Sobota 20. duben 2024 11:30
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO král

Americkí bridlicoví producenti ropy sa opatrne vracajú na trh

30.06.2016 15:24  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny ropy okolo 50 USD dolárov za barel sa začínajú prejavovať na aktivite amerických bridlicových producentov. Síce len v malom, ale začínajú. Pokles ropných vrtov v USA sa v máji zastavil a odvtedy jemne rastie. Za tento rast je výhradne zodpovedná Permská Panva (ktorá sa nachádza v štátoch Texas a Nové Mexico), v ktorej od polovice mája pribudlo 17 nových vrtov, v celých Spojených štátoch to bolo pritom len 12.

Ťažba v Permskej Panve patrí k najlacnejším spomedzi bridlicových ložísk. V oblasti Bone Springs v tejto panve je podľa grafu nižšie z blogu energetického analytika Arta Bermana priemerná cena ropy, od ktorej sa oplatí ťažiť, 49 dolárov za barel. A to sa bavíme len o priemernej cene, podľa článku Rigonomics v týždenníku The Economist, sa na niektorých miestach oplatí ťažiť aj pri rope na úrovni 39 dolárov za barel:

2016-06-30_breakeven

A boli to zrejme tie úplne najlacnejšie vrty, ktoré sa v posledných týždňoch znovu otvorili. Do budúcna ich pokojne môže byť viac. A to ani nie kvôli cene ropy, ale kvôli poklesu nákladov na ťažbu. Ťažba z bridlíc je relatívne nová technológia, na ktorej je stále čo vylepšovať. A čím nižšie sú ceny ropy, tým väčší je tlak na vyššiu efektivitu. Podľa Citi klesli v roku 2015 náklady na vyťaženie jedného barelu o 21 %, a je možné očakávať, že tento trend bude pokračovať aj ďalej, čo časom dostane do hry ďalšie vrty:

2016-06-30_costs

Zatiaľ sa však bavíme o kozmetických objemoch, kým v roku 2014 bolo v USA aktívnych viac než 1600 vrtov, v uplynulom týždni to bolo len 330. Pokles produkcie ropy pokračuje, keďže nová ťažba ani zďaleka nedokáže nahradiť pokles výdatnosti starších ložísk. V súčasnosti je najnižšia za takmer dva roky a tento pokles by mal pokračovať aj naďalej.

2016-06-30_oil production

Rýchla deflácia nákladov na ťažbu z bridlíc nám však ukazuje, že cena, pri ktorej sa oplatí ťažiť bridlicovú ropu, môže byť nižšie, než si mnohí myslia (zvykne sa hovoriť o cca. 65 USD za barel), a s veľkou pravdepodobnosťou ešte klesne. To by mohlo obmedziť priestor pre rast ceny ropy. Bridlicové vrty majú jenu výhodu – je ich možné oproti konvenčným ložiskám relatívne rýchlo vybudovať, resp. zapojiť/vypojiť. To je tiež faktor, ktorý môže prispieť k obmedzeniu priestoru prípadného rastu cien ropy.

Ako vidíme podľa vývoja americkej ťažby, tak pri 50 USD za barel to na ďalší bridlicový boom nevyzerá. Pri takých 60 USD za barel to však úplne nereálne byť nemusí.

Klíčová slova: Analytika | Trend | Cena | Ceny ropy | Ropy | Cena ropy | Trh | USD | Economist | Citi |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké zásoby ropy opäť prudko vzrástli. Ropa však koriguje včerajšie straty
    Prudký rast zásob v USA pokračuje. V minulom týždni rástli štvrtý krát po sebe o viac ako 6 mil. barelov. Toto sa stalo po prvý krát v histórii štatistík od roku 1982. Zásoby sú najvyššie od júna a ich medziročný pokles spomalil na7,6%. Ešte pred mesiacom bol pritom na úrovni 15,9%. Americký ropný trh je teda aktuálne silno prezásobený.
  • Americké zásoby ropy podľa EIA zaznamenali len mierny pokles
    EIA práve zverejnila svoju týždennú správu o zásobách ropy. Po prudkom poklese, ktorý vykázala posledná správa (-7,99 MB), americké zásoby ropy opäť poklesli. Tentoraz však bol pokles oveľa menší, pretože zásoby ropy poklesli iba o 0,43 milióna barelov. Očakávalo sa, že pokles dosiahne 2,8 milióna barelov.
  • Americké zásoby ropy poklesly
    Vcelku pozitivní zpráva pro ceny ropy, které se však přesto dnes dostaly pod tlak, i když stále blízko otevíracích úrovní po překvapivém rozhodnutí OPEC. Je vidět, že poptávka se snaží bojovat a tlačit ceny na vyšší úrovně. Dnes může mít ropa problémy díky stále viditelnějším ekonomickým problémům USA.
  • Americké žádosti o podporu opět poblíž rekordu
    Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil k návrhu zákona o rozšíření mandátu centrální banky, který byl včera schválen v poslanecké sněmovně. Banka díky tomu získala možnost obchodovat s aktivy všech splatností a zároveň s výrazně širším okruhem finančních institucí. Holub zopakoval, že hlavní motivací pro přijetí zákona byla lepší schopnost banky dodávat na trh v aktuální situaci likviditu. Možnost jeho využití pro kvantitativní uvolňování sice připustil, nicméně označil ji za prozatím nepotřebnou s odkazem na prostor k případnému dalšímu snížení základní úrokové sazby. Kurz koruny v současné chvíli nepovažuje za ohrožující, nicméně v případě dalšího oslabování zdůraznil jeho možné nežádoucí efekty. Holub se také nechal slyšet, že v tuto chvíli necítí akutní potřebu ke svolání mimořádného měnověpolitického zasedání, nicméně až další vývoj situace ukáže, zda bude možné čekat až na pravidelný květnový termín.
  • Americké žádostí o podporu překonaly předchozí rekord
    Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden překonaly předchozí údaj dvojnásobně na 6,6 mil. a opět tak posunuly doposud nevídané hranice. Projevují se tak aktuální opatření v boji s koronavirem, která nutí zavřít většinu obchodů a restaurací. Federální vláda zároveň navýšila týdenní dávku nezaměstnaným, což umocňuje dopad do rozpočtu. Dnešní údaje také slouží jako předpoklad pro zítřejší měsíční statistiku z trhu práce. Ještě před zveřejněním těchto čísel jsme očekávali březnový zánik pracovních míst o 150 tis., zatímco konsenzus trhu počítá s propadem pouze o 100 tis. Po dnešku však lze předpokládat, že výsledek bude horší.
  • Americké žiadosti o podporu nižšie ako 1 milión už tretí týždeň v rade
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu, bol v týždni končiacom sa 12. Septembrom na úrovni 0,860 milióna, v porovnaní s 0,884 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, odkedy v USA začala pandémia koronavírusu, celkový počet žiadostí prekročil 60,0 milióna. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,850 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu pokračujú v poklese
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni, ktorý sa skončil 8. augusta, na úrovni 0,963 milióna po tom, čo minulý týždeň požiadalo o podporu 1,19 milióna Američanov. Dnešné dáta klesli pod očakávania trhu na úrovni 1,12 milióna a ukázali najnižšiu úroveň od začiatku koronavírusovej krízy. Môže to byť znakom toho, že trh práce by sa mohol začať zotavovať z krízy. Pokračujúce žiadosti o podporu boli na úrovni 15,48 milióna, zatiaľ čo analytici očakávali úroveň 15,89 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu sú už druhý týždeň nižšie ako 1 milión
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v týždni končiacom sa 5. septembra bol na úrovni 0,884 milióna, po 0,881 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, od kedy v USA začala pandémia koronavírusu, sa zvýšil celkový počet žiadostí nad 58,0 miliónov. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,846 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu zaznamenali nárast
    Pred malou chvíľou boli zverejnené žiadosti o podporu v USA za týždeň, končiaci sa 18. júla. Dáta poukázali na to, že 1,416 milióna Američanov požiadalo o podporu, pričom sa očakávalo 1,3 milióna žiadostí o podporu (predchádzajúci týždeň 1,307 milióna).
  • Americké 10yr výnosy na 3,1 %, akcie po včerejší korekci opatrně rostou
    Úterní seance je zatím na finančních trzích bez velkých překvapení a nese se ve spíše vyčkávacím duchu. Po včerejší mírné korekci dnes Evropské indexy nepatrně rostou a lehce v zelených číslech se drží také futures na indexy v USA. Zisky jsou ale malé a nijak vysoké nejsou ani celkové objemy.
  • Americkí investori sú pred voľbami nervózni, v prípade víťazstva Clintonovej môže ísť S&P 500 na nové historické maximá
    Akcie za normálnych okolností až tak voľby neriešia. Tieto americké prezidentské voľby sú však výnimkou. Tým rušivým elementom je Trump, ktorý nielen že je nevyspytateľný, ale vystupuje aj voči voľnému obchodu a hlása skôr protekcionistickú politiku, ktorá by USA mohla uškodiť. Scvrknutie Clintonovej náskoku v posledných dňoch zahýbalo viacerými indikátormi sentimentu na akciových trhoch.
  • Americkí politici už zrejme nič neušetria
    Dnešná ázijská seansa bola na forexe...
  • Americko-čínská obchodní válka jde do vyšších obrátek. To by Trumpa mohlo odradit od uvalení nových cel na Evropskou unii
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou jde dneškem do ještě vyšších obrátek. Čína oznámila, že podnikne odvetná opatření v podobě uvedení nových cel na dovoz z USA v ročním objemu 60 miliard dolarů. Akciové trhy reagují propadem, v Americe nejvíce klesají akcie firem jako Apple, Boeing, Caterpillar nebo Nike. Další eskalace americko-čínsko obchodní válku má ale minimálně jednu výhodu. Trumpa dost možná odradí od toho, aby uvalil svá cla na zboží z Evropskoé unie, zejména na německá auta, jež mu dlouho leží v žaludku.
  • Americko-čínská technologická válka se přiostřuje
    Bidenova administrativa uvaluje omezení na vývoz technologií do Číny, což by mohlo podkopat schopnost Číny rozvíjet rozsáhlé oblasti své ekonomiky, od polovodičů a superpočítačů po sledovací systémy a zbraně.
  • Americko-íránský vojenský konflikt eskaluje. BoE se přiklání k omezenému snížení sazeb
    Australský premiér Scott John Morrison se v pondělí zavázal, že uvolní 2 miliardy USD k obnovení škod, které napáchaly požáry. Podle průzkumu společnosti Sentix důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v lednu rostla již třetím měsícem. Agentura Reuters v úterý zveřejnila, že vedoucí úředník pro zemědělství Han Jun údajně konstatoval, že Čína nezvýší roční dovozní kvóty na zemědělské produkty z USA.
  • Americkou centrální bankou sledovaný indikátor kondice na trhu práce klesá již třetím měsícem v řadě
    Jedna zajímavost k americkému trhu práce. Fed zveřejňuje od října 2014 vždy v pondělí po výsledcích NFP vlastní indiká...
  • Americkou ekonomiku čeká v prvním kvartále zpomalení HDP
    V průběhu minulého týdne si euro opět vylepšilo svoji pozici, když si připsalo zhruba 0,3 % a páteční obchodování uzavřelo na hladině...
  • Americkou jádrovou inflaci tlumí ceny automobilů
    Jeden ze dvou vrcholů z pohledu makroekonomických událostí tohoto týdne bude odhalen dnes odpoledne - půjde o americkou inflaci za srpen. Její výsledek sice s velkou pravděpodobností již neovlivní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách příští týden (měly by zůstat beze změny), ale i tak půjde o velmi důležité číslo, které může trhy rozhýbat. Srpnové inflační číslo v USA přitom může vyvolat mezi investory rozporuplné pocity, neboť se již druhý měsíc v řadě můžeme dočkat toho, že celková inflace zrychlí a naopak centrální bankou ostře sledovaná jádrová složka (spotřebitelské ceny bez potravin a energií) by měla znovu zpomalit.
  • Americkú jadrovú infláciu spomalil Black Friday. Zrejme dočasne
    Ostro sledovaná jadrová inflácia z USA sklamala. V novembri rástli jadrové ceny medzimesačne o 0,1% (čakal sa rast na úrovni 0,2%) a jej medziročný rast spomalil z 1,8% na 1,7% (čakalo sa že ostane na úrovni 1,8%). Čiže sa vzdialila od dvojpercentného inflačného cieľa. Dolár v reakcii na toto číslo oslabil, zlato vzrástlo a výnosy z amerických dlhopisov klesli. Tieto pohyby reflektovali pokles pravdepodobnosti zvýšenia dvoch sadzieb v USA do marca zo 69% na 65%.
  • Americký akciový index SP 500 zažívá korekci
    Americký akciový index SP 500 od svého dna v říjnu 2023 předvádí působivou rallye a vytváří po sobě jdoucí historická maxima. Přestože v posledních dvou týdnech cena zažívá pokles, je stále příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o trvalé korekci směrem dolů. Pokud by medvědí tlaky přetrvaly, mohl by index atakovat hranici 5130 bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader