Úterý 02. březen 2021 04:45
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy

Volatility report: VIX není ani levný, ani drahý. Technická korekce na S&P500 může i v příštím týdnu pokračovat

20.05.2016 11:19  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Nastal čas podívat se po týdnu znovu na novinky ze světa volatility. Začneme jako již tradičně shrnutím tohoto týdne, následovat bude vyhodnocení našeho komentáře z minulého týdne a závěrem pár tipů do týdne nadcházejícího.

Fundamentálně je situace na amerických akciích již delší dobu velmi stabilní a bez zajímavých změn. Tento týden se ale od těch minulých konečně trochu odlišil. Dočkali jsme se totiž zveřejnění minutes z dubnového zasedání americké centrální banky, které významně přiblížilo termín dalšího zvýšení úrokových sazeb v USA. Aktuálně dokonce existuje 30% pravděpodobnost, že by ke zvýšení sazeb mohlo dojít již příští měsíc, což je výrazný nárůst proti sotva 5% pravděpodobnosti z konce minulého týdne. Přestože se jedná o důležitou změnu fundamentu na dolarových párech a na drahých kovech, akciové trhy tato skutečnost až tolik netrápí a zatím se zdá, že jsou obchodníci na akciích s dalším růstem sazeb již dávno smířeni. V případě S&P500 je tedy podle nás i nadále mnohem zajímavější technická situace, kterou považujeme za hlavní příčinu toho, že americké indexy pokračují v opatrné korekci. Po přiblížení se k resistenci se trend na S&P500 začíná otáčet, jelikož prostor ke korekci byl již delší dobu rozhodně více otevřený, než prostor k růstu nad maxima z minulého roku.

Untitled2

Spotový VIX díky této korekci vystoupal krátce až nad 17,6b. Čtvrteční seanci ale uzavřel mírně pod hranicí 16,2b.

Untitled

Nárůst volatility se ale projevil pouze na spotu. Vzdálenější kontrakty si svou cenu podržely a červnový futures na VIX zůstává proti konci minulého týdne prakticky beze změny těsně pod hranicí 18b.

Untitled3

Minimální změnu zaznamenaly i ostatní kontrakty s malou výjimkovou těch nejvzdálenějších (01/17).

Untitled1

Minulý týden jsme varovali před příliš nízkou úrovní spotové volatility a nabádali k větší opatrnosti. Spotová volatilita od té doby skutečně vzrostla, její růst však nebyl dostatečně velký na to, aby významně ovlivnil také cenu květnového kontraktu. I když jak se to vezme. Květnový kontrakt sice čtvrtek zakončil pod 18b., ještě během čtvrtečního odpoledne ale atakoval hranici 19b. a byl tak 1.6b. nad úrovní z minulého týdne. Takto mírný výkyv by obchodníky preferující short-VIX strategii rozhodně neměl rozhodit. Těm kteří dbali našeho varování se však otevřela zajímavá příležitost  k obnovení dlouhodobějších short VIX-pozic. Spotová volatilita totiž včera bez zjevné a významné změny fundamentu prolomila hranici 17b., kterou jsme v minulém reportu považovali za úroveň, na které začíná být short-VIX strategie znovu atraktivní.

Aktuálně jsme ohledně dalšího shortování volatility poněkud rozpolcení. Trhy jsou klidné, ale technická situace podle nás stále nasvědčuje pokračování korekce. Příští týden je na data relativně chudý a žádné drama nečekáme. Volatilita není ani drahá, ani levná a celkový fundament podle nás dál minimalizuje šance na její skutečně dramatický nárůst, jakého jsme byli svědky loni v srpnu nebo začátkem letošního roku. Růst volatility na úrovně ze začátku roku je sice málo pravděpodobný, není však rozhodně vyloučený a máme-li s short-VIX strategií toto riziko podstoupit, představovali bychom si trochu větší odměnu než pád květnového kontraktu z aktuálních 18b. někam ke 14 – 15b. Na obnovení short-VIX pozic proto podle nás není nutno na současných cenách pospíchat a stejně jako v minulém týdnu, i dnes považujeme za nejrozumnější vyčkávací strategii s případným naskočením do short-VIX pozic v situaci, kdy americké akcie začnou znovu korigovat. Bude-li korekce znovu především technické povahy a bez jasné změny fundamentu, spotová volatilita v okolí 17 – 18b, (květnový kontrakt mezi 19-20b.) může rozhodnutí prodávat znovu volatilitu výrazně ulehčit.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Volatility report: Včerejší korekce s VIXem pohnula jen málo, trhy zůstávají v absolutním klidu
  Včerejší seance přinesla na akciové trhy závan nervozity, který byl vidět jak na vývoji indexů v USA, tak hlavně na in...
 • Volatility report: VIX dál pozvolna klesá. K úrovním z minulého roku se ale jen tak rychle dostat nemusí
  Po divokém začátku tohoto měsíce se situace na akciových trzích přeci jen zdá se začíná pomalu a opatrně vracet do normálu. Akciové indexy za sebou mají úspěšný týden během kterého se dokázaly dostat do zelených čísel. Někde (v Evropě) je sice korekce ztrát výrazně pozvolnější než jinde (v USA), úroveň rizikových přirážek ale klesá a buy the dip mentalita z minulého roku se začíná znovu projevovat. Americký S&P 500 je sice stále hluboko pod úrovněmi z konce ledna, i tak ale dokázal zlikvidovat přibližně polovinu ztrát, které v únoru nabral. DAX je na tom hůře, ale i v jeho případě se situace začíná zlepšovat.
 • Volatility report: VIX je nejvýše od poloviny roku. Pomáhá růst výnosů, ale i nervozita před volbami
  Obchodníci na volatilitě se poslední dobou nenudí a tento týden rozhodně není výjimkou. Na akciové trhy zavítala další korekce, která je zatím největší od červnového výprodeje. Americký index S&P500 od minulého týdne ztratil téměř tři procenta a propadl se až pod hranici 2 100 dolarů, kde se naposledy pohyboval letos v červenci. Na vině ani tentokrát nejsou žádné zásadní fundamenty, jako spíše kombinace několika faktorů, která dostala indexy pod tlak. Už dříve jsme informovali o tom, že se v minulých týdnech pomalu ale jistě začal propadat objem long pozic velkých spekulantů na S&P500. Přidáme-li k této skutečnosti i růst dluhopisových výnosů a také blížící se prezidentské volby, asi není divu, že se indexy, které několik měsíců nebyly schopny růst, dostaly pod prodejní tlak.
 • Volatility report: VIX je znovu nízko a akciové trhy neví kudy kam. Do příštího týdne je na místě obezřetnost
  Obchodování na finančních trzích se tento týden neslo podle očekávání ve velmi klidném režimu. Americký akciový index ...
 • Volatility report: VIX je zpět na 12b. Medvědům ke větší korekci stále chybí argumenty
  Volatilita je občas velmi nebezpečná hračka, ale letos si ji prostě nemůžeme vynachválit. VIX zatím dělá přesně to, co od něj potřebujeme a tento týden to pouze potvrzuje. V našem minulém volatility reportu, jsme zdůrazňovali, že považujme korekci za spíše technickou záležitost a náš výhled se skutečně potvrdil. Možná dokonce ještě rychleji než jsme sami očekávali. Trochu jsme se totiž minulý týden obávali, že bychom se mohli na VIXu podívat ještě o něco výše před tím, než se situace na trzích znovu uklidní. To se však nestalo. Obchodníci již větší korekci nepřipustili a po středečním zasedání Fedu se situace na trzích velmi rychle normalizovala, díky čemuž se americký akciový index S&P500 mohl vrátit zpět na dosah historického maxima.
 • Volatility report: VIX klesl na své efektivní dno. Trhy by před sebou měly mít dva velmi klidné týdny
  Máme za všechny důležité fundamenty letošního roku a nezbývá než konstatovat, že žádná zpráva z poslední doby nebyla dostatečně špatná na to, aby zlomila vůli obchodníků nakupovat akcie a ostatní riziková aktiva. Poslední dva týdny přitom nebyly výjimkou. Italské referendu, zasedání ECB a zasedání Fedu důvěru v růst na akciovém trhnu ani v nejmenším nepodlomily a indexy v Evropě i v USA dál postupně navyšují svá již tak vysoká ocenění. Pozoruhodná je hlavně Amerika, kde se Dow Jones přiblížil ke hranici 20 tis. bodů, díky čemuž vystoupal od začátku minulého měsíce o neuvěřitelných 10 %. S&P500 s přehoupl přes hranici 2 200 dolarů a v cestě na vyšší úrovně mu nyní stojí pouze jeho mírná překoupenost, která ale ještě není extrémní a která se dá po několikaměsíčním bočním trendu stále docela tolerovat.
 • Volatility report: VIX krátce nad 15b. Ani tenotkrát se ale na vyšších úrovních dlouho neudržel
  Máme za sebou docela zajímavý týden, který sice nepřinesl žádné významné makro, i tak ale citelně promluvil do dění na finančních trzích. Za pozornost stála hlavně jeho první polovina a četné komentáře předních centrálních bankéřů v čele s šéfem ECB Draghim, kteří se podle názoru trhu začínají pozvolna připravovat na zvyšování úrokových sazeb.
 • Volatility report: VIX kvůli brexitu krátce až nad 27b. Situace se ale rychle uklidňuje
  Britské referendum je za námi. Britové se v něm vyslovili pro vystoupení země z Evropské unie a trhy se dnes ráno z této skutečnosti pokoušejí vzpamatovat. Reakce na všech finančních aktivech je abnormální a pohyby jsou umocněny nejen samotným výsledkem referenda, ale také skutečností, že se konsenzus od minulého týdne postupně velmi výrazně přikláněl k názoru, že země nakonec z Evropské unie nevystoupí. Ještě včera, kdy byl publikován poslední průzkum veřejného mínění, tak šance na brexit dosahovaly pouze 25 %, což je v ostrém kontrastu s minulým týdnem, kdy převyšovaly 42 %. Trh je tedy překvapen a padá z mnohem větší výšky, což vždy více bolí. Korekci samozřejmě pozorujeme nejen na evropských akciových indexech, ale i v USA, kde S&P500 prolomil support na úrovni květnového minima a dostal se krátce až pod hranici 2 000 dolarů.
 • Volatility report: VIX na absolutním dně. Vyplatí se jej po delší době znovu nakupovat?
  Máme za sebou velmi rušný týden, který byl skvělou příležitostí zejména pro obchodníky sportující volatilitu. První kolo francouzských prezidentských voleb dopadlo přesně v souladu s předvolebními průzkumy a i když nás stále čeká kolo druhé, na trzích byla už začátkem týdne cítit obrovská úleva. Průzkumy totiž tentokrát vyšly téměř na procentní bod přesně, což zvyšuje pravděpodobnost, že se výrazně neodchýlí ani v druhém kole, které by měl s více než 60 % vyhrát Emmanuel Macron. Ten je přitom, alespoň z krátkodobého hlediska, nejlepším možným kandidátem pro zachování statu quo a tedy i pro zachování stability na finančnících trzích a na euru.
 • Volatility report: VIX navzdory všeobecnému optimismu začíná mírně růst. Může za to strach z korekce?
  Rok 2018 je zatím pro investory na akciovém trhu mimořádně úspěšný. Indexy po celém světě pokračují v intenzivním růstu, což dvojnásob platí pro indexy v USA, kterým navíc do určité míry pomáhá také slábnoucí americký dolar. Americký index S&P500 díky tomu letos téměř denně navyšuje svá historická maxima a jen během ledna už vystoupal o více než 6 %. Po více než 20% růstu z minulého roku je tak jeho vstup do nového roku vskutku impozantní.
 • Volatility report: VIX nepřekvapil a zůstává na samotném dně. Příští týden už by ale mohl být zajímavější
  V našem minulém volatility reportu jsme se přikláněli k názoru, že je docela pravděpodobné, že se tento týden na finančních trzích situace příliš nezmění. Už dopředu bylo známo, že bude fundamentů málo a šance na korekci tak byla relativně nízká. Tento týden náš výhled potvrdil. Trhy zůstávají i nadále v absolutním klidu a pokud jde o americké indexy, ty dokonce pokračují v navyšování historického maxima. S&P 500 se již přehoupl přes hranici 2 400 dolarů a jen za letošní půl rok už za sebou má růst o 8,5 %.
 • Volatility report: VIX pevně ukotven v okolí 12b. Důvody ke korekci na akciovém trhu stále chybí
  Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.
 • Volatility report: VIX po delší době znovu ožil. Jeho růst ale zatím nikoho příliš neděsí
  Po dlouhých měsících čekání jsme se konečně dočkali růstu volatility. Ta nerostla nijak dramaticky, ale dostatečně na to, aby VIXu pomohla na nejvyšší úrovně od amerických prezidentských voleb. S&P 500 přitom zůstává relativně v klidu a z jeho vývoje z polosedících několika dnů bychom si téměř žádného růstu nervozity nevšimli, když dál pokračuje v bočním (lehce klesajícím) trendu na dosah historického maxima.
 • Volatility report: VIX se vrátil zpět pod 10b. Trh začíná rizika možná znovu trochu podceňovat
  Konec týdne se nám pomalu blíží, což znamená, že nastal čas pro nový volatility report. Máme za sebou na akciových trz...
 • Volatility report: VIXu se navzdory lepšící se situaci na indexech na nižší úrovně stále příliš nechce
  Americký index S&P 500 vystoupil z trojúhelníkové formace, kterou vytvořil sérií dvou vyšších high a dvou nižších low po silném únorovém výprodeji. Vystoupení z tohoto trojúhelníku ale nakonec nebylo ani tak velkým třeskem jako spíše nesmělým vykouknutím, které muselo stejně přijít kvůli skutečnosti, že se v tomto týdnu trojúhelník definitivně uzavřel.
 • Volatility report: VIXu se níže příliš nechce, trh se stále obává další vlny výprodejů
  Po únorovém výplachu a následné korekci ztrát ze začátku měsíce akciové indexy v tomto týdnu zatím hledají jednoznačný směr. Fundamenty které by jej udaly zatím chybí a tak to jediné co máme je technická situace a trochu nervózní vytváření nižšího low, které zatím nahrává spíše medvědům. Ti se mohou částečně opírat také o fundament, v podobě rostoucích dluhopisových výnosů které se v případě 10yr splatností v USA dál nebezpečně přibližují k 3% hranici a jejichž další růst může být alespoň dočasným katalyzátorem dalších výprodejů.
 • Volatility report: VIX už třetím týdnem v řadě pod 11b.
  Čekání na korekce pokračuje a i když jsme se včera jakéhosi náznaku korekce na amerických indexech dočkali, téměř se jej zdráháme korekcí nazývat, jelikož velkou část včerejšího pádu obchodníci velmi rychle zlikvidovali. Americký S&P500 si tak svou vysokou cenu udržuje a když v růstu nepokračuje, aktivita medvědů je naprosto mizivá, jelikož se nedostává téměř žádných fundamentálních důvodů ke korekci.
 • Volatility report: VIX zpět na nízkých úrovních. Čekáme na další korekci
  Od našeho posledního volatility reportu se situace na americkém akciovém trhu příliš nezměnila. Index S&P 500 je na téměř stejných úrovních jako minulý týden a i nadále tak pokračuje v bočním trendu, ve kterém se drží od letošního července. Důvodů k výraznějším pohybům mají americké akcie málo, i když riziko korekce možná mírně narůstá s tím, jak se velcí spekulanti postupně zbavují svých dlouhých pozic. K větší korekci ale stále chybí jasný fundamentální stimul a dokud se jej nedočkáme, budeme považovat jakýkoli pád akcií a růst volatility za spíše dočasnou a hlavně technickou záležitost.
 • Volatility report: VIX zpět pod 10b. Druhá polovina prosince by kvůli svátkům měla být klidnější
  Po kratší přestávce nastal znovu čas mrknout se na situaci ve světě implikované voaltility. Ta se zase až tolik nezměnila, i když je pravdou, že je posledních pár týdnů docela zajímavých. Nejprve ale začneme jako vždy u samotných indexů.
 • Volatility report: VIX zpět pod 11b. Hlavně se nenechat ukolébat nízkou volatilitou
  Další týden za námi a společně s ním i další týden, po jehož skončení si obchodníci shortující volatilitu rozhodně nem...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Finexo
Pax Forex
Broker 4XP
reklama
Capital.com