Pátek 19. duben 2024 18:46
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader

Bank of England chce v létě snížit úrokové sazby, ECB a ČNB vyčkávají

01.07.2016 10:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ČNB se včera přidala k těm hlasům, které říkají, že se zatím seriózně ekonomické dopady Brexitu předpovědět nedají. Je jasné, že Brexit je negativním šokem pro britskou ekonomiku a možná i pro ekonomiky kontinentální Evropy, ale zatím nikdo neví jak velkým. ČNB se proto omezila na konstatování, že se jedná o další proti-inflační riziko. Celkovou bilanci rizik (jako “pouze? mírně protiinflační) ale v důsledku Brexitu zatím nemění. Je to i proto, že ji domácí ekonomika a především ostře sledované mzdy překvapily v roce 2016 pozitivně rychlejším růstem a ČNB začíná mzdy otevřeně zmiňovat jako pro-inflační faktor.

Podobnou trpělivost s vyčkáváním na první efekty Brexitu bude mít pravděpodobně i ECB. Mario Draghi sice již o možných dopadech Brexitu hovořil, ale odhady potenciálního dopadu do ekonomiky eurozóny zatím zůstávají relativně mírné a odráží spíše novou nejistotu (0,3-0,5 p.b. kumulativně v následujících třech letech). V případě výraznější politické nákazy a omezení investic v kontinentální Evropě si lze přitom představit o poznání výraznější ekonomickou nákazu. Mario Draghi zatím ale nechce dopředu malovat na zeď strašáka a také podle všeho bude chtít v nejbližších měsících vyčkávat. Minimálně do té doby než v srpnu přijdou na trh první post-brexitové podnikatelské nálady z hlavních ekonomik eurozóny. Pokud by se ukázalo, že má Brexit výrazný dopad na investiční aktivitu v eurozóně, první reakcí ECB by na podzim pravděpodobně bylo natažení QE do druhé poloviny roku 2017. Pro ČNB by to byl poměrně jasný signál natáhnout také svůj závazek intervenovat proti koruně do konce roku 2017.

V jiné situaci je Bank of England, která si na rozdíl od ECB nebo ČNB nemůže vyčkávání na první efekty Brexitu příliš dovolit. Současně má také ve svém zbrojním arzenálu ještě více dostupné munice (oproti ECB má sazby skoro o 1 p.b. výše). I proto její guvernér včera řekl, že bude na pomalejší ekonomiku muset zareagovat nižšími sazbami a popřípadě dalšími opatřeními - britské dvouleté výnosy se včera proto poprvé dostaly do záporu. To se logicky moc nelíbí libře, na druhou stranu z toho alespoň zatím těží britské akcie.

Region

ČNB ponechala včera svoji měnovou politiku beze změny. Nemění se ani načasování pravděpodobného ukončení intervenčního režimu - ČNB i nadále předpokládá (jako nejpravděpodobnější) termín uvolnění koruny polovinu příštího roku. Prognóza nicméně hovoří obecně o roku 2017. Scénář záporných úrokových sazeb zůstává u ledu a ČNB k němu podle nás sáhne pouze v případě dlouhodobých útoků na intervenční hranici. Jinak se o záporných sazbách tentokrát nejspíše vůbec ani nehovořilo.

Stejně jako zasedání ČNB nepřekvapil ani bleskový odhad červnové inflace v Polsku, která sice skončila meziročně v záporu 0,8 %, avšak v meziměsíčním srovnání vzrostla o 0,2 %. Zlotý tak včera, možná i díky meziměsíčnímu kladnému přírůstku inflace, dál mazal po-Brexitové ztráty.

Dnes trhy sledují zejména zveřejnění indexů podnikatelských nálad za červen. Tradičně nejvíce pozornosti přitáhne asi číslo z Polska, kde je v poslední době patrné zpomalování aktivity v průmyslu. Jinak se regionu nemusí líbit ani zpomalování průmyslu v Číně, které naznačily indexy PMI za červen.

Dluhopisy

Bezpečné dluhopisy jsou dál v kurzu a výnos desetiletého německého dluhopisu se včera posunul hlouběji do záporu nehledě na to, že akciím se začalo dařit a inflace vyskočila v červnu vzhůru o něco rychleji, než trh očekával. I výnos amerického desetiletého dluhopisu šel včera dolů a blíží se 1,40 %.

Dnes se pozornost stočí do USA, kde je na programu podnikatelská nálada v průmyslu (ISM) - očekáváme lehké zlepšení. Nálada na dluhopisových trzích v post-Brexitové atmosféře ale zůstane pravděpodobně dál dobrá.

Komodity

Cena mědi krátkodobě ztrácela poté, co indexy podnikatelské nálady v Číně (za červen) poukázaly na stagnaci (oficiální) či zhoršení (Caixin) podmínek v průmyslu. Cena ropy však data víceméně ignoruje, stejně jako oslabování jüanu. To je zajímavé, zejména vezmeme-li v potaz, jak citlivý byl trh na podobné signály potíží čínské ekonomiky na přelomu loňského a letošního roku?

Dnes bude kromě výsledků podnikatelské nálady v Číně trh sledovat i důležitý index podnikatelské nálady ISM v průmyslu z USA. Čekáme mírně lepší číslo, což by mohlo ropě paradoxně spíše ublížit.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bank of England
    Podľa ratingovej agentúry S&P Bank of England ponechá nezmenenú úrokovú sadzbu na historic...
  • Bank of England
    Objem nákupu aktív Bank of England ostal na nemenej &u...
  • Bank of England
    Bank of England ponechala program nákupu finančných aktív z trhu na úrovni 200 mld. GBP......
  • Bank of England
    Jastrabí zhluk začína atakovať menový výbor Bank of England, ktorý je zodpovedný za menovú politiku Bo...
  • Bank of England bude nově nakupovat firemní dluhopisy
    Bank of England se včera jednohlasně rozhodla snížit svou základní úrokovou sazbu na 0,25 %. I když na navýšení limitu programu kvantitativního uvolnění nepanovala shoda, schválen byl také. BoE tedy na trhu nakoupí aktiva za dalších 60 mld. GBP. Mezi ty budou moci patřit i korporátní dluhopisy (10 mld. GBP v příštích 18 měsísích). Podle nové prognózy britské HDP vzroste o 2 % letos a 0,8 % v příštím roce (dříve 2,3 %). Inflace se ve dvou až tříletém horizontu dostává na úroveň 2,4 %, avšak s tímto vývojem je konzistentní další snížení sazeb až na hladinu 0,1 %. Guvernér BoE na tiskové konferenci uvedl, že uvolnění měnové politiky bylo vynuceno významným poklesem výhledu, snahou zredukovat nejistotu v britské ekonomice a také délkou transmisního mechanismu, aby dopad tohoto kroku byl v ekonomice vidět co nejdříve. M. Carney prohlásil, že limit pro snižování sazeb leží v kladných číslech. Pro případné další uvolnění má BoE k dispozici jiné nástroje, které ovšem nespecifikoval.
  • Bank of England čeká na důkazy
    Bank of England je jediná hlavní centrální banka, která musí nečinně sedět a čekat. Evropská centrální banka je blízko prvnímu snížení sazeb, protože inflace v EU už klesla na 2,5 %. Federální rezervní systém si při 3,2% inflaci v USA může dovolit čekat na svou ekonomiku a teprve pak začít snižovat sazby. BoE je v mnohem horší pozici než ECB a Fed dohromady.
  • Bank of England dnes rozhoduje o sazbách a o osudu libry v nejbližších dnech
    Dnes zasedá Bank of England (BoE), která odpoledne (13 hod.) rozhodne o úrokových sazbách. Ty zůstanou určitě i nadále...
  • Bank of England hodlá i nadále uplatňovat agresivní přístup k měnové politice
    Bank of England je jednou z prvních bank, která po pandemii koronaviru začala zvyšovat úrokové sazby. Rovněž hodlá zachovat agresivní přístup k měnové politice.
  • Bank of England hrozila recesí v případě Brexitu a snížila prognózy ekonomického růstu
    Dnešní zasedání Bank of England bylo v mnohém specifické. Zápis ze zasedání, inflační report i tiskovou konferenci guv...
  • Bank of England: Hypotéky už podporovat nebudeme. Obava z realitní bubliny?
    Britská centrální banka se rozhodla ukončit program, spuštění za účelem podpory poskytování soukromých hypoték. Podle...
  • Bank of England je připravena snížit úrokové sazby
    První den týdne byl nakonec nezvykle nudný a USA slavily svátek. Britská měna se téměř nepohnula a ponechala si možnost formace předpokládané vlny 3 neboli C. Pravděpodobnost ale nestačí. Aby vlnový pattern zůstal celistvý a mí čtenáři mohli dělat ziskové obchody, musí instrument klesat. Britská libra má bohužel poslední dobou s pohybem očividně problém.
  • Bank of England je zaskočena obnoveným růstem inflace
    Libra pokračovala v aktualizaci měsíčních maxim poté, co se objevily zprávy, že britská inflace v únoru nečekaně vzrostla. Růst byl způsoben účty za potraviny a energie, které zvýšily tlak na domácnosti.
  • Bank of England již nemůže podporovat libru
    Bank of England zvýšila úrokové sazby čtrnáctkrát za sebou, ale nepodařilo se jí výrazněji pokročit v boji s vysokou inflací. Nedávné zprávy, z nichž některé byly zveřejněny v úterý, navíc ukazují na zhoršení různých ekonomických procesů ve Spojeném království. Pojďme si to probrat podrobněji.
  • Bank of England libře ani přes zvýšení sazeb nepomohla, akcie mírně ztrácejí
    Po divoké středeční seanci jsme i dnes na akciových trzích v Evropě i v USA svědky výrazně nadprůměrných objemů. Ty jsou například v Německu 25 % nad dlouhodobým průměrem a zhruba 15 % nad průměrem se dnes pohybují po zahájení obchodování také objemy na burzách v USA. S oceněním indexů to ale tak jednoznačné není a zatímco v Británii akcie díky slabší libře rostou, většina burz v Evropě a v USA mírně ztrácí. Nálada na trzích však zůstává dál velmi dobrá a indexy se drží bezpečně na dosah historických rekordů.
  • Bank of England libře nepomohla, ale ani neuškodila. Na výhledu pro libru se po dnešním zasedání nic nemění
    Dnes odpoledne rozhodovala o sazbách Bank of England a žádné překvapení se tentokrát nekoná. Sazby zůstávají beze změny a na 0.25 % a nic se nemění ani na kvantitativním uvolňování a plánu navýšit celkový objem dluhopisů v držení banky na 435 mld. liber. Rozhodnutí bylo tentokrát jednomyslné, když pro něj zvedlo ruku všech devět členů Výboru pro měnovou politiku.
  • Bank of England monetary meeting
    Bank of England ve čtvrtek na měnovém zasedání bude rozhodovat o monetární politice. Podle zprávy DNB Bank je pravděpodobné, že centrální banka Spojeného království neupraví měnovou politiku. Makroekonomická situace se od počátku února mírně „změkčila“. Britská ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí rozrostla meziročně o 1,6 procenta, což byl pokles z předchozího třetího čtvrtletí, které performovalo 2 procenta YoY. Míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu na 4,4 procenta poté, co byla v pěti po sobě jdoucích měsících stabilní na 4,3 procentech. Obchodní důvěra (Business Confidence) byla v únoru smíšená, když službami a výstavba vzrostly a se stabilní výrobou.
  • Bank of England možno zlepší svoje ekonomické projekcie. Libra posilňuje
    Dnes popoludní vyšla správa, že členka Komisie pre monetárnu politiky Bank of England (ďalej BoE) Kristin Forbes v rozhovore pre Bloomberg News povedala, že dopad BrExitu na britskú ekonomiku je menší, než BoE očakávala a že je reálne, že BoE prehodnotí svoje ekonomické prognózy. To, že britské dáta silno prekonávajú prognózy potvrdzuje aj index ekonomických prekvapení z dielne Citi, ktorý ukazuje najvyššie úrovne v posledných rokoch (graf od @Vconomics)
  • Bank of England může předstihnout Federální rezervní systém
    Měnový trh se pořád točí kolem úrokových sazeb. Předtím jsem se zmínil o potenciálním snížení sazeb Federálního rezervního systému a v tomto článku budu mluvit o Bank of England. Soudě podle současného kurzu libry trh příliš nevěří, že BoE v roce 2024 sníží úrokové sazby. Samozřejmě to tak není a trh chápe, že dřív či později budou sazby ve Spojeném království sníženy. Řekl jsem nicméně "soudě podle současného směnného kurzu". A řekl jsem to proto, že trh se snížením poptávky po libře nespěchá. Proč? Prostě proto, že na rozdíl od Federálního rezervního systému považuje perspektivu uvolnění měnové politiky ve Spojeném království za vzdálenou.
  • Bank of England může ukončit hegemonii libry
    Ve středu budou oznámeny výsledky prvního zasedání Federálního rezervního systému a ve čtvrtek pak zasedání Bank of England. Těžko říct, které z nich by mělo být považováno za důležitější. Trh může obě vnímat jako pomíjivá, zatímco na britské libře přetrvává horizontální pohyb. Tento scénář bych si rozhodně nepřál, ale fakta jsou zatím neoddiskutovatelná: ani jedna z obou bank není připravena učinit na přelomu ledna a února 2024 významné rozhodnutí. Pozornost se bude soustředit na prohlášení guvernéra BoE Andrewa Baileyho a Jeroma Powella.
  • Bank of England nakonec sazby nesnížila
    I včera, podobně jako v průběhu celého týdne, euro proti dolaru mírně posilovalo a kurz hlavního měnového páru se pevně usídlil nad 1,1100 EUR/USD. Dolaru nepomohla ani data o cenách průmyslových výrobců, které v červnu vykázaly větší růst, než analytici očekávali. Nicméně velká část překvapení se koncentrovala do položky energií a část může být vysvětlena velkou volatilitou některých položek v oblasti služeb. Celkově tedy ve včerejším reportu ekonomové SG větší inflační tlaky nevidí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF