets - John J. Murphy.

Dnešní článek navazuje na první část tohoto blogu o základních technikách a smyslem je vytvořit plnější vjem signálů, jež market dává při změnách trendu a nebo při jeho rozhodnutí, zda pokračovat v započatém trendu.

Co znamena termin support a resistance ve svete burzy? 

Zjednodusene: Support je cenovy prostor na grafu, od ktereho se pullback odrazi k dalsimu pohybu ve smeru trendu (nebo misto zahajeni noveho trendu).

Resistance je cenovy prostor, ktery klade odpor pohybu trendu marketu.

Bude nazornejsi ukazat si vyse popsane na schematu.

Modrou barvou vyjadruji trend pohybu dolu. V oblasti prvni resistance vidime zapas o prolomeni teto urovne. Teprve na ctvrty pokus tato uroven povolila a trend vykaza dalsi progress ve svem smeru, kde narazil na dalsi velmi silnou cenovou uroven - resistanci, ktera obratila smer trendu. Pred tim jsme vsak presunuli support level na horni cast predchozi resistance. Na zelene krivce vidime totez, ale v obracenem sledu. Nyni se dostavam k jadru uzitecnosti povidani o support a resistance urovnich.

Market ma ve “zvyku? reagovat na mista vyznamnych predchozich supportu a resistenci. Tato znalost nam umoznuje predvidat urovne nasledneho navratu pohybu  marketu (zlute ctverecky spojene bilymi vyteckovanymi carami).

Pro ukazku pouziji mesicni chart USD/CZK .

 

V roce 1997 vidime prvni pokus prorazit uroven 36,2997 USD/CZK. Nasleduje pullback a druha snaha o pruraz byla opet neuspesna. V roce  2000 pozorujeme uspesne prolomeni urovne resistance.

Na misto byvale resistance posuneme support a vytvorime novou zonu resistance.


Jake signaly market vysila v teto casti pohybu?

Vidime “spike? - nad hranici resistance a prudky pohyb zpet. RSI indicator nas celou dobu varuje “Divergenci“ a to i v tydennim case. Vlny pohybu jiz nejsou tak jednoduche a silne. Pod Support urovni vidime GAP... Vznika zde dostatek evidence k pocatku procesu vyhledani vhodne entry pro “short?, pri pouziti techniky obchodu  z predchozi casti blogu.


Ten pullback, po rychlem pohybu dolu zastavil nas trade, ale vydelali bychom. Znuvu se nabizela entry (lower-high, lower-high). RSI dava “zelenou?, vidime formaci Head & shoulders... vse nasvedcuje moznemu prurazu resistance urovne.


A jsme v hezkem a risk-free zajistenem obchodu. Posunutim stop a zaroven urovne support. Vsimnete si jak market citlive  reaguje na predchozi bullish support urovne (leva strana).


Ani zde neni duvod zastavovat nas trade. RSI se spokojene vraci na uroven 40 - 50 %, market tvori lower high... Vypada to na dalsi pruraz.


Zde se vsak neco deje. Po usilovnem boji vidime pruraz ?R? ale RSI vykazuje Divergenci. Porad vsak vidime  lower- high? Co delat? Musime byt pripraveni na vyznamejsi pullback alespon do prostoru  prave vybojovaneho uzemi. Budeme vypinat trade? Zalezi na  tom jakym typem tradera jste. Pokud jste spokojeni s vydelkem z obchodu, pak  je to urcite signal k ukonceni obchodu.


Trochu to zkratim. Vidime pullback v polovine pohybu dolu (nad divergence – misto predchoziho obrazku), kde  se market skutecne vratil zpet do “prostoru boje?, aby od tud vykonal dalsi pohyb dolu. Nyni vidime ocekavany navrat na dulezite support urovne z predchoziho long trendu. Sedymi carama jsem vyznacil cast spodni casti pullback a jejich vzajemne vztahy. Tyto navraty se deji na marketu znovu a znovu. Co tedy muzu vycist diky teto jednoduche technice o naslednem vysoce pravdepodobnem cenovem  vyvoji USD/CZK? Vidime  tvorbu klinoviteho, do strany jdouci pohybu (v pravo od oznaceni support). Take vidime navrat marketu k modre vyznacene dulezite urovne support. Pohyb do strany je pro mne signalem “nadechnuti se“ marketu k pohybu na dalsi modrou uroven (uvidime divergenci) a od ni odraz dolu, minimalne  do soucasneho prostoru? To muze byt zcenar pro pripravu k nastaveni entry. Je treba viditet vstupni signaly pro nastaveni tradu podle pravidel naseho obchodniho planu.


Nyni jsme tedy o dalsi krucek dal k tvorbe nasi osobni metodologie.

Obchodovani na burze je individualni zalezitost kazdeho z nas. Market jde vzdy proti nazorovemu  stadu. Musi to tak byt, jinak by tato hra ztratila smysl. Predstavte si situaci, ze by vetsina traderu zacala byt uspesna. Kdo by platil tuto party?

Nereagujte na zpravy, nazory kamaradu, vasich guru, vyjadrovani politiku, financnich expertu - staci sledovat napr. dlouhodobe investice zlata centralnimi bankami atd?). Dulezita je vase overena metodologie, ktere verite, protoze jste provedli jeji dukladny backtest a tradujete konzistentne s profitem (samozrejme, ze budete mit ztratove obchody, ale celkovy vysledek na konci mesice bude kladny). Jako trader jste pouze vy, vase rozhodnuti a vase plna zodpovednost za nakladanim s vasim financnim a emocionalnim kapitalem.

V pristi a zaverecne casti meho blogu, se vam pokusim  priblizit efektivni a opet  jednoduchou techniku nastaveni entry a prvni target s vyuzitim 1.382 Fibo level.

Jeste omluva. Nemam ceskou klavesnici, proto nepouzivam hacky a carky. Verim vsak, ze tento kosmeticky nedostatek dokazete prehlednout a tolerovat.

Tento blog nepisu s cilem ucit zacinaji tradery obchodovat, ale s cilem prinest podnety k  jejich vlastni forme pohledu na obchodovani.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nejžhavější komodita pro kontrariány
  Na trhu s vzácnými kovy se delší dobu nedělo nic zajímavého. Zlato se po prudkém nárůstu a následném propadu na začátku dekády drží v blízkosti 1300 USD za unci už přes 5 let. Podobným vývojem prošlo i stříbro, které s nynější cenou 15 USD za unci nemá daleko od 9letých minim. Tyto dva nejznámější cenné kovy tedy dnes nejsou nijak zvlášť drahé, ale vzhledem k nízké volatilitě a (prozatímní) absenci panických záchvatů trhu nemohou najít dostatečný sex-appeal pro investory.
 • Několik denních grafů...
  USDCHF, USDJPY, EURGBP a zlato
 • Několik tipů, jak se správně postavit k „malému“ obchodnímu účtu
  Je v dnešní době možné úspěšně obchodovat s malým obchodním účtem? Měl by podkapitalizovaný obchodník ušetřit nejdříve více peněz, než začne obchodovat? Na co by se měl trader s malým obchodním účtem zaměřovat? Toto vše jsou hlavní otázky pro stávající i nové tradery, jenž si nemohou dovolit riskovat příliš mnoho kapitálu.
 • Některé měny jsou více náchylné na vývoj v Číně
  Probíhající obchodní válka USA a Číny a nejistota kolem vývoje vyjednávání obchodní dohody dokázala již koncem minulého roku přibrzdit růst druhé největší ekonomiky světa. Obavy ze zpomalení Číny přetrvávají i nadále a některé měny mohou být na její zpomalení více náchylné. Především se jedná o měny zemí závislých na produkci komodit, tedy měny komoditní. Hospodářský růst je klíčový pro růst poptávky po komoditách a při jeho zpomalení se vystavují riziku komoditní měny jako je australský nebo novozélandský dolar.
 • Někteří nejvlivnější lidé mohou přijít v příštích letech o práci
  Někteří nejvlivnější lidé planety mohou být v nejbližších 2 letech bez práce. Nejde o fenomén robotizace, ale o to, že jim končí funkční období. Jako první přijde na řadu šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová, jejíž volební období končí v únoru příštího roku. Donald Trump, který o jejím osudu rozhoduje, zatím nenabídl žádné vodítko, které by nám napovědělo, zda počítá s Janet Yellenovou ve funkci i další 4 roky, nebo plánuje do křesla dosadit někoho ze svých řad.
 • Německé HDP rozhodne o krátkodobém osudu Eura
  EURUSD
 • Německo posiluje, ale co bude s Eurem ?
  Všichni už víme co se včera večer v Bruselu stalo.
 • Německo srší optimismem
  Dnes se podíváme krátce také na akciové trhy, a to konkrétně k našemu západnímu sousedovi, kde se obchoduje index DAX.
 • Německo ztrácí své spojence v ECB
  Německo jako tradiční představitel bojovníka s inflací, který netoleruje téměř žádný růst cen a stále by držel utaženou měnovou politiku, zůstává v rámci Evropské centrální banky (ECB) takřka osamocené.
 • Německý záchranný kruh pro Řecko na Titanicu ?
  Řecko se veze na Titanicu (výrok ministra financí Řecka minulý týden). Jen Řecko ? Zatím co na pomyslné palubě hraje kapela, tak na můstku se u sklenic šampusu žvaní co s tím. Němci ale asi mají jasno - všichni k pumpám. Všichni ? Někteří už hledají záchranné čluny. Jak dopadl Titanic ? Šel ke dnu.
 • Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (první část)
  Návrat k úplným základům obchodování. Vhodné pro začátečníky - všichni, kteří nejsou konzistentně výděleční na burze. Impuls k tvorbě osobní metodologie.
 • Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (závěrečná - třetí část)
  Cíl: Poskytnutí námětu pro tvorbu jednoduché obchodní metodologie na úrovni základních technik.
 • Neopakovatelná šance!!!
  Nepřehlédněte!!!
 • Nerozhodný trh : býci už moc ne a medvědi ještě ne.
  Máme zde opět po několika týdnech "klasickou" - nerozhodnou situaci hlavně v EUR/USD a GBP/USD.
 • Nervozita je zpět. Na vině je opět Evropa
  Averze k riziku na trzích znovu narůstá a riziková aktiva jsou opět pod prodejním tlakem.
 • Nervozita na japonském jenu stoupá
  V minulém týdnu jsme se zaměřili na výhled fundamentálních ukazatelů japonské ekonomiky a jejich dopad na měnovou politiku a kurz japonského jenu. Dnes se podíváme na to, jak by mohl kurzem jenu zahýbat vývoj na japonských vládních dluhopisech, což je speciálně v dnešní době velmi žhavé téma.
 • Nervozita stahuje dolů tyto měny
  Volatilita se na finančních trzích stále drží. Vypadá to, že rostoucí úrokové sazby v USA a všeobecné očekávání konce jedné z nejdelších amerických expanzí obchodníky nenechají v klidu ani v následujících čtvrtletích. S tím jsou spojeny náhlé a leckdy přehnané výprodeje rizikových aktiv.
 • Nervozita znovu narůstá, euro na dvouletých minimech
  Evropská měna si v minulém týdnu sáhla na své dvouleté minimum.
 • Nesouhlasíte s ESMA a omezením finanční páky? Na vašem názoru záleží!
  Vážení obchodníci, jak již možná víte, Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) navrhuje výrazné snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU, a to na maximální možnou velikost 1:30.
 • Netradiční způsob, jakým lze používat ADX indikátor
  ADX indikátor je jedním z velmi oblíbených indikátorů, který má obchodníkům i po letech tradingu co nabídnout. I když je užívání ADX mezi tradery tolik oblíbené, tak i přesto se jedno z největších tajemství ADX skrývá v jeho netradičním způsobu použití, kterým je SKLON.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama