Pátek 29. březen 2024 15:43
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Americkou centrální bankou sledovaný indikátor kondice na trhu práce klesá již třetím měsícem v řadě

05.04.2016 11:46  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jedna zajímavost k americkému trhu práce. Fed zveřejňuje od října 2014 vždy v pondělí po výsledcích NFP vlastní indikátor situace na pracovním trhu. Nazývá jej Labor Market Condition Index (LMCI) a snaží se v něm podle vlastního modelu zachytit vývoj situace na pracovním trhu věrněji, než pomocí pouhé analýzy nejvíce sledovaných fundamentů, jako je tvorba pracovních míst, či míra nezaměstnanosti. V LMCI je zachyceno 19 ukazatelů z pracovního trhu, mezi nimiž jsou jak klasické indikátory (NFP, nezaměstnanost, mzdy), tak méně sledované, přesto ale s hospodářským cyklem silně korelované ukazatele, které jsou získány přímým měřením, nebo dotazníkovou metodou (očekávané nábory zaměstnanců, problémy se zaplněním pozic apod.). LMCI byl vytvořen jako vhodnější barometr situace na pracovním trhu, jehož měsíční změna vykazuje po zpětném výpočtu až do roku 1976 skutečně velmi těsnou korelaci s hospodářským cyklem americké ekonomiky.

Zatímco v minulých letech LMCI stabilně rostl, od začátku roku se na tomto indexu děje něco zajímavého. Změna LMCI indexu totiž vykazuje záporné hodnoty, což včera potvrdily také čerstvá čísla za měsíc březen, kdy se index propadl o 2,1b. Pád indexu zatím není nijak dramatický a pravděpodobně souvisí se skutečností, že je trh práce do značné míry saturován. I tak se ale jedná o pozoruhodný kontrast v porovnání se stabilními výsledky, které v posledních měsících přicházejí z amerického pracovního trhu.
Untitled
Měsíční změna LMCI, za pozornost stojí hlavně vysoká korelace s americkou recesí (šedé zóny v grafu)

V posledním doprovodném komentáři vyjádřila americká centrální banka již tradiční uspokojení z toho, jak se situace na trhu práce vyvíjí. Fed stále počítá s tím, že by se kondice pracovního trhu měla postupně zlepšovat a konečně snad i přispět k růstu tolik očekávané mzdové inflace. Další zasedání Fedu se koná koncem tohoto měsíce a vzhledem k vývoji LMCI bude velmi zajímavé sledovat, zda nebude pozitivní výhled pro trh práce přece jen změněn spíše v neutrální. Pokud by se tak skutečně stalo, Fed by mohl pomocí doprovodného komentáře vyslat další jasný signál, že se dvojité zvýšení sazeb ještě v průběhu tohoto roku (ve které část trhu stále věří) i nadále postupně vzdaluje.

PS: Máte-li zájem sledovat vývoj LMCI, najdete jej společně s dalšími užtečnými indikátory pod tímto odkazem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké žiadosti o podporu pokračujú v poklese
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni, ktorý sa skončil 8. augusta, na úrovni 0,963 milióna po tom, čo minulý týždeň požiadalo o podporu 1,19 milióna Američanov. Dnešné dáta klesli pod očakávania trhu na úrovni 1,12 milióna a ukázali najnižšiu úroveň od začiatku koronavírusovej krízy. Môže to byť znakom toho, že trh práce by sa mohol začať zotavovať z krízy. Pokračujúce žiadosti o podporu boli na úrovni 15,48 milióna, zatiaľ čo analytici očakávali úroveň 15,89 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu sú už druhý týždeň nižšie ako 1 milión
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v týždni končiacom sa 5. septembra bol na úrovni 0,884 milióna, po 0,881 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, od kedy v USA začala pandémia koronavírusu, sa zvýšil celkový počet žiadostí nad 58,0 miliónov. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,846 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu zaznamenali nárast
    Pred malou chvíľou boli zverejnené žiadosti o podporu v USA za týždeň, končiaci sa 18. júla. Dáta poukázali na to, že 1,416 milióna Američanov požiadalo o podporu, pričom sa očakávalo 1,3 milióna žiadostí o podporu (predchádzajúci týždeň 1,307 milióna).
  • Americké 10yr výnosy na 3,1 %, akcie po včerejší korekci opatrně rostou
    Úterní seance je zatím na finančních trzích bez velkých překvapení a nese se ve spíše vyčkávacím duchu. Po včerejší mírné korekci dnes Evropské indexy nepatrně rostou a lehce v zelených číslech se drží také futures na indexy v USA. Zisky jsou ale malé a nijak vysoké nejsou ani celkové objemy.
  • Americkí bridlicoví producenti ropy sa opatrne vracajú na trh
    Ceny ropy okolo 50 USD dolárov za barel sa začínajú prejavovať na aktivite amerických bridlicových producentov. Síce l...
  • Americkí investori sú pred voľbami nervózni, v prípade víťazstva Clintonovej môže ísť S&P 500 na nové historické maximá
    Akcie za normálnych okolností až tak voľby neriešia. Tieto americké prezidentské voľby sú však výnimkou. Tým rušivým elementom je Trump, ktorý nielen že je nevyspytateľný, ale vystupuje aj voči voľnému obchodu a hlása skôr protekcionistickú politiku, ktorá by USA mohla uškodiť. Scvrknutie Clintonovej náskoku v posledných dňoch zahýbalo viacerými indikátormi sentimentu na akciových trhoch.
  • Americkí politici už zrejme nič neušetria
    Dnešná ázijská seansa bola na forexe...
  • Americko-čínská obchodní válka jde do vyšších obrátek. To by Trumpa mohlo odradit od uvalení nových cel na Evropskou unii
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou jde dneškem do ještě vyšších obrátek. Čína oznámila, že podnikne odvetná opatření v podobě uvedení nových cel na dovoz z USA v ročním objemu 60 miliard dolarů. Akciové trhy reagují propadem, v Americe nejvíce klesají akcie firem jako Apple, Boeing, Caterpillar nebo Nike. Další eskalace americko-čínsko obchodní válku má ale minimálně jednu výhodu. Trumpa dost možná odradí od toho, aby uvalil svá cla na zboží z Evropskoé unie, zejména na německá auta, jež mu dlouho leží v žaludku.
  • Americko-čínská technologická válka se přiostřuje
    Bidenova administrativa uvaluje omezení na vývoz technologií do Číny, což by mohlo podkopat schopnost Číny rozvíjet rozsáhlé oblasti své ekonomiky, od polovodičů a superpočítačů po sledovací systémy a zbraně.
  • Americko-íránský vojenský konflikt eskaluje. BoE se přiklání k omezenému snížení sazeb
    Australský premiér Scott John Morrison se v pondělí zavázal, že uvolní 2 miliardy USD k obnovení škod, které napáchaly požáry. Podle průzkumu společnosti Sentix důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v lednu rostla již třetím měsícem. Agentura Reuters v úterý zveřejnila, že vedoucí úředník pro zemědělství Han Jun údajně konstatoval, že Čína nezvýší roční dovozní kvóty na zemědělské produkty z USA.
  • Americkou ekonomiku čeká v prvním kvartále zpomalení HDP
    V průběhu minulého týdne si euro opět vylepšilo svoji pozici, když si připsalo zhruba 0,3 % a páteční obchodování uzavřelo na hladině...
  • Americkou jádrovou inflaci tlumí ceny automobilů
    Jeden ze dvou vrcholů z pohledu makroekonomických událostí tohoto týdne bude odhalen dnes odpoledne - půjde o americkou inflaci za srpen. Její výsledek sice s velkou pravděpodobností již neovlivní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách příští týden (měly by zůstat beze změny), ale i tak půjde o velmi důležité číslo, které může trhy rozhýbat. Srpnové inflační číslo v USA přitom může vyvolat mezi investory rozporuplné pocity, neboť se již druhý měsíc v řadě můžeme dočkat toho, že celková inflace zrychlí a naopak centrální bankou ostře sledovaná jádrová složka (spotřebitelské ceny bez potravin a energií) by měla znovu zpomalit.
  • Americkú jadrovú infláciu spomalil Black Friday. Zrejme dočasne
    Ostro sledovaná jadrová inflácia z USA sklamala. V novembri rástli jadrové ceny medzimesačne o 0,1% (čakal sa rast na úrovni 0,2%) a jej medziročný rast spomalil z 1,8% na 1,7% (čakalo sa že ostane na úrovni 1,8%). Čiže sa vzdialila od dvojpercentného inflačného cieľa. Dolár v reakcii na toto číslo oslabil, zlato vzrástlo a výnosy z amerických dlhopisov klesli. Tieto pohyby reflektovali pokles pravdepodobnosti zvýšenia dvoch sadzieb v USA do marca zo 69% na 65%.
  • Americký akciový trh atakuje nová maxima, libra, australan (AUD), kanaďan (CAD) září; denní přehled událostí
    Americký akciový trh odstartoval třetí čtvrtletí famózně. Dow Jones včera uzavřel na nových historických maximech...
  • Americký akciový trh dále klesá
    Aktivita na trhu s opcemi byla intenzivní, což z pátku potenciálně činí jeden z nejrušnějších obchodních dnů v roce. Index S&P 500 v té době pokračoval v týdenních ztrátách při objemu, který byl o 35 % vyšší než průměr za poslední měsíc. Vzhledem k tomu, že se blíží svátky, by to mohl být poslední den v roce, kdy budou mít investoři dostatek likvidity k otevírání a uzavírání velkých pozic.
  • Americký akciový trh dne 14. března 2022
    Rusko-ukrajinský konflikt zůstává hlavním tématem začátku nového týdne a téměř vytlačuje všechna ostatní témata. V pondělí ráno všichni očekávají nové kolo jednání prostřednictvím videa. Minulá dvě kola nepřinesla téměř žádné výsledky, kromě určitého pokroku v humanitárních otázkách, jako je otevření koridorů pro odchod civilistů z měst obléhaných ruskými vojsky. Pozitivní snad je, že v uplynulém týdnu došlo ke snížení počtu střetů. Aktivní boje probíhaly pouze v Mariupolu a Černihivu. Mapa bojových pozic stran se za týden změnila jen málo. Podle situace to vypadá, že konflikt vstupuje do vleklé poziční fáze. Minulý týden Rusko podniklo raketové údery, zejména na letiště u Lvova, jen několik kilometrů od ukrajinsko-polské hranice. Zároveň ruská armáda učinila prohlášení, že by mohla udeřit na transport zbraní pro Ukrajinu. V reakci na to Biden prohlásil, že jakýkoli ruský úder na Polsko by se setkal s tvrdou odpovědí. O něco dříve Biden prohlásil, že jakýkoli ruský úder na členskou zemi NATO by se setkal s vojenskou odpovědí USA, i kdyby to byl začátek světové války.
  • Americký akciový trh dne 16. března 2022
    Situace ohledně rusko-ukrajinského konfliktu se stabilizovala. Dnes se uskuteční zasedání Fedu. V úterý americký trh poprvé za týden vykázal silné zisky díky známkám stabilizace situace na Ukrajině. Dow přidal 1,8 %, NASDAQ vzrostl o 2,9 %, S&P 500 si připsal 2,1 %.
  • Americký akciový trh dosáhl největšího čtyřdenního růstu od roku 2020
    Americké akcie zaznamenaly největší čtyřdenní rally od roku 2020 díky tomu, že investoři obnovili obchody s technologickými akciemi. Index S&P 500 vzrostl o 0,6 %, zatímco technologický Nasdaq 100 vzrostl o 0,3 % díky ziskům společností Alphabet a Advanced Micro Devices.
  • Americký akciový trh je po několika ztrátových dnech ve středu konečně v plusu
    Hlavní indexy amerického akciového trhu ve středu rostly díky růstu v sektorech technologií, základních materiálů a financí. Trh zůstává velmi volatilní, protože investoři se obávají ekonomických dopadů války ve východní Evropě.
  • Americký akciový trh je před propadem. Boris Johnson zvítězil v hlasování o důvěře
    Hlavní americké akciové indexy DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 v pondělí klesly. Celkově byl v důsledku nedostatku fundamentů na trhu klidný den. Americké akciové indexy se dostatečně zotavily. Proto se tento týden nejspíš objeví nový klesající trend. Zítra budou ve Spojených státech zveřejněny údaje o inflaci. V tuto chvíli je jedno, zda míra inflace zrychlí, nebo zpomalí. Federální rezervní systém v červnu a červenci každopádně zvýší úrokovou sazbu o 0,5 %. Americká centrální banka navíc začne v rámci programu QT (kvalitativní zpřísňování) snižovat svou rozvahu. V tomto kontextu akciový trh pravděpodobně prodlouží klesající trend.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new