Pátek 04. prosinec 2020 09:47
reklama
Purple webinar OH
reklama
Admiral dax new
reklama
Dukascopy

Čína trhům ulevila, ale jenom nakrátko; analýza EUR/USD, měnový index USD, USD/CHF

26.08.2015 10:50  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čínská centrální banka (PBOC) v úterý snížila úrokové sazby a současně podruhé během dvou měsíců uvolnila i povinné minimální rezervy bank, aby podpořila zpomalující se ekonomiku a zastavila propad akciových trhů, který se ke konci předchozího týdne a zejména v pondělí promítl do celého světa. Centrální banka Číny ode dneška snižuje klíčovou roční zápůjční sazbu o 0,25 procenta na hodnotu 4,6 procenta. Jde o páté snížení úrokové sazby v řadě v průběhu letošního roku. Současně se zápůjční sazbou klesne i roční depozitní sazba rovněž o 0,25 procenta. Spolu se sazbami centrální banka rozhodla o snížení povinných minimálních rezerv pro většinu velkých bank o 0,5 procenta na hodnotu 18 procent. Toto opatření začne platit od 6. září.

Rozhodnutí banky přichází poté, co čínské akciové indexy v pondělí odepsaly 8 procent a v úterý pokračovaly v propadu a oslabily o dalších 7 procent. Jedním z důvodů tohoto silného výprodeje byla právě nečinnost centrální banky, od níž se čekalo zavedení nových podpůrných opatření již v průběhu víkendu. Na nová opatření čínské centrální banky nejdříve zareagovaly akciové trhy silným růstem. Evropě se ještě podařilo zisky udržet, avšak Amerika nakonec uzavřela přes 1 procento v mínusu, když obavy o ekonomiku v Číně převážily nad lákavými nízkými cenami akcií. S koncem úterní seance se hlavní akciové indexy obrátily do negativního teritoria, ačkoli během dne rostly až o 3 procenta. Index Dow Jones ve finále klesl o 1,29 procenta na hodnotu 15 666,44 bodu, index S&P 500 ztratil 1,35 procenta 1 867,62 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,44 procenta na 4 506,49 bodu.

Reakci na čínskou měnovou politiku byla včera vidět i na měnových trzích, kde posílil hlavně americký dolar, který vůči euru vzrostl na úroveň blízkou hodnotě 1,14. Rovněž poptávka po amerických státních dluhopisech klesala, čímž výnosy mírně posílily. Akce PBOC se ve výsledku postarala o hezkou korekci pondělních dynamických pohybů.

Pozitivní nálada z čínského zásahu se dnes promítla v Japonsku, kde akciový index Nikkei 225 uzavřel středeční obchodování se ziskem 3,20 procenta na hodnotě 18 736,83 bodu. Avšak hlavní čínský akciový index už úspěšný nebyl a i navzdory uvolnění měnových podmínek skončil středeční obchodní seanci 0,6 procenta v mínusu. Evropský akciový trh si rovněž  neudržel pozitivní náladu a dnes otevřel více než 1 procentním poklesem. Investory tak podle všeho čínský zásah ve smyslu uvolnění měnových podmínek nepřesvědčil a sílí v nich obavy, že zpomalení v Číně může přibrzdit globální růst a přijaté kroky na podporu ekonomiky nebudou dostatečné

Dnes odpoledne čekáme z USA informace o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, zásoby ropy a projev člena bankovní rady Dydleyho.

EUR/USD testuje předchozí klíčovou rezistenční zónu, která nyní funguje jako podpora. Právě vývoj USD na předchozím grafu rozhodne, zdali se EUR/USD udrží nad ní nebo ne. V případě poklesu bude jako další podpora sloužit klesající trendová linie spájející předchozí vrcholy. Naopak v případě růstu jsou jednotlivé cíle vyznačeny v grafu.

Podobnou situaci jako na EUR/USD lze vidět i na USD/CHF, který testuje předchozí hodnotu podpory, která nyní slouží jako rezistence. Pokud se udrží pod ní, je pravděpodobné další oslabení USD/CHF. Pozor však na SNB, která se posilování CHF nebude líbit.

Index amerického dolaru, který měří výkon amerického dolaru vůči koši měn, testuje potřetí hodnotu podpory 93,25. Pokud se nad ní udrží, lze očekávat posílení USD, naopak uzavření pod touto linii naznačí další oslabení USD, a to nejen vůči euru, ale vůči všem měnám v koši.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Čína se rozhodla bojovat s korekcí na akciovém trhu. Nově zapojí i penzijní fondy
   Čína dál stupňuje opatření na podporu akciového trhu. Poté co o víkendu situaci na tamním akciovém trhu nezklidnila an...
  • Čína se snaží mírnit akciovou nervozitu
   V pondělí zažily americké akciové trhy nejhorší novoroční start od roku 2008. I když důvodů bylo na první pohled více - napětí na Blízkém východě, slabá nálada v americkém průmyslu - zásadní byl bezesporu jeden - neřízený pondělní výprodej čínských akcií. Pro další vývoj na trzích tedy bude důležitý další vývoj v Číně. Co čekat?
  • Čína se stane největším spotřebitelem zlata
   Čínská poptávka po zlatě v roce 2012 vzroste o 1 procento na rekordní maximum 860 tun ročně. Čína se...
  • Čína skomplikovala život špekulantom. Juan v novom roku prudko rastie
   Čínska mena má mimoriadne úspešný vstup do nového roka. Juan je voči doláru najsilnejší za posledný mesiac. Za posledné dva dni získal viac ako percento.
  • Čína skupuje svet. Dokedy?
   Veľké investície na Slovensku a v Čechách. To sú iba úlomky toho, čo Číňania investujú po celom svete – od Ameriky po Austráliu. Ako dlho môžu skupovať svet? Kedy im dôjdu peniaze?
  • Čína slíbila další fiskální expanzi, čínské akcie rostly
   Americký akciový index S&P 500 v úvodní hodině včerejšího obchodování navyšoval svoje zisky z předchozího týdne a rostl o půl procenta, nicméně je nakonec neudržel a pondělní seanci uzavřel o 0,4 % níže. Ztráty přitom v jednu chvíli dosahovaly až 1,3 %. Nejhůře se dařilo farmaceutickým společnostem, jejichž akcie přišly o 1,3 %.
  • Čína slibuje ,,konkrétní kroky" na pomoc EU s jejími dluhovými problémy
   EUR v Asii posiluje poté, co opět otestovalo 200denní pohyblivý průměrKomentáře k dění na trhu:EU...
  • Čína slibuje silný obrat kormidla směrem k tržní ekonomice
   Trhy budou hrát v čínské ekonomice „rozhodující“ roli, zaznělo dnes překvapivě otevřeně z Pekingu na závěr čtyřdenního...
  • Čína snižuje sazby i povinné rezervy, akcie navazují na včerejší ECB rally.
   Už jsme si mysleli, že nás v pátek odpoledne čeká doznívání ECB rally a následně poklidný víkend, ovšem dorazila neček...
  • Čína tlačí ceny komodit vzhůru, kvůli Kimovi i prostředí
   Čína se pomalu stává jednou z hlavních světových sil, které usilují o ochranu životního prostředí. Investice do náročnějších postupů výroby šetrnějších k přírodě ale tlačí vzhůru ceny komodit. A na rostoucí ceně komodit se podílí i zvýšená poptávka po nich, ke které vede současná asijská nervozita ze silných vyjádření mezi USA a Severní Koreou.
  • Čína údajně vytváří dva fondy pro investici 300 mld. USD v Evropě a USA
   Čínská centrální banka plánuje v rámci snahy o zvýšení výnosů z devizových rezer...
  • ČÍNA UKAZUJE SVOJI MOC
   Americký dolar pokračuje v poklesu vůči většině měn. Index dolaru, DXY, který je srovnáván ve vztahu k osta...
  • Čína ustupuje od stimulů. Etapa globální paniky je za námi
   V nejbližší době budeme pravděpodobně svědky významné změny trendu na finančních trzích. Ačkoliv je dnes volatilita extrémně nízká, myslíme si, že trhy byly uměle umírněné. Dnes proto nejsou připraveny na změnu makro politiky, ke které dochází v Číně.
  • Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami
   Evropské obchodování se do nového týdne rozjíždí převážně v negativním duchu. Hlavní akciové trhy citelně klesají, jádrové dluhopisy se naopak těží lehce zvýšenému zájmu, periferie je na tom smíšeně. Eurodolar zhruba drží pozice, když se mu nakonec nepodařilo podstatným způsobem korigovat ztráty utrpěné po ECB. Nyní se obchoduje na 1,1585. Britská libra ráno ztrácí, japonský jen nenachází směr. Na dalších trzích sledujeme mírný růst cen zlata a naopak propad cen ropy.
  • Čína váhá s dalším jednáním se Spojenými státy
   Americké akcie včera zkorigovaly část ztrát z předchozích dnů. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,8 %, S&P 500 vzrostl o 0,9 % a technologický Nasdaq přidal 1,0 %. Optimismus na trhy přivál Donald Trump, který zmírnil svoji ostrou rétoriku ohledně obchodní politiky, když oznámil záměř, že pozdrží zavedení dovozních cel na auta o šest měsíců. Dařilo se tak všem sektorům. Přes jedno procento si polepšili těžaři a zpracovatelé komodit, finanční domy nebo prodejci spotřebního zboží.
  • Čína varovala USA před důsledky vměšování se do vnitřních záležitostí, trh mírně ztrácí
   Přestože se včerejší seance na trzích vydařila, dnešní ráno je opět spíše lehce nervózní. Mohou za to hlavně zprávy z Číny, kde tamní ministr zahraničních věcí vydal prohlášení, ve kterém varoval USA před vážnými (blíže nespecifikovanými) následky toho, pokud se budou vměšovat do citlivých vnitřních otázek celistvosti Číny. Narážel tím na včerejší rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, která schválila návrh zákona, podle kterého mají USA na roční bázi přezkoumávat, zda je Hong Kong dostatečně autonomní a pole toho následně posuzovat jeho speciální obchodní status, který má s USA uzavřený.
  • Čína velmi těžce restartuje ekonomiku
   Čína se zvolna snaží opět nastartovat ekonomiku. Miliony lidí se ale bojí utrácet nebo vůbec nechtějí vycházet ven. Uzavřené továrny a obchody jsou v zemi od ledna.
  • Čína verzus GrExit. Kde hledat větší riziko pro trhy?
   Trochu perspektivy k porovnání témat GrExitu a paniky na čínském akciovém trhu. Když v letech 2010 - 2012 hrozilo, že Řecko zbankrotuje...
  • Čína vítá podporu, Japonsko zklamala ekonomika. Evropa v lehce pozitivní náladě
   Vstup do nového týdne se povedl čínskému trhu. Pozitivně je vnímáno stále zpomalující rozšiřování nákazy koronavirem a investory naladily i zprávy z čínské vlády, která plánuje začít s cíleným snížením daní či poplatků v zájmu podpory ekonomiky. Naproti tomu restriktivní opatření v nejpostiženější provincii Hubei se dál utáhly.
  • Čína v jednání s USA prozatím pokračovat nehodlá
   Spor mezi USA a Čínou zůstává i nadále v centru všeho dění. Nejnověji si pozornost médií v této otázce získalo vyjádření Čínské strany, která nehodlá pokračovat v jednáních, a to minimálně do doby, než USA přestanou vyhrožovat dalším navyšováním cel v případě, že jednání nedopadnou podle představ Spojených států. Tato zpráva dnes ráno zvýšila rizikovou averzi na trzích a dostala pod tlak čínské akciové indexy, které tak nedokázaly zareagovat na včerejší růst na Wall Street. Vzhledem k tomu, že podle Stevena Mnuchina USA nemá naplánována žádná další jednání s Čínou, zdá se, že obě země za pár týdnů skutečně pocítí plný dopad nedávno zavedených cel.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  Dukascopy