Neděle 23. únor 2020 21:15
reklama
Admiral Markets Affil
reklama
XTB live trading
reklama

Čínský průmyslový PMI překvapivě roste na téměř dvouleté maximum

01.09.2016 08:36  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Záplavu dnešních PMI průmyslové aktivity za srpen zahájilo v noci zveřejnění nečekaně vysokého čínského čísla. Ukazatele za eurozónu i Německo a Francii by měly být potvrzeny na předchozích rychlých odhadech a podtrhnout rezistenci těchto ekonomik vůči brexitu. Z šoku po zveřejnění výsledku referenda a červencovém poklesu obdobného indikátoru ve Velké Británii se pro srpen již předpokládá korekce. Naopak již publikované regionální indexy naznačují, že americký ISM si pohorší. Přes nabitý kalendář ale bude trh EUR/USD zřejmě ve vyčkávacím módu. Zítřejší statistiky z amerického trhu práce za srpen budou totiž důležitější. Z domova se po špatném červencovém průmyslovém PMI dočkáme za srpen zlepšení. Ministra financí pak potěší další velmi dobré číslo o hospodaření státního rozpočtu ke konci srpna.

Eurozóna potvrdí svou rezistenci vůči brexitu

Kalendář dnešních ekonomických událostí na globálních trzích:


Finální publikování evropských PMI ze zpracovatelského průmyslu by se nemělo nijak zásadně lišit od již dříve publikovaných rychlých odhadů. Za eurozónu by mělo být potvrzeno číslo 51,9 bodu. Takovýto výsledek je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,4 % q/q a jednoznačně ukazuje na dosavadní rezistenci evropského hospodářství vůči výsledku britského referenda. Mírný pokles pak očekáváme u Španělska, italský PMI by měl stagnovat.

Americký ekonomický kalendář přinese finální čísla o vývoji produktivity a jednotkových nákladů na práci za Q2 16. Očekáváme potvrzení na předchozích číslech a tedy nulový dopad do trhů. Jako každý čtvrtek se dočkáme týdenních statistik o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Před zítřejšími statistikami ze srpnového trhu práce by měla dnešní čísla jenom podpořit relativně optimistická očekávání. Naopak tomu bude u srpnového ISM indexu průmyslové aktivity v USA. Dosud zveřejněné regionální indexy totiž spíše zklamávaly.

Přehled včera zveřejněných ekonomických událostí ve světě:


Euro vůči dolaru včera ve výsledu žádný znatelný trend nezformovalo. Ekonomický kalendář totiž jednoznačné impulsy neposkytl. Z Evropy jsme se na jedné straně dočkali celkem solidních dat z německého trhu práce i za celou eurozónu, na straně druhé se nenaplnila inflační očekávání. A o mnoho lepší to nebylo ani na západní straně Atlantického oceánu. Předskokan pátečních statistik ze srpnového trhu práce v podobě ADP reportu ukázal na 177 tisíc nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. To je výsledek odpovídající tržnímu očekávání. Zklamání pak přinesla srpnová statistika PMI indexu průmyslové aktivity z okolí Chicaga, které bylo vykompenzováno vyššími probíhajícími prodeji na trhu nemovitostí. 

Přehled dnes v noci zveřejněných ekonomických událostí ve světě:


Dobrá zpráva přišla dnes v noci z Číny. I když se očekávalo, že se PMI z průmyslu udrží druhý měsíc v řadě pod padesátibodovou hranicí indikující snižování aktivity v tomto sektoru, byl ve skutečnosti vykázán nejlepší výsledek za poslední téměř dva roky. Červencový pokles tak byl pouze dočasný a zřejmě souvisel se záplavami v Číně. I když bylo zlepšení zaznamenáno prakticky ve všech složkách, příslibem je zejména silný vzestup složky monitorující nové objednávky, a to hlavně domácí. Dnešní statistika tak ukazuje, že vývoj čínské ekonomiky prozatím zůstává stabilní, což je příznivá zpráva pro americké i evropské hospodářství a samozřejmě i pro stabilitu finančních trhů.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čínský jüan prorazil do TOP 10 obchodovaných měn. Vzestup bude pokračovat
  Čínský jüan se vůbec poprvé dostal do žebříčku deseti nejobchodovanějších měn. Podle statistik Banky pro mezi...
 • Čínsky Juan sa vrátil na úroveň pokrízového pegu voči doláru. Umelo však menu neoslabuje
  USDCNY dnes dosiahol zaujímavý míľnik. Po takmer troch rokoch rastu sa dostal k úrovni 6,825, okolo ktorej ho čínska centrálna banka PBoC zafixovala po kríze. Tento „peg“ bol prítomný do roku 2010, kedy PBoC nechala juan kontrolovane posilňovať. Pod kontrolovaným posilňovaním mám na mysli to, že jeho rast utlmovala, aby nebol ešte silnejší. K obratu došlo začiatkom roku 2014, odkedy juan voči doláru oslabuje, a do dnes všetky zisky od roku 2010 vymazal.
 • Čínský koronavir může dopadnout na finanční trhy i na konkrétní firmy
  Svět zasáhla zpráva o „šíření“ pandemie koronaviru z čínské metropole Wuhan, podpořená prohlášením amerického ministerstva zahraničí, že USA mají první potvrzený případ nákazy touto infekcí. Svět má v patrnosti ještě nedávnou pandemii SARS, která měla na svědomí několik set lidských životů a miliardové ztráty na finančních trzích.
 • Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY
  Člen výkonné rady Evropské centrální banky Beno—t Cœuré v pondělí uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda restrukturalizovat...
 • Čínský masakr pokračuje, juan krvácí
  Čína zažila nejkratší obchodní den v celé 25-ti leté historii svého akciového trhu. Po 14 minutách a 17 sekundách bleskového akciového masakru byly trhy znovu zavřeny. Výprodeje podruhé v tomto týdnu aktivovaly nově zavedené pravidlo pro zastavení obchodování. Co si z toho vzít pro následující dny a týdny?
 • Čínský pesimismus dopadá i na americké akcie
  V posledních dnech jsme na trzích mohli zpozorovat zelená čísla, po strmém pádu z poloviny prosince, tak byla korekce směrem nahoru na místě. Dnes, resp. z druhého na třetího ledna se na trzích děly velmi nepředvídané události. Rovněž byly zveřejněny důležité makroekonomické údaje, které částečně vysvětlují dění na trzích.
 • Čínský plán „Made in China 2025“ začíná budit velké obavy
  Čínské firmy houfně nakupují společnosti v Evropě a někteří ekonomové varují, že to v delším období může poškodit konkurenceschopnost evropského podnikatelského sektoru. Týká se to zejména Německa, ale Brusel ani Berlín zatím nemají jasný plán, jak na novou situaci reagovat. Čína tak má velkou výhodu, protože ona svůj plán má.
 • Čínský PMI se začíná pomalu zvedat
  Caixin/Markit PMI pro čínský výrobní sektor v červenci vzrostl ze 49,4 na 49,9b a překonal očekávání, která počítala s mírnějším růstem na 49,5b. Za pozornost přitom stojí hlavně vývoj sub-indexů pro nové objednávky a produkci, které se konečně vrátily zpět nad hranici 50b. a naznačují tak opětovnou expanzi. Index měří aktivitu v menších a středních firmách a je tak lepším indikátorem, než oficiální PMI, který se zaměřuje hlavně na velké společnosti. Přestože se oba indexy dokázaly v červenci zvednout, stále zůstávají pod 50b. hranicí. I tak se ale situace pozvolna zlepšuje, což dává naději na to, že by se další ekonomické dění v Číně mohlo začít stabilizovat. Pokud tento trend bude pokračovat, bude velmi zajímavé sledovat jeho dopad na ostatní regiony a zejména na Evropu v čele s Německem.
 • Čínsky podnikový dlh sa stabilizuje. Pokiaľ nezačne opäť rásť, svetová ekonomika bude stabilnejšia
  Aj naďalej platí, že jedným z najväčších globálnych ekonomických rizík (z môjho pohľadu dokonca najväčším) je aktuálne čínsky dlh. Ten je dôsledkom masívnych monetárynch stimulov, ktorými krajina reagovala na globálnu krízu. V skratke sa udialo to, že vláda nakázala pološtátnym bankám požičiavať a tie požičiavali. V značnej miere financovali aj neprofitabilné pološtátne podniky, ktoré si na sebe nedokázali zarobiť. Vytvárali teda menej HDP ako dlhu a podnikový dlh k HDP explodoval.
 • Čínský průmysl nečekaně posílil, což je dobrá zpráva i pro Česko. Investičním ternem letošního první čtvrtletí byly čínské akcie a ropa
  O víkendu dorazily překvapivě dobré ekonomické zprávy z Číny. Druhá největší ekonomika světa se podle všeho stabilizuje, což je příznivé nejen pro její asijské obchodní partnery, leč i pro země jako Německo nebo zprostředkovaně Česko. Čínská ekonomická stabilizace ovšem také protahuje růst na ropném trhu, takže čeští řidiči se musí připravit na zdražování pohonných hmot.
 • Čínský průmysl po třech měsících nabírá dech. Stimulace zatím nekončí, kvůli exportu
  Čínský průmysl se v říjnu začíná zotavovat, ukázaly čerstvé indexy PMI z odvětví. Nových objednávek podni...
 • ČÍNSKÝ RŮST HDP NEČEKANĚ ZPOMALUJE
  Čínský ekonomický růst neočekávaně ztratil svou dynamiku v prvním čtvrtletí roku 2013 s oslabením průmyslové výroby a ...
 • Čínský růst – po nemístném pesimismu minulého roku tu je letošní přehnaný optimismus
  Minulý rok panovaly obavy z toho, že čínská ekonomika projde tvrdým přistáním, nakonec se ale ukázaly být liché. Či př...
 • Čínský státní dluh dosahuje 350 % k HDP, jüan navzdory intervencím vůči dolaru posiluje
  Jednání Bank of Japan minulý týden vyvolalo na trzích otřes. Nejen, že japonská centrální banka nezvýšila nákup aktiv, jak se předpokládalo, ale navíc...
 • Čínský stres a pomalé Německo. Akcie se trápí, euro dnes lehce klesá
  Nálada na hlavních finančních trzích se během dne podstatně zhoršila, třebaže ráno bylo ještě ve znamení stabilizace. K poklesu sentimentu, který odnášejí zejména akcie, přispělo napětí mezi USA a Čínou, snížená prognóza Evropské komise i varování z Fedu.
 • Čínský trh nemovitostí thne dolů i ekonomiku
  Existují zřejmé náznaky zpomalení na trhu s bydlením v Číně, uvedla Danske Bank ve výzkumné zprávě. Růst domácích prodejů v říjnu zůstal v červených číslech, stejně tak statistika PMI za říjen byl na nejnižší úrovni od března 2016.
 • Čínský trh po týdnu otevřel v zisku, švýcarský frank se propadl
  Po týden trvajícím svátku dnes opět otevřel čínský akciový trh a seanci se mu podařilo uzavřít v pozitivním teritoriu. Těsně před uzávěrou rostl Shanghai Compocite o zhruba 1 % a Hang Seng (CHNComp) přidával 0,15 %. Čínský vicepremiér potvrdil, že se zúčastní jednání o nové obchodní dohodě s USA, které je naplánováno na 14. a 15. února v Pekingu. Nicméně po zprávách, že Donald Trump se nesetká s čínským prezidentem Xi Jinpingem před 1. březnem, dokdy by rozhovory měly skončit, naděje na uzavření obchodní dohody o něco poklesly.
 • Čínsky vianočný darček
  Centrálna banka Číny (PBOC - People bank of China) pristúpila po druhýkrát v tomto roku od p...
 • Čínsky vládny index výrobnej dôvery (PMI) je úplne nepoužiteľný
  O kvalite ekonomických dát z Číny panujú pochybnosti už dlhšiu dobu. Najhlasnejšie sa hovorí o HDP, ktoré je podozrivé...
 • Čínsky vládny penzijný fond
  Čína stále čelí riziku strát z devízových rezerv pre nevyriešené US fiškálne problémy....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NAGA
Swiss Markets
FXGiants
reklama
BOSSA report