Sobota 27. duben 2024 01:55
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster

Trhy i ekonomika se po teroristických útocích obvykle velmi rychle vzpamatují

22.03.2016 16:02  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes ráno jsme byli svědky vlny teroristických útoků, které se tentokrát odehrály v Bruselu. Panika zachvátila nejen hlavní město Evropy (pokud něco takového vůbec existuje), ale zpráva o tragédii se rozšířila všude po světě. Lidská psychika rychle negativně ovlivní globální obchodování. Historie však už mnohokrát ukázala, že trhy mají pozoruhodnou schopnost po podobných událostech rychle regenerovat.

Výstřel rizikové averze je tím hlavním důvodem, proč finanční trhy trpí. V jednu chvíli se vyrojí spousta nezodpovězených otázek, které velí k opatrnosti. Strach je přirozená reakce. Jakmile je však patrné, že se situace začíná uklidňovat a nebezpečí klesá, trhy velmi rychle absorbují novou likviditu a dochází k protipohybu. Obchodníci se přepnou z panické do logické fáze a do popředí se opět dostanou fundamenty. Nejvíce postižené odvětví (letecké společnosti, turistický ruch) trpí delší dobu, ale i zde je dopad omezen.

Takový by mohl být dopad událostí i tentokrát. Přes tragické důsledky bombových útoků to nevypadá, že by trhy či ekonomika měly zůstat zasaženy po delší dobu. Nebyly způsobeny žádné extrémní kapitálové škody. Ekonomika Belgie nestojí na cestovním ruchu, který bude jistě delší dobu negativně ovlivněn (podobně jako po útocích v Paříži). V turistické destinaci bychom byli pravděpodobně svědky významnějšího dopadu (například střelba do turistů v Tunisku v minulém roce).

Reakce na Paříž

Reakce na podzimní pařížské útoky byla taktéž velmi utlumená. Po přibližně jednoprocentní ztrátě na počátku pondělní obchodní seance začaly evropské indexy během několika hodin růst a nakonec zavřely v zisku. Je pravdou, že akcie byly v té době relativně přeprodané po výprodejích na sklonku předcházejícího týdne, nicméně podobně se trhy chovaly také mnohokrát v minulosti. Euro taktéž nezaznamenalo dlouhodobější negativní dopad.

cacc

Trochu jiná káva byl zatím největší teroristický útok v dějinách na New York v roce 2001, kde se ovšem počet obětí šplhal do tisíců a kapitálové škody byly značného rozsahu. Deset let po útocích z 11. září zveřejnil The New York Times studii, ve které vyčíslil celkové náklady po teroristických útocích na 3,3 bilionu dolarů (3 300 miliard!).

Celkové náklady Al-Káidy na provedení útoků byly přitom odhadnuty pouze na půl milionu dolarů. Po útocích byla newyorská burza zavřená celý týden. První obchodní den skončil S&P 500 ve ztrátě 5 % a poklesy kulminovaly po týdnu na 13,5 %. Do měsíce však burza veškeré ztráty zlikvidovala.

Dlouhodobé negativní dopady

Terorismus má své negativní ekonomické dopady. Ty se ovšem projevují spíše v delším období a krátkodobá reakce na finančních trzích je tak stěží měřitelná. Vyšší náklady na bezpečnost, pojištění lidí a majetku si žádá zdroje, které nemohou být využity pro tvorbu jiných statků či služeb. Protiteroristická bezpečností opatření zdražují chod státu i soukromých společností. Lidský kapitál hnije na letištích ve zpožděních, kde je prohledává další lidský kapitál najatý na zvýšení bezpečnosti. Tyto zdroje nezvyšují bohatství společnosti v jiných oblastech.

Dalším faktorem nejistoty je odkládání spotřeby a růst úspor. Přestože se jedná o přirozený jev, který v minulosti pomáhal lidstvu přežít těžké časy, tak v pojetí HDP se pokles spotřebních výdajů projevuje negativně. A mainstreamoví ekonomové tak nemají úspory příliš v lásce. Zároveň může riziková averze stát za poklesem firemních investic.

I pokud by přišel masivní teroristický útok, tak stále by trhy podržely státy i centrální banky, které mají silný potenciál zmírnit negativní dopady na trhy i ekonomiku. Zdálo by se, že nákup v době vrcholící paniky se musí vyplatit. Něco ve smyslu Rotschildova výroku: „Akcie se nakupují, když na ulici teče krev“. Riziku se nevyhnete nikdy, ale lidskou přirozenost se dá využít ve svůj prospěch.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy doufají v dohodu mezi USA a Mexikem
    Americké indexy byly schopny odolat slabší výkonosti evropských indexů, které jsme byli svědky po včerejším zasedání ECB. NASDAQ rostl o 0.7 %, zatímco S&P500 přidal 0,6 %. Celkově se tak americké indexy zatím docela drží, když jim v růstu pomohl hlavně projev Jerome Powella ze začátku tohoto týdne. ECB se ve svém výhledu k Fedu nepřidala, když signalizovala, že na sazbách prozatím nic měnit nehodlá. Co se Asie týká, poslední obchodní senace tohoto týdne pro tamní indexy skončila úspěšně. Japonský Nikkej rostl o 0,6 % a australský akciový index přidal 0,7 %.
  • Trhy druhým dnem v řadě korigují vysoké ztráty, pomáhá i silnější čínská měna
    Akciové trhy dnes pokračují v korekci, kterou zahájily minulý pátek. Stabilizací si konečně prochází také trh s evrops...
  • Trhy drží pod tlakem hrozící fiskální útes, koruna však nereaguje, v klidu ji nechává i domácí politika
    V centru pozornosti zůstává otázka amerického rozpočtu a toto téma momentálně drží trhy pod tlakem. Boehnerův kompromi...
  • Trhy drží v dobré náladě Trump, ale odpoledne se opět dostane ke slovu Británie
    K uvolnění napětí na trzích přispěl vývoj kolem zatčené finanční šéfky Huaweie. Jednak ji Kanada propustila na kauci a navíc Donald Trump prohlásil, že by v této kauze zaintervenoval, pokud by měla ohrožovat obchodní dohodu s Čínou. Krom toho americká strana znovu uvedla, že se Čína chystá snížit cla na americká auta, jen ještě musí oznámit konkrétní načasování a potvrdit záměr na papíře. Trump rovněž oznámil, že Čína začala nakupovat „obrovské množství“ americké sóji, jenže obchodníci na komoditních trzích nic takového nesledují.
  • Trhy drží v náladě víra v obchodní dohodu. Akcie rostou, eurodolar na svém
    Rozjezdem do nového týdne hlavní trhy navazují na svůj pozitivní vývoj z pátku. Akcie v Asii zamířily vzhůru a inspirují na úvod také Evropu, rostoucí řádově o půl procenta. Naproti tomu z dluhopisů se investoři při vyšší poptávce po výnosu a riziku stahují. Platí to především pro evropské trhy, zatímco u amerických dluhopisů sledujeme menší pokles výnosů. Hlavní měnové páry zůstávají v klidu při kurzu eurodolaru u 1,1160.
  • Trhy dusí i dnes riziko slabší ekonomiky a brexit na náladě nepřidá. Výnosy opět začaly klesat
    Na finančních trzích je během dneška znát nervozitu z toho, jak moc brát vážně nedávné indikace slabšího hospodářského růstu. Akcie v Evropě se po smíšeném dopoledni nacházejí už jednotně v záporu, kolem nuly pak balancuje Wall Street. Výnosy tzv. bezpečných státních dluhopisů měly nejprve tendenci růst, ale obrátily dolů a značný pokles sledujeme hlavně na amerických krátkých splatnostech. Periferie eurozóny je na tom ale hůř - zdejší dluhopisy se převážně prodávají a výnosy rostou. Eurodolar se po pátečním sešupu začal zvedat, ale nedostal se příliš vysoko, aktuálně se drží na 1,1315.
  • Trhy excelují: Japonský Nikkei, americký Nasdaq a nejnověji i zlato dosahují historických maxim
    Cena zlata dosáhla 5. března nového historického milníku a překonala předchozí rekord z prosince loňského roku. V posledních dnech jsme však byli svědky i dalších "historických maxim" v podobě amerického technologického indexu Nasdaq Composite nebo japonského indexu Nikkei 225.
  • Trhy hledají nové drivery růstu.
    Včerejší obchodní seance byla uzavřena v červené zóně, indexy konsoliduji se na dosažených úrovních a nemůžou jít dopř...
  • Trhy hledají nové drivery růstu.
    Včerejší obchodní seance byla uzavřena v červené zóně, indexy konsoliduji se na dosažených úrovních a nemůžou jít dopř...
  • Trhy hledí na ECB a Itálii a euro pokračuje vzhůru. Je tu ale také Fed...
    Dnešní ráno přináší další zisky společné evropské měně, která se vůči dolaru dostává na 1,1820. Pomáhá mu pokles nervozity z Itálie - to naznačují i nižší italské výnosy nebo solidní růst akcií v Milánu. Zároveň euru dál prospívají i stoupající sázky, že ECB příští týden oznámí konec QE, po kterém by s odstupem měl následovat růst úrokových sazeb.
  • Trhy ignorují revize evropských PMI
    Dnes ráno byly zveřejněny revize evropských indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu za březen. Španělské údaje byly poměrně výrazně překonány, ale údaje z ostatních zemí, jako je Francie a Německo, byly revidovány a přiblížily se rychlým odhadům. V důsledku toho na ně na trhu nedošlo k žádné výraznější reakci. EUR/USD se dnes obchoduje převážně beze změny, zatímco evropské akciové trhy se dnes obchodují mírně výše.
  • Trhy ignorují výsledky výrobních PMI v Evropě
    Dnes ráno byly zveřejněny konečné výsledky výrobních PMI indexů ze zemí eurozóny. Reporty vykázaly pouze malou odchylku od očekávání a předběžných hodnot. Trh na ně takřka nereagoval. EURUSD se obchoduje mírně nad hranicí 1,0660, zatímco DE30 se obchoduje lehce nad 15 800 body.
  • Trhy i nadále obchodují na pozadí geopolitických rizik
    Trhy i nadále obchodují na pozadí geopolitických rizik. V minulém týdnu americké i evropské akcie výrazně korigovaly. ...
  • Trhy i nadále v absolutním klidu, bitcoin mezitím znovu na maximech kvůli rozhodnutí CME
    Po klidném začátku týdne zatím ani dnešní seance na trzích větší volatilitu nepřinesla. Akciové indexy si své vysoké ceny drží a i tentokrát probíhá obchodování na podprůměrných objemech, k čemuž dnes do značné míry napomáhá také skutečnost, že se na německé burze neobchoduje.
  • Trhy interpretovali FED ako holubičí, Čínu už neriešia
    FED komunikuje svoj dlhodobý pohľad na úrokové sadzby prostredníctvom „bodkového grafu“ (dot plot), v ktorom sú zakres...
  • Trhy již počítají s několika zvýšeními sazeb
    Inflace je nyní na nejvyšší úrovni za posledních čtyřicet let. Centrální banky proto pravděpodobně zvýší úrokové sazby nejméně o 50 bazických bodů, uvedl zakladatel Mike Lee Strategy Mike Lee a hlavní stratég Belpointe Asset Management David Nelson.
  • Trhy jsou dopoledne lehce nervózní, a nejen z ECB
    Čtvrteční obchodování na hlavních evropských trzích začíná poměrně opatrně a investoři se drží dál od rizika. Akcie klesají asi o 0,2 procenta, zatímco dluhopisy si připisují zisky při poklesu výnosů třeba v Německu na 10 letech skoro o 2 bazické body. Ještě více míří dolů výnosy v USA, ovšem zlato toho nijak nevyužívá a naopak mírně ztrácí. Eurodolar se po včerejších menších výkyvech usazuje u současných 1,1085 skoro bez pohybu.
  • Trhy jsou napjaté hlavně kvůli Severní Koreji, libra po projevu Mayové začala ztrácet
    Páteční obchodování je zatím na trzích hodně o evropských datech a Severní Koreji. Ta už brzy ráno znovu trochu znervózněla obchodníky poté, co jihokorejská média začala spekulovat o tom, že by Severní Korea mohla brzy v reakci na americké sankce a vystoupení Donalda Trumpa v OSN otestovat další jadernou pumu tentokrát přímo v Pacifiku. Situace se dopoledne trochu uklidnila k čemuž přispěly hlavně velmi dobré výsledky z Evropy (Kamil se jim věnoval tady), ale odpoledne o sobě dalo téma Severní Koreje znovu vědět poté, co americký prezident Trump zveřejnil další výhružný tweet.
  • Trhy jsou napjaté kvůli možnému zvýšení sazeb Fed
    Hlavní akciové indexy zahájily týden slibně, avšak růst dlouho nevydržel a koncem týdne vesměs uzavíraly níže. Americký index S&P 500...
  • Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
    Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall Street Morgan Stanley, Citigroup, Societe Generale nebo Bank of America. A varují před rozpadem dlouhodobých vztahů ve vývoji akcií, dluhopisů a komodit. A dlouhodobého přehlížení faktů a fundamentu ze strany investorů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace